|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/11/10: تغيير مسير آينده رايانش ابري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4255 10/11/96 > صفحه 25 (ورزش) > متن
 
 


تغيير مسير آينده رايانش ابري
جست وجو براي تكنولوژي بهتر در پردازش اطلاعات

نويسنده: ندا لهردي


    دستگاه هاي ديجيتالي که امکان اتصال به اينترنت را دارند حالا جهان را فتح کرده اند. اين دستگاه ها با حسگرهاي مختلفي که دارند مي توانند براي انجام کارهاي متفاوت کاربرانشان را همراهي کنند و به اين ترتيب اطلاعات گسترده اي را براي تحليل به سازندگانش بفرستند. البته بايد در اين ميان هدفون هاي بي سيم توليد استارت آپ مونيخي Bragi را از اين قاعده مستثني کرد. اين هدفون اغلب اطلاعاتي را که جمع آوري مي کند مانند نشانه هاي سلامتي کاربر، حفظ کرده و اين اطلاعات را به صورت داخلي و محدود پردازش مي کند. به گفته «نيکولاج هويد» مدير اجرايي اين استارت آپ، هر چه اين هدفون بيشتر مورد استفاده قرار بگيرد، هوشمندتر مي شود. هدفون هاي بي سيم Bragi پيشتاز تحولي بزرگ در صنعت تکنولوژي هستند. در سال هاي اخير پردازش هاي کامپيوتري بيشتر و بيشتر به سمت رايانش ابري يا همان کلاد پيش رفته اند که در واقع به معناي بهره گيري از شبکه هايي از مراکز بزرگ داده براي پردازش اطلاعات هستند. با اين حال اما ساعت شروع به نواختن کرده است و پردازش کامپيوتري به تدريج به شبکه هاي داخلي و دستگاه هاي هوشمند بازمي گردد.
    با توسعه کلاد در اوايل دهه ۲۰۱۰، تحولات مهمي در حال شکل گرفتن هستند. بسياري از استارت آپ ها و همچنين توليدکنندگان محصولات سخت افزاري تلاش مي کنند تا با اين روند همراه شوند. با اين همه اما جنگ رقابتي واقعي ميان فعالان صنعت تکنولوژي هاي پيشرو و به خصوص شرکت هايي است که اينترنت اشيا را مديريت مي کنند. در چنين شرايطي آيا خدمات وب آمازون يا AWS (بازوي رايانش ابري شرکت آمازون)، مايکروسافت و ديگر ارائه دهندگان بزرگ خدمات کلاد به دنبال گسترش دسترسي خود به پردازش اطلاعات هستند يا ساختار تکنولوژي هاي پيشرو، مسووليت گروه متفاوتي از شرکت ها شامل سازندگان تجهيزات کارخانه و ديگر انواع قطعات را به عهده دارند؟
    از زمان ظهور پردازش اطلاعات تجاري در دهه ۱۹۵۰، اين بخش هميشه ميان متمرکز و گسترده بودن در حال نوسان بوده است. تا دهه ۱۹۷۰ پردازش اطلاعات تجاري تنها به کامپيوترهاي مين فريم محدود بود. وقتي در دهه هاي ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ماشين هاي اداري کوچک تر وارد اين عرصه شدند، اين بخش گسترش بيشتري پيدا کرد. در اين دوره امور تجاري با کامپيوترهاي شخصي هم قابل انجام بودند، اما کامپيوترهاي شخصي ارتقا يافته اي که با کمک ديتا سنترها کار اين پردازش را انجام مي دادند و به عنوان سيستم «کلاينت سرور» شناخته مي شدند. بعد از ظهور تکنولوژي کلاد در دهه ۲۰۰۰ انجام اين پردازش ها يک بار ديگر متمرکز شد. به اين ترتيب در هر کدام از اين دوره ها گروه جديدي از شرکت ها رشد مي کردند که در ميان آنها IBM در دوره مين فريم ها، مايکروسافت در دوره کامپيوترهاي شخصي و AWS در دوره رايانش ابري يا کلاد پيشتاز بوده اند.
    جست وجو براي تکنولوژي بهتر يکي از دلايلي است که پردازش کامپيوتري را دوباره گسترده تر کرده است. دستگاه هاي پيشرفته از موبايل هاي هوشمند گرفته تا تجهيزات فروشگاهي، هوشمندتر مي شوند. اين دستگاه ها که به پردازنده هاي قدرتمندي مجهز هستند، مي توانند از عهده مشکلات پردازشي بربيايند که سال ها پيش تنها سرورهاي بسيار بزرگ مي توانستند آنها را رفع کنند. افزايش انعطاف پذيري نرم افزاري هم به معناي آن است که اين بخش هم مي تواند در حوزه تکنولوژي پيشرفته به خوبي عمل کند. حالا بسياري از اپليکيشن ها مجازي سازي شده اند؛ به اين معنا که به صورت مجزا از هر سخت افزار خاصي وجود دارند. با اين اوصاف کدنويسي مي تواند با ابزارهاي ديجيتالي همراه شود و به راحتي در ميان تمام ديتا سنترها جابه جا شود تا به اين ترتيب بتواند فاصله خودش با تکنولوژي هاي پيشرفته را کمتر و کمتر کند.
