|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/11/10: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4255 10/11/96 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


خبرميزان مصرف گاز خانگي از مرز ۵۰۰ ميليون مترمکعب گذشت
    ايسنا : سخنگوي شرکت ملي گاز ايران با اشاره به آخرين ميزان مصرف گاز خانگي در کشور گفت ميزان مصرف گاز در بخش خانگي صبح امروز[ديروز] به ۵۳۰ ميليون مترمکعب رسيد.
    مجيد بوجارزاده با اعلام اين خبر افزود: با توجه به اخبار هواشناسي دماي کشور تا آخر هفته و اوايل هفته آينده روند کاهشي خواهد داشت و پيش بيني مي شود ميزان مصرف گاز در بخش خانگي به ۵۵۰ يا ۵۶۰ ميليون مترمکعب برسد که اين نيازمند مديريت شهروندان در مصرف گاز است. وي با تاکيد بر اينکه تاکنون مشکلي در شبکه گازرساني کشور گزارش نشده است، گفت: تاکنون گزارش قطعي يا افت فشار گاز نداشتيم. ممکن است در برخي استان ها رگولاتوري گاز شهروندان به دليل سرماي هوا يخ بزند که چنانچه اين مشکل گزارش شود، نيروهاي شرکت ملي گاز اقدام به حل آن مي کنند. سخنگوي شرکت ملي گاز ايران در پايان در مورد ميزان مصرف گاز در نيروگاه ها و بخش صنعتي نيز گفت: ميزان مصرف گاز در نيروگاه ها ۹۰ ميليون مترمکعب و در بخش صنعتي هم ۹۰ ميليون مترمکعب گزارش شده است.
    
    
    چيني ها در عراق پالايشگاه مي سازند
    ايسنا : عراق قصد دارد با همکاري دو شرکت چيني، يک پالايشگاه نفت در بندر فاو احداث کند و به دنبال سرمايه گذاراني براي ساخت سه پالايشگاه ديگر است.
    وزارت نفت عراق اعلام کرد اين پالايشگاه در فاو که شامل يک مجتمع پتروشيمي نيز است، ظرفيت پالايش ۳۰۰ هزار بشکه در روز را خواهد داشت. دو پالايشگاه ديگر هر يک با ظرفيت ۱۵۰ هزار بشکه در روز قرار است در نصيريه واقع در جنوب عراق و در استان انبار ساخته شوند. يک پالايشگاه ديگر با ظرفيت ۱۰۰ هزار بشکه در روز نيز قرار است در نزديکي موصل واقع در شمال عراق احداث شود. براساس گزارش رويترز، عراق دومين توليدکننده بزرگ نفت عضو اوپک پس از عربستان سعودي است، اما ظرفيت پالايش عراق به دنبال تصرف بزرگترين پالايشگاه فرآوري نفت اين کشور در بيجي در سال ۲۰۱۴ محدود شد. نيروهاي عراقي بيجي را در سال ۲۰۱۵ باز پس گرفتند، اما اين مکان در جنگ آسيب شديدي ديد. اين کشور اکنون به پالايشگاه دورا در بغداد و پالايشگاه شعيبه در جنوب اين کشور متکي است.
    
