|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: بررسي نقش مديران در بهبود رفاه نيروي انساني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4380
يكشنبه سي و يكم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


نكات مديريتي 
بررسي نقش مديران در بهبود رفاه نيروي انساني


نويسنده: فريبا وليزاده
برگرفته از: gallup

بر اساس نتايج به دست آمده از تحقيقات موسسه Gallup، کارکناني که از تمامي پنج مولفه تشکيل دهنده در رفاه شغلي (هدف، اجتماع، مالي، ارتباطات و جسمي) برخوردار هستند به احتمال زياد کمتر از همتايانشان در معرض از دست دادن شغل خود هستند، مشکلات پيش آمده را بهتر حل مي کنند و در مقايسه با ساير کارکنان آمادگي بيشتري براي پذيرش تغيير دارند.
     اين گروه از کارکنان هزينه هاي بهداشت و درمان هر سازماني را به ميزان قابل توجهي کاهش مي دهند و همچنين در مقايسه با کارکناني که فقط از سلامت جسمي برخوردارند به احتمال ۸۱ درصد کمتر به فکر تغيير شغل خود در سال آتي هستند. با در نظر گرفتن ارتباط تنگاتنگ ميان رفاه و آسايش کارکنان و کيفيت عملکرد آنان در سازمان، به نظر منطقي مي رسد که ۸۰ درصد کارفرمايان به دنبال اطلاعاتي از سلامت جسمي و رواني نيروي انساني خود باشند. اما در اين ميان چالش اصلي مديران، تلاش نافرجام آنان در پياده سازي موفق استراتژي هاي مرتبط است.ازآنجا که مديران نقشي کليدي در زندگي حرفه اي و شخصي کارکنان ايفا مي کنند، تعهد آنان نسبت به برنامه هاي مرتبط با رفاه نيروي انساني يکي از مولفه هاي تاثيرگذار در دستيابي به موفقيت در اين زمينه به شمار مي رود. با اين حال، اغلب مديران در ترويج مفهوم رفاه و سلامت نيروي انساني دچار احساسات ناخوشايندي هستند.
    هنگامي که مديري درخصوص نقش خود در تقويت رفاه کارکنان احساسي گنگ و نامطمئن داشته باشد، سازمان نيز در تلاش براي بهبود آن با موانع جدي روبه رو خواهد بود. مديران تنظيم کننده احساسات و آهنگ فعاليت در محيط سازمان هستند و از قدرت هدايت و ترويج فرهنگ رفاه برخوردارند. اين به معني نياز سازمان به تبيين وظايفي شفاف براي مديران در زمينه بهبود رفاه نيروي انساني است. بر اساس يافته هاي Gallup، سازمان هاي پيشرفته توانسته اند با تقويت ميزان تاثيرگذاري مديران بر سلامت جسمي و رواني کارکنان به نتايج مثبتي براي کسب وکار دست پيدا کنند.
    به منظور کمک به سازمان ها در تقويت و بهبود رفاه کارکنان Gallup و Sharecare در پروژه‎اي مشترک به بررسي ابعاد مختلف اين موضوع پرداخته اند. در اين راستا بيش از سه ميليون نفر در سراسر جهان از سال ۲۰۰۸ ميلادي تاکنون مصاحبه شده اند. در نهايت روش هايي براي بهبود سلامت جسمي و روحي کارکنان و حفظ يکپارچگي روابط مديران و نيروي انساني شناسايي شده است که سازمان ها را در تحقق نتايج مثبت و بلندمدت در اين زمينه ياري خواهند کرد. بر اساس شاخص رفاه به دست آمده، نقش مديران در قالب چهار مولفه کليدي تعريف مي شود. مديران با ايجاد محيطي مناسب که مشوق بهبود رفاه نيروي انساني توسط تک تک کارکنان است به ترويج اين مقوله در سازمان مي‎پردازند. صرف نظر از اندازه و نوع سازمان چهار مولفه زير به عنوان نقشه راهي براي ايجاد يک فرهنگ رضايت بخش در اين زمينه معرفي مي شوند:
    ۱. دعوت: فرهنگ رفاه به فضاي کاري باز و پذيرا دلالت دارد. مديران بايد اهميت يک زندگي خوب را به کارکنان خود گوشزد کنند و از آنان در راستاي بهبود وضعيت جسمي و روحي شان حمايت کنند. آنان با ايجاد لحن پذيرش و استقبال از مقوله رفاه نيروي انساني، کارکنان خود را نسبت به پذيرش مسووليت و مشارکت در اجراي اصول مربوط به آن آماده مي کنند.
