|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: آيا سرمايه گذاران با كارآفرينان زن و مرد به يك شيوه برخورد مي كنند؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4453
يك شنبه 29 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


كارآفريني براي همه 
آيا سرمايه گذاران با كارآفرينان زن و مرد به يك شيوه برخورد مي كنند؟


نويسنده: Laura Huang، Mark A. Conley
مترجم: آناهيتا جمشيدنژاد
برگرفته از: HBR

تحقيقات نشان مي دهد که شکاف جنسيتي بسيار بزرگي در سرمايه گذاري خطرپذير در آمريکا وجود دارد. کارآفرينان زن به رغم اينکه مالک ۳۸ درصد کسب وکارها در اين کشور هستند، تنها حدود ۲ درصد همه سرمايه گذاري هاي خطرپذير را دريافت مي کنند. اميد غالب بين افراد آکادميک، سياست گذاران و وکلا اين بوده است که همزمان با حضور بيشتر زنان به عنوان سرمايه گذار خطرپذير، اين شکاف باريک خواهد شد. اما، به نظر مي رسد علاقه به کار با افراد هم جنس تنها مقصر پشت اين شکاف سرمايه گذاري نيست.
     طي چند سال گذشته، آمريکا شاهد افزايشي در شمار سرمايه گذاران زن بوده است (از ۳ درصد در سال ۲۰۱۴ امروزه به حدود ۷ درصد رسيده است) اما شکاف سرمايه گذاري گسترده تر شده است. من و همکارانم در تحقيقي نشان داديم که چرا کارآفرينان زن نسبت به همتايان مرد خود سرمايه گذاري هاي کمتري دريافت مي کنند. پژوهش ما به اين صورت بود که سوال و جواب هايي را بين ۱۴۰ سرمايه گذار خطرپذير برجسته (۴۰ درصد از آنها زن بودند) و ۱۸۹ کارآفرين (که ۱۲ درصد زن بودند) رد و بدل کرديم. اين استارت آپ ها بر حسب نيازهاي کيفي و سرمايه گذاري قابل قياس بودند اما ميزان کلي افزايش سرمايه گذاري آنها در طول زمان، به طور قابل توجهي متفاوت بود: در نمونه ما، استارت آپ هاي تحت هدايت مردان، پنج برابر بيش از استارت آپ هاي تحت هدايت زنان سرمايه گذاري دريافت کردند.
    ما با تجزيه و تحليل سوال و جواب ها به اين نتيجه رسيديم که سرمايه گذاران خطرپذير، سوال و جواب هاي متفاوتي را از کارآفرينان مرد و زن مطرح مي کردند: آنها تمايل داشتند تا از مردان سوالاتي در مورد پتانسيل شان براي «دستاوردها» بپرسند؛ درحالي که سوالات آنها از زنان در مورد پتانسيل شان براي «ضررها» بود.ما شواهدي از اين سوگيري هم با سرمايه گذاران خطرپذير مرد و هم سرمايه گذاران زن پيدا کرديم. طبق نظريه روان شناسي تمرکز نظارتي (regulatory focus) سرمايه گذاران هنگام پرس و جو از کارآفرينان مرد، آنچه که تمايل به «ترفيع» ناميده مي شود را پذيرفته اند که به معناي تمرکز آنها بر اميد، موفقيت، پيشرفت و ايده آل ها است. برعکس، زمان پرس و جو از کارآفرينان زن، يک تمايل به «پيشگيري» را قبول کرده اند که در مورد ايمني، مسووليت پذيري، امنيت و آمادگي است. در واقع ما دريافتيم که ۶۷ درصد سوالاتي که براي کارآفرينان مرد مطرح مي شود «ترفيع-محور» است درحالي که ۶۶ درصد از سوالات براي کارآفرينان زن «پيشگيري-محور» است. يک سوال ترفيعي به «جذب مشتري» نگاه مي کند؛ درحالي که يک پرسش پيشگيري در مورد «حفظ مشتري» جويا خواهد شد. به نظر مي رسد اين تفاوت در پرس و جو پيامدهاي سرمايه گذاري قابل توجهي براي استارت آپ ها دارد. با بررسي شرکت هاي مشابه در سال ۲۰۱۷، مشاهده کرديم کارآفريناني که بيشتر در معرض سوالات «پيشگيرانه» هستند به طور متوسط ۳/ ۲ ميليون دلار سرمايه کلي براي استارت آپ هايشان جمع آوري کردند که اين مقدار نسبت به ۸/ ۱۶ ميليون دلار سرمايه جمع آوري شده توسط کارآفريناني که بيشتر در معرض سوالات «ترفيعي» بوده اند، تقريبا ۷ برابر کمتر است.
