|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/12/14: 5 نظريه توطئه كه واقعيت داشت
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5416
چهار شنبه 5 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5060 14/12/96 > صفحه 7 (دانش) > متن
 
 


5 نظريه توطئه كه واقعيت داشت


نويسنده: ياسمين مشرف
برگرفته از: iflscience.com و trueactivist.com

نظريه توطئه يا توهم توطئه اصطلاحي که ابتدا براي وصف هرگونه ادعاي دسيسه گري به کار مي رفت، اما امروزه فقط در اين معنا به کار مي رود: «نظريه اي که يک رويداد کنوني يا تاريخي را نتيجه نقشه مخفيانه گروهي دسيسه گر (عموماً قدرتمند) مي داند.» نظريه پردازان توطئه در يکي دوسال گذشته تجديد حيات کرده اند با اين تفاوت که نظريه پردازان دوره جديد به جاي پوشيدن کلاه و صحبت با بلندگو، پشت رايانه مي نشينند و صفحه هاي مجازي راه اندازي مي کنند. نمونه هاي زيادي از اين نظريه ها وجود دارد؛ براي مثال واکسن ها باعث ابتلا به اوتيسم مي شوند، تغييرات آب و هوايي ناشي از عملکرد انسان ها واقعيت ندارد، نيبيرو، جسم سرگرداني در فضاست که بسرعت در حال نزديک شدن به زمين است و مي تواند باعث نابودي سياره ما شود.
    برخي محققان رفتار کساني که اين نوع نظريه ها را ارائه مي کنند با ساده لوحي و نياز به احساس خاص بودن مرتبط مي کنند، اما نظريه پردازان توطئه در اين باره هم به شما خواهند گفت اين نتيجه گيري ها نوع ديگري از سرپوش گذاشتن است. با اين حال گاهي، شرايط عجيبي در زندگي واقعي ايجاد مي شود که بيشتر شبيه داستان هاست و در آنها برخي نظريه هاي توطئه لباس واقعيت مي پوشند.
    در ادامه درباره پنج نمونه از نظريات عجيب و غريب که سروصداي زيادي راه انداخت و بعدها معلوم شد خيلي هم بيراه نبوده است را بررسي و اين سوال را مطرح مي کنيم که کدام يک از نظريه هاي توطئه فعلي در آينده به واقعيت مي پيوندند؟
    
    رهبران صنعتي پشت تبليغات مثبت براي دخانيات
    سيگار کشيدن خطر ابتلا به سکته مغزي، آمفيزم (نوعي بيماري مزمن ريوي)، ناباروري و همه انواع سرطان ها را افزايش مي دهد. اما شرکت بزرگ تنباکوي آمريکا (Big Tobacco) در دهه 1340/ 1960 همه تلاشش را کرد تا مصرف کنندگان را متقاعد کند سيگار براي سلامت آنها بد نيست و تلاشش را به اين حد نيز متوقف نساخت. رهبران صنعت تنباکو حتي سعي کردند مردم را قانع کنند سيگار کشيدن کار سالمي است. کافي است به برخي تبليغات خطرناک آن دوران و پيش از آن نگاهي بيندازيد. شرکت هاي توتون و تنباکو، لابي گران بزرگ و تامين کنندگان سخاوتمند مبارزات سياسي بودند. آنها اساسا توانستند با کسب حمايت سياستمداران غربي و افرادي که در قدرت قرار داشتند، شواهد علمي مبتني بر خطرات سلامت اين مواد را رد و ادعا کنند اين نتايج علمي قابل اطمينان نيستند. سرانجام در دهه 1370/ 1990 که شواهد غيرقابل انکاري در تائيد زيان آور بودن مصرف سيگار ارائه شد، شرکت هاي بزرگ تنباکو شروع به پذيرفتن خطرات سلامت مصرف سيگارکردند.
    در نهايت سال 1385/ 2006، قاضي گلاديس اي. کسلر پس از طي يک روند دادخواهي هفت ساله، شرکت هاي دخانيات را متهم به توطئه دانست؛ متهم به اين که مانع انجام تحقيقات شده اند، اسناد را نابود کرده اند و در استفاده از نيکوتين به گونه اي دست برده اند که اعتياد را افزايش داده و تداوم ببخشند. خوشبختانه ظاهرا اين نتايج، مهر تائيد پزشکان را نيز دريافت کرد.
    
