|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/11/10: پنج اصلاح بودجه اي در كميسيون تلفيق
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4255 10/11/96 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


پنج اصلاح بودجه اي در كميسيون تلفيق
با هدف تامين نظر نمايندگان مخالف صورت گرفت    
    دنياي اقتصاد : فرصت ۷۲ ساعته کميسيون تلفيق براي بررسي مجدد لايحه بودجه سال ۹۷ کل کشور از عصر يکشنبه آغاز شد و اعضاي اين کميسيون در جلسه روز گذشته خود، برخي از تبصرها و بندهاي الحاقي مورد مناقشه را که به رد کليات لايحه بودجه ۹۷ در صحن علني مجلس انجاميده بود، تغيير دادند. اين تغييرات را مي توان در چند بخش دسته بندي کرد؛ «يارانه نقدي»، «کاهش انتشار اوراق»، «تغيير اعتبارات استاني آموزش و پرورش به اعتبارات ملي»، «حذف رديف انتقال آب درياي خزر به فلات مرکزي ايران» و «تسويه حساب با تامين اجتماعي».
    بر اساس آنچه اعضاي کميسيون تلفيق بودجه از جلسه روز گذشته خود خبر داده اند، يکي از مهم ترين تصميمات اين جلسه، تغيير بند الحاقي به تبصره ۱۴ لايحه بودجه است که درباره يارانه نقدي صورت گرفت. بر مبناي مصوبه قبلي کميسيون تلفيق دراين باره، دولت مکلف شده بود خانوارهاي پردرآمد را به صورت تدريجي طي ۳ ماه اول سال ۹۷ و پس از برگزاري «آزمون وسع» و بررسي «تراکنش مالي افراد يارانه بگير»، از فهرست دريافت کنندگان يارانه نقدي حذف کند. با اين حال در مصوبه جديد کميسيون تلفيق، تبصره اي به اين حکم الحاق شد که دولت را مکلف مي کند تا با استفاده از اختيارات قانون هدفمندي، تا پايان ماه سوم سال ۹۷، همه افراد تحت پوشش «کميته امداد امام خميني(ره) و «سازمان بهزيستي»، «همه جمعيت روستايي ايران» و «کليه خانوار هايي که مجموع درآمد ماهانه آنها کمتر از ۲ ميليون و ۳۰۰ هزار تومان است» و «ساکنان حاشيه شهرها» مشمول قطع يارانه نشوند و کماکان در فهرست يارانه بگيران بمانند. همچنين کميسيون تلفيق در تصميم جديد خود هيچ تغييري در سقف درآمدي حاصل از اجراي قانون هدفمندي يارانه ها ايجاد نکرد و همانند مصوبه پيشين کميسيون تلفيق، درآمد ۳۷ هزار ميليارد توماني هدفمندي يارانه ها در سال ۹۷ که در تبصره ۱۴ پيش بيني شده بود، به قوت خود باقي ماند.
    بنابراين، علاوه بر گروه هاي يارانه بگير که در بالا اعلام شد، در صورت تصويب بند الف الحاقي تبصره ۱۴ لايحه بودجه در صحن علني، دولت مکلف است خانوارهاي پردرآمد را از فهرست دريافت کنندگان يارانه نقدي به صورت تدريجي طي ۳ ماه حذف کند. همچنين دولت اجازه دارد با «شناسايي از طريق بررسي تراکنش مالي افراد» و «آزمون وسع»، گروه هاي پردرآمد را شناسايي و آنان را از فهرست دريافت کنندگان يارانه نقدي حذف کند. بر مبناي اين بند افرادي که به «بررسي تراکنش مالي» خود و اجراي «آزمون وسع» آنها از سوي دولت تمايل ندارند، فرصت دارند از دريافت يارانه نقدي اعلام انصراف کنند.
    همچنين به افرادي که از منظر درآمدي خود را مستحق دريافت يارانه نقدي نمي دانند نيز فرصت داده مي شود تا داوطلبانه از دريافت يارانه انصراف دهند. در غير اين صورت دولت در روند بررسي تراکنش مالي دريافت کنندگان يارانه، آنان را از فهرست يارانه بگيران حذف خواهد کرد. همچنين در صورتي که پس از حذف يارانه خانوارها افرادي نسبت به حذف خود از فهرست يارانه بگيران معترض باشند، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي موظف است حداکثر ظرف يک ماه موضوع را مورد بررسي مجدد قرار دهد و در صورت تاييد استحقاق نسبت به اعاده يارانه آنها اقدام کند.
    
