|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/11/25: وزير آموزش و پرورش: حذف آزمون در پايه هفتم به معني حذف مدارس تيزهوشان نيست
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22130
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21844 25/11/96 > صفحه 11 (حوادث - اخبار كشور) > متن
 
      


وزير آموزش و پرورش: حذف آزمون در پايه هفتم به معني حذف مدارس تيزهوشان نيستوزير آموزش وپرورش حذف آزمون از مدارس تيزهوشان رابه معناي حذف اين مدارس ندانست و گفت: برگزاري هرگونه آزمون و شبه آن در مدارس غيردولتي ممنوع است.
    به گزارش مركز اطلاع رساني وزارت آموزش و پرورش، سيد محمد بطحايي در بيست و دومين جلسه شوراي سياست گذاري، برنامه ريزي و نظارت مركزي مدارس و مراكز غيردولتي، همكاري و همراهي شوراي سياست گذاري مدارس غيردولتي با مصوبه اخير شوراي عالي آموزش و پرورش را مطلوب دانست و اظهار داشت: اجرايي كردن مصوبه شوراي عالي آموزش و پرورش درخصوص حذف آزمون از دوره ابتدايي با مخالفت برخي افراد مواجه شد كه اين امر طبيعي و قابل پيش بيني بود، زيرا همواره هرگونه تغيير و تحول با مقاومت بخش هايي از بدنه يك مجموعه مواجه خواهد شد.
    بطحايي افزود: يك ميليون دانش آموز پايه ششم ابتدايي داريم كه قريب 350 هزار نفر از آنان درگير برگزاري آزمون ها جهت آمادگي شركت در آزمون ورودي تيزهوشان هستند. اين دانش آموزان از پايه دوم و سوم ابتدايي آماده آزمون مي شوند، به طوري كه يك دانش آموز 8 يا 9 ساله در يك سال 16 بار در آزمون هاي آمادگي كه توسط موسسات خارج از آموزش وپرورش برگزار مي شود شركت مي كند، 250 هزار نفر از آنان در آزمون شركت مي كنند و تنها 15 هزار نفر پذيرفته مي شوند و اين تبعات سنگيني را در برخواهد داشت.
    وي ادامه داد: در پژوهشي كه درخصوص كوله پشتي دانش آموزان ابتدايي صورت گرفته، وزن كيف يك دانش آموز پايه چهارم حدود 8 كيلو و 800 گرم است كه از اين مقدار پنج كيلو و 200 گرم آن را وزن كتاب هاي كمك درسي تشكيل مي دهد و اين امر ناشي از برگزاري آزمون هاست.وزير آموزش وپرورش گفت: حذف آزمون از ورودي پايه هفتم به معني حذف مدارس تيزهوشان نيست، بلكه آزمون مدارس تيزهوشان نيز شامل مصوبه اخير حذف آزمون مي شود؛ بنابراين مدارس تيزهوشان را داريم، اما آزمون نداريم و دانش آموزان با استعدادهاي متنوع از طريق اجراي طرح هايي مانند طرح شهاب، شناسايي و تقويت مي شوند.بطحائي خاطرنشان كرد: برگزاري هرگونه آزمون و شبه آزمون در مدارس غيردولتي ممنوع است و پذيرش دانش آموز در اين نوع مدارس در صورتي كه متقاضي بيش از ظرفيت برخي مدارس باشد بايد با توجه به اولويت هايي مانند؛ تحصيل دانش آموز در پايه ششم در همان نوع مدرسه، سكونت در محدوده مدرسه، ثبت نام در موعد مقرر و گفت وگو با والدين و بررسي وضعيت تحصيلي دانش آموز در پايه هاي 5،4 و 6 صورت گيرد.
    