    مطالعات دروغين براي ترويج مصرف مواد قندي
    اما اين فقط شرکت هاي دخانيات نبودند که به اين نوع فعاليت هاي بدخواهانه متهم مي شدند. صنعت قند نيز سال ها به پنهان کردن داده ها و رشوه دادن به محققان براي سرپوش گذاشتن روي تحقيقات دردسرساز و در عين حال تبليغ محصولات قندي و شيرين در تلويزيون کودکان متهم بود.
    سال 1395/ 2016، در مقاله منتشر شده در نشريهJAMA Internal Medicine عنوان شد صنعت قند در دهه 1340/1960روي تحقيقاتي سرمايه گذاري کرده است که خطرات ناشي از خوردن شکر سفيد را کم اهميت جلوه مي دادند و به جاي آن چربي را متهم به خطرناک بودن مي کردند. به گفته نويسندگان اين مقاله، افراد سرشناس در صنعت قند و شکر در پنج دهه گذشته تلاش کردند بحث ها در زمينه خطرات و محاسن مصرف قند و چربي را کنترل کنند. براي مثال، نتايج مطالعه اي در سال 1390/ 2011، ادعاي تکان دهنده (و کاملا غير علمي اي) منتشر کرد مبني بر اين که کودکاني که آبنبات مي خورند وزن شان نسبت به کودکاني که آبنبات مصرف نمي کنند، کمتر است.
    بررسي هاي دقيق تر نشان داد منابع مالي اين تحقيق را انجمن ملي شيريني سازي آمريکا تامين کرده بود. پس از آن و در سال 1394/ 2015 مشخص شد کوکاکولا، غول صنعت نوشابه سازي، روي مطالعاتي سرمايه گذاري کرده است که کاهش وزن را با تمرينات ورزشي مرتبط دانسته و نقش مهم تغذيه نامناسب را در چاقي کم اهميت نشان مي دادند. شرکت هايي مانند کوکاکولا در 50 سال گذشته روي خطرات سلامت مرتبط با مصرف قندها سرپوش گذاشته اند.
    
    فلورايد در آب آشاميدني لزوما از پوسيدگي دندان جلوگيري نکرده و مي تواند سرطان زا باشد
    طبق اعلام سازمان جهاني بهداشت (WHO)، اختلاف قابل توجهي در ميزان پوسيدگي دندان ميان کشورهاي توسعه يافته اي که به آب آشاميدني خود فلورايد اضافه مي کنند و کشورهايي که آب آشاميدني آنها حاوي فلورايد نيست، وجود ندارد. کاهش 60 درصدي پوسيدگي دندان که در 60 سال گذشته تجربه شده در همه کشورهاي توسعه يافته رخ داده است (چه آنها که به آب آشاميدني فلورايد اضافه مي کنند و چه آنها که نمي کنند). اين چيزي است که سال ها به صورت شايعه از سوي برخي متخصصان مطرح مي شد، اما لزوما هميشه جدي گرفته نمي شد. امروزه مي بينيم بيشتر کشورهاي غربي به آب خود فلورايد اضافه نمي کنند و با اين حال، ميزان پوسيدگي دندان در آنها به يک اندازه کاهش يافته است. نه تنها ميان سطح فلورايد آب و ميزان پوسيدگي دندان ارتباط روشني پيدا نشده است، بلکه به نظر مي رسد افزايش پوسيدگي دندان مي تواند با مسائل ژنتيک ارتباط داشته باشد. همچنين پوسيدگي دندان عمدتا با سطح تحصيلي و اقتصادي والدين مرتبط است.
    هاردي ليمبک، رئيس برنامه دندانپزشکي پيشگيري در دانشگاه تورنتو مي گويد افزودن فلورايد به آب ديگر راهکار موثري به شمار نمي آيد. وي مي افزايد افزودن مواد شيميايي به آب بيشتر از آن که مفيد باشد، مضر است. افزون بر اين، برنامه سم شناسي موسسه ملي سرطان آمريکا نشان داد فلورايد ماده اي مشکوک به سرطان زايي است. همچنين گفتني است مطالعات گذشته، افزايش 5 درصدي انواع سرطان ها را در جوامعي که آب حاوي فلورايد مصرف مي کنند نشان داده است. دکتر دين بورک که بيش از سه دهه با موسسه ملي سرطان آمريکا همکاري داشته است مي گويد به نظر مي رسد فلورايد بيشتر و سريع تر از ساير مواد شيميايي به مرگ هاي انساني ناشي از سرطان منجر مي شود.
    
