|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/10/23: بازارها در انتظار تصميم ترامپ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4453
يك شنبه 29 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4240 23/10/96 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


بازارها در انتظار تصميم ترامپ
بازار سهام، ارز، سكه و نفت از تصميم ترامپ در مورد برجام متاثر خواهند شد


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    بازار سهام
    رشد آرام بورس در فضاي احتياط

    
    

    
    شاخص کل بورس با رشد هفتگي 3/ 0 درصدي همراه شد. با نزديک شدن به تصميم ترامپ در مورد برجام، تقويت احتياط افت 43 درصدي ارزش معاملات را نسبت به نيمه اول دي رقم زد. با وجود اين، خوش بيني به گزارش هاي 9ماهه شرکت ها به خصوص فلزي معدني ها و قيمت هاي مناسب جهاني، حرکت مس بالاتر از 7100 دلار و لمس مقطعي 3400 دلار روي روز جمعه همچنان عامل حمايت از شاخص است. اما چشم انداز بازگشت تدريجي عرضه روي و احتمال کاهش تقاضا، ترديدها را نسبت به پايداري قيمت روي حفظ کرده است. کاهش توليدات چين نيز عامل حمايت از تقاضاي مس است. لمس سطح ۷۰ دلاري توسط برنت از پالايشي ها و قيمت هاي مناسب متانول و اوره در کنار رشد نرخ دلار عوامل حمايت از صنايع کالايي است. اما همچنان مهم ترين ريسک، تصميم ترامپ نسبت به برجام است که گروه خودرويي را نيز متاثر ساخته است.
    
     بازار ارز
    رفت و برگشت دلار در پايان هفته

    
    

    
    هر دلار آمريکا با رشد هفتگي 94/ 1 درصدي با ثبت سومين هفته صعودي به نرخ 4414 تومان معامله شد. از ابتداي هفته با نزديک شدن به زمان تصميم ترامپ در مورد برجام نوسانات دلار تشديد و روز چهارشنبه سقف 4400 توماني دلار شکسته شد. همچنان روز پنج شنبه در ابتداي معاملات با تشديد نگراني ها نسبت به احتمال خروج آمريکا از برجام، با تشديد نوسانات صعودي، مقاومت سطح 4430 تومان را شکست و در ميانه معاملات دلار را تا 4450 تومان نيز نزديک کرد. اما در ادامه توجه معامله گران به اعلام پايبندي طرف هاي اروپايي به برجام و چشم انداز فشار عرضه از سوي صرافي بانک ها نرخ دلار را نزولي کرد. همچنان در صورت عدم خروج، ريسک تمديد تعليق تحريم ها بر بازار وجود دارد. بنابراين بيش از عوامل بنيادين، فضاي هيجاني ناشي از تصميم ترامپ عامل اثرگذار بر بازار خواهد بود.
    
    بازار سکه
    کم واکنشي سکه به نوسانات ارز

    
    

    
    هر سکه طرح جديد با رشد هفتگي 4/ 1 درصدي، ثبت سومين هفته صعودي، به قيمت يک ميليون و 489 هزار تومان معامله شد. در هفته اخير تا روز پنج شنبه اونس طلا در بازه 1310 تا 1325 دلار نوسان داشت. اما روز جمعه با تداوم روند نزولي شاخص دلار، اونس طلا در سقف ۴ ماهه (بالاتر از ۱۳۳۰ دلار) قرار گرفت. اما همچنان شاهد شرايط انتظاري براي انتشار نرخ تورم آمريکا بوديم. در بازار ارز نيز روز پنج شنبه نوسانات صعودي دلار تا سقف ۴۴۵۰ تومان رقم خورد. اما از ميانه معاملات نرخ دلار روند نزولي را در پيش گرفت و تنها رشد ۴ توماني دلار رقم خورد. اما ترديدها نسبت به روند آتي نرخ دلار، کم واکنشي سکه و مقاومت سطح يک ميليون و ۵۰۰ هزار تومان را در مقابل سکه رقم زده است. اما پايداري طلا در سطح کنوني مي تواند از سکه حمايت کند.
    
