|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/11/10: تغيير چهره نقدينگي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4255 10/11/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


تغيير چهره نقدينگي
حركت پول از پناهگاه به كمين گاه در آمار بانك مركزي رديابي شد


دنياي اقتصاد : آمارهاي بانک مرکزي در آبان ماه نشان مي دهد که چهره نقدينگي تغيير کرده است. مطابق آمارهاي بانک مرکزي، در سه ماه منتهي به آبان سال جاري رشد پول ۳ درصد بوده که اين رقم در مدت مشابه سال قبل ۵/ ۱ درصد گزارش شده است. نقدينگي از دو جزء اصلي پول و شبه پول تشکيل مي شود. در تقسيم بندي هاي اقتصادي، پول معادل اسکناس، مسکوک و سپرده هاي جاري و شبه پول معادل سپرده هاي مدت دار بانکي است. در سه ماه منتهي به آبان سال جاري رشد شبه پول ۴/ ۴ درصد گزارش شده اين در حالي است که در مدت مشابه سال قبل رشد شبه پول ۳/ ۶ درصد گزارش شده بود. اما آمار ماهانه آبان ماه قابل تامل تر است. در اين ماه، ۱/ ۴ درصد به ميزان پول افزوده شده درحالي که به ميزان شبه پول، فقط ۲/ ۱ درصد اضافه شده است. شبه پول را مي توان پناهگاه پول در اقتصاد ناميد؛ زيرا رشد اين جزء نقدينگي، باعث مي شود که منابع بانک ها تجهيز شود و اثر کمتري در رشد نرخ تورم داشته باشد؛ اما رشد پول، حرکت نقدينگي به سمت کمين گاه است. در اين شرايط افزايش قيمت در يکي از بازارهاي کالايي مي تواند علامتي براي خروج از کمين گاه باشد. به نظر مي رسد با توجه به تغيير چهره نقدينگي و احتمال تداوم اين روند در ماه هاي بعد، سياست گذار پولي بايد بسته جامعي براي آرايش جديد نقدينگي طراحي کند.
    سرعت رشد پول و شبه پول در دومين ماه پاييز دچار تغيير قابل توجهي شد. بر اساس گزارش بانک مرکزي، ترکيب سپرده هاي ديداري و اسکناس دست مردم(پول) در آبان ماه بيش از ۴ درصد رشد کرد. در حالي که در همين ماه، رشد ماهانه سپرده هاي غيرديداري ۲/ ۱ درصد بود. به نظر تمايل سپرده ها از «پناهگاه» به سمت «کمين گاه» در حال افزايش است. چرا که پس از اجرايي شدن نرخ سود ۱۵ درصد در شبکه بانکي، اين بيشترين رشد پول بوده است. نرخ سود بالاي بانک ها که تبديل به پناهي براي سپرده ها شده بود، اکنون از جذابيت کمتري برخوردار است و همين موضوع اين جهش باعث شد تا رشد پول در سه ماهه منتهي به آبان ۹۶، به ۳ درصد برسد. در حالي که در بازه مشابه سال گذشته، رشد پول ۵/ ۱ درصد بود. اين تغييرات موجب شد تا در آبان ماه نسبت پول به نقدينگي از ۷/ ۱۱ درصد در مهر ماه به ۱۲ درصد در آبان ماه برسد. اين تغيير ترکيب نشان مي دهد پس از کاهش نرخ سود، ميل به معامله و دادوستد در اقتصاد ايران افزايش يافته است. چرا که هر چه تعداد معامله ها بيشتر باشد حجم پول در سپرده هاي جاري و ديداري نيز افزايش خواهد يافت. اين تغيير ترکيب مي تواند نوسانات در برخي بازارها در ايام اخير را توضيح دهد.
    