    
    کيفيت آب هاي محل غرق سانچي به حالت استاندارد رسيده است
    فارس : وزارت اقيانوس چين اعلام کرد: نمونه هايي که در دوره هاي مختلف گرفته شد، نشان مي دهد آب درياي منطقه اي که کشتي سانچي در آن غرق شد، از نظر آلودگي به شرايط ايده آل رسيده است. وزارت اقيانوس چين اعلام کرد: آب منطقه درياي چين که نفتکش ايراني دو هفته پيش در آن غرق شد، نخستين مرحله استانداردهاي لازم کيفيت را به دست آورد. اين استانداردها نشان مي دهد که وضعيت آلودگي آب منطقه اي که نفتکش ايراني در آن غرق شده بود، شرايط ايده آلي دارد. بر اساس گزارش گلوبال تايمز، اين اظهارات مقامات چيني در حالي صورت مي گيرد که نگراني هايي درباره ايجاد آلودگي نفت سرازيرشده به دريا از نفتکش سانچي وجود داشت که احتمال مي دادند براي اکولوژي منطقه خطرناک باشد.
    بر اساس اين گزارش کارشناسان وزارت اقيانوس چين، ۲۰ نمونه از محل غرق شدن کشتي سانچي گرفته و نمونه هاي گرفته شده در بعدازظهر شنبه و صبح يکشنبه نشان داد که وجود آلودگي هاي نفتي در اين منطقه کمتر از ۵۰ ميلي گرم در هر ليتر است. وانگ يامين، استاد دانشگاه شاندونگ اعلام کرد که نتايج نشان داده است کيفيت آب در اين مناطق نخستين استانداردهاي لازم را کسب کرده است. وزارت اقيانوس چين در بيانيه جداگانه اي که روز شنبه منتشر کرده بود، اعلام کرد: نمونه هايي هم که در روز جمعه و شنبه گرفته شده بود به حد نصاب استانداردهاي لازم رسيده است. استاندارد کيفيت آب درياي چين در سال ۱۹۸۲ تصويب شده و استاندارد «مرحله اول کيفيت» براي انجام کارهاي ماهيگيري در دريا، مناطق حفاظت شده و موجودات دريايي در حال انقراض مناسب است.
    
    
    خطر کمبود انرژي و قيمت هاي بالاتر در کمين انگليس
    ايسنا : تصميم انگليس براي ترک اتحاديه اروپا اگر به درستي مديريت نشود، احتمالا اين کشور را با ريسک کمبود انرژي و قيمت هاي بالاتر مواجه مي کند.
    به گزارش بلومبرگ، انگليس حدود ۵ تا ۶ درصد از برق خود را از طريق اتصالات نيرو با فرانسه، هلند و ايرلند وارد مي کند در حالي که ۴۰ درصد از گاز مورد نياز اين کشور از طريق خط لوله اروپايي و نروژي تامين مي شود. براساس گزارشي که از سوي کميته اتحاديه اروپايي مجلس اعيان انگليس منتشر شد، اين احتمال وجود دارد که خروج انگليس از اتحاديه اروپا به افزايش هزينه تجارت انرژي منجر شود که به نوبه خود قيمتي که از سوي مصرف کنندگان براي امنيت انرژي پرداخت مي شود را افزايش مي دهد. انگليس پس از خروج از اتحاديه اروپا ممکن است در صورت شرايط جوي نامساعد يا قطعي غيرمنتظره توليد نيرو، در برابر کمبود انرژي آسيب پذيرتر شود.
    اين کميته که اعضاي آن از ميان احزاب سياسي اصلي انتخاب شده اند، اعلام کرد موضع دولت در مذاکرات برگزيت براي رد کردن نقش ديوان عالي اروپا، موانع سياسي و موسسه اي قابل توجهي را براي ماندن انگليس در بازار انرژي اتحاديه اروپا ايجاد مي کند. اين قانونگذاران از دولت خواستند سياست پس از دوران برگزيت را در صورتي که ناچار شود اين بازار را ترک کند، روشن کند. موسسه مطالعات انرژي آکسفورد در سپتامبر اعلام کرد بازارهاي انگليس پس از برگزيت احتمالا از اروپا جدا مي شوند زيرا اين کشور نظارت بروکسل را نمي خواهد. اين ريسک وجود دارد که به دليل متفاوت بودن سيستم هاي رگولاتوري، حجم تجارت نيرو کاهش پيدا کرده و قيمت ها افزايش يابد. لايحه خروج از اتحاديه اروپا قرار است هفته آينده در مجلس اعيان به بحث گذاشته شود و رابين تورسون، رئيس کميته انرژي و محيط زيست اتحاديه اروپاي مجلس اعيان قصد دارد متممي را براي ماندن انگليس در بازار انرژي اتحاديه اروپا و به کارگيري يک سيستم مشابه نروژ براي حل اختلافات که تصميمات ديوان عالي اروپا را مي پذيرد، پيشنهاد کند. با وجود اينکه انگليس فرآيند خروج از اتحاديه اروپا را آغاز مي کند، دست کم ۱۲ پروژه کابل برق به ارزش بيش از ۱۰ ميليارد يورو (۱۲ ميليارد دلار) در دست ساخت است که اتصال اين کشور به مازاد ظرفيت نيروي توليد شده در اروپا را گسترش مي دهد.
    
