|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/11/10: چگونه امنيت شغلي خود را تضمين كنيم؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4255 10/11/96 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


كافه سوال 
چگونه امنيت شغلي خود را تضمين كنيم؟


نويسنده: Liz Ryan
مترجم: مريم مرادخاني
برگرفته از: Forbes


     مشاور عزيز، بيست سال براي يک اداره دولتي کار مي کردم. سپس به دليل تغييراتي که در ساختار سازمان ايجاد شد، از کار بيکار شدم. اصلا فکرش را هم نمي کردم شغلم را از دست بدهم. گيج و سردرگم شده بودم. ۶ ماه بيکار بودم تا اينکه يک شغل جديد در يک شرکت خصوصي پيدا کردم و دو سال آنجا کار کردم. صاحب شرکت بازنشسته شد و پسرش شرکت را فروخت و من دوباره بيکار شدم و حالا دنبال کار مي گردم. بيش از هر چيزي به دنبال ثبات شغلي هستم. چطور مي توانم شغلي پيدا کنم که حداکثر امنيت شغلي را داشته باشد؟
    پاسخ: دوست عزيز، اگر مي توانستم کارفرمايي پيدا کنم که تو را استخدام کند و براي ۲۵ يا ۳۰ سال، اشتغال تو را تضمين کند، حتما تو را به آنها معرفي مي کردم. اما چنين کارفرمايي ديگر وجود ندارد. اين تجربه تلخ به تو آموخت که مشاغل دولتي، ديگر مثل سابق امنيت شغلي کارکنان را تضمين نمي کنند و از اين نظر هيچ فرقي با مشاغل بخش خصوصي ندارند. مهم تر از همه، امنيت شغلي معيار مناسبي براي انتخاب يک شغل نيست. اگر شغلي را صرفا به خاطر احساس امنيت شغلي انتخاب کني، ريسک کرده اي. مشاغلي که بيشترين ميزان امنيت شغلي را ارائه مي کنند، اغلب قادر نيستند ما را براي مواجهه با حقيقت هزاره سوم آماده کنند؛ اينکه «همه ما کارآفرين هستيم.»
    بايد با بازار آشنا شويم، ارزش خودمان را بشناسيم و بدانيم در حل چه مسائلي تبحر داريم و اينها مهارت هايي هستند که در مشاغل «امن» سنتي به آنها نيازي نيست. راز امنيت شغلي در سال ۲۰۱۸ و سال هاي پيش رو اين است که اين نکته را به ياد داشته باشيم که ما امنيت شغلي مان را خودمان ايجاد مي کنيم. اين روزها هيچ کارفرمايي نمي تواند امنيت شغلي تو را تا پايان عمرت تضمين کند. به همين منظور، بايد اين مهارت ها را کسب کني:
    
    ۱. نبايد به خودت به عنوان مجموعه اي از مدارک تحصيلي و آموزشي يا سال ها تجربه نگاه کني. درست مثل هر متخصصي (وکيل، لوله کش يا نماينده بيمه)، تو نيز بايد بداني که در حل چه مشکلاتي مهارت داري و اين مشکلات را به خوبي بشناسي. بايد بداني حل يک مشکل چقدر براي مشتريانت هزينه دارد، چگونه ايجاد شده و چطور رفع مي شود. شايد تخصص تو رسيدگي به شکايات مشتريان باشد يا اصلاح فرآيندهاي دست و پاگير يا زيرساخت ها. اين درد هر چه باشد، بايد اسمش را بداني و دواي آن را نيز در دست داشته باشي.
    
    ۲. بايد همواره در جريان تحولات بازار باشي تا ببيني مشکلي که در حل آن مهارت داري، چگونه در گذر زمان دستخوش تغيير مي شود. اگر خودت را محدود به ديوارهاي دفتر کارت کني، از رويدادها و تحولات بازار استعدادها بي خبر خواهي ماند. در اين صورت به سختي مي تواني به مشکلات اشراف داشته باشي، ريشه هايشان را شناسايي کني و راه حل ارائه کني. اين مزيتي است که فقط کارآفرينان و کارکنان قراردادي از آن بهره مندند. آنها بر خلاف کارکنان ثابت، همواره با بازار استعدادها در تعامل هستند، دائم در حال مذاکره اند، درباره مشکلات و راه حل ها گمانه زني مي کنند و با مشتريان و مشکلات واقعي سر و کار دارند. آنها به راحتي و به سرعت با تغييرات همگام مي شوند و همه ما بايد اين مهارت را ياد بگيريم.
    
