|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/11/10: سه گسل تداوم صعود نفت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4255 10/11/96 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


سه گسل تداوم صعود نفت
عوامل اثرگذار بر قيمت طلاي سياه بررسي شد    
    دنياي اقتصاد : بازار جهاني نفت روز گذشته اگرچه با افت قيمت همراه بود، اما قيمت هر بشکه نفت خام برنت تا لحظه تنظيم اين گزارش همچنان در محدوده ۷۰ دلاري باقي ماند.
     اصرار بازار نفت بر بالاترين سطح قيمتي از سال ۲۰۱۴ به اين سو در حالي است که برخي تحليلگران به سه عامل، به عنوان عوامل بازدارنده رشد قيمت در بازار جهاني نفت خام اشاره مي کنند. افزايش توليد نفت خام آمريکا، شاخص دلار و حجم اندک قراردادهاي آتي در پوزيشن هاي اختيار فروش سه عاملي هستند که به نظر مي رسد زير سايه آنها، نفت نمي تواند با رشد مداوم همراه شود. در کنار اين سه عامل، انتظار براي رشد توليد نفت خام کانادا، به ويژه با سرمايه گذاري در بخش شيل اين کشور نيز چشم انداز افزايش عرضه را تقويت کرده است.
    اما تحليلگران در حالي به سه عامل ياد شده اشاره مي کنند که يکي از عوامل کاهش قيمت در معاملات روز گذشته به افزايش توليد نفت خام از سوي آمريکا مربوط مي شد. اين رشد توليد در شرايطي رقم مي خورد که توليدکنندگان عضو و غيرعضو اوپک، در حال تلاش براي کاهش توليدات خود در جهت ايجاد تعادل در بازار نفت هستند. به گزارش رويترز، با وجود فشاري که از ناحيه رشد توليد آمريکا به معاملات روز گذشته وارد آمد؛ معامله گران بازار نفت عقيده دارند شرايط بازار زير سايه پايبندي به توافق کاهش توليد و روند عرضه و تقاضا، پايدار باقي مانده است.به گزارش «دنياي اقتصاد» روز گذشته تا لحظه تنظيم اين گزارش (ساعت ۱۵ به وقت تهران) هر بشکه نفت خام برنت با ۴۹ سنت کاهش قيمت، همچنان بالاي ۷۰ دلار بر بشکه باقي ماند و ۰۳/ ۷۰ دلار بر بشکه معامله شد. هر بشکه نفت خام آمريکا نيز با ۲۱ سنت کاهش قيمت به ۹۳/ ۶۵ دلار بر بشکه رسيد.
     به رغم ظاهر صعودي قيمت نفت، تحليلگران عقيده دارند بازار از ناحيه افزايش توليد نفت خام آمريکا تحت فشار است. به اين ترتيب مي توان مشاهده کرد، نخستين عامل از سه عامل ياد شده، در حال آشکار کردن تاثير خود بر قيمت نفت خام است. به گزارش رويترز، توليد نفت خام آمريکا از اواسط سال ۲۰۱۶ بيش از ۱۷ درصد افزايش يافته و تا اواسط ماه ژانويه به ۸۸/ ۹ ميليون بشکه در روز رسيده است. بر اساس انتظارهايي که موسساتي همچون آژانس بين المللي انرژي مطرح کرده اند، انتظار مي رود توليد نفت خام آمريکا به زودي به رقم ۱۰ ميليون بشکه در روز برسد. در کنار انتظارات موجود، رشد تعداد دکل هاي حفاري نفت خام آمريکا به خوبي نشان دهنده خيز شرکت هاي نفتي اين کشور براي افزايش توليد است. بر اساس گزارش روز جمعه موسسه بيکر هيوز، هفته گذشته ۱۲ دکل حفاري به دکل هاي حفاري فعال افزوده شده و تعداد کل آنها به ۷۵۹ عدد رسيده است.
     در حال حاضر توليد نفت خام آمريکا با دو توليدکننده بزرگ نفت خام دنيا، يعني روسيه و عربستان مقايسه مي شود. توليد روسيه در اين ميان از تمام توليدکنندگان نفت دنيا بيشتر است و ميانگين آن در سال ۲۰۱۷ به ۹۸/ ۱۰ ميليون بشکه در روز رسيد. اما نشانه هايي از افزايش توليد نفت خام کانادا نيز در روزهاي اخير از سوي رسانه هاي بين المللي پررنگ شده است. در حال حاضر کل توليد نفت خام کانادا ۲/ ۴ ميليون بشکه در روز است که با افزايش سرمايه گذاري در بخش شيل اين کشور، مي تواند به سرعت با افزايش همراه شود. روز گذشته اعلام شد توليد در پروژه «نفت ماسه اي فورت هيل» کانادا آغاز شده است و توليد آن در ماه هاي آينده به ۱۸۰ هزار بشکه در روز خواهد رسيد. با وجود اين پيش بيني، مهم ترين دست اندازهايي که بر سر راه رشد قيمت نفت وجود دارد، چيست؟
    
