|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/11/10: ۳ شرط بازيگري خصوصي ها در گردشگري پايدار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4663
چهار شنبه 2 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4255 10/11/96 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


۳ شرط بازيگري خصوصي ها در گردشگري پايدار
گزارش UNWTO از نقش بنگاه ها در توسعه پايدار تاكيد كرد

نويسنده: نويد شكراللهي


    دنياي اقتصاد : کارشناسان اعتقاد دارند «فراهم کردن فضاي رقابت» براي بخش خصوصي فعال در گردشگري از الزامات تحقق اهداف توسعه پايدار است و ميزان تحقق اين امر که وظيفه آن بر عهده دولت است، رابطه مستقيم و معناداري با انگيزه بخش خصوصي براي فعاليت اقتصادي در بازار دارد. در کنار اين مساله که تحقق آن در کشورهاي بسياري با مشکلاتي جدي رو به رو است، يکي ديگر از مهم ترين عواملي که موجب شده توسعه پايدار آن طور که بايد شکل نگيرد، «آگاهي اندک از سود اقتصادي» آن است. بررسي عملکرد شرکت هاي عمده و فعال در حوزه توريسم نشان مي دهد آن دسته از شرکت هايي که مسير فعاليت هاي تجاري خود را با اهداف توسعه پايدار همسو کرده اند، توانسته اند با حذف برخي موانع، بهره وري مجموعه خود را ارتقا داده و به سوددهي بالاتري دست پيدا کنند. با اين حال براي پيشرفت سطح عملکرد و درآمدزايي لازم است اين بنگاه ها سياست گذاري هاي خود را به روز کرده و دائما خود را در محک ارزيابي قرار دهند. به اين ترتيب، آنچه که براي بخش خصوصي صنعت گردشگري به عنوان لازمه اي براي پيشرفت شناخته مي شود، «مديريت بهينه» اي است که با ارزيابي مستمر اقدامات صورت گرفته در کانال صحيح خود هدايت مي شود.
    بخش خصوصي به فراخور صنعتي که با آن سروکار دارد، جايگاهي گاه ميانه و گاه بسيار پررنگ اختيار مي کند که عرصه گردشگري از جمله حوزه هاي اقتصادي است که فعال بودن بخش خصوصي در آن حرف اصلي را مي زند. حوزه گردشگري در سال هاي اخير به عنوان ابزاري مهم براي رسيدن به توسعه پايدار مورد توجه کشور هاي بسياري در سراسر جهان قرار گرفته است. در کنار نرخ اشتغال زايي بالا در اين صنعت که هزينه ايجاد شغل در آن در مقايسه با ديگر صنايع بسيار اندک است، ارمغان توسعه گردشگري، توسعه حوزه هاي ديگري همچون زيرساخت هاي حمل و نقل و حفظ فرهنگ بومي و محلي است. بنا بر آخرين آمارهاي استخراج شده که مربوط به سال ۲۰۱۶ است، صنايع مرتبط با سفر و گردشگري رتبه چهارم مشارکت اقتصادي و اشتغال در بين صنايع مختلف در جهان را به خود اختصاص داده و در اين سال ۲/ ۱۰ درصد از توليد ناخالص داخلي اقتصاد جهاني در اين حوزه ايجاد شد.
    اخيرا سازمان جهاني گردشگري (UNWTO) نيز در گزارشي بر اهميت بخش خصوصي در توسعه اين صنعت تاکيد کرده و يادآور شده که جهت تحقق اهداف درنظر گرفته شده براي توسعه پايدار و ريشه کن شدن مشکلاتي از قبيل فقر مطلق، جنسيت زدگي جوامع، آلودگي هاي زيست محيطي و مواردي از اين دست، گردشگري به عنوان کليدي براي حل اين مشکلات بايد توسعه پيدا کند. اين گزارش تنها گذرگاه اين امر را فعاليت بخش خصوصي دانسته که لازم است بيش از هر زماني از آن حمايت شود. با توجه به اينکه شکوفايي هر مقصد گردشگري در گرو جامعه اي کارآمد، محيطي سالم و اقتصادي پايدار است، فعاليت آزاد بخش خصوصي نقش برجسته اي در تضمين برقراري هر ۳ شرط مذکور دارد. براساس گزارش UNWTO فراهم کردن فضاي رقابت، آگاه شدن از سود اقتصادي توسعه پايدار و ارزيابي مستمر فعاليت ها؛ سه پيش نيازي هستند که دولت با فراهم کردن آنها مي تواند راه بخش خصوصي را براي حرکت در مسير گردشکري پايدار هموار کند.
    