    از طرفي تقاضا براي پردازش در عرصه فناوري هاي پيشرفته به دلايلي غير فني، در حال افزايش است. بسياري از کشورها قوانيني دارند که براي بقا در داخل مرزهايشان يا حتي در داخل ديوارهاي يک شرکت، به اطلاعات نيازمند هستند. شرکت ها مي خواهند از اطلاعات استفاده کنند؛ اما همزمان نگراني هايي هم براي درز اين اطلاعات -که اغلب حفظ آنها اهميت دارد- وجود دارد. مصرف کنندگان و کاربران از ديدگاه خودشان مراقب حريم شخصي شان هستند؛ کاري که استارت آپ Bragi با هدفون هاي بي سيمش انجام آن را تضمين مي کند. روايت و تفکر حکمفرما در صنعت تکنولوژي اين است که پردازش اغلب اطلاعات به صورت متمرکز در کلاد بهترين روش است. اين تفکر اما از طرفي با واقعيت اينکه بسياري از کاربردهاي جديد تکنولوژي بايد عملکرد سريعي داشته باشند، در تضاد است و تضعيف مي شود. بر اساس بعضي بررسي هاي انجام شده در اين زمينه، خودروهاي خودران در هر ساعت اطلاعاتي به اندازه ۲۵ گيگابايت توليد مي کنند که اين ميزان حدود ۳۰ برابر بيشتر از اطلاعاتي است که توسط ساختار استريم ويدئو باکيفيت بالا توليد مي شود. تا پيش از بارگذاري اين حجم زياد اطلاعات و سپس ارسال ساختارهاي رانندگي متناسب براي خودرو، ممکن است خودرو با عابري که ناگهان وارد خيابان مي شود، برخورد کند.
    تحولات اقتصادي يکي ديگر از موضوعات قابل ملاحظه است. انجام سريع تر تنظيمات به عنوان مثال در عملکرد ماشين آلات کارخانه اي، مي تواند به درآمدزايي بيشتري منجر شود. اين به معناي آن است که اطلاعات اغلب درست در زماني که به دست مي آيند، بهتر پردازش مي شوند. چنين ساختاري نياز به پردازش داخلي اطلاعات دارد. اين کار مي تواند هزينه انتقال، ذخيره و پردازش اطلاعات در کلاد را هم حذف کند. مرکز تحقيقاتي Pierre Ferragu of Bernstein بررسي کرده است که چرا خدماتي که از هوش مصنوعي استفاده مي کنند، به سرعت به دو بخش تقسيم مي شوند؛ درست شبيه به کارکردهاي مبتني بر سرور کلاينت. براي مثال الگوريتم هاي خودروهاي خودران در ابتدا در ساختار کلاد با ميليون مايل اطلاعات ثبت شده از رانندگي آموزش داده مي شوند. تنها پس از آن است که اين خودروها از کامپيوترهاي قدرتمندي براي پردازش اطلاعات در لحظه براي دريافت دستورات متناسب رانندگي بهره مي گيرند. در حال حاضر بسياري از دوربين هاي ويدئويي نظارتي هم که مجهز به نرم افزار تشخيص چهره هستند (مانند دوربين تعبيه شده در آخرين مدل آي فون شرکت اپل)، در ساختار کلاد آموزش داده مي شوند. در ماه نوامبر شرکت گوگل از افزودن ويژگي جديدي به تکنولوژي هوش مصنوعي خودش يعني TensorFlow خبر داد. اين قابليت به توسعه دهندگان امکان به کار گرفتن الگوريتم هاي براي دستگاه هاي موبايل را مي دهد. «سيمون کراسبي» مدير ارشد تکنولوژي استارت آپ Swim معتقد است که با اين حال در بسياري از موارد حتي آموزش الگوريتم ها براي اپليکيشن هاي هوش مصنوعي که مي توانند کاربرد تجاري داشته باشند، هم بايد به صورت پردازش داخلي انجام شود. براي مثال ارسال چهار ترابايت اطلاعاتي که روزانه توسط چراغ هاي راهنمايي تقاطع هاي پائولو آلتو در سيليکون ولي توليد مي شود، به يک ارائه دهنده خدمات کلاد براي پردازش در يک ماه هزينه اي برابر هزاران دلار دارد. استارت آپ Swim سيستمي ساخته است که همين کار را با تنها چند صد دلار انجام مي دهد. اين سيستم از اطلاعات در زماني که در حال توليد و انتقال هستند، ساختار مورد نيازش را ياد مي گيرد. با اين اوصاف همراهي با تکنولوژي هاي پيشرفته در پردازش اطلاعات نيازمند بهره گيري از ساختارهاي هوشمند جديدي است که صرف زمان و هزينه را به حداقل برسانند. درست به همين دليل هم هست که اين روزها اينترنت اشيا و هوش مصنوعي به خوبي شرکت ها را براي صرف نظر از تمرکز بر ساختار پردازش ابري يا کلاد و حرکت به سمت شبکه هاي پردازش داخلي، محدود و هوشمند، ترغيب کرده اند.
    
    
تغيير مسير آينده رايانش ابري / جست وجو براي تکنولوژي بهتر در پردازش اطلاعات
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4255 به تاريخ 10/11/96، صفحه 25 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بارآثار ديگري از "ندا لهردي"

  دنياي رو به افول موبايل هاي هوشمند / لزوم به روزرساني زنجيره تامين قطعات در صنعتي پيچيده و بزرگ
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جغرافياي جديد تكنولوژي / چرا استارت آپ ها در حال ترك سيليكون ولي هستند؟
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  تابستان سختِ تسلا / تاوان شخصي و دردناك ايلان ماسك براي جنجال هاي تسلا
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 4/6/97
مشاهده متن    
  وسواس سيليكون ولي به پول چيني / سرمايه گذاري ميلياردي چين در استارت آپ هاي آمريكايي مشكوك است
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 24/5/97
مشاهده متن    
  بازگشت Dell به بازار سهام / با خريد سهام پايه شركت زيرمجموعه VMware اتفاق مي افتد
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 13/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Annals of Colorectal Research
شماره 2 (پياپي 702)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است