|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: مقايسه دو صنعت جذاب استارت آپي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4454
دو شنبه 30 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 25 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


مقايسه دو صنعت جذاب استارت آپي
تحليل سرعت رشد دو بازار «خرده فروشي آنلاين» و «تاكسي اينترنتي» در جهان    
    دنياي اقتصاد : يکي از حوزه هاي جذاب اما تقريبا ناشناخته براي بسياري از سرمايه گذاران و نيز فعالان اقتصادي، حوزه استارت آپ ها و شرکت هاي فناوري محور است. با اينکه کمي بيش از دو دهه از شکل گيري اينترنت مي گذرد اما به قدري اقتصاد مبتني بر آن رو به رشد بوده که صاحب نظران به صورت جداگانه و تحت بخشي با عنوان «اقتصاد ديجيتال» به مطالعه و بررسي آن مي پردازند.بيراه نيست اگر استارت آپ ها يا شرکت هاي نوپاي فناوري محور را به عنوان يکي از عناصر اصلي اين نوع از اقتصاد قلمداد کرد. اگرچه بعضا در تعريف استارت آپ تفاوت هايي وجود دارد اما يکي از اصلي ترين نقاط اشتراک بسياري از تعاريف صاحب نظران در مفهوم «مقياس پذيري» استارت آپ هاست.
    اين ويژگي آنقدر پراهميت است که افراد مطرحي همچون استيو بلنک –کارآفرين آمريکايي- يا پاول گراهام –بنيان گذار بزرگ ترين شتاب دهنده کسب وکارها در ايالات متحده- اصلي ترين ويژگي استارت آپ را «مقياس پذيري» آن مي دانند. «مقياس پذيري» به آن معناست که برخلاف بسياري از کسب وکارها که رشد هزينه ها نسبتي خطي يا شبه خطي با رشد کسب وکار دارد، يک کسب وکار مقياس پذير مي تواند شاهد رشد «غيرخطي» خود در مقابل هزينه ها و منابع ورودي اش باشد. از اين رو هر کسب وکار نوپايي را نمي توان استارت آپ دانست به عنوان مثال يک رستوران تازه تاسيس سقف مشخصي براي ارائه خدمات دارد و اگر بخواهد بزرگ تر شود ناگزير از افتتاح شعبه هاي جديد است، در حالي که براي استارت آپ ها اين گونه نيست. اين گونه است که معمولا «رشد» کسب وکار استارت آپي مقدم بر «سودآوري» آن تلقي مي شود. به اين معنا که نه تنها درآمدهاي يک کسب وکار استارت آپي مجددا صرف توسعه آن مي شود، در بسياري از موارد توسعه تنها به اين منابع محدود نمي ماند و استارت آپ به دنبال جذب سرمايه هاي بيشتر براي شتاب بخشيدن به روند رشد خود است. رشد سريع استارت آپ ها مهم تر از سوددهي است اما چرا «رشد» تا اين سان براي يک استارت آپ اهميت دارد؟ دلايل بسياري در اين زمينه وجود دارد، اما از مهم ترين اين دلايل -که به ذات کسب وکارهاي ديجيتالي نيز بازمي گردد- مي توان از دو مقوله «صرفه جويي به مقياس» يا Economies of scale و نيز «اثر شبکه اي» يا Network effects نام برد. در صرفه جويي به مقياس با بزرگ شدن يک کسب وکار هزينه هاي متناسب با آن کاهش مي يابند به اين معنا که به ازاي بزرگ شدن اندازه آن هزينه توليد يک واحد بيشتر از محصول روند کاهشي دارد. (در محصولات کاملا ديجيتال گاهي هزينه حاشيه اي نزديک به صفر مي شود.) از طرف ديگر در پديده اثر شبکه اي با افزايش تعداد مشتريان يک کسب وکار، ارزش يک کسب وکار بسيار بيشتر مي شود. به عنوان مثال يک اپليکيشن پيام رسان هنگامي که تعداد معدودي کاربر دارد ارزشمند نيست، اما زماني که بسياري از افراد جذب آن مي شوند، فوق العاده پرارزش مي شود. اين دو ويژگي بسيار مهم سبب مي شود که معمولا در صنايع مرتبط با استارت آپ ها، شاهد تعداد بازيگران بزرگ محدودي باشيم اما هنگامي که يک بازيگر به اندازه کافي رشد کند، تقريبا مي تواند حضور خود را در صنعت