|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/11/21: ترجمه دانشنامه استنفورد به جلد نود و دوم رسيد
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3083 21/11/96 > صفحه 9 (انديشه) > متن
 
      


بررسي 
ترجمه دانشنامه استنفورد به جلد نود و دوم رسيدترجمه و انتشار تدريجي مجموعه دانشنامه استنفورد از پاييز سال ١٣٩٣ در کارگروهي با نظارت مسعود عليا به همت نشر ققنوس در حال انتشار است. دانشنامه استنفورد را بسياري از علاقه مندان به فلسفه در ايران مي شناسند و بسياري نيز از اين مجموعه استفاده مي کنند. جمع آوري اين دانشنامه در سال ١٩٩٥ در دانشگاه استنفورد آغاز شد و همچنان نيز ادامه دارد. مجموعه حاضر مدخل هاي مناسبي براي ورود به گستره هاي متنوع فلسفي دارد و براي کسي که مي خواهد براي اولين بار با مساله يا مبحثي در فلسفه آشنا شود، بسيار به کار مي آيد. به تازگي پنج مجلد ديگر از اين مجموعه ترجمه و منتشر شد تا شمارگان اين مجموعه در فارسي به عدد ٩٢ برسد: دين و اخلاق، کواين، شواهد، فلسفه دين و ايده آليسم.
    
    ٨٨ - دين و اخلاق
    از آغاز اديان ابراهيمي و فلسفه يونان، دين و اخلاق در هم تنيده بوده اند: از فلسفه يونان تا يهوديت، مسيحيت و اسلام. مدخل حاضر به ترتيب زماني پيش مي رود و گزينه هاي اصلي را به ترتيب وقوع تاريخي شان توصيف مي کند. هرچند تاکيدش بيشتر بر دوران معاصر است. نويسنده مدخل «دين و اخلاق» مي کوشد با پيشبرد تاريخي بحث اين ادعا را ثابت کند که اخلاق و دين تا همين اواخر از هم جداشدني نبودند و واژگان اخلاقي ما هنوز عميقاً متاثر از اين تاريخ است. چون از نظر تاريخي به شيوه هاي متفاوت بسياري مي توان رابطه اخلاق و دين را لحاظ کرد. ازاين رو، تاکيد دارد ارائه شرحي صرفاً اجمالي و گونه شناختي احتمالاً چندان به کار نيايد. از آنجا که مدخل هاي قبلي به تفصيل نظريات اخلاقي فلاسفه اي را که در اين مدخل به آنها اشاره مي شود، بررسي کرده، نويسنده ديگر به آنها نمي پردازد و به جايش بر آنچه آنها درباره رابطه اخلاق و دين گفته اند تمرکز مي کند.
    
    ٨٩ - کواين
    ويلارد ون اورمن کواين (۱۹۰۸ – ۲۰۰۰) يکي از بزرگ ترين منطق دانان و فيلسوفان قرن بيستم است. او در سنت تحليلي و در زمينه فلسفه نظري و منطق کار مي کرد. کواين مهم ترين چهره فلسفه علم به حساب مي آيد. او شايد بيش از همه به جهت استدلال هايش عليه تجربه گرايي منطقي معروف باشد. فعاليت هاي فلسفي او در اواخر عمرش بيش از پيش متمرکز بر علم بود، چنانکه به کنايه فلسفه علم را «فلسفه کافي» خطاب مي کرد. يکي از مهم ترين کارهاي او «بحثي در باب قلمروهاي واقعي رياضيات» است. از ديگر نوآوري هاي فلسفي کواين مي توان به «رد تمايز بين قضاياي تحليلي و تاليفي»، «رد منطق موجهات»، «کل گرايي»، «معرفت شناسي طبيعت گرا» و «نظريه عدم قطعيت ترجمه» اشاره کرد. اين مجموعه استدلال را بايد بخشي از جهان بيني جامعي دانست که تمايز دقيقي ميان فلسفه و علم تجربي برقرار نمي کند و در نتيجه مستلزم جهت دهي دوباره و تمام عيار موضوع است. اين مدخل پس از بخش کوتاهي درباره زندگي و آثار کواين و همچنين نگاهي به جايگاه کواين در تاريخ فلسفه، به استدلال هاي کواين عليه استفاده تجربه گرايان منطقي از تمايز تحليلي- ترکيبي و ديدگاهي مي پردازد که او براي جايگزيني آن ساخته و پرداخته کرد.
    
