|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/11/10: تفكر طراحي محور ابزار كارآمد مديران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4255 10/11/96 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


تفكر طراحي محور ابزار كارآمد مديران
۵ گام اساسي در حل مساله

نويسنده: ريحانه نيك نام


     از دوران مدرسه به ما ياد داده اند که وقتي مي خواهيم مساله اي را حل کنيم، به اين صورت عمل کنيم: ابتدا متغيرهاي معلوم و مجهول را تعيين کنيم و سپس بر اساس اطلاعات موجود، مقدار متغيرهاي مجهول را مشخص کنيم. اين شيوه حل مساله که گاهي آن را روش مهندسي نيز مي نامند، براي حل مسائلي همچون طراحي يک پل، مدار الکترونيکي، قطعه خودرو و... کارآمد و مناسب است؛ اما در زندگي مسائل بسياري وجود دارند که به اين صورت حل شدني نيستند. در واقع عمده مسائلي که در زندگي روزمره با آنها دست وپنجه نرم مي کنيم دچار يکي از وضعيت هاي زير هستند: ۱- تعداد متغيرهاي مجهول به مراتب بيشتر از متغيرهاي معلوم است. ۲- هيچ نوع اطلاعاتي براي اينکه بتوانيم مقدار يا روند برخي از متغيرها را حدس بزنيم در دست نيست و اساسا صورت مساله مشخص نيست.
    
    تفکر طراحي محور ابزار کارآمد مديران
    براي همه ما زمان هايي در زندگي پيش آمده است که چنين شرايطي را تجربه کرده ايم. مي خواهيم پروژه کلاسي مان را انجام بدهيم؛ اما نمي دانيم سراغ چه روشي برويم. ايده اي داريم و مي خواهيم براي خودمان کسب وکاري راه بيندازيم؛ اما نمي دانيم بايد از کجا شروع کنيم. در اين موقعيت ها بسيار محتمل است که دچار اهمال کاري شويم. وقتي هم که دست به عمل مي زنيم يا خيلي دير شده است يا دست به اقدامي مي زنيم که باعث سرخوردگي و ناراحتي مان مي شود. از خودمان مي پرسيم يعني براي حل اين جور مسائل هيچ شيوه موثر ديگري وجود ندارد؟ وقتي از حل مساله کلافه هستيد،صبر کنيد و زود قضاوت نکنيد، تفکر طراحي محور را امتحان کنيد!
    بياييد به دوران کودکي مان برگرديم؛ يعني زماني که همه چيز را امتحان مي کرديم. آن زمان هيچ کاري به نظرمان ابلهانه يا خجالت آور نمي رسيد، حتي وقتي بزرگترها دعوايمان مي کردند. بله ما از اشتباه کردن نمي ترسيديم، چون اين بخشي از فرآيند يادگيري بود. با وجود اينکه کودکي بيش نبوديم، اولويت را به عمل کردن مي داديم. اين همان چيزي است که در تفکر طراحي به آن سوگيري نسبت به عمل مي گويند و در مرکزيت فلسفه تفکر طراحي قرار دارد.تفکر طراحي شيوه اي است که طراحان از آن براي حل مسائل پيچيده و برآورده کردن نيازهاي انساني و کسب وکارها متناسب با مقتضيات اقتصادي و فني استفاده مي کنند. استفاده از تفکر طراحي منجر به توليد انبوه فراواني از محصولات و خدمات ارزشمند و خلاقانه شده است. تفکر طراحي هم داراي فلسفه (مدل ذهني) و هم داراي ابزار (روش) است. در ادامه پنج گام اصلي پياده سازي تفکر طراحي را شرح داده ايم.
    
    همدلي کنيد
    همدلي کردن يعني مطلع شدن از دغدغه ها، نگراني ها، نيازها و خواسته هاي کسي که مخاطب حل مساله ماست. اگر قرار است کسب وکاري راه اندازي کنيم؛ قطعا افرادي وجود دارند که مي خواهند از محصول يا خدمت ما استفاده کنند. در اينجا بايد بتوانيم با آنها همدلي کنيم؛ يعني پاي صحبت هايشان بنشينيم و ببينيم آنها دنبال چه چيزي هستند و چه انتظاراتي دارند. وقتي پاي رشد و توسعه فردي و طراحي زندگي شخصي خودمان در ميان باشد؛ آن کسي که بايد با او همدلي کنيم، خودمان هستيم. همدلي با خود يعني خودمان را دقيق تر بشناسيم؛ يعني از نقاط قوت و ضعف، استعدادها و توانمندي ها، تيپ و صفات شخصيتي، باورها و مدل ذهني، سبک ارتباطي، نظام ارزشي و چشم انداز شخصي، الگوهاي فکري، احساسي و رفتاري خودمان مطلع شويم. همه اينها حاصل نخواهد شد، مگر اينکه براي خودشناسي وقت بگذاريم.
    
