|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/11/10: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4255 10/11/96 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


خبرتسهيلات جديد گمرک براي صادرکنندگان
    دنياي اقتصاد : گمرک ايران تسهيلات جديدي را با حذف ورود حامل هاي کالاهاي صادراتي به گمرکات در مسير سبز و زرد ايجاد کرد. به گزارش گمرک ايران، به کمک قابليت هاي سامانه جامع گمرکي و پنجره واحد تجارت فرامرزي و کنترل کامل تمامي کالاها از طريق اين سامانه ها، در صورتي که مسير اظهارنامه صادراتي کنترل سيستمي سطح يک (سبز) تعيين شود، نيازي به ورود حامل ها به داخل گمرک مبدا صادرات (به استثناي اظهارنامه هايي که گمرک مبدا و مرز خروج يکسان باشد) و توزين والصاق پلمب در گمرک مبدا (داخلي) نيست.
    براساس اين گزارش، در مرحله ابتدايي، صاحب کالا يا اظهارکننده در کارتابل مربوطه در پنجره واحد تجارت فرامرزي، نسبت به ثبت صدور مجوز بارگيري، ثبت اطلاعات حامل، ثبت توزين، ثبت بيجک، مراحل درب خروج و بيجک بين اقدام مي کند. در صورتي که مسير اظهارنامه صادراتي کنترل سيستمي سطح دو (زرد) تعيين شود، نيازي به ورود حامل ها به داخل گمرک مبدا صادرات (به استثناي اظهارنامه هايي که گمرک مبدا و مرز خروج يکسان باشد) و توزين و الصاق پلمب در گمرک مبدا (داخلي) نيست. در اين مسير در ابتدا بررسي اسنادي اظهارنامه هاي کنترل سطح دو توسط گمرک مبدا انجام مي پذيرد. سپس صاحب کالا يا اظهارکننده در کارتابل مربوطه در پنجره واحد تجارت فرامرزي، با لحاظ کردن قفل سيستمي روي مجوزها نسبت به ثبت صدور مجوز بارگيري، ثبت اطلاعات حامل، ثبت توزين، ثبت بيجک، مراحل درب خروج و بيجک بين اقدام مي کند، در صورت نياز به تيين ماهيت يا تغيير مسير وفق مقررات انجام شود.
    همچنين در صورتي که مسير اظهارنامه صادراتي کنترل سيستمي سطح سه (قرمز) تعيين شود، اگر واحد بازرگاني و غيرتوليدي باشد، ابتدا بايد از سوي کارشناس مربوطه، نوع حمل از ارزيابي در محل به حمل يکسره يا قبض انبار (کالاهاي تعريف شده طي بخشنامه مربوطه) تغيير داده شود و موضوع طي اعلام نظر به صاحب کالا ارسال شود. سپس صاحب کالا نسبت به ثبت اطلاعات حامل و اطلاعات وزن در پنجره واحد تجارت اقدام و مابقي مراحل شامل ارزيابي و ثبت نظر ارزيابي، الصاق پلمب، باسکول، بيجک، مراحل درب خروج و بيجک بين در سامانه جامع گمرکي، توسط گمرک صورت مي گيرد. در عين حال اگر واحد توليدي باشد، نيازي به ورود حامل ها به داخل گمرک مبدا صادرات (به استثناي اظهارنامه هايي که گمرک مبدا و مرز خروج يکسان باشد) و نيز نيازي به توزين در گمرک مبدا (داخلي) نيست. بعد از مراحل ارزيابي و ثبت نظر، الصاق پلمب و ثبت شماره پلمب در اعلام نظر در سامانه جامع، مراحل بعدي شامل ثبت صدور مجوز بارگيري (با لحاظ کردن قفل سيستمي روي مجوزها)، ثبت اطلاعات حامل، ثبت توزين، ثبت بيجک توسط صاحب کالا در کارتابل مربوطه و تا زمان سيستمي شدن ثبت شماره پلمب در پنجره واحد تجارت فرامرزي، مراحل درب خروج و بيجک بين در سامانه جامع گمرکي، توسط گمرک صورت مي پذيرد.
    