    ٩٠ – شواهد
    مفهوم «شواهد» هم در معرفت شناسي و هم در فلسفه علم مفهومي محوري است، هرچند اصطلاح فني فيلسوفان نيست. بلکه بيشتر وکلا، قضات، مورخان، دانشمندان، روزنامه نگاران و خبرنگاران از شواهد سخن مي گويند. ازاين رو، به نظر مي رسد مفهوم شواهد مبناي پيشانظري محکم تري نسبت به مفاهيم مختلف ديگري دارد که جايگاه مشابهي در فلسفه دارند. اما هم در داخل قلمرو فلسفه و هم در خارج از آن، اغلب از مفهوم شواهد براي ايفاي چند نقش متمايز استفاده شده است. اگرچه برخي از اين نقش ها مکمل اند، بقيه دست کم قدري با هم تعارض دارند. نويسنده مدخل حاضر نشان مي دهد اصلا معلوم نيست يک چيز بتواند همه آن نقش هاي متنوعي را ايفا کند که در زمان هاي مختلف انتظار مي رفته که شواهد آنها را به جا آورند. در اين مدخل، برخي از نقش هاي نظري مفهوم شواهد بررسي مي شود و همچنين برخي نسبت ها بين اين نقش ها.
    
    ٩١ – فلسفه دين
    فلسفه دين را شاخه اي از فلسفه مي دانند که شامل آن دسته از مباحث فلسفي مي شود که از دين سرچشمه مي گيرد. فلسفه دين، بررسي فلسفي موضوعات و مفاهيم اصلي مطرح شده در سنت هاي ديني است. اين شاخه از فلسفه تمام حيطه هاي اصلي فلسفه را دربر مي گيرد: متافيزيک، معرفت شناسي، منطق، فلسفه اخلاق و ارزش شناسي، فلسفه زبان، فلسفه علم، حقوق، جامعه شناسي، سياست، تاريخ و غيره. ازاين رو، موضوعات اصلي فلسفه دين را موضوعاتي چون استدلال پيرامون طبيعت، وجود يا عدم وجود خدا، زبان دين، معجزه، دعا، مسئله شر، صفات خدا، پلوراليسم ديني، معرفت شناسي ديني و رابطه بين دين و ديگر نظام هاي ارزشي مانند اخلاق و علم تجربي مي دانند. فلسفه دين همچنين شامل پژوهش درباره اهميت ديني رخدادهاي تاريخي مثل هولوکاست و ويژگي هاي عام جهان هستي مي شود. مدخل حاضر نخست به مرور شاخه فلسفه دين و اهميت آن مي پردازد و سپس تحولات اين شاخه فلسفي را از ميانه قرن بيستم بررسي مي کند. تمام بخش هاي اين مدخل درباره فلسفه دين است، اما فلسفه دين به آن صورتي که عمدتاً در گروه ها يا دپارتمان هاي تحليلي فلسفي و دين پژوهي در کشورهاي انگليسي زبان بحث مي شود.
    
    ٩٢ - ايدئاليسم
    ايدئاليسم نام مجموعه اي از ديدگاه هاي فلسفي است که درکل ايده ها را موضوع حقيقي معرفت مي داند. بر مبناي اين ديدگاه، ايده ها، هم از نظر معرفت شناختي و هم از نظر متافيزيکي اولويت دارند. معمولاً ايدئاليسم را نقطه مقابل رئاليسم در نظر مي گيرند. هرچند کاربرد اين اصطلاح نيز به هيچ وجه منحصر به فلسفه نيست، بلکه در بسياري از موقعيت هاي روزمره نيز به کار مي رود. در اين مدخل از ايدئاليسم فلسفي به مثابه جنبشي بحث مي شود که عمدتاً متعلق به قرون نوزدهم و بيستم است، اگرچه زمينه هاي آن را برخي جنبه هاي فلسفه قرن هفدهم فراهم مي آورند. در مدخل حاضر، ارتباط بين ايدئاليسم معرفت شناختي و ايدئاليسم هستي شناختي بررسي مي شود. طبق اولي محتويات شناخت انسان به نحوي اجتناب ناپذير به دست ساختار انديشه انسان تعيين مي شود. اين مدخل نخست به پيشگامان اين جنبش مي پردازد و سپس بر صورت هاي قرن هجدهمي ايدئاليسم نزد بارکلي، هيوم و کانت و جنبش هاي قرن نوزدهمي ايدئاليسم آلماني و متعاقباً بر ايدئاليسم بريتانيايي و آمريکايي متمرکز مي شود و در نهايت بحث خود را با بررسي حمله مور و راسل به ايدئاليسم خاتمه مي دهد.
    
    بررسی: ترجمه دانشنامه استنفورد به جلد نود و دوم رسيد
    


 روزنامه شرق، شماره 3083 به تاريخ 21/11/96، صفحه 9 (انديشه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله جستار هاي زباني
متن مطالب شماره 5 (پياپي 905)، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است