|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: تلويزيون روي موج انتقادها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4454
دو شنبه 30 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


تلويزيون روي موج انتقادها
حاشيه هاي رسانه ملي در چند روز اخير اوج گرفت

برگرفته از: دنياي اقتصاد


    
     در دو، سه ماه گذشته کمتر هفته اي بوده که رسانه ملي روزهاي بدون حاشيه اي را پشت سر بگذارد. از پخش سريال هاي تکراري در آخر هفته ها گرفته تا کنداکتور پخش عيدانه و...
    در کنار همه اينها حواشي متعددي پيرامون برنامه هاي در حال پخش يا در آستانه پخش سيما نيز مزيد بر علت شده و هربار تيغ تيز انتقادات به سمت مسوولان و برنامه سازان تلويزيون نشانه مي رود. هفته گذشته و در آستانه برگزاري جشنواره موسيقي فجر و اجراي گروه هاي موسيقي مختلف، بار ديگر انتقادهايي درباره شيوه نمايش ساز در تلويزيون مطرح شد. اين انتقادها وقتي تب و تاب گرفت که شبکه باران؛ سيماي استاني گيلان، در اقدامي سعي کرد تا با پوشش دادن تصويري سازهاي موسيقي به وسيله گلدان و... از پخش تصوير ساز خودداري کند. اين کار دستمايه شوخي ها و انتقادهاي زيادي از جانب برخي کاربران شبکه هاي اجتماعي و دوستداران موسيقي شد. اين در حالي بود که البته در برخي ديگر از شبکه هاي استاني پخش تصوير ساز بدون محدوديت انجام شده و با استقبال مخاطبان و هنرمندان نيز همراه بوده است. عاشيق احد ملکي عليشاه خواننده، نوازنده قپوز و سرپرست گروه عاشيقلاردر گفت وگويي که اخيرا با خبرگزاري «ايلنا» انجام داده بود، از اين اقدام تلويزيون تمجيد کرد.
    
     تزريق نااميدي؟
    اما داستان انتقادها از عملکرد تلويزيون، انگار سريالي جذاب تر از سريال هاي نمايشي خود تلويزيون شده است. سريالي که هر هفته بخش قابل توجهي از محتواي رسانه ها را به خود اختصاص مي دهد. با اين حال به نظر مي رسد که تلويزيون سعي کرده است با انعطاف پذيري در روند سياست گذاري ها و برنامه هاي خود به خواسته هاي رسانه ها و کارشناسان پاسخ مثبت بدهد. نگاهي به کنداکتور عيدانه سيما براي نوروز سال ۹۷ نشان مي دهد که مسوولان اين رسانه بيشترين تلاش خود را براي جلب رضايت مخاطبانشان انجام داده اند. اما با اين حال برخي انتقادها هنوز هم به قوت خود باقي و نيازمند توجه مديران و مسوولان رسانه ملي است.در چند سال اخير بحث هاي مختلفي درباره از دست رفتن مخاطب تلويزيون و شبکه هاي مختلفش که نسبت به قبل بر تعدادشان افزوده هم شده، مطرح بوده است. اما هربار با به وجود آمدن اتفاقات و اخبار جديد و نحوه اطلاع رساني و پوشش دهي شبکه هاي مختلف صدا و سيما درباره آن مساله و رويداد، موضع گيري هاي تازه اي نيز در اين رابطه به وجود مي آيد که بسياري از آنها همچنان عملکرد اين رسانه را در مواجهه با مسائل روز جامعه زير سوال مي برند.خبرگزاري خبرآنلاين در گزارشي که اخيرا درباره عملکرد تلويزيون در تزريق نااميدي به جامعه منتشر کرده، نوشته است: در يکي، دو ماه اخير پس از انتقاداتي که به نحوه پوشش تلويزيون و بخش هاي مختلف خبري پس از زلزله کرمانشاه مطرح شد، چند مورد ديگر نيز به ميان آمد تا انتقاد از صدا و سيما همچنان ادامه يابد.
    
