|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/10/28: گفت و گو با نزهت اميري رهبر اركستر «نغمه باران» در جشنواره فجر: پيگير رفع مشكلات موزيسين هاي زن هستم
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7002
سه شنبه 30 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6696 28/10/96 > صفحه 22 (فرهنگ و هنر) > متن
 
      


نوا 
گفت و گو با نزهت اميري رهبر اركستر «نغمه باران» در جشنواره فجر: پيگير رفع مشكلات موزيسين هاي زن هستم


نويسنده: ندا سيجاني


    
    هفتمين شب جشنواره سي و سوم موسيقي فجر با لغو يک ارکستر و نيز اجراي تنها بانوي فعال ايران دررهبري ارکستر برگزار شد.
    نزهت اميري رهبر ارکستر «نغمه باران» از جمله هنرمندان شرکت کننده در جشنواره سي و سوم موسيقي فجر بود که شامگاه سه شنبه درسانس دوم تالاروحدت روي صحنه رفت.
    شبيه ققنوسي هستم که از دل خاکستر به وجود آمده ام
    اميري براي نخستين بارسال 84 درجشنواره موسيقي فجراجراي برنامه داشته و حال پس از 12 سال سکان رهبري ارکستر سي و سومين جشنواره موسيقي فجر را برعهده گرفت. اودرمورد سال ها دوري اش از جشنواره به «ايران» گفت: بهتراست اين موضوع را با يک مثال بيان کنم؛اگريک گياه بعد از10 سال در شرايط کويري و بدون آب، نور، کود و امکانات ميوه بدهد بايد تعجب کرد. بنابر اين با وجود اين شرايط به جاي آنکه دوران رکود را ببينيم بايد دوراني را ببينيم که از درون نيستي به وجود آمده، براي همين فکر مي کنم شبيه ققنوسي هستم که از دل خاکستر به وجود آمده ام. نزهت اميري مي گويد شرايط و مشکلات اين سال ها به گونه اي بوده که فرصت حضور در جشنواره موسيقي فجر را نداشته است. اين رهبرارکستردرمورد همکاري اش با ارکستر «نغمه باران» بيان داشت: خوشبختانه به طورتصادفي با اين ارکستر آشنا شدم و با توجه به ظرفيت اين ارکستر تصميم به همکاري داشتيم.
    اميري درمورد محدوديت بانوان موزيسين و حضورآنان درجشنواره موسيقي فجرگفت:با توجه به شرايط اين روزهاي بانوان موزيسين، قطعاً حضورفعال آنها درجشنواره موسيقي فجر بسيار اثرگذار خواهد بود،البته اين نکته را هم بايد يادآورشوم که طي اين سال ها جشنواره موسيقي فجرنتوانسته به لحاظ امکانات پيشرفت چشمگيري داشته باشد. او بيان کرد: نخستين جشنواره موسيقي فجر با همين مدت زمان يک هفته يا 10 روز و سالن هاي محدود اجراي موسيقي براي 40 ميليون نفر برگزار شد اما با گذشت 33 سال مجدداً همان سالن ها با همان گروه هاي کوچک اجراي برنامه دارند.
    اميري مي گويد در اين روزهاي وانفساي موسيقي همه با هم همدرد هستيم و تلاش مي کنيم تا بلکه بتوانيم کاري انجام دهيم. اگر امروز کسي از من تقاضاي اجراي بهتر داشته باشد قطعاً قبول خواهم کرد اما به شرط فراهم شدن برخي امکانات؛ هوايي که اين روزها تنفس مي کنيم براي يک موزيسين مناسب نيست.
    اين رهبر اکستر گفت: من تفاوتي بين هنرمند مرد و زن نمي بينم ،اما واقعيت اين است که به خاطر زن بودنم عقب رانده شدم و امروز با همان سلاح آمدم بگويم که اشتباه کرديد. او در پايان اشاره داشت در صدد جمع آوري يک طومار در خصوص مشکلات و محدوديت هاي بانوان موزيسين است. ارکستر «نغمه باران» با 60 نوازنده و به سرپرستي و خوانندگي علي اميرقاسمي در دو بخش روي صحنه رفت. در بخش ديگر اجراهاي تالار وحدت ريکاردو ريبرو، خواننده پرتغالي سبک «فادو» به همراه نوازندگان گروهش به اجراي خارق العاده آوازهاي «فادو» پرداخت. فادو در پرتغال ژانري ازموسيقي است و ازجمله ويژگي هاي آن مي توان به تغيير لحظه اي ديناميک در جاي جاي قطعه، نوانس ها و تُنداي آن اشاره کرد. اين اجرا با استقبال بسيار مخاطبان همراه بود. سانس نخست تالاررودکي هم به اجراي ارکسترمجلسي ايران با رهبري منوچهر صهبايي اختصاص داشت،اما اين اجرا بدون اطلاع رساني مسئولان جشنواره لغو شد.
    صهبايي درباره لغو اين اجرا به ايلنا گفت: قرار بود در سي و سومين جشنواره موسيقي فجر اجرا داشته باشيم ،ولي مدت هاست که به مسئولان جشنواره اعلام کرده ايم نمي توانيم اين برنامه را برگزار کنيم. او افزود: من مقداري کسالت داشتم و اين کسالت ظرف چند روز گذشته نيز تشديد شده است. ما از سه ماه قبل برنامه ريزي کرده بوديم که حدود 12 جلسه تمرين داشته باشيم تا براي اين اجرا آماگي پيدا کنيم. در اوايل مشکلاتي پيش مي آمد و همه نوازنده ها در تمرين حضور نداشتند و تمرينات من نيز به اين صورت است که حتماً بايد تمام نوازنده ها از ابتدا تا شب کنسرت در تمام تمرينات حضور داشته باشند که اينگونه نشد. متاسفانه اين روال شکل نگرفت؛ ضمن اينکه در اين بين نيز کسالتي براي من به وجود آمد.
    در سانس دوم تالار رودکي ارکستر سمفونيک سازمان صدا و سيما به رهبري ارکستر سهراب کاشف روي صحنه رفت.اين ارکسترکه چند سال در جشنواره حضور نداشت با ۷۵ نوازنده هشت قطعه (سه کلاسيک و پنج ايراني) اجرا کرد. آثاري که نواخته شد موسيقي هاي حماسي، ملي و ارکسترال بودند که اکثر آنها به صورت بي کلام اجرا شد و در دو قطعه گروه کر نيز ارکستر را همراهي کرد. محمدباقر معلم مدير دفتر موسيقي و سرود صدا و سيما و حسين رضي معاون پژوهش، برنامه ريزي و نظارت سازمان صدا و سيما به همراه سفيران اتريش و کرواسي ميهمانان اين ارکستر بودند.
    گروه موسيقي «گام» نيز با تلفيقي از المان هاي موسيقي ايراني و غير ايراني و گروه «داتار» با اجراي موسيقي سافت در برج آزادي روي صحنه رفتند.
    سانس نخست اجراهاي برج آزادي با اجراي گروه موسيقي «گام» روي صحنه رفت و اين گروه اجرايي را تحت همنشيني، آميختگي و تاثير متقابل مشخصه هاي موسيقي ايراني و غير ايراني، اعم از فرم، ريتم، سازبندي و شيوه برخورد با کلام و پيوند آن با موسيقي به حاضران تقديم کرد.
    گروه «گام» براي اين اجرا از اشعار شاعران بزرگي چون مولانا، حافظ، انوري، سايه و شفيعي کدکني بهره گرفته بود.
    گروه «داتار» هم به آهنگسازي اشکان فلاحتکار و تنظيم نيما رمضان نخستين اجراي رسمي خود در جشنواره را با موسيقي سافت راک با آميزه هايي از موسيقي الکترونيک و آلترناتيو راک آغاز کرد.
    سالن خليج فارس فرهنگسراي نياوران هم تنها ميزبان اجراي گروه موسيقي وحيد اسداللهي بود. در اين اجرا محمد اسداللهي نوازنده گارمون و رضا اسداللهي نوازنده سازهاي کوبه اي درکنار پدرشان وحيد اسداللهي که سرپرست گروه و نوازنده نقاره است اجرايي پر انرژي را روي صحنه بردند.
    در ابتداي اين اجرا وحيد اسداللهي ضمن ابراز همدردي با خانواده حادثه ديدگان کشتي سانچي بيان کرد: تمام تلاشم معرفي سازم به مردم است، اما بعد از اين تصميم دارم در گروه سه نفره اي که تشکيل داده ام ديگر جوانان هنرمند نيز حضور داشته باشند و يک گروه خوب موسيقي تلفيقي تشکيل بدهم. در بخش موسيقي پاپ هم گروه پازل و ماکان در سالن ايرانيان اجراي برنامه داشتند.، سالني که به لحاظ فرم ظاهري و صدابرداري به هيچ وجه متناسب با اجراهاي موسيقي نيست.
    
