|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/11/10: هيتلر و سياست هاي توسعه طلبانه آلمان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4639
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4255 10/11/96 > صفحه 30 (تاريخ و اقتصاد) > متن
 
 


هيتلر و سياست هاي توسعه طلبانه آلمان
نازي ها چگونه به قدرت رسيدند    کشور آلمان که در جنگ جهاني اول شکست خورد، ناچار شد با امضاي پيمان صلح ورساي، تحميلات و پيامدهاي آن را بپذيرد. اين کشور مغلوب، به دليل پذيرش مسووليت جنگ، طبق ماده ۲۳۱ معاهده صلح ورساي، تمام متصرفات مستعمراتي اش را از دست داد، بخش قابل توجهي از سرزمين و مردمش را به همسايگان واگذار کرد، ارتش متفقين براي ضمانت اجراي معاهده صلح در خاکش ماندگار شد و حقوق يک دولت مستقل از جمله تاسيس ارتش از آن سلب شد.
    هيتلر و سياست هاي توسعه طلبانه آلمان پروژه هوايي تسليحاتي ارتش نازي - ufo
     چنين تحميلاتي در حکم تحقير ملت آلمان بود؛ ملتي که با وجود توانايي هاي بسيار، اينک ناچار بود به عنوان يک دولت ضعيف، تحقير شده و شکست خورده، نقش بازي کند. هيتلر و حزب ناسيونال سوسيال وي از چنين محيط مساعدي بهره گرفته و به قدرت سياسي آلمان دست يازيدند. مشکلات رواني، اجتماعي، اقتصادي و سياسي ملت آلمان با وقوع بحران اقتصادي ۱۹۲۹ دوچندان شد.
    بيکاري در سطح شش ميليون نفر به عنوان يک بحران سياسي و اجتماعي مطرح شد و طبقات متوسط، نظاميان، دانش آموزان و اقشار وسيعي از مردم با ترس از کمونيسم، به جبهه اي روي آوردند که همواره در تبليغات گسترده خود، قول حل بحران هاي کشور و ملت آلمان و ضديت با کمونيسم را به مردم مي داد. اين جزو خوش اقبالي هيتلر بود که تحولات و شرايط محيطي و رواني، به طور مجموعه اي در راستاي به قدرت رسيدن او عمل مي کردند. (حزب نازي) در انتخابات رايشتاگ پارلمان آلمان در سال ۱۹۲۴، تعداد ۳۲ کرسي به دست آورد، درحالي که همين حزب در انتخابات ۱۹۳۳ به ۲۸۸ کرسي دست يافت.
    اين اکثريت در پارلمان، هيندنبورگ، رئيس جمهوري آلمان را وادار کرد که رهبر حزب يعني (هيتلر) را به صدر اعظمي برگزيند. به اين ترتيب، هيتلر در سال ۱۹۳۳، از راه قانوني و با توسل به نهادهاي دموکراتيک، به صدارت عظماي آلمان رسيد. هيتلر و پيروانش، از همان آغاز نيل به قدرت، در صدد اجراي نقشه هاي استبدادي در داخل و توسعه طلبي در خارج برآمدند. از آنجا که مهم ترين اقدامات توسعه طلبانه هيتلر در عرصه داخل و خارج، زمينه ساز جنگ جهاني دوم محسوب مي شود، به تفصيل، آنها را مورد تجزيه و تحليل قرار مي دهيم.
    
    خروج از کنفرانس خلع سلاح و جامعه ملل
    از نخستين اقدامات هيتلر، دستور به نمايندگان آلمان در کنفرانس خلع سلاح ژنو وابسته به جامعه ملل، مبني بر تقاضاي حقوق مساوي با ساير کشورها در زمينه تسليحات و مذاکرات با اروپاييان، به ويژه نمايندگان دولت فرانسه بود. در پي مخالفت فرانسه با درخواست آلمان و به بن بست رسيدن مذاکرات، نمايندگان آلمان به دستور هيتلر از کنفرانس خلع سلاح ژنو خارج شده و در پي آن نماينده آلمان در جامعه ملل نيز به برلن فرا خوانده شد. علت اساسي خروج آلمان از کنفرانس خلع سلاح و جامعه ملل، زمينه سازي نقض معاهده صلح ورساي بود، زيرا ۲۶ ماده نخست ميثاق جامعه ملل را مواد پيمان ورساي تشکيل مي داد و پذيرش جامعه ملل و عضويت در آن، به طور طبيعي به منزله قبول موارد معاهده صلح ورساي بود. از اين رو اولين گام براي تحقق وعده هاي انتخاباتي حزب نازي و به اجرا درآوردن مفاد کتاب (نبرد من هيتلر) خروج از جامعه ملل بود. هيتلر براي مشروعيت بخشيدن به اين اقدام، آن را به رفراندوم عمومي گذاشت که با ۹۵ راي مثبت به تصويب ملت آلمان رسيد.
    
