|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/11/10: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4255 10/11/96 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


خبرچرا ماده ۱۲ قانون رفع موانع توليد اجرا نمي شود؟
    دنياي اقتصاد : کارگروه تخصصي شوراي گفت وگوي دولت و بخش خصوصي در تازه ترين نشست خود، موانع اجراي ماده ۱۲ قانون رفع موانع توليد رقابت پذير را بررسي کرد و نظرات پيشنهادي در راستاي تحقق اجراي حکم قانون مطرح شد.
    جمال الدين حاجي ها، فعال بخش خصوصي در حوزه انرژي با اشاره به حکم ماده ۱۲ قانون، تشريح کرد: در سال ۹۲ طرح جايگزيني لامپ هاي LED به جاي چراغ هاي خياباني را به وزارتخانه هاي نفت و نيرو ارائه داديم، به رغم اينکه اين طرح از توجيه اقتصادي برخوردار است و پرداخت به آن مي تواند از محل ذخيره انرژي صورت گيرد و نيز باوجود تکليف وزارت نفت مصرح در تبصره ۳ قانون، متاسفانه تاکنون هيچ گونه همکاري با ايشان صورت نگرفته است. يوسف بهمني، نماينده کميته انرژي سازمان برنامه وبودجه نيز به ارائه آمار مصوبات شوراي اقتصاد در حدود ماده ۱۲ پرداخت و گفت: از سال ۹۳ تاکنون مبلغ ۸۹ ميليارد دلار، مجوز سرمايه گذاري در موضوع ماده ۱۲ از سوي شوراي اقتصاد به تصويب رسيده است، از اين ميزان ۲۰ ميليارد دلار در حوزه بهينه سازي مصرف سوخت بوده که متولي عمده آن، وزارت نفت و شرکت بهينه سازي مصرف سوخت بوده است.
    وي تصريح کرد: مصوبه شوراي اقتصاد براي لامپ هاي LED نيز در حدود طرح هاي بهينه سازي صادر شده است. حدود ۷/ ۸ ميليارد دلار در حوزه گازرساني و بالغ بر ۶۱ ميليارد دلار نيز در حوزه افزايش توليد نفت و گاز و توسعه ميادين نفتي بوده است. برخي از اين طرح ها از جمله طرح هاي بهينه سازي در اجرا به اين صورت بوده است که تنها بخشي از سرمايه گذاري ذيل ماده ۱۲ پوشش داده مي شود و از آنجا که نياز به تامين سرمايه در گردش اوليه دارد غالبا به کندي پيش مي رود. بنا بر اظهار بهمني در حوزه بهينه سازي بيشترين پيشرفت در حوزه کاميون ها بوده اما غالب طرح هاي گازرساني پيشرفت خوبي داشته اند. رانش زرواني، سرپرست اداره کل راهبردي انرژي وزارت نفت، علت عدم همکاري وزارت نفت در پروژه هاي جايگزيني لامپ هاي کم مصرف را عدم درآمدزايي اين طرح دانست و تاکيد کرد: در متن قانون تنها الزام به پرداخت از محل صرفه جويي نيست. وي همچنين وزارت نيرو را نيز منتفع از موضوع دانست که مي تواند با سرمايه گذار وارد عقد قرارداد شود. در ادامه استفاده از ظرفيت ماده ۱۲ براي سرمايه گذاري در «طرح هاي افزايش کارآيي موتورخانه هاي حرارتي» از طريق انعقاد قرارداد با شرکت بهينه سازي مصرف سوخت مورد بررسي قرار گرفت.
    رضا شادرخ راد، عضو هيات مديره شرکت بهينه سازي مصرف سوخت نيز درباره «طرح افزايش کارآيي موتورخانه هاي حرارتي» و عملکرد شرکت ملي گاز در انعقاد قرارداد با سرمايه گذاران اين حوزه که از سوي فعالان اقتصادي مورد اعتراض واقع شده بود، گفت: حدود دو سال است که قرارداد «طرح افزايش کارآيي موتورخانه هاي حرارتي» توسط اين شرکت با سرمايه گذاران منعقد مي شود و تاکنون ۱۱ قرارداد هم در اين حوزه منعقد شده است. وي در ادامه گزارشي از طرح هاي منعقد شده اين شرکت ارائه کرد؛ عقد قرارداد با ۵ کارخانه براي نوسازي ۸ هزار دستگاه کاميون فرسوده، طرح نوسازي اتوبوس هاي فرسوده با ۲ سازنده براي ۱۰۴۴ دستگاه، البته در مورد طرح تاکسي ها به دليل عدم توانايي خودروساز داخلي در انطباق با مفاد مصوبه شوراي اقتصاد اقدامي نشده است. در مورد توسعه صنعت ريلي دو قرارداد ۲۰۰ و ۴۰۰ واگن باري و در مورد طرح ارتقاي کارآيي موتورخانه ها ۱۱ قرارداد به ارزش ۷۲ميليون دلار منعقد شده است. همچنين قرارداد توليد موتور کم مصرف خودرو در حال تهيه است. نصرت الله سيفي، مشاور کميسيون انرژي اتاق ايران ضمن اشاره به اين موضوع که سازمان ها و دستگاه هاي دولتي که خود مجري قانون هستند بهتر از هر شخص ديگري مي توانند نقاط ضعف سيستم را شناسايي و مرتفع کنند از حضار و نمايندگان دولتي حاضر در