تثبيت کند و آنگاه به سودآوري روي آورد. از اين روست که در سال هاي اوليه «رشد» براي کسب وکارهاي استارت آپي بسيار حياتي تر از «سودآوري» است و اين روند را به خوبي مي توان در تاريخچه شرکت هاي نام آوري چون آمازون و اوبر نيز مشاهده کرد. اين پديده باعث مي شود که نحوه ارزش گذاري استارت آپ ها و شرکت هاي فناوري محور بسيار متفاوت با روش هاي سرمايه گذاري فعلي باشد. به عنوان مثال در شرکت هايي که در صنايع به اصطلاح بالغ فعاليت مي کنند معمولا از روش هاي ارزش گذاري سودمحور مانند P/ E يا «ارزش به عايدي» استفاده مي شود، در حالي که اين نوع روش در صنايع نوظهوري مانند صنايع استارت آپي فاقد کاربرد است. حال اهميت رشد در استارت آپ ها به خصوص در مقوله ارزش گذاري شان اين سوال را به وجود مي آورد که سقف اين رشد تا چه اندازه است؟
    طبيعتا پاسخ به اين سوال ساده نيست اما يکي از کارهايي که مي توان در جهت رسيدن به پاسخ اين سوال انجام داد بررسي صنايعي است که استارت آپ ها در آن فعالند. يکي از اصلي ترين شاخص هايي که مي تواند در ارزش گذاري يک استارت آپ ياري برساند، حوزه فعاليت آن استارت آپ است چون در بسياري از موارد صنعت مي تواند مقدم بر عوامل ديگر مانند کيفيت اعضاي تيم اوليه، بنيان گذاران يا خوشنامي سرمايه گذاران قلمداد شود. نقل قول پرمغزي از وارن بافت، سرمايه گذار مشهور آمريکايي وجود دارد که در رقابت ميان يک مدير شهره به خوشنامي و يک صنعت بدنام، اين شهرت صنعت بدنام است که دست نخورده باقي مي ماند. يعني در بسياري از موارد کاري از دست يک مدير توانمند در صنعت غير سودآور هم برنمي آيد و اين اهميت «صنعت» و شناخت آن را مي رساند.
    
     ظرفيت سنجي دو بازار بزرگ
    در کشورهايي که اخيرا به حوزه استارت آپي ورود کرده اند، نمي توان به سادگي درباره حد رشد و زمان بلوغ شان نظر داد. اما يکي از شاخص هاي خوب در اين زمينه مي تواند مقايسه ظرفيت اين نوع صنايع بر حسب ارزش بزرگ ترين شرکت هاي کشورهايي باشد که در آن صنعت سابقه طولاني تري دارند. براي مقايسه مي توان به دو نمونه از مشهورترين صنايع استارت آپي جهان اشاره کرد. دو صنعت، صنعت خرده فروشي آنلاين و نيز تاکسي اينترنتي اکنون در دنيا حجم عظيمي از سرمايه و توجه افکار عمومي را به خود اختصاص داده اند.
    همچنين کشورهايي براي اين مقايسه انتخاب شده اند که در اين دو صنعت سابقه به نسبت طولاني تر دارند تا بهتر بتوان ارزيابي کرد که در بلندمدت کدام يک از اين صنايع احتمالا قابليت رشد بيشتري را دارند. از آنجا که ارزش گذاري اين نوع کسب وکارها نياز به دسترسي به داده هايي همچون صورت هاي فروش آنان دارد و از آنجا که با توجه به ملاحظات، بسياري از اين شرکت ها از انتشار عمومي اين داده ها خودداري مي کنند، منطقي است پرارزش ترين شرکت هاي اين حوزه مورد بررسي قرار گيرند که ارزش تخميني شان توسط منابع معتبر قابل دسترسي است. تنها دو نکته براي يادآوري باقي مي ماند. نکته اول اينکه به رغم اينکه حوزه فعاليت بسياري از اين شرکت ها فراتر از يک کشور است، کشوري که اين شرکت ها فعاليت خود را از آن آغاز کرده اند به عنوان کشور اصلي شان به حساب آمده و دومين نکته اينکه بعضي از شرکت هاي مورد اشاره علاوه بر آنکه در صنعت اصلي و پايه خود فعالند، در مقياس کوچک تري در حوزه هاي ديگر نيز فعالند و ارزش مورد اشاره در اين گزارش به کل فعاليت هايشان باز مي گردد اما چون سهم عمده به همان صنعت پايه (يعني خرده فروشي آنلاين يا تاکسي اينترنتي) مرتبط مي شود، در ارزش گذاري شان تغييري ايجاد نشده است.