    
    بهبود تراز تجاري ايران با اتحاديه اروپا
    دنياي اقتصاد : حجم تجارت کالايي ايران با ۲۸ کشور عضو اتحاديه اروپا در ۱۱ ماه نخست ۲۰۱۷ به رقم ۶/ ۱۸ ميليارد يورو رسيد که در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته از رشد ۷/ ۵۷ درصدي برخوردار است.
    به گزارش معاونت بررسي هاي اقتصادي اتاق بازرگاني تهران، عامل مسلط در رشد تجارت کالايي ايران، افزايش ۶/ ۳ ميليارد يورويي صادرات کالايي ايران به اتحاديه اروپا بوده که ۸۹ درصد از آن را سوخت هاي معدني و روان کننده ها تشکيل مي دهد. در راستاي افزايش تجارت کالايي ايران با اتحاديه اروپا طي ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۱۷، بهبود قابل توجهي هم در تراز منفي بازرگاني ايران حاصل شده است و تقريبا ۴/ ۲ ميليارد يورو از تراز منفي بازرگاني کالايي ايران کاسته شده و به کسري ۱۶۶ ميليون يورو رسيده است. به رغم رشد ارزش تجارت کالايي ايران با اتحاديه اروپا، همچنان فاصله زيادي بين تجارت کالايي ايران-اتحاديه اروپا با تجارت مشابه ترکيه و عربستان سعودي با اين اتحاديه وجود دارد؛ به نحوي که طي ۱۱ ماه ابتدايي ۲۰۱۷ صادرات کالايي ترکيه به اتحاديه اروپا که برخلاف ايران بخش اعظم آن را اقلام غيرنفتي تشکيل مي دهد، ۹/ ۶ برابر ايران و صادرات عربستان سعودي به اين اتحاديه ۱/ ۲ برابر ايران بوده است.
    
    
    رشد صادرات محصولات ماشين سازي و تجهيزات صنعتي
    دنياي اقتصاد : مديرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتي و معدني سازمان توسعه تجارت ايران از رشد ۶۶ درصدي صادرات محصولات ماشين سازي و تجهيزات صنعتي در ۹ ماه سال جاري خبر داد. به گزارش روابط عمومي سازمان توسعه تجارت ايران، مسعود کمالي اردکاني، مديرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتي و معدني سازمان توسعه تجارت ايران گفت: در بخش گروه کالايي ماشين سازي و تجهيزات صنعتي ۳۴۹ ميليون دلار صادرات انجام شده که از لحاظ وزني ۷ درصد و از نظر ارزش ۶۶ درصد رشد داشته است.
    وي ادامه داد: انواع ديگ بخار و کوره ها، پمپ ها و کمپرسورهاي صنعتي و فن ها، تجهيزات انتقال مواد، تجهيزات صنايع نورد، تجهيزات نيروگاهي، تراکتور، کمباين و ادوات کشاورزي، شيرآلات صنعتي، ماشين ابزار و ماشين آلات صنايع غذايي از مهمترين محصولات صادراتي اين گروه به بازارهاي هدف بوده است. کمالي اردکاني بازارهاي هدف ايران براي صادرات اين محصولات را شامل کشورهاي عراق، آذربايجان، افغانستان، ترکمنستان، ايتاليا، تونس، ترکيه و قطر عنوان کرد. به گفته وي در ۹ ماه سال جاري صادرات شيرآلات صنعتي ۹۱ درصد، ماشين آلات صنايع غذايي ۲۴ درصد، تجهيزات انتقال مواد ۵۴ درصد و ماشين ابزار ۱۵درصد رشد داشته است. کمالي اردکاني همچنين لزوم توجه به کيفيت محصولات جهت حفظ بازارهاي صادراتي را مهم ارزيابي و خاطرنشان کرد: هزينه بالاي حضور در نمايشگاه هاي بين المللي، تامين مواد اوليه، حمايت هاي دولتي و بحث تامين مشوق هاي صادراتي از جمله مهم ترين مواردي است که توجه به آن موجب تداوم اين رشد خواهد شد.
    
