|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/11/30: 16 هزار كودك آزاري 6 ماه گذشته در اورژانس اجتماعي ثبت شده است
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6722 30/11/96 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


16 هزار كودك آزاري 6 ماه گذشته در اورژانس اجتماعي ثبت شده است
گزارش «ايران» از سمينار كودك آزاري در سكونتگاه هاي فقيرنشين

نويسنده: زهرا كشوري


    
    7 ماهه باردار بودم که شوهرم با لگد به شکمم زد، پاي نوزادم شکست. «امير حسين» با پاي کج به دنيا آمد. همين يک خط کافي است تا نفس دانشجوياني که در دومين روز همايش «کودک آزاري در سکونتگاه هاي فقيرنشين» در سالن رازي دانشکده داروسازي دانشگاه تهران حضور يافته اند، حبس شود. آزار و اذيت کودکان توسط آزارگري که 10 سال پيش هم به اين دليل به زندان رفته است باعث شد تا جمعيت امام علي خواستار ايجاد بانک اطلاعات براي آزارگران توسط سازمان بهزيستي شود. حضور نداشتن دکتر کيايي مدير کل دفتر مراقبت در برابر آسيب هاي اجتماعي آموزش و پرورش و دکتر زنگانه مديرکل محترم پيشگيري هاي فرهنگي و اجتماعي معاونت اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم قوه قضائيه به گله مندي جمعيت امام علي منجر شد. زهرا رحيمي مديرعامل جمعيت با توجه به مشکلات قانوني پيش رو براي حمايت از کودکان اظهار اميدواري کرد بحث هاي ايجاد شده در اين همايش به اطلاع مسئولان قوه قضائيه برسد.
    
    ضرورت آموزش جامعه
    «طيبه سياوشي» عضو کميسيون فرهنگي بهارستان زمان بررسي لايحه حمايت از کودکان را فروردين ماه سال 97 مي داند و از سعي فراکسيون زنان براي تغيير در دستورهاي رسمي هفتگي مجلس خبر مي دهد تا با جمع آوري امضا اين لايحه زودتر در دستور کار مجلسي ها قرار بگيرد. او اظهار اميدواري مي کند که بتوانند تعريف دقيقي از کودک و نوجوان زير 18 سال در صحن علني مجلس بدهند.
    او اعتقاد دارد که قبل از اينکه خلاهاي قانوني در حوزه کودک به لايحه و قانون تبديل شود بايد جامعه آموزش ببيند. سياوشي با توجه به بودجه بسيار خوب صدا و سيما درسال 97 پيشنهاد مي دهد که اين رسانه درقالب تيزرهاي مختلف قانون حمايت از کودک را آموزش دهد. به گفته اين نماينده مجلس، صدا و سيما هم برداشت از صندوق توسعه ملي دارد و هم بودجه ريالي سالانه. سياوشي هشدار مي دهد که «کودکان» بحث فراموش شده نهادهاي آموزشي کشور است. او اصلاح ماده 1041 قانون اساسي(ازدواج کودکان) را نوعي کودک آزاري مي داند و مي گويد: «به دنبال اين است که اصلاح آن تا سال آينده در دستور کار مجلس قرار بگيرد.»
    وي از هماهنگي فراکسيون زنان با شوراي فرهنگي اجتماعي زنان براي ممنوعيت ازدواج دختران زير13 سال خبر مي دهد و اظهار اميدواري مي کند که بتوان سن قانوني ازدواج دختران را به 15 سال رساند. او درباره ازدواج هايي که بين 13تا
    15 سال اتفاق مي افتد، مي گويد: «به دنبال ايجاد ساز وکار هاي قانوني مشاوره اي هستيم تا صلاحيت ازدواج فرزند در اين سن به اثبات برسد.»
    او تصويب لايحه تابعيت فرزندان مادر ايراني و پدر خارجي که عموماً افغان هستند را از ديگر برنامه هاي فراکسيون زنان مي داند و مي گويد: «قرار شده که دولت لايحه اي درباره اين موضوع بدهد». سياوشي اظهار اميدواري مي کند که اين لايحه پيش از اولتيماتوم بهارستاني ها به مجلس برسد. او در پاسخ به اين سوال که چرا سازوکار نهادهاي نظارتي در حوزه کودک ناکارآمد است مي گويد: «ما معمولاً دراين مورد از وزير دادگستري جواب مي خواهيم.» او اعتقاد دارد که بايد روي وزارتخانه هاي آموزش و پرورش و تعاون، کار و رفاه اجتماعي نظارت بيشتري وجود داشته باشد. سياوشي تاکيد مي کند که بازوهاي نظارتي در اين حوزه بازوهاي قوي نيستند. وي معتقد است که در حوزه مسائل قضايي کودکان زيرساخت هاي لازم وجود ندارد:«پليس ويژه کودکان نداريم. البته دادگاه ويژه کودکان داريم اما اين سوال پيش مي آيد که آيا برخي از قضات آگاهي کامل در حوزه کودک دارند و همه آموزش ديده اند.» کودک بلوچ چهارساله را پدرش آنقدر مي زند که لگنش مي شکند. مادر او را به بيمارستان مي برند. کودک بايد بي هوش شود اما رضايت پدرآزارگر را مي خواهد. پدر رضايت نمي دهد. لگن کودک را با همان حال گچ مي گيرند. سياوشي در واکنش به اين کودک آزاري مي گويد:«متاسفانه در قانون بحث ولايت مطلقه والدين وجود دارد و براحتي پدر و مادر آزارگر مي تواند کودک را به خانه برگرداند.»
    