    توليد نفت خام آمريکا
    از نگاه کنت مورس، تحليلگر بين المللي نفت و گاز، تاثير توليد نفت خام آمريکا بر قيمت نفت خام همواره چشم گير بوده است. اين در حالي است که آمريکا هيچ گاه بخشي از توافق کاهش توليد اوپک نبوده و در اين طرح همراهي نداشته است. با افزايش صادرات نفت خام آمريکا به بازار جهاني، ميزان توليد اين کشور تاثير مستقيم بيشتري نيز بر قيمت ها داشته است در حالي که پيش از آزاد شدن صادرات نفت آمريکا قيمت نفت خام به شکل جهاني، به ويژه از مناطق در حال توسعه تاثير مي گرفته است؛ نه آمريکاي شمالي يا اروپا.
     اما با لغو ممنوعيت صادرات نفت خام آمريکا که پس از چهار دهه از سوي کنگره آمريکا به آن راي داده شد، توليدکنندگان و صادرکنندگان نفت اين کشور شروع به نقش آفريني در بازار جهاني کردند. اين نقش آفريني به خصوص پس از افزايش شکاف قيمتي ميان نفت خام آمريکا و شاخص برنت، پررنگ تر نيز شد. در حال حاضر فاصله قيمتي اين دو نفت شاخص بيش از ۴ دلار بر بشکه است. اين ميزان در تابستان گذشته به بيش از ۶ دلار بر بشکه نيز رسيده بود. به اين ترتيب ارزان تر بودن نفت خام آمريکا تبديل به مزيت آن در بازار جهاني شد و از سوي خريداران مورد توجه قرار گرفت. در عين حال، فاصله قيمتي نفت توليد شده از سوي کشورهاي عضو اوپک که براي قيمت گذاري از شاخص برنت تاثير مي پذيرند نيز از نفت خام آمريکا زياد شده است. بر اين اساس در حال حاضر با وجود فاصله جغرافيايي زياد، شاهد ورود محموله هاي نفتي از آمريکا به بازار آسيا هستيم. اين اتفاق در شرايطي در حال رقم خوردن است که از يکسو آسيا به شکل سنتي مقصد نفت توليد شده در کشورهاي عضو اوپک است و از ديگر سو کشورهاي عضو اوپک به منظور ايجاد تعادل در بازار، توليدات خود را براساس توافق کاهش توليد، محدود کرده اند. تمام اين اتفاقات باعث شده است معامله گران بازار نفت به اين نتيجه برسند که در شرايط فعلي، توليدات نفت خام ايالات متحده آمريکا مانند آنچه در شش ماه قبل بوده، نيست. با اين حال، افزايش توليد و صادرات نفت خام آمريکا، تنها عامل تهديدکننده رشد قيمت نفت خام نيست.
    
    شاخص دلار آمريکا
    عامل ديگري که از نگاه مورس بايد در نظر گرفته شود، ارزش مبادله دلار آمريکا است. دلار آمريکا به عنوان ارزي که اکثريت قريب به اتفاق معاملات روزانه نفت بر پايه آن رقم مي خورد، در حال حاضر نزديک به کف سه ساله قرار دارد. به طور کلي هنگامي که ارزش دلار در مقايسه با ساير ارزهاي مرجع مانند يورو، پوند، يوآن و... افزايش پيدا مي کند، تقاضاي نفت خام کاهش پيدا مي کند. زيرا طلاي سياه بر اساس دلار قيمت گذاري مي شود و رشد شاخص دلار، کاهش قدرت خريد ديگر ارزها را به همراه دارد. با اين حال، در حال حاضر شاخص دلار ضعيف است و اين به معناي افزايش تقاضا براي نفت خام و تقويت قيمت ها در بازار است. اگرچه همواره افت شاخص دلار، حمايت از قيمت نفت را به همراه داشته است اما به نظر مي رسد اين رابطه مستقيم در حال حاضر کمتر از آنچه در گذشته بوده، اثرگذار شده است. در واقع تضعيف شاخص دلار، عاملي براي فروش بيشتر نفت از سوي آمريکا و تمرکز بر صادرات است. به اين ترتيب است که به نظر مي رسد آمريکا قصد دارد از مرحله «استقلال انرژي» پا را فراتر بگذارد و به عامل «تعيين کننده سياست انرژي در دنيا» تبديل شود.
    