    فراهم کردن فضاي رقابت
    طبق اين گزارش، فعاليت بنگاه هاي خصوصي گردشگري در بستر فضاي اقتصاد رقابتي از الزامات شکوفايي اين صنعت و توسعه آن است. دولت ها بهترين حمايتي که از بخش خصوصي فعال در اين اقتصاد مي توانند داشته باشند، ايجاد فضاي رقابت در بازار براي آنان است. بر اساس تحليل صورت گرفته بر فعاليت ۶۰ شرکت عمده و فعال در زمينه ارائه زيرساخت هاي اقامتي، حمل و نقل و تورگرداني به گردشگران، دو شاخص «رقابت پذيري بازار» و «سوددهي» مهم ترين عواملي هستند که انگيزه حضور پايدار بنگاه ها براي فعاليت در صنعت گردشگري را تامين مي کنند.
    اين نکته اهميت بالاي تاثير روح رقابت در بازار بر عملکرد بنگاه ها را نشان مي دهد و مي تواند توجه را به سمت برخي سياست هاي ناکارآمد داخلي در اقتصاد گردشگري متوجه کند؛ جايي که با نرخ گذاري هاي دستوري و حضور بنگاه هاي بزرگ دولتي ايران در بازار کالاها و خدمات مرتبط با گردشگري، بسياري از فعالان بخش خصوصي به آينده سوددهي کسب وکار خود چندان خوش بين نيستند. مصداق اين موضوع را شايد بيش از هرجا بتوان در کسب و کار هتلداري و صنايع مرتبط با ارائه زيرساخت هاي اقامتي به گردشگران جست وجو کرد که در عمل عرصه رقابت بر فعالان بخش خصوصي را به شدت محدود و تنگ کرده است.
    گزارش سازمان جهاني گردشگري همچنين تاکيد دارد که سياست گذاران مي توانند با فراهم سازي چارچوب هايي که به موجب آن سرمايه گذاري بخش خصوصي در اين صنعت تسهيل شود، مشارکت و تعهد اين بنگاه ها را براي تحقق اهداف توسعه پايدار افزايش دهند. همچنين لازم است به بنگاه هاي کوچک و متوسط فعال در اين عرصه نيز توجه ويژه اي شود و در برخي موارد با ارائه کمک هاي مالي، تسهيلاتي در اختيار آنان قرار گيرد؛ چراکه تحقق برخي از شاخص هاي توسعه پايدار همچون «جلوگيري از تغييرات آب و هوايي» نيازمند تکنولوژي هاي کارآمد و به روزي است که تامين آن براي اين بنگاه ها با دشواري هاي مالي همراه است.
    
    اهميت آگاهي از سود اقتصادي توسعه پايدار
    اما در حالي اکثريت بنگاه هاي فعال بخش خصوصي به همگام شدن با ضرورت هاي توسعه پايدار به ديده ترديد مي نگرند و تصور مي کنند اين امر بر مخارج آنان افزوده و سوددهي آنان را تحت الشعاع قرار مي دهد که بسياري از شرکت هاي فعال در صنعت گردشگري به اين نتيجه رسيده اند که در صورتي که اهداف تجاري خود را با ضرورت هاي توسعه پايدار همسو کنند مي توانند به بهره وري بالاتر، صرفه جويي در هزينه ها و رقابت پذيري بيشتر در بازار دست پيدا کنند و در عين حال بر اعتبار اجتماعي خود بيفزايند.
    طبق گزارش سازمان جهاني گردشگري، تحليل بنگاه هاي فعال بخش خصوصي در صنعت گردشگري نشان مي دهد در ميان ۱۷ شاخص در نظر گرفته شده براي تحقق توسعه پايدار، اين بنگاه ها در ۵ حوزه «مسووليت پذيري در توليد و مصرف»، «جلوگيري از تغييرات آب و هوايي»، «ريشه کني فقر»، «افزايش کيفيت آموزش» و «ايجاد شغل و رشد اقتصادي» بيشترين مشارکت را داشته اند؛ مواردي که بدون شک مشارکت بخش خصوصي را از آن رو جلب کرده که منجر به سوددهي بيشتر اقتصادي شده و به اين ترتيب اين نکته را روشن مي کند که در خصوص بازدهي اقتصادي همسويي با اهداف توسعه پايدار بايد تبليغات بيشتري شکل بگيرد. با اين حال هرچند بخش خصوصي بايدتعهد خود را به اهداف توسعه پايدار نشان دهد، تلاش ها نبايد محدود به اهداف بشردوستانه و بهبود سطح بهره وري شده و بايد اهدافي فراتر از اين موارد را نشانه رود. توسعه پايدار نيز بايد به گونه اي محقق شود که رقابت در بازار را براي بخش خصوصي تضمين کند و حافظ سرمايه هاي آن باشد.
    از طرف ديگر بررسي فعاليت اين بنگاه ها نشان مي دهد، کمترين مشارکت در تحقق دو شاخص «کاهش نابرابري ها» و «ايجاد شهرها و جوامع پايدار» صورت گرفته؛ امري که بيان مي دارد همسويي با اين دو شاخص، دستاوردهاي اقتصادي کمتري به همراه داشته و در پاره اي موارد توانسته برخي حمايت هاي اجتماعي را جلب کند. براي مثال در پي بروز اعتراضاتي پيرامون حضور پرتعداد گردشگران خارجي در شهر بارسلون از طرف مردم محلي، برخي بنگاه هاي گردشگري در اين شهر تصميماتي اتخاذ کردند که همسو با تحقق شاخص «ايجاد شهرها و جوامع پايدار» بوده است. اين سياست ها در کوتاه مدت ممکن است سوددهي اقتصادي اين بنگاه ها را تحت الشعاع قرار داده باشد اما در حاشيه امنيت اجتماعي که براي آنان فراهم آورده، تداوم کسب و کار آنان از ضمانت بالاتري برخوردار شده است.
    
