|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/11/10: استقلال حرفه اي روزنامه نگاران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4255 10/11/96 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


استقلال حرفه اي روزنامه نگاران


نويسنده: مسعود هوشمند رضوي *


    حال مطبوعات اين روزها خوب نيست . اگر گزافه گويي نباشد مي توان مطبوعات ايران را به بيمار نيمه جاني تشبيه کرد که نه مي ميرد و نه از بستر برمي خيزد. انگار طبيبي هم نيست که به درمانش دل خوش کنيم و خوددرماني هم ديگر اثري ندارد. اما چه بخواهيم و چه نخواهيم اين بيمار به ظاهر بي درمان رکن چهارم دموکراسي است و بدون او پيمودن مسير احقاق حقوق شهروندي ناممکن است. اما درد چيست و چگونه بايد درمانش کنيم؟ اگر از تکنولوژي هاي نوين ارتباطي و رسانه هاي الکترونيکي و اجتماعي به عنوان رقيب بالقوه و بالفعل مطبوعات و نشريات کاغذي که تاثير غيرقابل انکاري بر کاهش شمارگان و تعداد مخاطبان آن داشته اند صرف نظر کنيم، چالش ها، محدوديت ها و فشارهاي وارد بر مطبوعات به دو بخش کلي دسته بندي مي شوند:
    عوامل بيروني؛ که شامل کليه عواملي است که از خارج از سازمان و ساختار مطبوعات، اداره آن را تحت تاثير قرار مي دهند. سياست هاي کلي و نوع نظام سياسي ، قوانين دست و پاگير و غيرکارشناسي ناظر بر راه اندازي و فعاليت رسانه ها، مداخله دولت و نهادهاي دولتي در صدور مجوز، توليد محتوا و اداره مطبوعات، بي حمايتي دولت از مطبوعات خصوصي يا حمايت هدفمند و سوگيرانه از افراد، نشريات يا سازمان هاي خاص رسانه اي، نبود نقدينگي و يارانه کافي براي ادامه حيات، رقيب تراشي و امثال آن در اين دسته بندي قرار دارند. گراني قابل توجه کاغذ درماه هاي اخير و نوع تقسيم يارانه هاي دولتي که اعتراض قاطبه مديران و کارفرمايان مطبوعاتي را به دنبال داشت در کنار کاهش تدريجي مخاطبان مطبوعات کاغذي جزو عواملي هستند که تعطيلي، تعليق يا زمين گير شدن مطبوعات خصوصي را به دنبال داشته اند. همچنين مفاد لايحه پيشنهادي دولت تحت عنوان نظام جامع رسانه، در ماه هاي اخير، رويکرد انقباضي و محدودگرايانه دولت در قبال مطبوعات و رسانه ها را به اثبات رساند و نشان داد که چشم انداز حمايتي و روشني براي فعاليت هاي آتي روزنامه نگاران و مطبوعات وجود ندارد.
    عوامل دروني؛ که به طور مستقيم به کيفيت مديريت و دست اندرکاران رسانه مرتبط است. سياست زدگي مطبوعات محصول اين بخش از چالش ها است. قرار گرفتن افراد کم تجربه يا بي تجربه و عمدتا فعالان سياسي در راس سازمان هاي رسانه اي موجب شده بسياري از مطبوعات به جاي آنکه انعکاس دهنده مطالبات مردم باشند به تريبوني براي بيان مطالبات و ديدگاه هاي احزاب و جريان هاي سياسي تبديل شوند. ناامني شغلي روزنامه نگاران، پايين بودن سطح دستمزدها در مطبوعات، دشواري در ايجاد تشکل هاي مستقل و صنفي، پايين بودن کيفيت محتواي توليدي در نشريات به دليل فقدان آموزش و نيز به کارگماري نيروهاي غيرمتخصص يا کم تجربه و نبود نظارت صنفي و... نتيجه تاثير عوامل درون سازماني مطبوعات محسوب مي شوند.
    صرف نظر از موارد پيش گفته و با وجود دشواري هايي که در اصلاح و بهبود روندهاي فعلي وجود دارد، نگارنده معتقد است تنظيم و تحکيم روابط کار در مطبوعات ميان دو بازيگر اصلي آن يعني کارفرمايان يا همان صاحبان امتياز و مديران مطبوعاتي و نيز کارگران و به عبارتي روزنامه نگاران و ديگر کارکنان فعال در مطبوعات مي تواند بسياري از اين فشارها و چالش ها را کاهش دهد و مسير پيگيري هاي جدي و حقوقي را براي رفع ديگر موانع هموار سازد و جبهه واحدي براي پيگيري ديگر مطالبات صنفي تشکيل شود. وقتي همه بازيگران مطبوعات خود را در کنار هم ببينند و به اين واقعيت اعتقاد قلبي داشته باشند که همگي در يک کشتي نشسته اند و منافع آنان اشتراکات قابل ملاحظه اي با يکديگر دارد همگي به يک اندازه نسبت به سازمان رسانه اي متبوع خود احساس وظيفه کرده و براي بهبود وضعيت کمي و کيفي آن تلاش خواهند کرد.
    بديهي است ايجاد امنيت رواني و شغلي براي بدنه مطبوعات و ارتقاي سطح کيفي کارکنان پيش زمينه عبور از بحران مخاطب و به تبع آن تقويت بنيه مالي نشريات کاغذي با اتکا برميزان فروش و شمارگان واقعي آنها خواهد بود وکاهش وابستگي مالي نشريات به کمک هاي دولتي قدرت چانه زني مديران و صاحبان بنگاه هاي مطبوعاتي را براي احقاق حق و حتي امتياز گيري از دولت بالاتر خواهد برد.همزمان هموارسازي مسير شکل گيري و فعاليت مستقل و حرفه اي تشکل هاي کارگري و کارفرمايي و کارسپاري امور صنفي به اين تشکل ها و نيز انجام مذاکرات دو يا چندجانبه بين نمايندگان روزنامه نگاران و مديران مطبوعاتي و در نهايت انعقاد پيمان هاي دسته جمعي کار و وضع قوانين و مقررات درون صنفي گام نخست در کاهش فشارها و چالش هاي مطبوعات است. نبود تشکل هاي مستقل و فراگير مطبوعاتي در سال هاي اخير به ويژه پس از پلمب انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران و رخدادهاي تاسف باري که در حوزه مطبوعات شاهد آن بوديم نشان داد که وجود تشکل و سازمان يابي و سازماندهي تا چه ميزان مي تواند براي هرگونه برنامه يا اقدام هاي تضعيف کننده مطبوعات مانع ايجاد کند و نبود آن مي تواند چه تبعاتي براي فعالان و بازيگران مطبوعاتي داشته باشد. گام هاي اخيري که درخصوص تشکيل انجمن هاي صنفي برداشته شده اميدبخش است، اما کافي نيست. اين اقدامات زماني مي تواند اثربخش باشد که به يک پيمان دسته جمعي منتهي شود. پيماني که وفق قوانين و مقررات داخلي و بين المللي فقط طرفين آن حق فسخ يا تغيير آن را داشته باشند و نهاد دولت در اين گونه پيمان ها صرفا ناظر بي طرف باشد.
    
    *دبير سابق انجمن صنفي روزنامه نگاران استقلال حرفه اي روزنامه نگاران
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4255 به تاريخ 10/11/96، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بارآثار ديگري از "مسعود هوشمند رضوي "

  مثلث خطر در كمين روزنامه نگاري مستقل
مسعود هوشمند رضوي، شرق 6/8/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فيزيولوژي گياهان زراعي
متن مطالب شماره 41، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است