|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/12/9: افشين علا، شاعر و نويسنده در گفت و گو با «ايران»: انتظاراتي كه برآورده نمي شود
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7000
يك شنبه 28 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6729 9/12/96 > صفحه 14 (پايداري) > متن
 
      


حال و احوال 
افشين علا، شاعر و نويسنده در گفت و گو با «ايران»: انتظاراتي كه برآورده نمي شود


نويسنده: مرجان قندي

افشين علا، شاعر و نويسنده نام آشناي اهل شهرستان نور در همان سالي که وارد دانشکده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران شد، همزمان با مجلات کيهان بچه ها و سروش نوجوان هم همکاري مي کرد. بعد از تحصيل، ادبيات کودک و کار در مطبوعات را انتخاب کرد. اکثر تاليفات او در زمينه شعر خردسال، کودک و نوجوان است. اما در قالب هاي نيمايي و بويژه غزل نيز تجربه هاي فراواني دارد. «يک عالم پروانه»، «بلدم شعر بگويم»، «نسيم»، «دختر باد»، «يک سبد بوي بهار»، «خاطرات مه گرفته»، «دو منظومه بلند عاشورايي»، «گل صد برگ و تانک» و «بازنويسي تذکرة الاولياي عطار» از جمله آثار اين شاعر کودک و نوجوان است. بيشتر مجموعه شعرهاي کودک و نوجوان او در جشنواره هاي کتاب کانون پرورش فکري، جايزه کتاب سال سروش نوجوان، جايزه اشعار عاشورايي و... صاحب رتبه شده اند. با اينکه او تا چندي پيش در زمينه ادبيات بخصوص شعر حضور پررنگ و افتخارات بسياري داشت اما يکباره حضورش در مراسم و محافل ادبي را کمتر احساس کرديم. از اين رو با او گفت و گوي ساده و خودماني انجام داديم تا از اوضاع و احوالش باخبر شويم.
    از فعاليت هايتان در سال96 بگوييد؛ چرا در سال هاي اخير حضورتان در عرصه شعر و ادبيات کمرنگ تر شده است؟
    من هيچ موقع شعر را کنار نگذاشتم تنها بنا به دلايلي در سال هاي اخير فقط کارهايم را در فضاي مجازي و در کانال شخصي ام مي گذارم. خيلي تمايلي براي حضور در مراسم و چاپ کتاب هم ندارم. به جهت اينکه فضا را مناسب نمي بينم البته همان طور که گفتم با اينکه خانه نشين شده ام اما همچنان به طور مداوم و با وسواس و سختگيري در اين عرصه فعال هستم و در کانال شخصي ام آنها را منتشر مي کنم. غزل گفتن کار اصلي من است اما همچنان در ساير زمينه ها هم شعرهايي که احساس مي کنم ارزش ماندگاري دارد ثبت مي کنم.
    
    شما سال ها در حوزه کودک و نوجوان شعر سروديد اما خيلي وقت است اثري از شما چاپ نشده، هنوز هم در اين حوزه فعال هستيد و آثار جديد ديگر شاعران و نويسنده ها را چطور ارزيابي مي کنيد؟
    شعر کودک و نوجوان جزو اختصاصات من است و هيچ وقت فراموش اش نمي کنم. اما هيچ تمايلي براي انتشار کتاب ندارم. دليل اش هم شرايط اسفناک کنوني آثار ادبيات کودک و نوجوان است. در حال حاضر در عرصه ادبيات کودک بويژه شعر با وضعيت اسفناکي روبه رو هستيم و من به عنوان کسي که 30 سال با وسواس در اين حوزه کار کرده ام اين را مي گويم. من برعکس خيلي ها معتقدم حوزه کودک حوزه فانتزي نيست چون قرار است نکاتي به کودکان و نوجوانان انتقال داده شود که ارزشمند و ماندگار باشند. به همين دليل هم هست که نقش شاعر کودک بسيار خطير است. اما در اين سال ها اين جايگاه به جايگاهي فانتزي تبديل شده است. ما شاهد کتاب هايي هستيم که گويي سري دوزي اند و بازاري و کليشه اي. توجه شاعران براي يافتن برنامه جديد با مضامين ماندگار ازبين رفته و اين موضوع در اشعار بيداد مي کند. من معتقدم روي اين آثار هيچ گونه نظارتي نيست و کارشناسان هيچ شناختي از کارهاي خوب و بد ندارند. نهادها و کانون هاي فرهنگي و همچنين ناشران سرشناس همه و همه درمسيري که ادبيات کودک و نوجوان قدم مي گذارد مقصر هستند و متاسفانه بايد بگويم حوزه اي که بعد از انقلاب اوج پيدا کرد دوران خوبي را نمي گذراند و رو به افول است.
    
    شعر خوب کودک و نوجوان چه ويژگي هايي دارد؟
    شعر کودک در وهله اول بايد شعر باشد؛ پيام دار و قابل فهم براي مخاطب. شعر کودک در ذات خودش شعر است اما در آثار جديد تصنع و ساختگي بودن بيداد مي کند. کمتر به بعد سلامت و روان شعر کودک توجه مي شود. درست است که دايره واژگان براي سرودن شعر کودک براي شاعران محدود است اما نه آنقدر که بخواهيم ارکان جمله را بهم بريزيم. اين کارها براي زبان کودک بدآموزي دارد. ما بايد همان طور که کودک روان و صميمي صحبت مي کند برايش شعر بگوييم و داستان بنويسيم طوري که اثرمان شاخص هاي ماندگاري را داشته باشد و يک بار مصرف نباشد. من نمي گويم موضوعات اصلاً فانتزي نباشد نه! من هم مي گويم نياز هست اما نگاه نبايد نگاه فانتزي باشد. نگاه بايد آينده نگر باشد چون قرار است مخاطب چيزي به اسم شعر در ذهن اش مکتوب شود.
    