    بازار طلاي جهاني
    تداوم سقف شکني طلا

    
    

    
    ديروز ساعت 16 هر اونس طلاي جهاني به قيمت 1330 دلار معامله شد. در شرايط انتظاري پيش از انتشار نرخ تورم آمريکا، اونس طلا در سقف 4 ماهه نوسان داشت. از روز سه شنبه شاهد افت 3/ 1 درصدي شاخص دلار براي چهار روز متوالي بوديم. چشم انداز کاهش خريد اوراق قرضه آمريکا از سوي چين (بزرگ ترين خريدار خارجي اوراق قرضه آمريکا) در کنار رشد ين با چشم انداز کاهش خريد اوراق قرضه بلندمدت دولتي از سوي بانک مرکزي ژاپن عامل فشار بر شاخص دلار شد. در ادامه نرخ تورم توليدکننده آمريکا کمتر از پيش بيني ها در کنار رشد يورو فشار بر شاخص دلار را تشديد کرد. در نشست اخير بانک مرکزي اتحاديه اروپا احتمال بازبيني و توقف خريد اوراق قرضه (خروج از سياست هاي انبساطي) از سپتامبر در نشست مارس يا ژوئن از يورو حمايت کرد. روند بازارهاي سهام و نرخ تورم آمريکا بر طلا اثرگذار است.
    
     بازار اوراق مسکن
    صعود «تسه»ها پس از ۳ هفته

    
    

    
    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند94(تسه9412) پس از 3 هفته نزولي با رشد 4/ 0 درصدي همراه شدند. با وجود روند کم نوسان قيمت اوراق تسهيلات در سطح 74 هزار توماني در آذر، از ابتداي دي روند نزولي قيمت اوراق تشديد شد تا کف 71 هزار توماني رقم خورد. اما در ادامه شناسايي کف و رشد تدريجي تقاضا «تسه»ها را از کف مزبور بازگرداند. به اين ترتيب ميانگين قيمت اوراق در سطح 73 هزار تومان قرار گرفته است. در بازار مسکن نيز در ماه هاي اخير رشد تقاضا به خصوص از سوي «خانه اولي»ها در کنار به اعتقاد برخي کارشناسان رشد نسبي تقاضاي سفته بازي، روند صعودي تعداد و قيمت معاملات مسکن را در ما ه هاي آبان و آذر تشديد کرد. موضوعي که واحدهاي کوچک تر را در صدر معاملات قرار داد. همچنان رشد تقاضاي سرمايه گذاري به بازار مسکن علاوه بر تقاضاي مصرفي مي تواند نوسانات مسکن را تشديد کند.
    
     بازار نفت
    حرکت نفت نزديک سقف ۳ ساله

    
    

    
    ديروز ساعت 16 هر بشکه نفت خام آمريکا به قيمت 4/ 63 دلار معامله شد. افت موجودي نفت تجاري و کاهش توليدات آمريکا روز پنج شنبه برنت ( بالاتر از 70 دلار) و WTI را به بالاترين سطح از دسامبر 2014 رساند. گزارش اداره اطلاعات انرژي آمريکا (EIA) از کاهش ۹۵/ ۴ ميليون بشکه موجودي نفت تجاري، بيش از پيش بيني کارشناسان براي هشتمين هفته متوالي در کنار کاهش توليدات آمريکا به ميزان ۲۹۰ هزار بشکه در روز به ۵/ ۹ ميليون بشکه در روز از نفت حمايت کرد. با وجود اين EIA رشد توليدات آمريکا به ۰۴/ ۱۰ ميليون بشکه در روز را در ماه آينده پيش بيني کرد. برخي کارشناسان نيز افت توليدات را به دليل سرماي هوا در مناطق توليدکننده شيل مي دانند. همچنان خوش بيني به تعهد اعضاي اوپک به توافق و ريسک ژئوپليتيک تصميم ترامپ نسبت به برجام نيز عوامل حمايت از قيمت نفت هستند.
    
    بازارها در انتظار تصميم ترامپ / بازار سهام، ارز، سكه و نفت از تصميم ترامپ در مورد برجام متاثر خواهند شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4240 به تاريخ 23/10/96، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت شهري
متن مطالب شماره 51، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است