     در حقيقت، براي هر سوال پيشگيرانه اضافي که از يک کارآفرين پرسيده شده است، استارت آپ موردنظر به طور متوسط ۸/ ۳ ميليون دلار با کاهش سرمايه گذاري روبه رو بوده است. با کنترل عواملي که ممکن است بر پيامدهاي سرمايه گذاري تاثير بگذارند- مانند معيارهاي نيازهاي سرمايه گذاري، کيفيت و سن استارت آپ به علاوه تجربيات گذشته کارآفرينان- دريافتيم که شيوع سوالات پيشگيري کاملا رابطه بين جنسيت کارآفرينان و سرمايه گذاري استارت آپ را توضيح مي دهد. همچنين بيان کرديم که اکثريت کارآفرينان (۸۵ درصد) به سوالات به شيوه اي پاسخ داده اند که با جهت گيري سوال (ترفيع يا پيشگيري) منطبق بوده است: يک سوال ترفيعي يک پاسخ ترفيعي ايجاد مي کند و يک سوال پيشگيري يک پاسخ پيشگيري. اين الگوي رفتاري منجر به دائمي شدن يک سيکل سوگيري در فرآيند سوال و جواب مي شود که مي تواند اين اختلاف در سرمايه گذاري را تشديد کند. با پاسخ دادن به اين نوع سوالات ترفيعي، کارآفرينان مرد ارتباط خود را با «دامنه سود مطلوب» تقويت مي کنند و کارآفرينان زني که به سوالات پيشگيري پاسخ مي دهند نادانسته با باقي ماندن در حوزه زيان، استارت آپ هاي خود را مشمول ضرر مي کنند. وقتي صحبت از سرمايه گذاري مخاطره پذير مي شود، کارآفرينان بايد سرمايه گذاران آينده را از پتانسيل استارت آپ هايشان آگاه کنند؛ قطعا تنها نشان دادن اينکه تمايلي به ضرر کردن ندارند، کافي نخواهد بود.
    خوشبختانه، يک روزنه اميد در يافته هاي ما وجود دارد: اگر کارآفرينان نحوه پاسخگويي به سوالات پيشگيري را تغيير دهند، ممکن است بتوانند سرمايه بيشتري جمع آوري کنند. کارآفريناني که بيشتر در معرض سوالات پيشگيري بودند اما بيشتر پاسخ هاي ترفيعي دادند. به طور متوسط ۹/ ۷ ميليون دلار سرمايه گذاري کلي جمع آوري کردند. برعکس، کساني که به بيشتر سوالات پيشگيري با پاسخ هاي پيشگيري جواب دادند، به طور متوسط تنها ۵۶۳ هزار دلار جذب کردند. بنابراين کارآفريني که از او خواسته شده است تا از سهم بازار استارت آپ خود دفاع کند، با شکل دهي پاسخ خود حول پتانسيل هاي اندازه و رشد در بازار نتيجه بهتري خواهد گرفت تا اينکه بخواهد تنها نحوه برنامه ريزي براي حفظ سهم خود از بازار را بيان کند. با علم به اين موضوع که ترفيع مزيت هايي نسبت به پيشگيري دارد، کارآفرينان آگاه مي توانند جهت گيري سوالات را تشخيص دهند و پاسخ هاي خود را براي مزيت رساني به استارت آپ هاي خود شکل دهند. با ايجاد يک توازن بين سوالات ترفيعي و پيشگيري براي مردان و زنان، سرمايه گذاران به همه استارت آپ ها شانس برابري براي نشان دادن ارزش هاي خود اعطا مي کنند و ممکن است حتي تصميم گيري آنها در اين فرآيند را بهبود ببخشند.
    
    
    كارآفريني براي همه: آيا سرمايه گذاران با كارآفرينان زن و مرد به يك شيوه برخورد مي كنند؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مهندسي برق و الكترونيك
شماره 3 (پياپي 1403)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است