    
    
    نوا: گفت و گو با نزهت اميري رهبر ارکستر «نغمه باران» در جشنواره فجر: پيگير رفع مشکلات موزيسين هاي زن هستم
    


 روزنامه ايران، شماره 6696 به تاريخ 28/10/96، صفحه 22 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 95 بار
    آثار ديگري از "ندا سيجاني"

  خاطره اجراهاي حشمت فراموش شدني نيست / كتاب «افق بيكران» در صدمين سالگرد تولد حشمت سنجري منتشرشد
ندا سيجاني، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  مرثيه اي براي نغمه ها و نوحه هاي فاخر عاشورايي / اهالي موسيقي با «ايران» در ميان گذاشتند
ندا سيجاني، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  موسيقي آييني راوي امين معرفت شنيداري / گفت و گو با حميدرضا اردلان آهنگساز و پژوهشگر موسيقي
ندا سيجاني، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  حسين عليزاده: تريبون در اختيار موسيقي كوچه بازار است / دوازدهمين جشنواره ملي موسيقي جوان به كار خود پايان داد
ندا سيجاني، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  اكبر گلپايگاني خواننده اصيل موسيقي ايراني در گفت و گو با «ايران»: زورشان به موسيقي آوازي نرسيد...
ندا سيجاني، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اطلاع
متن مطالب شماره 211، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است