    پيمان ده ساله عدم تجاوز با لهستان
    مقاصدي که آلمان فراروي خود قرار داده بود، مستلزم برخي از ملاحظات و فريبکاري ها بود، تا به اين طريق احساس نشود که هيتلر اغراض خصمانه در سر مي پروراند. در اين راستا، آلمان با لهستان يک قرارداد عدم تجاوز متقابل ۱۰ ساله را در سال ۱۹۳۴ م به امضا رساند؛ لهستاني که بيشترين سهم از سرزمين و جمعيت آلمان را پس از جنگ جهاني اول و مطابق قرارداد صلح ورساي از آن خود کرده بود. اين حربه خوبي براي فريب سياستمداران و افکار عمومي اروپايي بود. هيتلر با اين عمل نشان مي داد که هر چند از جامعه ملل خارج شده اما قصد تجاوز به همسايگان را ندارد.
    
    الحاق ناحيه سار به آلمان
    ناحيه سار از جمله سرزمين هايي بود که براساس قرارداد صلح ورساي بايد تا سال ۱۹۳۵ م، تحت اداره بين المللي بوده و سپس سرنوشت آن با مراجعه به آراي عمومي و برگزاري همه پرسي، تعيين شود. هيتلر با وقوف به اين مطلب، از سال ۱۹۳۳ م تبليغات گسترده اي را براي جلب نظر مردم اين ناحيه در پيش گرفت. حزب نازي در منطقه فوق فعال شده و با توسل به حربه هاي تبليغاتي و رواني، زمينه را براي الحاق آن به آلمان آماده ساخت. مردم آلماني تبار اين ناحيه که پيروزي و آينده مقرون به شکوفايي اقتصادي و اعتبار بين المللي را در هيتلر خلاصه مي ديدند، با رضايت کامل با ۹۷ درصد آراي مثبت، الحاق به آلمان را انتخاب کردند. به اين ترتيب، هيتلر به يکي ديگر از آرمان هاي ملي ملت آلمان جامه عمل پوشاند.
    
    اعلام نظام خدمت اجباري
    سياست تسليح مجدد آلمان، از جانب آدولف هيتلر در سال ۱۹۳۴ م اعلام شد. تجديد تسليحات براي تحقق اهداف جاه طلبانه و بلندپروازانه هيتلر، امري ضروري و اجتناب ناپذير بود. در اين راستا محدوديت هاي در نظر گرفته شده در قرارداد صلح ورساي، به طور کلي فراموش شد و ساخت تسليحات و تجهيزات براي تشکيل ارتشي بزرگ و ناوگان دريايي عظيم آغاز شد. براي تامين نيروي انساني مورد نياز اين ارتش بزرگ، هيتلر به بهانه اينکه فرانسه دوره نظام اجباري رابه دو سال افزايش داده است، خدمت نظام اجباري را اعلام کرد. سرباز گيري عمومي، اين امکان را فراهم مي کرد که با داشتن نيروهاي آموزش ديده و تحت پرچم، ارتش احتياط را در دوره جنگ تشکيل دهد. هيتلر ضمن اجباري کردن خدمت نظام، قصد خود را مبني بر تاسيس ۳۶ هنگ ارتش و يک ناوگان جنگي آشکار ساخت. تهديد به ميزاني بالا بود که انگلستان تن به مذاکره با آلمان بر سر نيروي دريايي داد. توافق دو کشور مبني بر اينکه نيروي دريايي آلمان در حد ۳۵ درصد ناوگان دريايي انگلستان محدود بوده ولي زيردريايي هاي طرفين مي تواند مساوي با يکديگرباشد، حاصل اين مذاکرات بود. صحه يک دولت قدرتمند اروپايي بر اقدامات هيتلر، او را براي اجراي مقاصد بعدي مصمم تر ساخت.
    
    - بخشي از يک مقاله، نوشته علي مراديهيتلر و سياست هاي توسعه طلبانه آلمان / نازي ها چگونه به قدرت رسيدند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4255 به تاريخ 10/11/96، صفحه 30 (تاريخ و اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله قند پارسي
متن مطالب شماره 3، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است