    کاهش انتشار اوراق مشارکت
    يکي ديگر از تغييرات جديد اعمال شده در لايحه بودجه ۹۷، کاهش سقف ميزان انتشار اوراق مشارکت است. بر اساس آنچه علي اصغر يوسف نژاد سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه از اين مصوبه جديد خبر داد، سقف انتشار اوراق مشارکت در سال ۹۷، به ۳۸ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان کاهش يافت. در مصوبه پيشين کميسيون تلفيق، اين رقم حدود ۵۰ هزار ميليارد تومان بود. همچنين سقف انتشار اوراق مشارکت براي شرکت هاي وابسته به دولت و شهرداري ها ۳۰ هزار ميليارد تومان تعيين شد که با کاهش حدود ۹ هزار ميليارد توماني همراه بوده و در مجموع سقف اجازه انتشار اوراق مشارکت، حدود ۲۰ هزار ميليارد تومان در راستاي توجه به نظرات نمايندگان کاهش يافت. با اين همه کميسيون تلفيق با وجود پيشنهادهايي براي افزايش نرخ حامل هاي انرژي در جلسه ديروز اين کميسيون، با افزايش قيمت حامل هاي انرژي موافقت نکرد.
    
    اعتبارات آموزش و پرورش ملي شد
    از سوي ديگر، اعضاي کميسيون تلفيق، با تغيير در نحوه اعتبارات وزارت آموزش و پرورش موافقت کردند و به ملي شدن اعتبارات اين وزارتخانه راي مثبت دادند. پيش از اين کميسيون تلفيق طي مصوبه اي اعتبارات اين وزارتخانه را استاني کرده بود؛ موضوعي که به باور برخي نمايندگان با عدالت مغايرت داشت. قاسم احمدي لاشکي نايب رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس يکي از مهم ترين علت هاي مخالفت نمايندگان با کليات لايحه بودجه سال آينده را استاني شدن بودجه آموزش و پرورش دانست و در گفت وگو با خبرگزاري خانه ملت گفت: پرداخت حقوق آموزش و پرورش به صورت استاني و خارج کردن اين مهم از حيطه اختيارات وزير با قانون اساسي مغايرت دارد، چراکه در اصل ۳۰ اين قانون، آموزش و پرورش براي يک ملت ديده شده نه يک منطقه يا استان. بنابراين پرداخت حقوق ها به صورت استاني با هماهنگي استاندار و مديرکل آموزش و پرورش استان، کشور را دچار خسران و آسيب هاي غيرقابل جبران خواهد کرد.
    نماينده نوشهر در مجلس با بيان اينکه در نشست امروز کميسيون تلفيق ۵ هزار ميليارد تومان به بودجه آموزش و پرورش اضافه شد، گفت: اين تصميم مهم براي به تاخير نيفتادن پرداخت حقوق معلمان، حق التدريسي ها و پاداش پايان خدمت معلمان بازنشسته اتخاذ شد. در مصوبه پيشين کميسيون تلفيق، رقم اعتبار در نظر گرفته شده براي آموزش و پرورش حدود بيش از ۳۵ هزار ميليارد تومان بود که با احتساب ۵ هزار ميليارد تومان اخير، اين بودجه به ۴۰ هزار ميليارد تومان رسيد. احمدي لاشکي تصريح کرد: با تصميم ديروز کميسيون تلفيق براي نخستين بار بودجه آموزش و پرورش به بيش از ۱۰ درصد از سهم کل بودجه رسيد؛ در حالي که در سال هاي گذشته اين عدد حدود ۸/ ۷ درصد بود. از سوي ديگر علي اصغر يوسف نژاد سخنگوي کميسيون تلفيق با اشاره به اتخاذ تصميمات جديد کميسيون براي تامين منابع مالي براي پرداخت پاداش پايان خدمت بازنشستگان آموزش و پرورش و همسان سازي حقوق بازنشستگان فرهنگي گفت: براساس مصوبه روز گذشته کميسيون تلفيق، ۵هزار ميليارد تومان، براي پاداش پايان خدمت بازنشستگان آموزش و پرورش و همسان سازي حقوق بازنشستگان فرهنگي اختصاص داده شد. همچنين ديروز کميسيون تلفيق، به ملي شدن اعتبارات بنياد شهيد راي موافق داد.
    