    مدارس نمونه دولتي دوره اول متوسطه طي 3 سال حذف مي شوند
    معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش نيز با بيان اينکه امسال آزمون ورودي مدارس نمونه دولتي در پايه هفتم برگزار نمي شود، اظهار داشت: مدارس نمونه دولتي دوره اول متوسطه طي سه سال حذف خواهند شد.علي زرافشان درخصوص سرنوشت مدارس نمونه دولتي در دوره اول متوسطه، به فارس گفت: حذف آزمون از مدارس نمونه دولتي و استعدادهاي درخشان در پايه هفتم صورت مي گيرد، اما آزمون ورودي پايه دهم اين مدارس برقرار است.
    زرافشان ادامه داد: قبلاً براي ورود دانش آموزان به مدارس تيزهوشان و نمونه دولتي دوره دوم متوسطه دو آزمون برگزار مي کرديم، اما امسال تنها يک آزمون برگزار مي شود.وي خاطرنشان کرد: مدارس نمونه دولتي در دوره اول متوسطه طي سه سال حذف مي شود؛ به اين شکل که امسال اين مدارس در دوره اول متوسطه ورودي دانش آموز ندارند و فقط پايه هاي هشتم و نهم در اين مدارس تحصيل مي کنند.وقتي اين دو پايه به تدريج خارج شدند، اين مدارس به صورت دولتي و عادي مي شوند و پس از 3 سال، اين نوع مدارس در متوسطه دوره اول، از سيستم آموزشي حذف خواهند شد.
    
    هدف تقويت مدارس غيردولتي نيست
    معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش نيز در نشست خبري، درباره حذف آزمون پذيرش مدارس خاص در دوره ابتدايي اظهار داشت: برگزاري آزمون تستي براي دروس رياضي و علوم به منظور شناسايي تيزهوشان استاندارد نيست و حتي اگر دانش آموزان بدين روش پذيرفته شوند بسياري از آنها تيزهوش نيستند بلکه سختکوش هستند، همچنين به دليل سودجويي موسسات خصوصي خانواده ها نيز درگير آزمون و تست شده اند و به طور مشخص دستورالعملي را ارائه خواهيم کرد تا خانواده ها بدانند هدف تقويت مدارس غيردولتي نيست و ضوابطي را نيز براي آنها تعيين خواهيم کرد.
    به گزارش تسنيم، رضوان حکيم زاده خاطرنشان کرد: سودهاي چند ميلياردي از رهگذر تشويق دانش آموزان براي شرکت در آزمون مدارس سمپاد نصيب موسسات خصوصي مي شد و اين آزمون ها باعث شده بود بچه ها در يک فضاي پراسترس قرار گرفته و در صورت عدم قبولي تحقير شوند.
    حکيم زاده افزود: در مدارس خاص، ماندگار و برند غيردولتي صندلي خالي وجود نداشت که آموزش و پرورش بخواهد با اين تصميم جديد آنها را تقويت کند.
    گفتني است درباره مصوبه حذف آزمون مدارس خاص نکات مختلفي مطرح مي شود و اين طرح موافقان و مخالفاني دارد که در روزهاي آينده به آنها خواهيم پرداخت. در کنار نکات مثبتي که براي اين مصوبه وجود دارد نبايد از برخي اشکالات مطرح شده غفلت کرد. اينکه معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش مي گويد: «در مدارس خاص، ماندگار و برند غيردولتي صندلي خالي وجود نداشت که آموزش و پرورش بخواهد با اين تصميم جديد آنها را تقويت کند»، اين موضوع را به ذهن مي رساند که همين نبود صندلي خالي شرايطي را به وجود نياورد که در بازار عرضه کم و تقاضاي زياد براي مدارس غير دولتي قيمت شهريه هاي پيدا و پنهان بيش از شرايط کنوني بالا رود و ضمن اينکه نبايد در کنار اجراي طرح حذف آزمون مدارس خاص از تجهيز و ارتقاي جايگاه مدارس دولتي غافل شد.
    وزير آموزش و پرورش: حذف آزمون در پايه هفتم به معني حذف مدارس تيزهوشان نيست
    


 روزنامه كيهان، شماره 21844 به تاريخ 25/11/96، صفحه 11 (حوادث - اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روش شناسي علوم انساني
متن مطالب شماره 96، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است