    پوزيشن هاي اختيار فروش
    به گزارش بلومبرگ، در حال حاضر نشانه هاي سقوط قيمت نفت را مي توان در رشد قراردادهاي لانگ پوزيشن (اختيار خريد) مشاهده کرد. بر اساس اين گزارش، قراردادهاي لانگ پوزيشن (long position) براي نفت خام برنت ۴/ ۲ درصد افزايش يافته و در مجموع به ۷۰۷/ ۵۸۴ قرارداد رسيده در حالي که قراردادهاي شورت پوزيشن (اختيار فروش) ۱۲درصد کاهش داشته است. رشد چشمگير قراردادهاي لانگ پوزيشن (اختيار خريد) در مقابل قراردادهاي شورت پوزيشن (اختيار فروش) به اين معنا است که وقتي قرار است بازار شناسايي سود کند و قراردادهاي اختيار خريد را نقد کند، براي اين قراردادها خريداري وجود ندارد. به اين ترتيب کمبود قراردادهاي شورت پوزيشن مي تواند بر قيمت هاي نقدي فشار وارد کند تا به اين ترتيب قراردادهاي لانگ پوزيشن پوشش داده شود. در چنين حالتي عرضه در بازار نقدي زياد مي شود و به همين علت قيمت ها با کاهش همراه مي شوند.
    
    خوش بيني به رشد نفت
     اما با وجود سه عاملي که براي گسست رشد قيمت نفت مطرح شد، پيش بيني هايي از رشد قيمت نفت نيز وجود دارد. بر اين اساس موسسه جي پي مورگان که به تازگي انتظار کاهش قيمت نفت تا پايان سال جاري، در پي ورود نفت شيل و ساير نفت هاي غيرمتعارف را مطرح کرده است، به طور کلي انتظار خود از رشد قيمت نفت را افزايش داده است. بانک آمريکايي جي پي مورگان پيش بيني خود از قيمت متوسط نفت برنت در سال ۲۰۱۸ را ۱۰ دلار افزايش داده و به ۷۰ دلار رسانده است. اين بانک همچنين پيش بيني خود از قيمت نفت وست تگزاس اينترمدييت را نيز ۱۰ دلار و ۷۰ سنت بالا برده و به ۶۳/ ۶۵ دلار بر بشکه رسانده است. تحليلگران اين بانک همچنين پيش بيني کرده اند که قيمت نفت برنت در پايان سه ماهه نخست امسال يا اوايل سه ماهه دوم رقم ۷۸ دلار را تجربه کند.در کنار پيش بيني بانک آمريکايي جي پي مورگان يکي از مديران موسسه مديريت مالي ناتيکس با اشاره به تداوم طرح کاهش توليد اوپک و انگيزه بالايي که عربستان براي رشد قيمت ها به منظور فروش سهام آرامکو دارد، گفت: انتظار مي رود قيمت نفت خام در سال جاري ميلادي تا ۸۰دلار نيز رشد داشته باشد.از ديگر سو، موسسه انرژي اسپکت نيز در آخرين گزارش خود احتمال رسيدن قيمت نفت به حدود ۱۰۰دلار در سال ۲۰۱۹ را مطرح کرد. اين موسسه رشد تقاضا براي نفت خام در سال جاري را حدود ۷/ ۱ ميليون بشکه در روز برآورد کرده و بر همين اساس چشم انداز خود از رشد قيمت نفت را مطرح کرده است. با اين حال بايد ديد آيا سه عامل ياد شده تبديل به مانعي براي محقق شدن پيش بيني هاي ياد شده خواهد شد يا خير.
    سه گسل تداوم صعود نفت / عوامل اثرگذار بر قيمت طلاي سياه بررسي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4255 به تاريخ 10/11/96، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايراني تحقيقات پرستاري و مامايي
شماره 4 (پياپي 101)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است