|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: بار مسافري؛ پاشنه آشيل طرح رجيستري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4453
يك شنبه 29 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 26 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


بار مسافري؛ پاشنه آشيل طرح رجيستري
برخي گوشي هاي ثبت شده در گمرك يا قبلا فعال شده، مسدود شدند    
     دنياي اقتصاد : درحالي که چند روز از آغاز قطع ارتباط گوشي هاي آي فون شرکت اپل – ثبت نشده در سيستم رجيستري - مي گذرد اشکالات متعدد در سيستم ثبت قانوني گوشي از سوي مسافران کليت اين طرح را که روي قاچاق تلفن همراه در کشور متمرکز است با مشکل مواجه کرده است.
    مسوولان اين طرح مي گويند چند هزار گوشي رجيستر نشده قطع شده يا به زودي قطع مي شوند با اين حال برخي شکايات مطرح شده کاربران در شبکه هاي اجتماعي نشان دهنده اين است که حتي برخي گوشي هاي ثبت شده و قانوني که از سوي مسافران وارد کشور شده هنوز در سيستم رجيستري ثبت نشده و به همين دليل قطع شده اند. ثبت دستي گوشي مسافري در بدو ورود و متصل نبودن اين سيستم به طرح همتا (رجيستري موبايل) باعث شده تعداد قابل توجهي از گوشي هايي که در گمرک ثبت شده و مسافران حتي هزينه رجيستري آن را در فرودگاه پرداخت کرده اند از دسترس خارج شوند. به گفته يکي از مسافراني که اخيرا تجربه ثبت خود را در اختيار «دنياي اقتصاد» قرار داده ماموران گمرک پس از نوشتن دستي شماره ۱۵ رقمي IMEI گوشي و مراحل مختلف ثبت و پرداخت مبلغ عوارض گوشي به وي گفته اند که به مخابرات منطقه سکونت خود مراجعه کند. اين کاربر با بيان اينکه بيش از ۲۰ روز است اطلاعات پرداخت هزينه گمرکي را در سايت همتا ثبت کرده، گفت: بيش از ۲۰ روز است که مسوولان سايت همتا در حال بررسي اين اطلاعات هستند و در اين مدت سه بار با آنها تماس گرفتم و آنها اطمينان دادند که گوشي شما قطع نمي شود اما وقتي روز چهارشنبه پس از بلاک شدن گوشي با آنها تماس گرفتم پاسخ شنيدم که اين مشکل براي تعداد زيادي از افرادي که به طور مسافري گوشي خود را ثبت کرده اند اتفاق افتاده و دليل آن اعلام نشدن گوشي هاي ثبت شده از سوي گمرک است.يک مقام مسوول در روابط عمومي گمرک در پاسخ به اشکال به وجود آمده در رجيستر کردن گوشي هاي مسافري به «دنياي اقتصاد» گفت: به دليل فرآيندهاي دستي ممکن است اطلاعات ثبت شده برخي از مسافران به دليل خطاي انساني به درستي ثبت و به مرکز رجيستري اعلام نشده باشد. براي حل مشکلاتي از اين دست ما صفحه اي را در سايت گمرک ايجاد کرده ايم که ديگر مسافران را معطل ثبت گوشي در بدو ورود به کشور نکنيم و از اين به بعد مسافران مي توانند قبل از ورود يا تا ۳۰ روز بعد از ورود به کشور تلفن همراه خود را ثبت کنند.
    