    ۳. بايد ارزش خودت را بداني. اينکه بگويي «آخرين حقوقي که گرفتم، ۷۰ هزار دلار بود» کافي نيست. اين اطلاعات به درد کسي که مي خواهد تو را استخدام کند نمي خورد. ممکن است بگويد: «چه عالي، اما حقوق پيشنهادي ما ۶۰ هزار دلار است.» آيا مي تواني به آنها توضيح دهي که وجود تو در سازمان، چگونه باعث افزايش درآمد يا کاهش هزينه هايشان مي شود؟ آيا مي تواني براي حقوق پيشنهادي ات يک دليل قانع کننده بياوري؟
    
    ۴. حتي اگر شاغل هستي و از شغلت راضي هستي، بايد بازار استعدادها را زير نظر داشته باشي و ببيني آيا به خدمات تو نياز هست يا نه. مبادا در اين مسير حرفه اي خوابت ببرد. بيشتر مردم در يک خواب طولاني به سر مي برند و وقتي بيدار مي شوند که کار از کار گذشته و اخراج شده اند. هوشيار باش و آگهي هاي استخدام را هميشه مرور کن، حتي وقتي مشغول کار هستي.
    
    ۵. بايد مهارت هايت را به روزرساني کني. ممکن است براي سازماني کار کني که از زمانه عقب باشد يا با تکنولوژي هاي روز بيگانه باشد. شايد اين سيستم جوابگوي نيازهاي آنها باشد، اما براي تو اين طور نيست. فرقي نمي کند که پيشرفت تو براي کارفرمايت مهم است يا نيست. براي آنکه قابل عرضه به بازار باشي، بايد مهارت هايت را به روز کني.
    
    ۶. ارتباطاتت را حفظ کن و گسترش بده. بسياري از مردم وقتي شغل دارند، به ارتباطات اهميت نمي دهند و فقط وقتي به دنبال برقراري ارتباط هستند که شغل خود را از دست داده باشند. اين يک اشتباه بزرگ است. اگر تا به حال ارتباطاتت محدود بوده، سعي کن هر هفته يک ديدار رو در رو با يک دوست جديد يا قديمي داشته باشي يا در يک رويداد شرکت کني. عادت کن با افراد جديد صحبت کني.
    
    ۷. مهارتي را فرا بگير که کمتر کسي آن را بلد است، مثلا متخصص نرم افزارهاي آموزشي يا تبديل مجلات چاپي به آنلاين. صرف نظر از اينکه چه کارهايي را به خوبي انجام مي دهي، بايد در يک زمينه خاص تخصص داشته باشي تا ارزش واقعي خود را نشان دهي.
    
    ۸. از آنجا که مشکل را مي شناسي و ارزش خودت را مي داني، مي تواني همزمان که به دنبال کار مي گردي يا حتي وقتي شاغلي، به صورت پاره وقت يا تمام وقت مشاوره ارائه دهي. اين روزها همه ما، چه بدانيم چه ندانيم، مشاوريم. خودت را مثل يک کالا برندسازي کن. هيچ چيزي به اندازه برندسازي نمي تواند عرضه پذيري تو را افزايش دهد.
    
    ۹. همزمان که به مهارت هايت افزوده مي شود، به عنوان يک شخص حرفه اي شناخته خواهي شد. کساني که تو را مي شناسند پروژه هايشان را به تو خواهند سپرد. مي تواني شغل هاي قراردادي يا تمام وقت پيدا کني. به مرور ميان گروه بزرگي از افراد که حتي آنها را نمي شناسي، وجهه و اعتبار پيدا مي کني. ارتباطات به تو کمک مي کند که هميشه شغل داشته باشي. به لطف انجام پروژه ها آنقدر پول داري که اگر چند ماه بيکار شدي، نگران مخارجت نباشي.
    
    ۱۰. نهايتا به نقطه اي خواهي رسيد که به راحتي و بدون استرس، يک ماه به خودت مرخصي بدهي. البته اگر به دنبال شرکتي باشي که تا زمان بازنشستگي برايشان کار کني، هرگز به اين نقطه نخواهي رسيد. به دنبال امنيت در يک شغل يا سازمان نباش. امنيت را خودت ايجاد کن تا کسي نتواند آن را از تو بگيرد.
    
    
    
    كافه سوال: چگونه امنيت شغلي خود را تضمين كنيم؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4255 به تاريخ 10/11/96، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از "Liz Ryan"

  در فرستادن رزومه براي استخدام عجله نكنيد
Liz Ryan، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  راهنماي گام به گام براي استعفا از سازمان
Liz Ryan، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  آيا اخراج شدن مزيتي هم دارد؟
Liz Ryan، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  روش هاي تشخيص دروغ در مصاحبه شغلي
Liz Ryan، دنياي اقتصاد 6/6/97
مشاهده متن    
  اشتباهات رايج در رابطه با نت وركينگ (شبكه سازي)
Liz Ryan، دنياي اقتصاد 30/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پرستاري و مامايي
شماره 3 (پياپي 603)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است