|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/10/23: قانون جنگل در اروپاي به ظاهر متمدن
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22106
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21817 23/10/96 > صفحه 6 (پاورقي) > متن
 
      


از هراره تا تهران - ۶۱ 
قانون جنگل در اروپاي به ظاهر متمدن
    
     شعارها و روحيه هاي بسيجي براي بوسنيايي ها بسيار شيرين و جذاب بود و در دلشان نشست. آنها ياد گرفتند که براي حمله، از نماز قوت بگيرند و موقع هجوم، الله اکبر بگويند. و مهم تر آنکه در آن غربتِ خفه کننده، حضور بسيجي ها هرچند در ظاهر آن چنان بزرگ نبود، اما اراده ها و عزم ها را براي ايستادن در برابر ظالم قوي تر کرد.
    سازمان ملل هم در برابر کشتار وحشيانة مردم مسلمان بوسني، موضع محکمي نگرفت و حتي در عمل، همراه قاتلان و جلادان شد. چندين هزار نفر از مردم بي دفاع بوسني که از شهرهايشان آواره شده بودند، به پناهگاه سازمان ملل در شهر «سِربِرِنيتسا» پناه بردند. نيروهاي هلنديِ سازمان ملل، مامور حفاظت از اين مردم بودند. در مقر سازمان ملل، بوسنيايي ها حق نداشتند اسلحه داشته باشند. صرب ها که به سربرنيتسا حمله کردند، نيروهاي هلندي، نه تنها مانع آسيب رسيدن به اين مردم بي دفاع نشدند، بلکه جلوي فرار و مقابلة آنها را گرفتند تا صرب ها برسند و بعد، طعمه ها را تحويل شکارچي بدهند! هشت هزار نفر از مردم، توسط صرب ها قتل عام شدند که اکثراً مرد بودند. با اينکه درميانشان تعدادي زن و کودک و سالمند هم بود، صرب ها مردها را کشتند، دختران جوان را نگه داشتند، و زن و بچه و پيرها را در کوه ها آواره کردند تا با پاي پياده، خودشان را به سرپناهي که ده ها کيلومتر از آنجا فاصله داشت برسانند. هنوز هم اجساد بسياري از شهداي آن روز سربرنيتسا کشف نشده است و هر از گاهي، خبر پيداشدن گور دسته جمعي جديدي در آن منطقه منتشر مي شود.
    
    آيا امروز در دنيا، يا لااقل در بخش هاي مهمي از دنيا، به معناي حقيقي کلمه، «قانون جنگل» حکم فرما نيست؟ آيا از قسط هيچ خبري هست؟
    نگاه کنيد و سرتاسر دنيا و سطح اين کرة خاکي را ببينيد. ملاحظه مي کنيد؛ عده اي از مردم، يک ملت چند ميليوني  بزرگ و کوچک و زن و مرد و بيمار و سالم و همه و همه  به وسيلة عده اي ديگر جانشان گرفته مي شود؛ خانه هايشان ويران مي شود؛ عِرض و ناموس و زن هايشان مورد تجاوز قرار مي گيرد؛ دارو ندارند، غذا ندارند، آسايش ندارند، امنيت ندارند و هيچ تحرکي هم به معناي واقعي کلمه در دنيا نيست! در حادثة تلخ و گريه آور بوسني و هرزگوين، آن عده اي که مردم را مي کوبند، چه دليلي براي اين کار دارند؟ هيچ استدلالي براي اين کار دارند؟ اگر استدلال قومي هم مي داشتند، راهش اين نبود. اگر استدلال ديني هم مي داشتند، راهش اين نبود. اينکه يک ملت را بايد به کل نابود کرد و آحادش را به اردوگاه ها کشانيد  که ديگر هيچ چيزشان محترم نباشد  نشان دهندة توحّش و حکومت حقيقي قانون جنگل نيست؟ اگر آن روز که صرب ها به جان مسلمانان بوسني افتادند، از اطراف دنيا، از اروپا، از آمريکا، از آسيا و از کشورهاي اسلامي، به صورت جدي واکنش نشان داده مي شد و مي رفتند آنها را ادب مي کردند؛ نشان دهندة اين بود که اگر در دنيا انحراف هست، رشد و سلامت هم هست. مي بينيم که چنين امري اتفاق نمي افتد. 1/11/1371
    بوسني بسيار مظلوم بود، مانند مردمش، اما عزم کرد که ظلم را نپذيرد و نپذيرفت. بالاخره پس از سه سال جنگ، در سال 1374 (1995م) صرب ها مجبور شدند اين مسلمانان عزتمند را به رسميت بشناسند. اسلام نابِ اهل جهاد، توانست نژادپرست هاي صرب را هم شکست بدهد. با اينکه در اين جنگ بيش از دويست وپنجاه هزار نفر شهيد شدند، هشتصد مسجد و مرکز فرهنگي مسلمين خراب شد، نيمي از کودکان کشور، کشته يا مجروح يا آواره شدند؛ اما در پايان، مسلمانان در بوسني پيروز شدند. و ثابت کردند که مقاومتِ مظلوم به نتيجه مي رسد، هر قدر هم که ظالم قوي و وحشي باشد.
    
