|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/11/10: به ابتكار «دنياي اقتصاد» امروز صورت مي گيرد: ميزباني تهران از داووس فولاد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4255 10/11/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


به ابتكار «دنياي اقتصاد» امروز صورت مي گيرد: ميزباني تهران از داووس فولاد
    
    دنياي اقتصاد : تهران امروز ميزبان بزرگان صنعت فولاد ايران و جهان است تا در تعامل با يکديگر وضعيت حال و چشم انداز اين صنعت را بررسي کنند. آمارهاي رسمي از بهبود شرايط تقاضا در بازار فولاد و افزايش تمايل فولادسازان به توليد بيشتر حکايت دارد. بر اين اساس، در هشتمين دوره همايش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ايران که با ابتکار «دنياي اقتصاد» برگزار مي شود، علاوه بر تحليل شرايط بازار داخلي و جهاني فولاد، وضعيت تامين مالي، عوامل موثر بر قيمت تمام شده، فرصت ها و تهديدهاي خصوصي سازي و توسعه متوازن فولاد و سنگ آهن تا افق ۱۴۰۴ نيز بررسي خواهد شد.
    سنت گرد هم آمدن بزرگان صنعت فولاد ايران و جهان ۸ ساله مي شود؛ همايش هاي صنعتي و تجاري در جهان علاوه بر آنکه فرصتي را براي تبادل اطلاعات و معرفي دستاوردهاي آن صنعت فراهم مي کند، فضاي مناسب براي فعالان صنعتي و کارشناسان و فعالان بازار به وجود مي آورد تا در گفت وگوي مستقيم و چهره به چهره با يکديگر، تعامل سازنده داشته باشند. بي ترديد اين گفت وگوها که در حاشيه هر همايشي اتفاق مي افتد، يکي از مهم ترين و حياتي ترين بخش هاي همايش است.
    در هشتمين همايش «چشم انداز صنعت فولاد و معدن ايران با نگاهي به بازار» که به ابتکار گروه رسانه اي «دنياي اقتصاد» امروز و فردا در تهران برگزار مي شود، براي حداکثرسازي بهره وري و استفاده مطلوب از فضاي گفت وگو و تعامل، علاوه بر سخنراني هاي کليدي و برگزاري کارگاه هاي آموزشي، فضايي براي نشست هاي تجاري دوجانبه ايجاد شده تا دست اندرکاران فرصتي براي استفاده از تجارب نخبگان داخلي و خارجي داشته باشند. در هشتمين همايش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ايران، علاوه بر دعوت از کارشناسان و صاحب نظران داخلي، از بزرگان صنعت فولاد دنيا نيز دعوت به عمل آمده تا با بررسي هاي کارشناسانه علاوه بر شفاف شدن شرايط فعلي صنعت فولاد ايران و جهان، زمينه رصد نقشه راه اين صنعت منطبق با نياز و ظرفيت کشور صورت گيرد. آخرين آمارها از توليد فولاد خام نشان مي دهد از ابتداي سال ۲۰۱۷ تا اواخر سپتامبر در حدود ۱۲۶۷ميليون تن در جهان فولاد توليد شده است. مقايسه اين مقدار با توليد ۱۲۰۴ ميليون تني فولاد در ۹ ماه ابتداي سال ۲۰۱۶ حکايت از رشد بيش از ۵ درصدي آن دارد. عمده دليل افزايش توليد جهاني فولاد در سال ۲۰۱۷، رشد فراتر از انتظار اقتصاد چين و در نتيجه افزايش تقاضا براي فولاد توسط اين کشور بوده است. توليد فولاد اين کشور با افزايش ۷/ ۵ درصدي از ۶۰۴ ميليون تن در سال ۲۰۱۶ به ۶۳۹ ميليون تن افزايش يافته است. بررسي توليد فولاد خام در مناطق مختلف نيز از افزايش توليد در اکثر مناطق دنيا خبر مي دهد. منطقه CIS تنها منطقه اي است که با کاهش توليد فولاد مواجه بوده است. بر اساس آمار منتشر شده توسط انجمن جهاني فولاد، منطقه آسيا همانند گذشته بيشترين سهم از توليد فولاد جهاني را به خود اختصاص داده و در حدود ۷۰ درصد توليد جهاني آن در اين منطقه صورت گرفته است. توليد فولاد اين منطقه از ۸۲۷ ميليون تن در سال ۲۰۱۶ به ۸۷۶ ميليون تن در سال ۲۰۱۷ افزايش يافته است. کشورهاي عضو اتحاديه اروپا نيز با افزايش توليد مواجه بوده اند. توليد ۹ ماهه اين منطقه نيز از ۵/ ۱۲۱ ميليون تن در سال ۲۰۱۶ به ۵/ ۱۲۶ ميليون تن در سال ۲۰۱۷ افزايش يافته است. توليد فولادخام آمريکاي شمالي نيز با افزايش ۳ ميليون تني به ۷۷ ميليون تن رسيده است. در ماه سپتامبر چين با توليد ۸/ ۷۱ ميليون تن بيشترين توليد را در بين کشورهاي مختلف داشته است.