     رجيستري عليه مسافران يا قاچاقچيان؟
    سختگيري هاي گمرکي روي گوشي هاي مسافري طي يک ماه اخير در حالي باعث بالاگرفتن انتقادات از طرح رجيستري شده که بخش قابل توجه قاچاق گوشي همراه نه از سوي مسافران که توسط قاچاقچيان از مبادي غيرقانوني صورت مي گرفته است. ميزان واردات قانوني گوشي با اجراي اين طرح افزايش يافته و اين را مسوولان اجراي آن جزو مزيت هاي اصلي آن مي دانند با اين حال نارضايتي کاربران عادي از نحوه اجراي اين طرح احتمالا مسوولان آن را به اجراي تغييراتي در نحوه انجام آن واخواهد داشت.مشکلات طرح رجيستري مي تواند براي افرادي که يک گوشي از خارج کشور خريده اند يا احيانا ساکن خارج کشور هستند و قصد استفاده از گوشي خود در داخل ايران (براي بيش از يک ماه) را دارند يا حتي افراد خارجي که قصد اقامت بيش از يک ماه در ايران دارند خود را نشان دهد.در همين حال از يک ماه قبل افزايش قابل توجه قيمت گوشي آي فون باعث شده که قيمت اين گوشي در بازار ايران داراي فاصله قيمتي بسيار زيادي با آمريکا، اروپا و حتي کشورهاي همسايه مثل امارات داشته باشد. در ابتداي اجراي طرح رجيستري مسوولان آن اعلام مي کردند که نوبرانه بودن محصولات اپل باعث گران بودن قيمت گوشي شده اما با گذشت دو ماه از آن زمان هنوز قيمت محصولات اپل در بازار بسيار بالاست.
    بهنامي يک فروشنده موبايل و تبلت در بازار کامپيوتر پايتخت به «دنياي اقتصاد» مي گويد که قيمت بازار را هم اکنون چند شرکت واردکننده گوشي اپل که به طور رسمي آن را وارد مي کنند، تعيين مي کنند چون گوشي مسافري هم ديگر وارد بازار نمي شود عملا امکان تعادل و کاهش قيمت فعلا وجود ندارد. وي با اشاره به اينکه تعداد زيادي گوشي که دست فروشندگان بوده و قبل از اجراي طرح آن را باز کرده و با سيم کارت فعال کرده اند هم مسدود شده اند. بهنامي مي گويد: مسوولان طرح يکي از مزيت هاي اصلي طرح رجيستري را استفاده از گارانتي اصلي مي دانند اما شرکت هاي وارد کننده اجازه تعمير از سوي اپل را ندارند و اگر به گوشي دست بزنند بخش تعميرات خود اپل ممکن است دستگاه را اساسا از کاربر قبول نکند. به همين دليل تا زماني که اپل خود تعميرکار معتبر در ايران معرفي نکند داشتن گارانتي صرفا به معناي اين است که دستگاه از مبادي رسمي وارد کشور شده است. اين فروشنده مي گويد: همچنين سازمان حمايت از مصرف کنندگان نظارت دقيقي بر اين شرکت ها انجام نمي دهد در حال حاضر برخي گوشي ها اساسا در بازار نيست مثل ۷ پلاس و دليل آن اين است که اين شرکت ها اساسا تخصص واردات محصولات اپل را نداشته اند. به گزارش کانال تلگرام طرح همتا دهقاني نيا سخنگوي طرح رجيستري در يک جلسه مطبوعاتي اواخر هفته گذشته با تاييد گران شدن گوشي هاي اپل در بازار دليل آن را افزايش ۵ درصدي ماليات ارزش افزوده در دبي مي داند. وي مي گويد: افزايش قيمت گوشي اپل همچنين به دليل حذف ارز مبادله اي و واردات با ارز آزاد و افزايش قيمت درهم است و هيچ ربطي به طرح رجيستري ندارد.
    
     انتقاد رئيس اتحاديه فناوران از نحوه اجراي رجيستري
    رئيس اتحاديه فناوران رايانه اما با انتقاد از نحوه اعمال طرح رجيستري گوشي که باعث گران شدن شده به «ايسنا» گفت: براي اقدامات کلاني همچون طرح رجيستري گوشي هاي موبايل بايد از قبل نسبت به تبعات آن از صاحب نظران مشورت گرفته مي شد. وي به افزايش قيمت ها در بازار گوشي هاي تلفن همراه اشاره و اظهار کرد: اگر طرح رجيستري روي گوشي هاي اپل اعمال نمي شد، حالا اپل ۹۰۰ هزار تومان ارزان تر بود، در صورتي که حالا و با انجام رجيستري در صورتي که عملا هيچ امکاناتي به گوشي ها اضافه نشده، ۹۰۰ هزار تومان به قيمت گوشي هاي اپل اضافه شده است؛ آن هم به خاطر ورود يک شماره سريال که به عنوان رجيستري شناخته مي شود.
    وي اظهار کرد: مردم بابت اجراي اين طرح هزيه بيشتري را براي خريد پرداخت مي کنند، درحالي که هيچ امکاناتي به گوشي ها اضافه نشده است. ميرمهدي با تاکيد بر اينکه اولين برندي که مشمول طرح اعمال رجيستري شد آي فون بود، اظهار کرد: شنيده شده بسياري از گوشي هاي آي فوني که براي تعمير به برخي از شرکت ها در خارج از کشور فرستاده شده بودند بعد از اعمال رجيستري از طريق برخي ها به داخل کشور منتقل و به عنوان گوشي اورجينال به مردم فروخته شد، درحالي که در داخل برخي از آنها سيم کارت خارجي هنوز وجود داشت و سوزن نداشتند.
    بار مسافري؛ پاشنه آشيل طرح رجيستري / برخي گوشي هاي ثبت شده در گمرک يا قبلا فعال شده، مسدود شدند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 26 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Nursing Practice Today
شماره 20
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است