    آمريکا: در اين کشور تعداد بسياري از شرکت ها در صنعت خرده فروشي آنلاين فعالند اما شرکت آمازون(Amazon) در ارزش گذاري با اختلاف بالاتر از شرکت هاي ديگر قرار مي گيرد. همچنين در صنعت تاکسي اينترنتي، شرکت اوبر(Uber) اختلاف قابل توجهي در مقايسه با نزديک ترين رقيب خود يعني شرکت ليفت(Lyft) دارد و از اين دو شرکت آمازون و اوبر در مقام مقايسه با هم قرار گرفته اند که همان گونه که در جدول هم مشخص است ارزش آمازون با ارزشي معادل ۵۶۳ ميليارد دلار بيش از ۸ برابر شرکت اوبر ارزش گذاري شده است.
    چين: در چين هم شرکت هاي بسياري در حوزه خرده فروشي فعالند که از اين ميان دو شرکت علي بابا(Alibaba) و جي.دي (JD) ارزش بسياري نسبت به رقباي خود دارند. همچنين پرارزش ترين شرکت تاکسي اينترنتي نيز شرکت ديدي چوکسينگ (Didi Chuxing) است. همان گونه که در جدول هم مشخص است شرکت علي بابا با ارزش ۵/ ۴۵۱ ميليارد دلار حدود ۸برابر شرکت ديدي (پرارزش ترين شرکت فعال در تاکسي اينترنتي) ارزش دارد.هند: در هند نيز دو شرکت مطرح در حوزه خرده فروشي آنلاين وجود دارد يکي شرکت فيليپ کارت(Filipcart) و ديگري شرکت اسنپ ديل(Snapdeal) که اولي ۴/ ۱۱ ميليارد دلار و دومي ۷ميليارد دلار ارزش گذاري شده اند. پرارزش ترين شرکت در صنعت تاکسي اينترنتي نيز شرکت اولا(Ola) با ارزش ۶۵/ ۳ ميليارد دلار است و بنابراين پرارزش ترين شرکت حوزه خرده فروشي آنلاين يعني فيليپ کارت بيش از سه برابر شرکت مذکور ارزش دارد.
    سنگاپور: در سنگاپور برخلاف رويه معمول در کشورهاي ديگر اين شرکت تاکسي اينترنتي است که در مقايسه با شرکت خرده فروشي آنلاين ارزش گذاري بيشتري شده است. به اين ترتيب، شرکت گرب تاکسي (GrabTaxi) حدود ۶ ميليارد دلار ارزش دارد در حالي که بزرگ ترين شرکت خرده فروش آنلاين در اين کشور يعني لازادا (Lazada) ۵/ ۳ ميليارد دلار ارزش گذاري شده است.ژاپن: در ژاپن هم ارزش بزر گ ترين خرده فروش آنلاين يعني شرکت راکوتن (Rakuten) برابر ۱۳ ميليارد دلار است که اختلاف چشمگيري با بزرگ ترين شرکت تاکسي اينترنتي اين کشور دارد که زير يک ميليارد دلار ارزش گذاري شده است.
    تحليل بازار پنج کشور انتخاب شده که آمارهاي شرکت ها از منابع معتبر قابل دسترس است نشان دهنده اين است که در چهار کشور ارزش شرکت هاي فعال در صنعت خرده فروشي آنلاين فاصله قابل توجهي با بزرگ ترين شرکت هاي فعال در صنعت تاکسي اينترنتي دارد. آمازون، علي بابا، جي.دي و فليپ کارت وزنه ارزشي بيشتري را نسبت به رقبايي چون اوبر و ديدي و گرب تاکسي ايجادکرده اند.تحليل اين آمارها نشان مي دهد که بازار استارت آپ ها نه تنها از جنبه بيروني، بلکه از جنبه داخلي نيز فضاي رقابتي فشرده اي را پيش روي ناظران و همچنين جريان سرمايه گذاشته است.
    
    منابع:
    www.cbinsight.com
    www.crunchbase.com
    
مقايسه دو صنعت جذاب استارت آپي / تحليل سرعت رشد دو بازار «خرده فروشي آنلاين» و «تاکسي اينترنتي» در جهان
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 25 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Frontiers in Biomedical Technologies
شماره 1-2 (پياپي 13)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است