    تسويه حساب دولت با تامين اجتماعي
    در تغييري ديگر، کميسيون تلفيق طي بندي، دولت را مکلف کرد با اجراي سياست هاي اصل ۴۴ قانون اساسي، بدهي هاي خود به تامين اجتماعي را که حدود ۵۰ هزار ميليارد تومان است، در موارد ذي ربط پرداخت کند.
    
    مخالفت با انتقال آب خزر
    بر اساس آنچه سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه از جلسه ديروز تلفيق خبر داد، اعضاي اين کميسيون با موضوع اجراي مطالعات انتقال آب درياي خزر به فلات مرکزي مخالفت کرده و رديف بودجه اي مربوط به آن را از لايحه بودجه ۹۷، حذف کردند.
    
    چهارشنبه؛ احتمال بررسي کليات
    بر اساس اظهارات برخي اعضاي کميسيون تلفيق، اين کميسيون با اعمال اين تغييرات، گزارش جديد خود از لايحه بودجه ۹۷ را به هيات رئيسه مجلس تقديم کرد و بر اساس موعد قبلي که علي لاريجاني روز يکشنبه اعلام کرد، قرار است کليات اين گزارش، روز شنبه ۱۴ بهمن در صحن علني مجلس بررسي شود. البته روز گذشته، سخنگوي کميسيون تلفيق از احتمال برگزاري اين جلسه در روز چهارشنبه اين هفته نيز خبر داد. همچنين اکبر رنجبرزاده عضو هيات رئيسه مجلس ديروز به «ايرنا» گفت که گزارش کميسيون تلفيق از لايحه بودجه سال ۹۷ کل کشور، در جلسه علني روز چهارشنبه مجلس بررسي مي شود. همچنين محمدحسين فرهنگي عضو هيات رئيسه مجلس ديروز با بيان اينکه در مورد نحوه راي گيري مجدد کليات بودجه در آيين نامه داخلي مجلس اشاره اي نشده است، گفت: از اين رو بنا شده است براساس تصميم هيات رئيسه مجلس در جلسه بررسي بودجه ۹۷، پس از توضيحات سخنگوي کميسيون تلفيق سه مخالف و سه موافق در مورد بودجه ۹۷ نظرات خود را ارائه کنند. نمايندگان مجلس شوراي اسلامي براي نخستين بار در تاريخ جمهوري اسلامي، روز يکشنبه هشتم بهمن ماه، به کليات گزارش کميسيون تلفيق از لايحه بودجه 97 راي منفي دادند. «ضعف کميسيون تلفيق براي اقناع نمايندگان در راستاي تاييد کليات»، «نارضايتي بخشي از نمايندگان از توزيع اعتبارات استاني»، «نارضايتي هاي سياسي مخالفان دولت»، «ضعف تعاملي دولت با مجلس» و «ابهامات فني» از جمله مهم ترين دلايلي است که سبب شد گزارش کميسيون تلفيق از لايحه بودجه ۹۷ کل کشور، با راي مخالف ۱۲۰ نماينده در مقابل ۸۳ راي موافق و ۹ راي ممتنع از مجموع ۲۱۶ نماينده، رد شود. اين به معناي آن است که کليات گزارش کميسيون تلفيق از لايحه بودجه تنها موافقت ۳۹ درصد راي دهندگان را به دست آورد؛ موضوعي که مي توان آن را در صحن علني بي سابقه خواند.
    پنج اصلاح بودجه اي در کميسيون تلفيق / با هدف تامين نظر نمايندگان مخالف صورت گرفت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4255 به تاريخ 10/11/96، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه جستارهاي سياسي معاصر
متن مطالب شماره 1 (پياپي 31)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است