    
    منطقه آزاد تجاري چابهار ضامن توسعه صادرات به CIS
    دنياي اقتصاد : رئيس ميز بازار کشورهاي همسايه دفتر آسيا و اقيانوسيه سازمان توسعه تجارت ايران، چابهار را يکي از مهمترين فاکتورهاي توسعه تجارت با کشورهاي همسايه دانست و گفت: بايد مشکلات ترانزيتي اين منطقه آزاد مرتفع شود تا راه جديد ترانزيتي به افغانستان و کشورهاي CIS بسته نشود. به گزارش روابط عمومي سازمان توسعه تجارت ايران، محمدمهدي جوانمرد قصاب گفت: براي توسعه روابط تجاري با افغانستان نيازمند رفع مشکلات خطوط ترانزيتي هستيم.
    وي ادامه داد: اگرچه هدف اصلي ما توسعه منطقه آزاد چابهار است اما براي جذب سرمايه گذاري خارجي مشکلاتي داريم که بايد رفع شود تا شاهد توسعه صادرات و تعامل تجاري بيشتر با اين کشور باشيم. جوانمرد قصاب با اشاره به اينکه نحوه مديريت مسوولان محلي مي تواند راهگشاي مشکلات اين منطقه باشد، اذعان کرد: طي جلساتي که با مسوولان محلي داشته ايم و همچنين پيگيري تيمي از وزارت راه و شهرسازي، گمرک، سازمان توسعه تجارت و منطقه آزاد چابهار اميدواريم مشکلات موجود رفع شود تا انگيزه هاي بيشتري براي کشورهاي همسايه از جمله افغانستان در راستاي سرمايه گذاري در اين منطقه را شاهد باشيم. به اعتقاد رئيس ميز بازار کشورهاي همسايه دفتر آسيا و اقيانوسيه، اگر برنامه ريزي بلندمدتي نداشته باشيم در بحث ترانزيتي با مشکلات جدي مواجه خواهيم شد و با اتمام محموله اهدايي هند به افغانستان، مسير ترانزيتي نيز دوباره کمرنگ خواهد شد. وي در پايان افزود: هدف ما با کشور افغانستان توسعه روابط تجاري است نه فقط توسعه روابط ترانزيتي و از مشکلات موجود در منطقه مي توان از ناهماهنگ بودن مقامات دخيل در آن منطقه، مشکلات مرتبط با اسکله، صدور رواديد و تردد افغان ها در خاک ايران نام برد.
    
    
    توقف مبادلات مالي ايران با اتحاديه پاياپاي آسيايي
    خبرگزاري تسنيم : مبادلات مالي ايران با اعضاي اتحاديه پاياپاي آسيايي در سال ۲۰۱۷ به روند نزولي خود ادامه داد و براي پنجمين سال متوالي در مرز صفر قرار گرفت.
    اتحاديه پاياپاي آسيايي حجم کل مبادلات مالي ۹ کشور عضو اين اتحاديه در ژانويه تا دسامبر ۲۰۱۷ را ۲۴/ ۲۴ ميليارد دلار اعلام کرده است. مبادلات مالي درون اين اتحاديه در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال قبل از آن رشد ۱۸ درصدي داشته است. مبادلات مالي ايران با اعضاي اتحاديه در سال ۲۰۱۷ تنها بالغ بر ۱۱ هزار و ۸۲۸ دلار بوده است. اين رقم نسبت به سال قبل کاهش ۶۳ درصدي داشته است. مبادلات ايران با اعضاي اتحاديه پاياپاي آسيايي در سال هاي ۲۰۱۳، ۲۰۱۴، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ نيز در حد صفر گزارش شده بود. تا قبل از سال ۲۰۱۱ اتحاديه پاياپاي آسيايي از رونق خوبي برخوردار بود و مبادلات مالي در درون اين اتحاديه به بيش از ۴۰ ميليارد دلار در سال مي رسيد؛ اما در ماه هاي نخستين سال ۲۰۱۱ دولت هند تحت فشار آمريکا مبادلات خود با ايران از طريق اين اتحاديه را متوقف کرد و حجم مبادلات ايران در اين اتحاديه به شدت کاهش يافت. با وجود اجرايي شدن توافق هسته اي و رفع تحريم ها مبادلات مالي ايران با اين اتحاديه که مقر آن در تهران قرار دارد، هنوز احيا نشده است. براساس اين گزارش، «ايران، هند، پاکستان، بوتان، بنگلادش، مالديو، ميانمار، سريلانکا، و نپال» اعضاي اتحاديه پاياپاي آسيايي هستند.
    