جلسه خواست که به طرح مشکلات بپردازند. وي در ادامه به طرح هاي موجود بخش خصوصي اشاره کرد که در سال ۹۳ به يک باره حجم عظيمي از آنها مصوب شد اما بعد از آن از سرعت تصويب طرح ها کاسته شد. کتايون نعمت پور، معاون اداره کل بهداشت، ايمني و محيط زيست و انرژي وزارت صنعت، معدن و تجارت نيز گفت: سرمايه گذاران در بخش صنعت، طرح هاي توجيهي مختلفي ارسال مي کنند و وزارتخانه نيز براي شرکت بهينه سازي مصرف سوخت ارسال مي کند اما تاکنون نتيجه اي حاصل نشده است. علايي، فعال بخش خصوصي در بيان مشکلات سرمايه گذاران در بهره مندي از حکم ماده ۱۲ تصريح کرد: حتي زماني که قرارداد با دستگاه اجرايي يا سازمان دولتي منعقد مي شود، ضمانتي براي پرداخت مبلغ وجود ندارد و پيشنهاد گشايش ال سي داخلي را مطرح کرد. در نهايت، پيشنهادهاي بخش خصوصي که از طرف کميسيون انرژي اتاق ايران تهيه شده بود توسط سيفي، مشاور کميسيون قرائت و مقرر شد مجموعه مشکلات اجرايي قانون و پيشنهادهاي مدون بخش خصوصي براي ارائه در صحن شوراي گفت وگوي دولت و بخش خصوصي از سوي دبيرخانه شورا و کميسيون انرژي اتاق ايران، گردآوري و تنظيم شود.
    
    
    تاثير بارش برف در حجم سدهاي تهران
    دنياي اقتصاد : مديرعامل شرکت آب منطقه اي تهران تاثيرات بارش برف در حجم سدهاي تهران را بررسي کرد. به گفته محمدرضا بختياري هم اکنون متوسط پوشش برفي استان تهران با بارش هاي چند روز اخير ۲۲ سانتي متر بوده و اين بارش تاثير آني در سدهاي تهران نداشته است.
    به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، وي با اشاره به اينکه ميزان بارش هاي استان تهران با احتساب برف از ابتداي مهرماه تا ۹ بهمن ۵۲.۱ ميليمتر بوده است، افزود: اين ميزان بارش در مقايسه با مدت مشابه سال آبي گذشته ۵۸ درصد کاهش داشته است. بختياري با اشاره به اينکه در سال گذشته در چنين زماني شاهد ۱۲۹ ميليمتر بارندگي در سطح استان تهران بوده ايم، گفت: بارش هاي اول مهر تا ۹ بهمن سال جاري در استان تهران در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۸ درصد و در مقايسه با متوسط بارش هاي بلندمدت (۱۱۵ ميليمتر) ۵۵ درصد کاهش داشته است. بختياري متوسط بارش برف چند روز اخير در استان تهران را ۲۲ سانتيمتر اعلام کرد و افزود: بارش برف تاثير آني در ذخاير آبي ندارد و ذهنيت مردم مبني بر اينکه، وضعيت بارش ها خوب بوده و نياز به صرفه جويي نيست اشتباه است و لازم است مردم تهران همچون گذشته در مصرف آب صرفه جويي کنند. وي ادامه داد: ذخاير برفي در استان تهران تا قبل از بارش هاي اخير صفر بوده است، ولي با بارش هاي اخير ذخيره برفي استان بهبود پيدا کرده است. مديرعامل شرکت آب منطقه اي تهران با اشاره به بارش هاي اخير که سبب ذخيره برفي در استان تهران شده است، ادامه داد: در پاييز امسال ميزان بارش هاي استان به شدت کاهش داشت ولي بارش هاي اخير باعث شد تا ميزان بارش ها کمي بهبود يابد ولي کماکان نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۶۰ درصد کاهش بارش داريم. وي اظهار کرد: ميزان بارندگي هاي استان تهران از ابتداي بهمن ماه جاري تا امروز (۹ بهمن) حدود ۱۶ ميليمتر بوده است. بختياري ميزان ذخيره آب پشت سدهاي (اميرکبير، لار، طالقان، ماملو و لتيان) را که تامين کننده آب تهران هستند ۹ بهمن ماه ۵۶۸ ميليون مترمکعب ذکر کرد و افزود: بارش هاي اخير به شکل برف بوده و باتوجه به پايين بودن دما هنوز ذوب نشده است، بنابراين هيچ تاثير مثبتي تاکنون روي ذخاير منابع آبي تهران نداشته است. وي با اشاره به اينکه سال گذشته در چنين زماني آب پشت سدهاي تهران ۵۹۰ ميليون متر مکعب بوده است، افزود: در مقايسه با مدت زمان مشابه در سال آبي گذشته، ذخاير سدهاي تهران ۲۲ درصد و نسبت به متوسط دراز مدت ۴۳ درصد کاهش داشته است.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4255 به تاريخ 10/11/96، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه بشارت
متن مطالب شماره 119-120، خرداد الي شهريور 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است