    مساله را تعريف کنيد
    وقتي توانستيم با ديگران يا خودمان همدلي کنيم، حالا مي توانيم بفهميم مساله اي که بايد حل شود چيست. گاهي اوقات ما در کلاف تصميم گيري گم مي شويم؛ زيرا از ابتدا سراغ مساله درستي نمي رويم. مهم است که بتوانيم مساله اصلي را کشف کرده و درست تعريفش کنيم. براي مثال، وقتي بحث انتخاب شغل مطرح مي شود، اغلب ما، محل کارمان را شرکتي تصور مي کنيم که در آن يک اتاق کار به ما داده اند که بايد پنج روز هفته از ۸ صبح تا ۴ بعدازظهر در آن حاضر باشيم، در حالي که امروزه وظايف مربوط به بسياري از مشاغل به صورت پاره وقت، پروژه اي يا دورکاري قابل انجام است.وقتي دقيق تر به مساله نگاه مي کنيم، مي بينيم هدفمان از پيدا کردن شغل، مواردي مانند درآمد، انجام دادن کار بامعنا و داشتن آزادي عمل است؛ در نتيجه مساله مان از پيدا کردن يک شغل تمام وقت به کسب درآمد و کار بامعنا تغيير مي کند. اين ضرب المثل معروف را هم شنيده ايم که مي گويد: «تعريف درست صورت مساله، نيمي از حل مساله است»؛ بنابراين لازم است که وقت کافي صرف کرده و مساله مان را درست تعريف کنيم.
    
    ايده پردازي کنيد
    وقتي صورت مساله تعريف شد، نوبت ايده پردازي براي يافتن راه حل است. در اين بخش هيچ محدوديتي نداريم و مي توانيم از انواع روش هاي خلاقانه استفاده کنيم. برخي از روش هاي رايج تر که در گام ايده پردازي تفکر طراحي به کار گرفته مي شوند عبارتند از: توفان فکري (Brainstorming)، نقشه ذهني (Mind-map) و تهيه فهرست (List). هدف از اين گام آن است که تا مي توانيم راه حل هاي مختلف توليد کنيم و هيچ قضاوتي راجع به راه حل ها نداشته باشيم. بعد از توليد راه حل ها، آنها را از بعد اقتصادي، فني و ساير جنبه ها مي سنجيم و آنهايي را که اجرايي تر هستند، از بقيه جدا مي کنيم.
    نمونه اوليه بسازيد
    حالا وقت عمل است. از ميان راه حل هايي که در گام قبلي ايجاد کرديم، يکي از آنها که اجرايي تر است و کمترين ريسک را دارد انتخاب کرده و اجرا مي کنيم. براي کسي که مي خواهد کتاب داستان بنويسد، ارسال داستان کوتاه براي يکي از مجلات مرتبط، يک نمونه اوليه است هدف از ساختن نمونه اوليه اين است تا آنجا که مي توانيم راجع به خودمان، ايده مان و دنياي پيرامونمان يادگيري داشته باشيم.
    آزمايش کنيد و بازخورد بگيريد
    بعد از ساختن نمونه اوليه نبايد به همين مقدار اکتفا کنيم؛ بلکه بايد تا آنجا که مي توانيم نظرات ديگران را هم دريافت کنيم و بفهميم از چه زواياي ديگري هم مي توان به اين مساله نگاه کرد. پس از اين گام، ممکن است بفهميم در مسير درستي گام برمي داريم و گام بعدي را طراحي کنيم يا متوجه شويم راه حلمان نياز به اصلاحاتي اساسي دارد يا حتي به اين نتيجه برسيم که اين اصلا آن چيزي نيست که دنبالش بوديم.هر چند اين پنج گام را به ترتيب ذکر کرديم اما فرآيند تفکر طراحي به ندرت مطابق اين مراحل پيش مي رود. گاهي مستقيما از گام سوم آغاز مي کنيم؛ اما به گام اول برمي گرديم تا بفهميم دغدغه هاي اصلي چه بوده اند. گاهي بلافاصله بعد از گام دوم، مستقيما سراغ گام چهارم مي رويم و نمونه اوليه را مي سازيم. اين فرآيند آنقدر تکرار مي شود تا در نهايت به راه حلي مي رسيم که مطلوبمان باشد. در هر صورت بايد به ياد داشته باشيم، سوگيري نسبت به عمل يک اصل اساسي محسوب مي شود؛ يعني هر جا مي توانيم اقدامي در جهت روشن تر شدن صورت مساله و رسيدن به راه حل بهتر انجام بدهيم، بايد دست به کار شويم.
    