    ۷- اسلام ناب محمدي و اسلام آمريکايي
    آيا حيات طيبه اي که براي تحصيل آن بايد جهاد کرد، زندگي در زير ساية شوم ولايت غيرخداست؟ بر خاک مذلت نشستن و حاکميت جباران و ارزش هاي غيرالهي را تماشا کردن و تن به ذلت دادن است؟ و اگر چنين نيست و جهاد براي تحصيل حاکميتِ الله و خروج از ولايت طاغوت به ولايت الله است، پس چگونه مي توان نقش و ارزش سياست را در دين و در هدف هاي تعيين شدة ديني، دست کم يا ناديده گرفت؟
    بديهي است که نغمة شوم جدايي دين از سياست، ساختة دشمنان پليدي است که از اسلامِ زنده و در صحنه، سيلي خورده و با اين ترفند، خواسته اند صحنة زندگي را از حضور دين، فارغ کرده و خود زمام امور دنياي مردم را به دست گيرند و بي دغدغه، بر سرنوشت انسان ها تسلط يابند. اما تلخ و تاسف انگيز آن است که کساني، به نام دين و در کسوت علماي دين، همين سخن را تکرار کنند و در ترويج آن، سعي و تلاش کنند. اين هم صداييِ برخي ملبّسين به لباس دين با دشمنان پليد و خطرناک، اگرچه در مواردي ناشي از غفلت آنان از اهميت سياست و نقش آن در سرنوشت انسان ها و در مواردي، ناشي از تنبلي و ترس و تن دادن به زندگي آسان است، اما در مواردي هم ناشي از هم دستي خطرناک اين دين فروشان و نوادگان «بلعم باعورا» با ارباب قدرت و مکنت است، که مسلمانان بايد اين را بزرگ ترين خطر، و چنين آخوندهايي را پليدتر از اربابان سياسي شان بدانند و از شر آنان به خدا و به همت و آگاهي خود پناه برند.
    اين وعاظ السلاطين لعنهم الله، به اين هم اکتفا نمي کنند که نغمة شوم جدايي دين از سياست را به زبان دين بيان کنند؛ بلکه براي تحکيم قدرت شياطين، به مدح و ثنا و تاييد جنايت کاران هم مي پردازند. آيا اين، دخالت در سياست و حرام نيست؟
    آيا تضعيف اسلام و مسلمين، ايجاد تفرقه، مقابله با انقلاب اسلامي و تبرّي از اولياي خدا و تهمت و بهتان به آنها و انکار آيات خدا  ولو سياسي هم باشد  اشکالي ندارد؛ ولي حمايت از مظلومان و برائت از مشرکان و همنوايي با محرومان و ستمديدگان و اعتراض به تسلط آمريکا و اسرائيل بر کشورهاي اسلامي و مخالفت با غارتگري کمپاني هاي خارجي و محکوم کردن خيانت روسا و سلاطين مسلمانْ نام و حمايت از مبارزات مسلمانان واقعي و امثال آن جرم است؟!
    اينجاست که سخن امام فقيد ما، آن داعيِ الي الله و فانيِ في الله آشکار مي شود که اسلام را به اسلام ناب محمدي و اسلام آمريکايي تقسيم مي کرد. اسلام ناب محمدي، اسلام عدل و قسط است؛ اسلام عزت و اسلام حمايت از ضعفا و پابرهنگان و محرومان است؛ اسلام دفاع از حقوق مظلومان و مستضعفان است؛ اسلام جهاد با دشمنان و سازش ناپذيري با زورگويان و فتنه گران است؛ اسلام اخلاق و فضيلت و معنويت است.
    اسلام آمريکايي، چيزي به نام اسلام است که در خدمت منافع قدرت هاي استکباري و توجيه کنندة اعمال آنهاست؛ بهانه اي براي انزواي اهل دين و نپرداختن آنان به امور مسلمين و سرنوشت ملت هاي مسلمان است؛ وسيله اي براي جدا کردن بخش عظيمي از احکام اجتماعي و سياسي اسلام از مجموعة دين و منحصر کردن دين به مسجد است. و مسجد، نه به عنوان پايگاهي براي رتق و فتق امور مسلمين  چنان که در صدر اسلام بوده است  بلکه به عنوان گوشه اي براي جدا شدن از زندگي و جدا کردن دنيا و آخرت.
    اسلام آمريکايي، اسلام انسان هاي بي درد و بي سوزي است که جز به خود و به رفاه حيواني خود نمي انديشند؛ خدا و دين را همچون سرماية تجار، وسيله اي براي زراندوزي يا قدرت طلبي مي دانند و همة آيات و رواياتي را که برخلاف ميل و منفعتشان باشد، بي محابا به زاوية فراموشي مي افکنند يا وقيحانه تاويل مي کنند. اسلام آمريکايي، اسلام سلاطين و روسايي است که منافع ملت هاي محروم و مظلوم خود را در آستانة الهة آمريکايي و اروپايي قرباني مي کنند و در مقابل، به حمايت آنان، براي ادامة حکومت و قدرت ننگين خود چشم مي دوزند؛ اسلام سرمايه داراني است که براي تامين سود خود، پا بر همة فضيلت ها و ارزش ها مي کوبند.14/4/1368
    ادبيات «اسلام ناب محمدي» و در مقابلش «اسلام آمريکايي» که توسط حضرت امام ايجاد شد، جلوي بسياري از تخريب هايي را که عليه اسلام انجام مي شود، گرفت. امام، هر ادعاي اسلامي که با مباني اسلام نخواند را اسلام آمريکايي دانستند و اين ملاک و معيار، آمريکا را تا ابد، خلع يد کرد.
    از هراره تا تهران - ۶۱: قانون جنگل در اروپاي به ظاهر متمدن
    


 روزنامه كيهان، شماره 21817 به تاريخ 23/10/96، صفحه 6 (پاورقي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله گوش، حلق، بيني و حنجره ايران
شماره 1 (پياپي 102)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است