|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/11/10: پرونده عرضه اسناد خزانه اسلامي در سال جاري بسته شد: دور پاياني «اخزا»ها در سال ۹۶
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4255 10/11/96 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


پرونده عرضه اسناد خزانه اسلامي در سال جاري بسته شد: دور پاياني «اخزا»ها در سال ۹۶
    
    دنياي اقتصاد : معاملات روز گذشته فرابورس ايران در حالي پايان يافت که شاخص کل اين بازار رشد اندک ۴/ ۰ واحدي را ثبت کرد و در سطح هزار و ۸۶ واحدي قرار گرفت. در بازار ابزارهاي نوين مالي فرابورس نيز شاهد عرضه آخرين مرحله از اسناد خزانه اسلامي بوديم. با عرضه اوراق «اخزا۶۰۵» درجريان دادوستدهاي روز گذشته، پرونده عرضه هاي اسناد خزانه در سال جاري بسته شد و معاملات اسناد خزانه اسلامي پررونق تر از پيش ادامه يافت.
    با پيوستن آخرين عضو خانواده «اخزا»ها به بازار بدهي در روز گذشته، شاهد تعميق و گسترش اين بازار و در عين حال، ساماندهي بيشتر بدهي هاي دولت در قالب شفاف بازار سرمايه هستيم. ديروز، ۱۹ ميليون ورقه از آخرين مرحله اوراق اسناد خزانه اسلامي در «نماد۶۰۵» در بازار ابزارهاي نوين مالي فرابورس عرضه شد و هر ورقه از آن به مبلغ ۸۷ هزار و ۹۰۰ تومان قيمت خورد. محاسبه نرخ سود اين اوراق در نخستين روز معاملاتي آن نشان مي دهد که سود مورد انتظار بازار براي اين اوراق ۷/ ۱۵ درصد است. همچنين معاملات اين اوراق در روز نخست حضور در فرابورس، ارزشي برابر ۵ ميليارد و ۶۸۰ ميليون تومان داشت و حجم خريدوفروش ها نيز ۶۴ هزار و ۵۸۰ ورقه به ثبت رسيد، ضمن اينکه اين اوراق در ۲۶ آذر سال بعد سررسيد مي شود.
    اکنون که با عرضه اوراق «اخزا۶۰۵» به بازار، پرونده اسناد خزانه در سال جاري بسته مي شود، تعداد نمادهاي معامله شونده اسناد خزانه به ۱۰ مرحله افزايش يافته است. هر چند نقدينگي موجود در بازار بدهي نسبت به کل اقتصاد کشور قابل ملاحظه نيست اما با توجه به اينکه زمان چنداني از آغاز به کار اين بازار نمي گذرد، مي توان به استمرار اين روند و توسعه بازار بدهي از طريق جايگزين کردن روش هاي تامين مالي دولت از بانک محوري به سمت بازار سرمايه اميدوار بود؛ فرآيندي که نشان از گام بزرگ دولت براي سامان مند کردن بدهي ها دارد. پيش از اين، برخي از اين اوراق در بازار سياه دادوستد شد و سود آن از روند متعادل منحرف شد اما در ادامه ضابطه مند کردن آن در قالب بازارهاي فرابورس، به تعميق بيشتر اين بازار طي زمان کمک کرد.
    بررسي متوسط نرخ سود اين اوراق نشان مي دهد که طي ماه هاي اخير روندي نزولي داشته است. به عبارت ديگر، متوسط نرخ سود اوراق اسناد خزانه تا تابستان امسال بيش از ۲۰ درصد بود. در ادامه، همراه با اجراي سياست کاهش نرخ سود بانکي از سوي بانک مرکزي، شاهد ورود نرخ سود موثر اسناد خزانه به مداري کاهشي بوديم. اين روند به طور خاص، از شهريورماه-همگام با اجراي کاهش نرخ سود- آغاز شد و از سطوح بالاي ۲۰ درصد، طي حرکتي ملايم به سطح ۱/ ۱۶ درصد در معاملات روز گذشته رسيده است. ميل به کاهش سود مورد انتظار اين بازار نشان دهنده اين موضوع است که بازدهي بدون ريسک در دو بازار پول و بدهي ميل به همگرايي دارند.
    همزمان در بازارهاي ارز، سکه و بازار سهام متوسط بازدهي افزايش داشته و به بيش از ۲۰ درصد رسيده است. در اين ميان، بازار سهام ميانگين بازدهي نزديک به ۳۰ درصدي را ثبت کرده است. اين بيشترين بازدهي در ميان بازارهاي دارايي طي ۱۰ ماه اخير است. طبيعي است که روند نرخ هاي سود در بازارهاي مختلف بنا به ماهيت شان تغيير کنند اما نکته قابل توجه انحراف معيار بالاي بازدهي در اين بازارها نسبت به بازار بدهي است.در هفته هاي اخير که بازارهاي ارز و سهام زير فشار نيروهاي غيراقتصادي و رواني در ملغمه اي از هيجان و ابهام به سر مي برد و بازدهي ها دستخوش تغييرات ناگهاني مي شد، در بازار بدهي شاهد ثبات بوديم و نرخ بازدهي تغيير معناداري نيافت.
    پيش از اين، در گزارشي تحت عنوان «جنس متفاوت نوسان سه بازار»، به موضوع ثبات سود در بازار بدهي در مقايسه با بازار ارز و سهام اشاره کرديم. در گزارش يادشده به نوع فعاليت نهادي بازيگران بازار بدهي اشاره شد. به عبارت ديگر، دليل عامل ثبات قيمت ها و به تبع آن نرخ بازدهي در بازار بدهي است که ريشه در رفتار عاملان اين بازار دارد. همان گونه که مي دانيم فعاليت در بازار اوراق با درآمد ثابت و به طور خاص اسناد خزانه اسلامي بيشتر توسط سرمايه گذاران نهادي بازار سرمايه صورت مي گيرد چرا که عمدتا از توان تحليلي بيشتري برخوردارند و به شکل حرفه اي تري اقدام به سرمايه گذاري و خريدوفروش دارايي هاي مالي مي کنند. بنابراين چنين رفتاري که عمدتا با پشتوانه هاي تحليلي بالاتر و نگاه بلندمدت تر صورت مي گيرد، موجب مي شود تا انحراف قيمت و سود در بازار بدهي به کمترين حد خود رسيده و بتواند در مواقعي که ساير بازارها با بروز نشانه هاي غيراقتصادي دچار تلاطم مي شوند، با ثبات تر باشد.
    