    پس از اين کشور، ژاپن با توليد ۶/ ۸ ميليون تن و هند با توليد ۲/ ۸ ميليون تن قرار داشته اند. آمريکا و روسيه نيز به ترتيب توليدي برابر با ۷/ ۶ و ۶ ميليون تن داشته اند. در بين کشورهاي خاورميانه نيز ايران با توليد ۲/ ۲ ميليون تن در ماه سپتامبر در جايگاه نخست منطقه قرار گرفته و عربستان و امارات به ترتيب در رتبه هاي بعدي قرار گرفته اند. بررسي ها نشان مي دهد هندوستان بيشترين افزايش توليد در مدت ۹ ماهه ۲۰۱۷ نسبت به سال گذشته را تجربه کرده است. پس از هندوستان، کشورهاي ترکيه و ايران بيشترين افزايش توليد را تجربه کرده اند. اوکراين بر خلاف هند، با بيشترين کاهش توليد ۹ ماهه مواجه بوده است. بررسي نرخ استفاده از ظرفيت نيز نشان دهنده افزايش استفاده از ظرفيت توليد موجود است. بر اساس آمارها، نرخ استفاده از ظرفيت از مقدار ۹/ ۷۲درصد در ماه هاي جولاي و آگوست به ۵/ ۷۳ درصد در ماه سپتامبر افزايش يافته است. نرخ استفاده از ظرفيت در ۹ ماه ابتدايي سال ۲۰۱۵ به طور ميانگين ۱/ ۷۱درصد بوده است. اين مقدار در سال ۲۰۱۶ به ۷/ ۶۹درصد کاهش يافته، ولي در سال ۲۰۱۷ به بيش از ۷۲درصد رسيده است. افزايش نرخ استفاده از ظرفيت نشانه اي از بهبود شرايط تقاضا در بازار فولاد و افزايش تمايل فولادسازان به منظور توليد بيشتر است.
    صنعت فولاد يکي از هفت صنعت انتخابي استراتژيک در راهبرد توسعه صنعتي است که بيشترين نقش را در شاخص هاي منتخب از جمله سهم ارزش افزوده، اشتغالزايي، صادرات، سهم از بازار، مزيت نسبي و زنجيره تامين و سطح دانش و فناوري دارد. در اين ميان، با توجه به اهميت بررسي سياست ها و تحولات صنعت فولاد در ايران و جهان مطابق آمارهايي که ذکر شد، يکي از مهم ترين محورهاي همايش امروز بررسي توسعه متوازن در اين صنعت تا افق ۱۴۰۴ است. در دوره هشتم اين همايش قرار است در کنار بررسي اين موضوع، «توليد فولاد باکيفيت صادرات محور (تکنولوژي نوين، کيفيت و...)»، «تامين مالي در صنعت فولاد»، «عوامل موثر بر قيمت تمام شده و بهينه سازي آن» و «فرصت ها و تهديدهاي خصوصي سازي صنعت فولاد» نيز مورد بحث قرار گيرد.