    آزار کودکان زباله گرد
    زهرا رحيمي مدير عامل جمعيت امام علي، آزار کودکان و بچه هاي زباله گرد را ساختارمند مي داند و مي گويد: «کار کودک که خلاف قانون است. همين کار هم بين 12 تا17 ساعت با حقوق کم بدون غذا و بهداشت.»
    دکتر الهام فخاري، عضو شوراي اسلامي شهر تهران، ري و شميرانات نو از عملياتي کردن ايستگاه هاي حمايتي کودکان در شهر تهران خبر مي دهد و مي گويد:«بخشي از پول معبر و شهرداري را به موضوع کودکان اختصاص مي دهيم.»
    
    همسايه ها جرات ندارند به 123 زنگ بزنند
    آمارهاي يک ساله دکتررضا جعفري رياست اورژانس اجتماعي هم ديروز دانشکده داروسازي دانشگاه تهران را به شوک برد. تنها 16 هزار کودک آزاري در 6 ماهه گذشته در اورژانس اجتماعي ثبت شده او مي گويد: «بررسي ها نشان مي دهد ١٢درصد از کودک آزاري ها چند روز بعد از وقوع به ما گزارش شده و ٤/٥درصد يک هفته بعد از آن.» به گفته جعفري خيلي از موارد کودک آزاري را همسايه ها متوجه مي شوند ولي گزارش نمي دهند و حتي يک بار جرات نکرده اند با ١٢٣تماس بگيرند.
    ثريا عزيزپناه از فعالان حقوق کودک مي گويد: «گاهي اوقات آزارگر مدير، ناظم، سرايدار و يا آشپز مهدکودک است. اين افراد از يک مدرسه اخراج مي شوند و در مدرسه ديگري مشغول به کار مي شوند که اين مساله زيبنده کشور نيست.»
    
    16 هزار کودک آزاري 6 ماه گذشته در اورژانس اجتماعي ثبت شده است / گزارش «ايران» از سمينار کودک آزاري در سکونتگاه هاي فقيرنشين
    


 روزنامه ايران، شماره 6722 به تاريخ 30/11/96، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 212 بار
    آثار ديگري از "زهرا كشوري"

  بازگشت دوباره طرح تشكيل وزارتخانه ميراث فرهنگي به مجلس / ايرادات شوراي نگهبان رفع مي شود
زهرا كشوري، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  صيد مخرب سواحل جنوبي ايران را عقيم مي كند / وضعيت ماهيگيران و صيد ماهي هاي خاص از سوي ماهيگيران ايراني
زهرا كشوري، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  اشتغال 250 نفر از هر صد مگاوات توليد برق خورشيدي / چرا چراغ انرژي هاي خورشيدي - بادي در ذهن وزارت نيرو روشن نمي شود؟
زهرا كشوري، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  مترو براي حفاري، آب «چشمه علي» را خالي كرد / چشمه علي شهرري بعد از 20 روز دوباره جوشيد
زهرا كشوري، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  طعم تلخ چغندر قند در كام خشك درياچه اروميه
زهرا كشوري، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه تشريفات
متن مطالب شماره 10، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است