    در بين شاعران کار کدامشان را بيشتر مي خوانيد؟
    در سال هاي گذشته آثار تعدادي از شاعران را پيگير بودم و يکي دو تجربه داوري و حضور در نشست هاي فرهنگي را داشتم اما واقعيت اين است که وقتي آثار را ديدم نااميد شدم. همه کارها شبيه بهم بودند. تقليد ناشيانه از شاعراني که شعر رمانتيک مي گويند در شعر کودک و نوجوان بسيار ديده مي شد و همين موضوع من را خيلي دلزده کرد. يکبار هم کانون نشستي گذاشت و اعلام کرد که مي خواهد کتاب سال شعر کودک منتشر کند. همه از اين خبر ابراز خوشحالي کردند اما من جلسه را ترک کردم چون معتقد بودم مشکل ما مشکل کميت نيست بلکه ما مشکل کيفيت در آثار چه کودک چه دفاع مقدس و چه در ساير حوزه ها داريم. به همين خاطر هم چند سالي است به طور غير رسمي و شخصي در فضاي مجازي آثارم را براي علاقه مندان ارائه مي کنم چون مي گويم آثار من آثار بازاري نيست.
    
    امروزه با موقعيتي به نام فضاي مجازي روبه رو هستيم که بيشتر اطلاعات و دغدغه هايمان از طريق اين فضا کسب مي شود. درباره وجه مثبت و منفي اين فضا بگوييد.
    وجه منفي اين است که براي مخاطبان عام سوءتفاهم ايجاد مي شود که کارهايي که لايک بيشتر مي خورند يا بازديدکننده بيشتري دارند حتماً آثار برجسته اي هستند. حتي اين اتفاق براي خود شاعر هم توهم ايجاد مي کند و به مدد اينکه شاعري تعداد فالوورهايش بالا مي رود پيش خودش فکر مي کند که سري بين سرها درآورده است. در حالي که بايد بدانند اين موارد تعيين کننده کيفيت شعرهاي شاعر نيست. وجه مثبتش را هم اگر بخواهيم ببينيم بايد بگويم که در نبود بازار مناسب براي نشر کتاب بخصوص کتاب دفاع مقدس حداقل اين است که هر هنرمندي مي تواند آثارش را به مخاطبان ارائه کند. من با اينکه مخاطبان محدودي در کانال تلگرام دارم اما مطمئن هستم آنها جزو علاقه مندان آثار من هستند. در اين مدت بازخوردهاي بسيار خوبي هم داشتم. بالاخره درهر فضايي هم تفاهم وجود دارد و هم سوءتفاهم. در کانال تلگرام من همه مطالبم را آرشيو کردم و هر موقع خواستم مي توانم آنها را به صورت کتاب منتشر کنم. جنبه ديگر مثبت فضاي مجازي اين است که وقتي ما کتابي را به چاپ مي رسانيم دغدغه هاي بعدي اش را هم بايد به جان بخريم مثلاً اينکه نمي دانيم در فضاي رقابتي ناشران توزيع خوب انجام مي شود يا نه و... اما در اين فضا مطمئن هستم اثر من به دست آنهايي که بايد مي رسيد رسيده است.
    
    از صحبت هايتان مي شود فهميد که چقدر از شرايط دلگيريد، درست است؟
    من و تعدادي ديگر از دوستانم بشدت زخم خورده ايم. اما با وجود همه مشکلات و با توجه به علاقه اي که به حرفه و هنرمان داريم در هيچ شرايطي دست از قلم نمي کشيم. اما جا دارد اينجا اين نکته را بگويم که در چند سال اخير انتظاري که ما از نهادهاي فرهنگي داشتيم هرگز برآورده نشد و اين موضوع خيلي تلخي است. اين شرايط در دولت قبل هم وجود داشت اما نه به اين اندازه. ما انتظار داريم مسئولان فرهنگي و هنري و ادبي از تجربيات افرادي که سال هاست در اين عرصه ها تلاش کردند کمک بگيرند.
    حال و احوال: افشين علا، شاعر و نويسنده در گفت و گو با «ايران»: انتظاراتي که برآورده نمي شود
    


 روزنامه ايران، شماره 6729 به تاريخ 9/12/96، صفحه 14 (پايداري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 69 بار
    آثار ديگري از "مرجان قندي"

  واقع گرايي ، شرط بالندگي ادبيات دفاع مقدس / گفت و گو با گلستان جعفريان، نويسنده كتاب هاي حوزه دفاع مقدس
مرجان قندي، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  رونمايي از چهره واقعي جنگ / نگاهي به «تنگه ابوقريب» آخرين ساخته سينمايي بهرام توكلي در ژانر دفاع مقدس
مرجان قندي، ايران 3/6/97
مشاهده متن    
  جلال خوش چهره در گفت و گو با «ايران»: خبرنگاران جنگ، رزمنده هاي بي دفاع
مرجان قندي، ايران 15/5/97
مشاهده متن    
  قبل از اسارت ، شهيد شده بودم! / خاطرات شنيدني از ايام اسارت در گفت و گو با آزاده جانباز محسن فلاح
مرجان قندي، ايران 8/5/97
مشاهده متن    
  محمود جوانبخت در گفت و گو با «ايران»: جاي تحقيق و پژوهش در ادبيات دفاع مقدس خالي است
مرجان قندي، ايران 3/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات اجتماعي گردشگري
متن مطالب شماره 2 (پياپي 12)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است