    ارزيابي مستمر فعاليت ها
    اما عامل مهم ديگري که بر بهبود فعاليت بنگاه هاي بخش خصوصي در صنعت گردشگري تاثير حائز اهميتي دارد، جمع آوري آمارها و گزارش هايي در خصوص تاثيرات اقتصادي، اجتماعي و محيط زيستيِ گردشگري از سوي اين بنگاه ها است که باعث مي شود ارزيابي صحيحي از عملکرد خود داشته باشند و در صورت لزوم بتوانند در زمان مناسب، سياست هاي خود را اصلاح کنند. طبق گزارش UNWTO، اين مساله در خصوص همسويي با اهداف توسعه پايدار نيز صدق مي کند. بنگاه هاي گردشگري که در جهت تحقق اهداف توسعه پايدار گام برمي دارند بايد هم به صورت مستمر ميزان پيشرفت خود را اندازه گيري کنند و هم جايگاه خودشان را با ديگر بنگاه هاي فعال در بازار مقايسه کنند تا عملکرد خود را بهبود ببخشند. به همين منظور سازمان جهاني گردشگري به دنبال ايجاد يک چارچوب آماري براي اندازه گيري تحقق گردشگري پايدار است که با حمايت بخش «دايره آمار سازمان ملل متحد» در حال شکل گيري است. هدف از اين طرح، ارائه شاخصي است که با آن نقش گردشگري در ميزان تحقق توسعه پايدار از ابعاد اقتصادي، اجتماعي و محيط زيستي اندازه گيري شود.
    در ايران نيز مسوولان در خصوص لزوم توسعه گردشگري براي رهايي اقتصاد کشور از خام فروشي نفت سخنان بسياري گفته اند و تاکيد داشته اند که تنها با مشارکت گسترده بخش خصوصي در اين عرصه مي توان رشد ورود گردشگر خارجي به کشور را انتظار داشت؛ اما با وجود اين سياست گذاري ها به گونه اي نبوده است که انگيزه بنگاه هاي بخش خصوصي در اين حوزه تقويت شود و ايران در هر سه زمينه مورد اشاره سازمان جهاني گردشگري براي نقش آفريني بخش خصوصي در گردشگري پايدار با چالش هايي جدي روبه رو است که در خصوص زمينه آخر مورد اشاره در اين گزارش، فقدان يک سامانه جامع آماري از وضعيت صنعت گردشگري در کشور يکي از اصلي تري ضعف هاي موجود به شمار مي رود.
    
    ۳ شرط بازيگري خصوصي ها در گردشگري پايدار / گزارش UNWTO از نقش بنگاه ها در توسعه پايدار تاکيد کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4255 به تاريخ 10/11/96، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بارآثار ديگري از "نويد شكراللهي"

  فيلترينگ سايت هاي سفر؛ تقابل يا اجراي قانون؟ / «دنياي اقتصاد» در آستانه سال «تحول ديجيتالي در گردشگري» بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  چاره انديشي چيني براي تراز منفي گردشگري / «دنياي اقتصاد» مسير توسعه توريسم داخلي در سرزمين اژدها را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  دميدن در آتش بي ثباتي مديريت گردشگري / معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، در آستانه تبديل اين سازمان به وزارتخانه بركنار شد
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
  نخستين پالس آماري از حذف ارز مسافرتي / «دنياي اقتصاد» انعكاس سياست هاي ارزي كشور بر ميزان سفر ايراني ها به گرجستان را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  رشد يا افت ۴۵درصدي در گردشگري ورودي؟ / «دنياي اقتصاد» صحت آمارهاي گردشگري را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله زبان و ادبيات فارسي
متن مطالب شماره 17 (پياپي 61)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است