    معاملات فرابورس از دريچه آمار
    همان گونه که اشاره شد شاخص کل فرابورس طي معاملات ديروز رشد اندک ۴/ ۰ واحدي را به نمايش گذاشت. حجم و ارزش معاملات سهام در بازار اول و دوم، نسبت به روز يکشنبه افزايش قابل توجهي داشت، به طوري که نقدينگي در اين روز بيش از ۷۵ درصد رشد کرد و به سطح ۳۱ ميليارد تومان بازگشت.بازگشايي بازار جهاني در روز دوشنبه را مي توان يکي از عواملي دانست که يخ معاملات فرابورس را تا حدودي شکست. قيمت فلزات به ويژه فلز روي، مس و سرب افزايش محسوسي داشتند و همين امر موجب اقبال سهامداران به نمادهاي وابسته در فرابورس و بورس تهران شد، از اين رو سهام مرتبط گروه فلزات اساسي در مقايسه با سهام فولادي راه متفاوتي در پيش گرفتند و با رشد قيمت همراه شدند. اما با وجود رشد بهاي سهام نمادهاي مرتبط با صنعت روي و سرب در فرابورس، شاخص گروه فلزات افت کرد. کاهش شاخص صنعت فلزات فرابورس طي معاملات ديروز نشان دهنده اين موضوع است که نمادهاي فولادي فرابورس از قبيل فولاد هرمزگان و آهن و فولاد ارفع تاثير بيشتري بر شاخص اين صنعت دارند که روز گذشته با کاهش قيمت مواجه شدند.
    از ابتداي اين هفته، تقاضاي سهام در گروه فلزات شکلي دوگانه گرفت. متقاضيان نمادهاي مرتبط با فلز روي، مس و سرب قدرت نمايي بيشتري را به نمايش گذاشتند و شرايط را براي رشد قيمتي اين سهام فراهم کردند. اين موضوع را مي توان به تداوم حرکت صعودي فلزات مزبور نسبت داد. در عين حال، نمادهاي مرتبط با فولاد با کاهش تقاضا از سوي سهامداران مواجه شدند و معاملاتشان در محدوده منفي ادامه يافت.در ديگر گروه هاي کالايي اما شاهد روند قيمتي پراکنده هستيم. به عنوان نمونه نماد پتروشيمي زاگرس که قيمت جهاني متانول تاثير قابل ملاحظه اي بر سهام آن مي گذارد طي روزهاي اخير تعادل نسبي را تجربه مي کند. دليل احتمالي آن به چشم انداز نزولي قيمت متانول بازمي گردد که با عبور از فصل سرما مي تواند با افت مواجه شود.
    در مجموع روند قيمت در مقياس گروهي نشان مي دهد که شاخص ۱۲ گروه در پايان معاملات فرابورس افزايش داشته است. بيشترين رشد شاخص صنايع به نام گروه هاي استخراج زغال سنگ ثبت شد که رشدي بيش از ۲ درصد را به نمايش گذاشتند. در ميان صنايع بزرگ نيز گروه پالايشي و پتروشيمي رشد شاخص را تجربه کردند. شاخص دو گروه پيمانکاري صنعتي و سيمان نيز بدون تغيير ماندند. در مقابل شاخص ۱۰ گروه از صنايع ۲۴ گانه فرابورس با افت مواجه شد. در اين ميان عنوان بيشترين افت شاخص به ترتيب، به گروه هاي محصولات کاغذي و قندوشکر تعلق گرفت. همچنين بررسي تغيير مالکيت کل سهام در بازار اول و دوم نشان مي دهد سهامداران حقيقي با قدرت بيشتري در سمت خريد ظاهر شده اند و خالص خريد بازار را به نام خود ثبت کرده اند. بر اين اساس، سهامداران حقيقي در پايان معاملات ديروز حدود ۲۷۰ ميليون تومان به ارزش دارايي خود اضافه کردند. اين تغيير مالکيت حاصل خالص خريد مثبت فعالان حقيقي بازار اول و دوم در ۱۷ نماد معاملاتي بود که بيشترين آن در نمادهاي ريل پرداز سير، صنايع کاغذي پارس و پتروشيمي زاگرس بود.
    پرونده عرضه اسناد خزانه اسلامي در سال جاري بسته شد: دور پاياني «اخزا»ها در سال ۹۶
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4255 به تاريخ 10/11/96، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه قانون يار
متن مطالب شماره 9، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است