     گزارش هاي شائبه دار
    همزمان با فيلتر شدن تلگرام گزارشي از رسانه ملي منتشر شد که نشان مي داد مردم از فيلترينگ تلگرام رضايت نسبي دارند. در اين گزارش چنان نشان داده شد که برخي از مصاحبه شونده ها پس از فيلترينگ تلگرام بيشتر به افراد خانواده و پدر و مادرشان سر مي زنند و... اما زمان زيادي نگذشت که کليپي ويدئويي در شبکه هاي اجتماعي دست به دست شد و صحت گزارش منتشر شده از آنتن رسانه ملي را خدشه دار کرد. اين کليپ نشان مي داد يکي از مصاحبه شونده ها در گزارش شائبه دار تلويزيوني از جهت دهي شدن حرف هايش در سيما گلايه مند بود. گويا اين مصاحبه شونده سعي مي کرده مخالفت خود را با فيلترينگ نشان دهد و از مزاياي اين پيامرسان موبايلي صحبت کرده است اما با قطع و حذف بخش مهمي از سخنانش در گزارش يادشده، جهت و موضع او تغيير کرده و از مخالف فيلترينگ، به موافق تبديل شده است. اين کليپ ويدئويي به سرعت در فضاي مجازي پخش شد و دامنه انتقادها از صداوسيما را گسترش داد. تا جايي که حتي توليدکنندگان گزارش نيز به موضوع واکنش نشان دادند اما همچنان انتقادها باقي ماند.محمدرضا خوشرو، کارشناس رسانه در حاشيه اين انتقادها در گفت وگويي با «ايسنا» گفت: رسانه اي که بي محابا فوايد فيلترينگ تلگرام را بيان مي کند با اين کار هم خودش را از اعتبار مي اندازد و از آن طرف هم اعتبار بيشتري به تلگرام مي بخشد. اگر با دقت نظر بيشتري اين دفاع غلط را از نبودن تلگرام نمي کرد و دفاع درستي در اين زمينه داشت، اين حاشيه ها برايش پيش نمي آمد. صداوسيما در گزارش مربوط به تلگرام خود مي توانست از نظرات طرفين مختلف بهره ببرد. متاسفانه اين اشکال در ايام مختلف و رويدادهاي ديگر نيز به صداوسيما وارد است... زماني که صداوسيما همه نظرات را مي گويد، آنجاست که موافقان هم سر جايشان مي نشينند اما اگر مطلق همه «بله» باشند، اين گزارش مسلم است غيرواقعي مي شود، تاثيرش هم کاهش پيدا مي کند و از طرفي تبديل به ضدتبليغ مي شود.
    
     انتقاد معاون اول رئيس جمهوري
    همچنين در هفته جاري بازار انتقادها به صدا و سيما داغ بود و حتي اسحاق جهانگيري نيز در کنگره بزرگداشت آيت الله هاشمي رفسنجاني با انتقاد از عملکرد صداوسيما در مقاطع مختلف از جمله پوشش اخبار اعتراضات اخير در کشور، گفت: «در اين ايام من به عنوان يکي از مسوولان کشور با وجود اينکه بسياري از دوستان توصيه مي کردند صحبت نکنم، به صداوسيما اعلام کردم که مي خواهم با مردم حرف بزنم اما اين رسانه بهانه هاي مختلفي از جمله مسائل فني را مطرح کرد و اين زمان به من اختصاص داده نشد.» البته چندي بعد از صحبت هاي جهانگيري مدير شبکه يک نيز پاسخ او را داد و اظهارات او را تکذيب کرد.
    عليرضا برازش، در اين رابطه گفت: «شنبه شب، برنامه «نگاه يک» به درخواست جناب آقاي جهانگيري به وي اختصاص پيدا کرد، اما در آخرين ساعات، معاون اول رئيس جمهوري دربرنامه حضور پيدا نکرد و ما مجبور شديم «نگاه يک» اين هفته را از جدول پخش حذف کنيم. چگونگي درخواست دفتر معاون اول رئيس جمهوري و مذاکراتي که دراين زمينه صورت گرفته، مشخص و شفاف است و درصورت نياز بيان خواهد شد.»
    
     نقطه؛ سرخط
    با اين حال انتقاد از روند برنامه سازي صدا وسيما همچنان ادامه دارد. هر روز يکي از چهره هاي فرهنگي، هنري، ورزشي، اجتماعي، سياسي يا اقتصادي در گفت وگو با رسانه ها از وضعيت صداوسيما گلايه مي کند. اين رسانه عريض و طويل که البته با مشکلات فراواني نظير ناکافي بودن بودجه سالانه، توقع هاي مختلف، متعدد و... دست و پنجه نرم مي کند، در چند سال اخير بيش از هر زمان ديگري آماج انتقادها و دلخوري هاي مردم و چهره ها بوده است. به بيان ديگر تلويزيون به علت عملکرد خاص و جهت دارش همواره مورد انتقاد بوده و اگرچه تلاش هايي براي رفع نواقص در اين رسانه بزرگ انجام شده اما به نظر نمي رسد که در آينده نزديک، حجم انتقادها از تلويزيون کاهش يابد.
    
    تلويزيون روي موج انتقادها / حاشيه هاي رسانه ملي در چند روز اخير اوج گرفت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي انتظامي - اجتماعي زنان و خانواده
متن مطالب شماره 1 (پياپي 10)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است