    مثالي از تفکر طراحي
    براي اينکه اين توضيحات روشن تر شود، بياييم با هم ببينيم مينا چطور از فرآيند تفکر طراحي براي راه اندازي کسب وکار شخصي اش استفاده کرد. مينا از وضعيتي که در شرکت فعلي اش داشت ناراضي نبود؛ اما دلش مي خواست در کنار شغل ثابتش يک درآمد جانبي نيز داشته باشد و پول آن را صرف کارهايي همچون مسافرت و امور خيريه کند (همدلي).
    او با بررسي استعدادها و توانمندي هايش متوجه شد در ساختن چيزهاي ظريف مانند دستبند مهارت دارد. به ياد آورد که در دوران مدرسه، کاردستي هاي خيلي خوبي درست مي کرد. مينا نمي دانست بايد از کجا شروع کند، ولي مي دانست اگر قرار است محصولي را بفروشد بايد بتواند آن را در معرض ديد مشتريان قرار بدهد (تعريف مساله). مينا به ذهنش رسيد که مي تواند براي معرفي محصولاتش از وب سايت، وبلاگ، اينستاگرام و تلگرام استفاده کند (ايده پردازي). در نهايت مينا وب سايتي را راه اندازي کرد و همزمان صفحه اينستاگرامي هم ايجاد کرد و در آنها به معرفي دستبندهايي پرداخت که خودش مي ساخت (ساختن نمونه اوليه). بعد از مدتي مينا متوجه شد به رغم وقتي که براي وب سايت صرف کرده و مطالب خوبي که در آن مي گذارد، عمده مشتريان از طريق اينستاگرام با محصولات او آشنا شده اند و بود و نبود وب سايت تاثير چنداني بر کار او ندارد (آزمايش و بازخورد). در نتيجه مينا، قيد استفاده از وب سايت را زد و روي معرفي محصولش در اينستاگرام متمرکز شد. آن ويژگي از تفکر طراحي که به مينا کمک کرد تا کسب وکار شخصي اش را راه بيندازد، تاکيد آن بر عمل گرايي (سوءگيري نسبت به عمل) بود.
    شما هم مي توانيد از تفکر طراحي براي ايجاد تغييرات مثبت در زندگي تان استفاده کنيد. در ابتدا مهم است که براي شناخت خودتان و توانمندي هايتان وقت کافي صرف کنيد. بعد از آن ببينيد آن چيزي را که دنبالش هستيد در قالب چه مساله اي مي توان تعريف کرد. بعد از تعريف مساله، سراغ گزينه هاي مختلف براي راه حل برويد و تا مي توانيد ايده پردازي کنيد. يکي از ايده ها را که اجرايي تر و کم ريسک تر است، انتخاب کرده و آن را عملي کنيد. سپس از اطرافيان بازخورد بگيريد و ببينيد اين راه حل چه چيزهايي به شما ياد مي دهد.زندگي چرخه توقف ناپذير يادگيري است. اگر بخواهيم رشد کنيم، نبايد از اشتباه کردن و شکست خوردن بترسيم. گاهي نيز دچار ترس از موفقيت مي شويم. در هر صورت، رشد واقعي زماني حاصل خواهد شد که از پيله امن مان بيرون بزنيم و کاري انجام بدهيم. در اين مسير تفکر طراحي به عنوان يک مدل ذهني و ابزار کارآمد، مي تواند به ما کمک کند به خواسته ها و اهدافمان در زندگي برسيم.
    
    
    تفكر طراحي محور ابزار كارآمد مديران / ۵ گام اساسي در حل مساله
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4255 به تاريخ 10/11/96، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بارآثار ديگري از "ريحانه نيك نام"

  توسعه و تغيير مدل كسب وكار با به كارگيري رويكرد پويايي سيستم ها
ريحانه نيك نام*، دنياي اقتصاد 13/3/97
مشاهده متن    
  مشاهده وقايع در سطوح عميق تر
ريحانه نيك نام، دنياي اقتصاد 18/1/97
مشاهده متن    
  تعامل احساسي با محصول
ريحانه نيك نام *، دنياي اقتصاد 13/12/96
مشاهده متن    
  اگر شركتتان محو شود دنياي فردا چگونه خواهد بود؟
ريحانه نيك نام*، دنياي اقتصاد 1/11/96
مشاهده متن    
  مدل كسب و كار پاسخي جامع به محيط پرتلاطم كنوني
ريحانه نيك نام، دنياي اقتصاد 24/10/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم زيستي ورزشي
متن مطالب شماره 40، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است