    وجود منابع معدني مورد نياز در کشور، توانمندي نيروي انساني، رقابتي بودن نسبي قيمت در کشور، حضور بخش خصوصي در عرصه سرمايه گذاري، وجود بسترهاي اقتصادي و صنعتي لازم و اثربخشي توليد فولاد در رشد اقتصادي کشور، دسترسي به فناوري هاي توليد آهن و فولاد از جمله نقاط قوت اين صنعت در کشور است. از سوي ديگر، مصرف محصولات فولادي به عنوان مواد اوليه صنايع مهم، گسترش شرکت هاي مهندسي و مشاوره با قابليت ايجاد دانش فني، گسترش شرکت هاي ساخت ماشين آلات و تجهيزات نيز از ديگر نقاط قوت اين صنعت است؛ بر اين اساس به نظر مي رسد که بررسي سياست هاي حاکم بر اين صنعت ضروري خواهد بود. در مقابل اين نقاط قوت، پايين بودن بهره وري کل عوامل توليد، نبود ثبات در سياست گذاري، عدم توجه به مکان يابي استقرار واحدها، کمبود منابع مالي، عدم توسعه واحدهاي تحقيق و توسعه و بهره برداري نامناسب از آن، عدم توجه به توازن ظرفيت سازي زنجيره توليد از معدن تا محصول نهايي و عدم توجه به مديريت اکتشاف مواد معدني به ويژه سنگ آهن و عدم تغيير ذخاير اکتشافي طي سال هاي گذشته از جمله نقاط ضعف صنعت فولاد کشور است. در عين حال، عدم تعادل در برنامه ريزي براي افزايش ظرفيت بهره برداري معادن در توليد فولادخام به ويژه سنگ آهن، عدم توجه به حداقل ظرفيت اقتصادي به منظور بهره وري در توليد، بالا بودن سهم سرمايه گذاري تجهيزات وارداتي، عدم رشد موردنياز در توليد دانش فني به روز و وابستگي به کشورهاي خارجي از ديگر نقاط ضعف در اين بخش است. به اعتقاد برخي از کارشناسان، با توجه به اينکه کسب جايگاه هفتم دنيا با توليد سالانه ۵۵ ميليون تن فولاد خام در افق ۱۴۰۴ در برنامه راهبردي فولاد کشور ديده شده، ضرورت دارد توسعه صنايع آهن و فولاد با برقراري توازن در زنجيره استخراج معدن تا توليد محصول نهايي به منظور پوشش کامل نياز داخل و صادرات مدنظر قرار گيرد. بر اساس برنامه راهبردي وزارت صنعت، استخراج معادن و توليد محصولات فولادي در مقياس بهينه، بيشينه سازي اقتصادي زنجيره ارزش داخلي، ارتقاي سطح کيفيت و استاندارد محصولات در سطح جهاني، ارتقاي سطح فناوري در تمامي زمينه هاي مرتبط و دستيابي به دانش فني و فناوري هاي جديد، حداکثر استفاده از توان داخلي در مراحل مهندسي، احداث و بهره برداري، ارتقاي بهره وري کل عوامل تا سطح شاخص هاي جهاني و دستيابي به شاخص هاي استانداردهاي زيست محيطي از جمله اهداف کلي است که در صنعت فولاد تا چشم انداز ۱۴۰۴ درنظر گرفته شده است.
    بر اين اساس، جذب و توسعه سرمايه گذاري و تامين مالي و به کارگيري فناوري هاي روز دنيا از يک سو و مديريت زنجيره ارزش توليدات با توجه به تغيير ترکيب سبد توليدات به فولادهاي با ارزش افزوده بالاتر و مديريت بازار بر محور توسعه صادرات از سوي ديگر در راستاي تحقق اهداف صنعت فولاد، مي تواند به کار گرفته شود. با برگزاري هشتمين گردهمايي بزرگان صنعت فولاد ايران و جهان، معرفي و دسته بندي پروژه هايي که نيازمند جذب سرمايه هاي خارجي هستند، مي توان فرصت جديدي را براي ايران در اين زمينه به وجود آورد. در روز اول اين همايش که امروز برگزار مي شود، علاوه بر سخنراني ۱۷ صاحب نظر داخلي و خارجي، ميزگردي تخصصي با عنوان «چالش هاي تامين مواد اوليه، فروش و صادرات محصولات» برگزار خواهد شد. در روز دوم همايش (۱۱ بهمن) نيز شرکت هاي داخلي وخارجي کارگاه هاي آموزشي تخصصي برگزار مي کنند.
    
    به ابتكار «دنياي اقتصاد» امروز صورت مي گيرد: ميزباني تهران از داووس فولاد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4255 به تاريخ 10/11/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي آموزش و تحصيل
شماره 2
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است