    
    بهبود روابط بانکي باچيني ها
    دنياي اقتصاد : مجيدرضا حريري، نايب رئيس اتاق بازرگاني ايران و چين از گام جديد چيني ها براي بهبود روابط بانکي با ايران خبر داد و گفت: بانک ABC چين، براي آن دسته از ايراني هايي که حساب آنها طي ماه هاي گذشته مسدود شده بود، فراخوان جديدي داده است. به نحوي که درخواست شده تا آنها با مراجعه به شعب بانکي، مجددا افتتاح حساب داشته باشند. نايب رئيس اتاق بازرگاني مشترک ايران و چين افزود: سرکنسولگري ايران در شانگهاي، رسما اين موضوع را اعلام کرده است؛ اما به هر حال، اين اقدام چين نشان از رفع سوءتفاهم ها دارد و اميدواريم اين روند ادامه داشته باشد. وي تصريح کرد: اتاق بازرگاني ايران و چين نيز، فراخواني به ايرانيان ساکن چين داشته تا هر يک از آنها که مشکل دارند اعلام کرده تا مسائل و مشکلات جمع بندي شده و براي تصميم گيري در جهت رفع آن به سفارت و بانک مرکزي ارجاع داده شود.
    
    
    تهران ميزبان اولين نمايشگاه تخصصي بين المللي توربين، ژنراتور و ماشين هاي دوار
    گروه بنگاه ها : ده ها شرکت داخلي و خارجي ايران و جهان، از ۱۱ تا ۱۴ اسفند ماه، جديدترين توليدات، تجهيزات، صنايع و خدمات خود را در اولين نمايشگاه تخصصي بين المللي توربين، ژنراتور و ماشين هاي دوار در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران به نمايش مي گذارند.
    به گزارش روابط عمومي و اطلاع رساني اولين نمايشگاه تخصصي بين المللي توربين، ژنراتور و ماشين هاي دوار، تاکنون حضور بيش از يکصد شرکت در اين نمايشگاه قطعي شده و پيش بيني مي شود طي روزهاي آينده تا زمان برگزاري نمايشگاه، اين تعداد به دوبرابر افزايش يابد. در اين نمايشگاه علاوه بر شرکت هاي داخلي، شرکت هايي از کشورهاي ايتاليا، هلند، آلمان، انگلستان، ژاپن، بلژيک، تايوان و چين نيز توليداتشان را به نمايش مي گذارند. آشنايي با نوين ترين توليدات و پيشرفت هاي اين حوزه، تبادل اطلاعات، دانش فني و فناوري روز بين مشارکت کنندگان و متخصصان، آشنايي شرکت کنندگان و بازديدکنندگان با آخرين دستاوردهاي عرضه شده در بخش سيستم هاي توربين، ژنراتور و ماشين هاي دوار، ايجاد ارتباط مستقيم بين توليدکنندگان و مصرف کنندگان، ايجاد فرصت هاي سرمايه گذاري، ايجاد فرصت هاي اشتغال زايي و بازاريابي، همچنين توسعه صادرات، مهم ترين اهداف برگزاري اولين نمايشگاه تخصصي بين المللي توربين، ژنراتور و ماشين هاي دوار هستند.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4255 به تاريخ 10/11/96، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پايش
متن مطالب شماره 3 (پياپي 85)، خرداد و تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است