    سي آي اِي آزمايش هاي کنترل ذهن و روانگردان ها را انجام داده است
    آژانس اطلاعات مرکزي آمريکا (CIA) در بسياري از نظريه هاي توطئه نقش داشته است و بدنامي اين آژانس بي دليل نيست. مقالاتي که در دهه 1350/1970 منتشر شده نشان مي دهند، اين سرويس مخفي در سري مطالعاتي که با عنوان پروژه MK-ULTRAK در زمينه کنترل رفتار انجام مي شده به کنترل ذهن، شکنجه رواني، تابش اشعه و درمان با شوک الکتريکي مي پرداخته است. سال ها بود اين اتهام نسبت به سي آي اِي وارد مي شد، اما سياستمداران هميشه آن را رد مي کردند.
    امروزه مدارکي در دست است که نشان مي دهد در فاصله سال هاي 1332/ 1953 و 1343/ 1964، بيش از 150 آزمايش انساني انجام شده که بسياري از آنها شامل آزمايش داروها روي شهروندان آمريکايي بدون اطلاع و رضايت خود آنها و بدون هيچ گونه نظارت پزشکي بوده است. هدف از اين تحقيق، دست يافتن به تکنيک ها و موادي از جمله سرم حقيقت ياب به منظور استفاده از آنها در مقابله با اتحاد جماهير شوروي و متحدان آن بوده است. اما اتفاقات بدتري نيز در جريان بود. ريچارد هلمز، رئيس سازمان سي آي اِي سال 1352/ 1973 دستور داد تمام سوابق مربوط به MK-ULTRA نابود شوند. به اين معني که اکنون شواهد کمي از فعاليت هاي شرورانه سرويس هاي اطلاعاتي آمريکا وجود دارد. ما امروز مي دانيم تحقيقات انجام شده، دست کم دو مورد مرگ و يک مورد بستري شدن را در پي داشته اند، اما هزينه واقعي مي تواند بسيار بالاتر از اينها بوده باشد.
    
    دولت آمريکا واقعا درمورد شايعات يوفوها تحقيق کرده است!
    يک منطقه نظامي فوق سري در ايالت نواداي آمريکا که به نام منطقه 51 (Area 51) شناخته مي شود، به صورت معمول و از ديرباز مکاني ايده آل براي مطرح کردن نظريه هاي توطئه پيرامون حضور اشياي پرنده ناشناس يا يوفوها (UFO) بوده است که منشا آنها عمدتا به هوشمندان فرازميني نسبت داده مي شود. شايعه سازي در مورد اين منطقه آن قدر زياد بوده است که ظاهرا دولت آمريکا واقعا به تحقيق در مورد آن پرداخته است. همواره متخصصان ارتباط اين شايعات با واقعيات علمي را بي اساس اعلام کرده اند. با اين حال سال گذشته پنتاگون تائيد کرد دولت آمريکا در اين منطقه در حال بررسي هرگونه تهديد هوافضايي غيرعادي يا همان چيزي است که ما آن را يوفو يا اشياي پرنده ناشناس مي ناميم. به طوري که در فاصله سال هاي 1387/ 2008 تا 1390/ 2011 برنامه پيشرفته تشخيص تهديد هوافضايي نزديک به 22 ميليون دلار (نزديک به صد ميليارد تومان) کمک مالي دريافت کرده است. با اين حال در نهايت، آزمايشات انجام شده به هيچ نتيجه اي نرسيد و برنامه تحقيقاتي متوقف شد دست کم اين چيزي است که مقامات رسمي آمريکا اعلام کرده اند!
    5 نظريه توطئه که واقعيت داشت
    


 روزنامه جام جم، شماره 5060 به تاريخ 14/12/96، صفحه 7 (دانش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بارآثار ديگري از "ياسمين مشرف"

  افسانه قدرت شير
ياسمين مشرف، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  شخم زدن داده ها با موتور جست و جوي جديد گوگل
ياسمين مشرف، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  مواد غذايي كه ريفلاكس اسيدي را تشديد مي كند
ياسمين مشرف، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  10 ويژگي انسان هاي آينده / زيست شناسان با تكيه بر مطالعات تكاملي و آينده پژوهي بررسي مي كنند
ياسمين مشرف، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  اشتباهات رايج در اندازه گيري فشار خون
ياسمين مشرف، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پزشكي ايران
شماره 3 (پياپي 4403)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است