    تغيير تاکتيک سپرده ها
    از آمار و ارقام مي توان استنتاج کرد که افزايش نقدينگي به چه صورتي در جامعه پخش شده است و اثر تغيير نرخ سود بر آن به چه صورت بوده است. قاعدتا هرچه سپرده هاي ديداري و اسکناس دست مردم افزايش يابد، تحريک بازارهاي ديگر نيز مستعدتر خواهد بود. در ادبيات اقتصادي به مجموع سپرده هاي ديداري و اسکناس دست مردم، پول گفته مي شود. همچنين به سپرده هاي غيرديداري نيز شبه پول گفته مي شود. سپرده هاي غيرديداري شامل سپرده هاي سرمايه گذاري مدت دار و سپرده هاي قرض الحسنه مي شود.
    در سال ۱۳۹۵، در بازه ۳ ماهه پايان مرداد تا پايان آبان ماه، به ميزان نقدينگي ۶/ ۶۲ هزار ميليارد تومان افزوده شده بود که ۵/ ۹۶ درصد آن به سپرده هاي غيرديداري بانک ها اختصاص يافت. در حالي که در سال جاري، از ميزان نقدينگي اضافه شده در اين بازه، ۸/ ۹۱ درصد آن به سپرده هاي غيرديداري اضافه شد و مابقي به شکل جاري در دست مردم ماند. امسال تقريبا ۸ درصد نقدينگي اضافه شده در اين بازه به شکل سپرده هاي ديداري يا اسکناس به دست مردم رسيد، در حالي که سال گذشته از حجم نقدينگي اضافه شده تنها ۵/ ۳ درصد آن به شکل جاري در دست مردم بود. به شکل مطلق نيز تفاوت اعداد قابل توجه است؛ به سپرده هاي ديداري در بازه مرداد تا آبان ۹۵ معادل ۲/ ۱ هزار ميليارد تومان اضافه شده بود، در حالي که اين عدد در بازه مشابه سال جاري به ۸/ ۳ هزار ميليارد تومان افزايش يافت.
    رشد ماهانه پول و شبه پول نيز گواه ديگري بر اين ادعاست؛ چرا که پس از اجرايي شدن نرخ سود، از رشد شبه پول همواره کاسته شده و از ۲/ ۲ درصد رشد ماهانه در مرداد ماه به ۲/ ۱ درصد در آبان تنزل پيدا کرد. از طرفي در رشد پول، روند منظمي مشاهده نشد. ميزان پول در مهر ماه حتي با افت نيز مواجه شد اما در دومين ماه پاييز، ميزان پول به يکباره رشد بالاي ۱/ ۴ درصد را ثبت کرد و ورق را برگرداند. اين رشد يک ماهه باعث شد تا رشد سه ماهه منتهي به آبان ماه از سال گذشته نيز پيشي بگيرد. اين رشد نشان مي دهد که مي توان انتظار ادامه اين روند در ماه هاي آتي را نيز داشت. از طرفي ديگر سرعت رشد پول نيز در بازه سه ماهه پس از اجرايي شدن نرخ سود با افزايش همراه شده است. درحالي که در سه ماه منتهي به مرداد، سرعت رشد پول ۴/ ۲ درصد بود، در سه ماه بعدش اين عدد به ۳ درصد رسيد. از طرفي از سرعت رشد شبه پول، به ميزان ۲ درصد کاسته شد. اين مقايسه براي سه ماه منتهي به آبان ماه سال گذشته نيز از روندي مشابه خبر مي دهد. در بازه مشابه سال گذشته سرعت رشد پول نصف امسال و عدد ۵/ ۱ درصد بود. سرعت رشد شبه پول نيز از عدد محقق شده در سال جاري، نزديک به ۲ درصد بالاتر بود.
    مي توان اين رشد را در بازار ارز نيز تحليل کرد. چرا که رشد ماکزيمم ماهانه نرخ دلار در مهر ماه اتفاق افتاد که نزديک به ۳ درصد بود. اين رشد باعث شد تا بسياري از لاک احتياطي بيرون بيايند. پس از رشد نرخ دلار در ابتداي پاييز به نظر پول هاي بيشتري به سمت بازار رفت و شايد رشد نرخ دلار در ماه هاي بعد را بتواند توضيح دهد. در حقيقت به يک دومينويي مي ماند که ابتدا با افزايش نرخ دلار به صورت طبيعي برخي به دنبال سفته بازي رفتند و از پناهگاه بيرون آمدند و سپس پول هاي کمين گرفته نوسان نرخ ارز را تشديد کرد.در حالت جديد که نقدينگي با سرعت بيشتري به سمت سپرده هاي ديداري رفته است، مي تواند بخشي از رشد قيمت ارز و مسکن در ماه هاي گذشته را نيز توضيح دهد.
    
    توقف در جابه جايي سپرده ها
    نکته ديگري که در گزارش اخير بانک مرکزي به چشم مي خورد، اين است که افت سپرده هاي کوتاه مدت مدت دار بسيار آهسته شد. پس از اجراي نرخ سود ۱۵ درصدي در شهريور ماه، کوچ بزرگي در سپرده هاي مدت دار رخ داد. در مهلت ۱۱ روزه اي که بانک مرکزي براي اجراي بخشنامه داده بود، بانک ها حداکثر استفاده را کردند و سپرده هاي کوتاه مدت مشتريان را به بلندمدت تبديل کردند، چرا که با اين ترفند، همچنان سپرده گذاري در بانک جذابيت گذشته را مي داشت و نرخ سود قبلي حفظ مي شد. مردم نيز براي کسب سود بيشتر به طرح هاي بانک ها روي خوش نشان دادند و جابه جايي سپرده ها به ميزان ۱۴۰ هزار ميليارد تومان انجام شد. در شهريور ماه از حجم سپرده هاي کوتاه مدت ۲۰ درصد کاسته شد، اين افت در مهر ماه به حدود ۳ درصد و در آبان ماه به کمتر از ۲/ ۰ درصد رسيد. اين روند نشان مي دهد تبديل سپرده ها ديگر در شبکه بانکي صورت نمي گيرد و اين روند کاملا در دومين ماه پاييز متوقف شده است. مي توان نتيجه گيري کرد که بانک ها به بخشنامه نرخ سود پايبند بوده اند و تخطي از آن به حداقل رسيده است. در واقع در پايان آبان، تبديل سپرده هاي کوتاه مدت به بلندمدت به نفس هاي آخر خود رسيده است.
    حجم سپرده هاي کوتاه مدت در پايان مرداد ماه، بيش از ۶۰۴ هزار ميليارد تومان بود. اما در طول سه ماه پس از بخشنامه بانک مرکزي حجم سپرده هاي کوتاه مدت به حدود ۴۶۴ هزار ميليارد تومان تقليل پيدا کرده است. افت ۱۴۰ هزار ميليارد توماني سپرده هاي کوتاه مدت در حالي اتفاق افتاده که در همين مدت، به حجم سپرده هاي بلندمدت ۱۸۸ هزار ميليارد تومان افزوده شده است. سپرده هاي بلندمدت در دومين ماه پاييز براي اولين بار سقف ۷۰۰ هزار ميليارد توماني را رد کردند و اکنون به بلندترين قله تاريخي خود رسيده اند.
    
    

    
    تغيير چهره نقدينگي / حركت پول از پناهگاه به كمين گاه در آمار بانك مركزي رديابي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4255 به تاريخ 10/11/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 43 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مدلسازي اقتصادي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 45)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است