    
    برنامه ايران براي شکايت گازي از ترکمنستان
    ايرنا : وزير نفت با اشاره به برنامه ايران براي شکايت از شرکت «ترکمن گاز» ترکمنستان بابت کيفيت گاز تحويلي گفت: شکايت ديگري را نيز براي ارائه به ديوان داوري بين المللي به منظور تجديد نظر در قيمت گاز صادراتي اين شرکت داريم؛ چرا که معتقديم قيمت آنها خيلي بالاست و بايد کاهش يابد. بيژن زنگنه درباره اختلاف گازي ايران و ترکمنستان اظهار کرد: تهران و عشق آباد، شکايت هايي را به طور متقابل عليه يکديگر دنبال مي کنند. وزير نفت افزود: آنها ادعا مي کنند که مبلغ ۵/ ۱ ميليارد دلار از ايران بابت صادرات گاز طلب دارند؛ اما ما معتقديم اين رقم درست نيست. زنگنه درباره شکايت هاي ايران نيز بيان کرد: ما معتقديم قيمت آنها خيلي بالاست و بايد کاهش يابد و اين شکايت ها نيز بايد به ديوان داوري بين المللي ارجاع شود. وي اضافه کرد: شکايت ديگر ما درباره کيفيت گاز تحويلي ترکمنستان نيز جزئي از شکايت متقابل در مقابل شکايت دريافت طلب ترکمنستان است. وزير نفت درباره مبلغ خسارت ايران براي شکايت از شرکت ترکمنستاني نيز گفت: درباره رقم خسارت قصد نداريم اکنون صحبت شود، البته تا زماني که رسما گزارش خود را براي شکايت مطرح کنيم.
    
    
    بررسي طرح پيشنهادي وينترسهل آلمان براي ميدان دهلران
    شانا : طرح توسعه ميدان دهلران که از سوي شرکت وينترسهل (wintershall) آلمان ارائه شده است، در جلسه اخير کميته مشاوران مديريت مخازن شرکت ملي نفت ايران مورد بررسي قرار گرفت. يکصدو چهل وششمين جلسه کميته مشاوران مديريت مخازن شرکت ملي نفت ايران با حضور رئيس و اعضاي اين کميته و کارشناسان مربوطه، به منظور بررسي طرح توسعه ميدان دهلران برگزار شد و برنامه پيشنهادي شرکت وينترسهل آلمان براي توسعه اين ميدان نفتي مورد ارزيابي و بررسي قرار گرفت. بر اساس اعلام مديريت برنامه ريزي تلفيقي شرکت ملي نفت ايران، برنامه اوليه شرکت آلماني، دستيابي به اهداف توليدي مدنظر شرکت ملي نفت در اين ميدان و حفظ آن است. ميدان دهلران، ميداني مشترک در جنوب غربي ايران است.
    
    
    افت سوددهي غول پتروشيمي عربستان
    شانا : سود خالص شرکت سابک عربستان در سه ماه چهارم سال ۲۰۱۷ ميلادي ۶/ ۱۸ درصد کاهش يافت. به گزارش خبرگزاري رويترز، شرکت سابک عربستان که چهارمين شرکت بزرگ پتروشيمي جهان به شمار مي آيد، روز يکشنبه هشتم بهمن ماه اعلام کرد به دليل کاهش توليد و فروش، سود خالص آن در سه ماه پاياني سال گذشته ميلادي ۶/ ۱۸ درصد کمتر شده است. طبق اعلام سابک، اين شرکت در دوره ياد شده ۳ ميليارد و ۶۷۰ ميليون ريال عربستان (معادل ۹۷۹ ميليون دلار آمريکا) سود داشته، در حالي که در مدت مشابه در سال پيش از آن، اين شرکت ۴ ميليارد و ۵۱۰ ميليون ريال عربستان سود داشت.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4255 به تاريخ 10/11/96، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده پزشكي اصفهان
متن مطالب شماره 515، هفته سوم فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است