    ۲. ايجاد فضاي مناسب: مديران بايد بر اساس برنامه اي منظم کارمندان خود را با فرصت ها و فعاليت هاي مرتبط آشنا کنند. اگرچه کارکنان مسوول اقدامات و تصميمات خود هستند اما وظيفه يادآوري ميزان اهميت بهبود سطح رفاه نيروي انساني و دعوت به مشارکت در تقويت آن بر عهده مديران است. اين به معني در اختيار قرار دادن اطلاعات و فرصت هاي لازم است و نه فقط کمک گرفتن از مشاوران و متخصصان امر. به کمک اين رويکرد مي توان ميزان آگاهي کارکنان را به طرز چشمگيري افزايش داد. علاوه بر اين، مديران نقش قابل توجهي در استقبال، تاييد و ايجاد فضايي امن دارند که مشوق مشارکت فعال در امور مربوط به رفاه نيروي انساني باشد. اين امر مستلزم حمايت هاي مستمر رهبران سازمان جهت تقويت فرهنگ حمايت از سلامت کارکنان است. ارائه اطلاعات ساده درخصوص سلامت جسم و روان به تنهايي کافي نيست، فرهنگ کار در سازمان بايد امکان مشارکت تمام و کمال را براي همگان فراهم کند. حتي بهترين برنامه ها هم در غياب مشارکت کارکنان با شکست سنگيني مواجه خواهند شد.
    ۳. مدل: کارکنان به نشانه هاي موجود در رفتار مديران خود توجه مي کنند و احتمالا زماني که مديرانشان بهترين نمونه زندگي کاري و شخصي سالم باشند، نسبت به افزايش سلامتي خود بيشتر ترغيب خواهند شد. به همين دليل، مديران بايد به مدلي براي سلامت جسم و روان در سازمان تبديل شوند تا زمينه تشويق کارکنان هم فراهم شود. هيچ يک از استراتژي هاي مربوط - حتي پيشرفته ترين ها- را تا زمان پذيرش و تبديل آن به بخشي از رفتار روزمره مديران نمي توان به طور کامل در سازمان اجرا کرد. مديران بايد مواضع شخصي خود را درخصوص رفاه و آسايش شغلي و شخصي به نمايش گذاشته و نمونه هايي کلامي و غيرکلامي از آنها را در عمل با کارکنان خود به اشتراک بگذارند.
    ۴. مراقبت: مديران بايد به اين نکته اشاره کنند که ابتکارات و طرح هاي مربوط به تقويت رفاه نيروي انساني در سازمان با هدف بهبود رفاه در زندگي کاري و شخصي کارکنان اجرا مي شوند و نتايج حاصل از آن در فضاي کسب وکار تنها گوشه اي از دستاوردهاي آن است. به اين منظور آنها بايد به صورت فعالانه با کارکنان در ارتباط باشند و ميزان اهميت سلامت روحي و جسمي آنان براي سازمان را به تک تک اعضاي سازمان يادآوري نمايند. تشويق کارکنان به تعيين اهداف رفاهي و پيگيري پيشرفت افراد در اين زمينه يکي از روش هايي است که براي نشان دادن علاقه واقعي سازمان به تقويت رفاه کارکنان مي توان به کار گرفت. در يک فرهنگ غني مديران به طور شفاف تعهد خود نسبت به بهبود زندگي اجتماعي افراد را نشان مي دهند.کارکنان از دارايي هاي ارزشمند هر سازماني به شمار مي روند. بزرگ ترين و موفق ترين مديران جهان به خوبي از تاثير تصميمات خود بر سلامت روحي و جسمي - مثبت و منفي- کارکنانشان آگاه هستند و همواره در کنار بهبود عملکرد فردي بر موضوع بهبود رفاه نيروي انساني به عنوان بخشي از ماموريت سازمان تاکيد دارند.
    نكات مديريتي: بررسي نقش مديران در بهبود رفاه نيروي انساني
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بارآثار ديگري از "فريبا وليزاده"

  به نسل چهارم مهندسي خوش آمديد / اثرگذاري هرچه بيشتر فناوري هاي پيشرفته بر پروژه هاي مهندسي و توسعه محصول
فريبا وليزاده، دنياي اقتصاد 1/3/97
مشاهده متن    
  واكاوي تاثير پلت فرم هاي ارتباطي ديجيتال در بهره وري
فريبا وليزاده، دنياي اقتصاد 26/2/97
مشاهده متن    
  كليد تحقق بهبود تجربه مشتري / در پس هياهوي مركز تماس چه خبر است؟
فريبا وليزاده، دنياي اقتصاد 17/10/96
مشاهده متن    
  چهار راهكار براي دستيابي به تصميمات مطلوب
فريبا وليزاده، دنياي اقتصاد 18/9/96
مشاهده متن    
  فرهنگ استارت آپي و رشد دنياي در حال توسعه / گفت وگو با يك سرمايه گذار خطرپذير در مورد ايجاد اكوسيستم كارآفريني
فريبا وليزاده، دنياي اقتصاد 24/5/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش نفت
متن مطالب شماره 99، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است