|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/12/14: باغبان ادبيات دفاع مقدس
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5434
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5060 14/12/96 > صفحه 10 (ادبيات و هنر) > متن
 
 


باغبان ادبيات دفاع مقدس
مرتضي سرهنگي مدت هاست با معرفي آثار ارزشمند از آنها حمايت مي كند


مدير دفتر هنر و ادبيات پايداري حوزه هنري مدتي است در سلسله نشست هاي «شبي با نويسنده» کتاب هاي خوب دفاع مقدس را معرفي و بررسي مي کند.
    مرتضي سرهنگي، مدير دفتر هنر و ادبيات پايداري حوزه هنري، حدود سه دهه است در عرصه نگارش و انتشار کتاب هاي مهمي در خصوص دفاع مقدس فعال است و در تازه ترين سلسله نشست هاي حوزه هنري با عنوان شبي با نويسنده، همراه ديگر نويسندگان و همکارانش به معرفي و بررسي کتاب هاي خوب و مهم اين عرصه خواهد پرداخت. او هر وقت قلم به دست شده و نوشته، چه براي يک يادداشت کوچک و چه براي يک کتاب يا مقدمه اي از آن، خالق نوشته اي بوده هم در زيبايي و لطافت و هم تاثيرگذاري که بسيار ارزشمند بوده است. اما با اين همه، بيش از آن که درگير نوشتن شود و بخواهد نام خود را با کتاب هايش ماندگار کند، مشغول بررسي آثار جوان ترها و کمک براي شکل گيري يک جريان محکم و پيشرو در عرصه ادبيات دفاع مقدس بوده است. گويي ذاتا باغبان است و آبياري گل هاي باغچه بيش از هر چيز روح بزرگش را راضي مي کند.
    سرهنگي، مدير دفتر هنر و ادبيات دفاع مقدس بدون هيچ اغراقي اين سال ها باغبان ادبيات دوران دفاع مقدس بوده و بسياري از کتاب هاي خوبي که در اين عرصه منتشر شده، بيش از هر چيز مرهون زحمات اوست. از سال 1367 تا کنون در اين دفتر مشغول کار روي آثار مرتبط با دفاع مقدس، جمع آوري خاطرات رزمندگان و... بوده و البته با همه مشغله هايي که داشته، حدود 20 جلد کتاب هم منتشر کرده است.
    نکته جالب درباره شخصيت سرهنگي اين است که با همه تلاش هايش حدود سه دهه فعاليت در اين عرصه، هرگز طلبکار نبوده و هميشه با فروتني خاص خودش در حال کار و اداي دين به رزمندگان، شهدا و خانواده هاي آنها بوده است. کمتر تن به اين داده که برايش بزرگداشتي برگزار شود و بيش از هر چيزي فقط دنبال انجام کارهاي اثرگذار و زيربنايي در عرصه فرهنگ بوده است.
    وقتي هم در يکي از معدود بزرگداشت هايي که به برگزاري اش رضايت داده بود، حضور پيدا کرد، گفت: من خجالت مي کشم اينجا بخواهم حرف بزنم. ما 36 هزار شهيد دانش آموز داريم که واقعا رقم کمي نيست، خب با اين اعداد من چه طلبي بايد داشته باشم.
    او گفت: هر جنگي در يک روز و ساعت معيني آغاز مي شود و در يک روز و ساعت معين نيز تمام مي شود، اما دامنه مطالعاتي آن گسترده مي شود و تا نسل ها ادامه خواهد داشت. به همين دليل مساله علمي به نام جنگ شناسي داريم.
    
    نوشتن عليه فراموشي
    سرهنگي گفت: آنچه ما انجام مي دهيم در حقيقت نوشتن عليه فراموشي است، زيرا اينها اسناد جنگ است و نوشتن بعد از جنگ يک سنت است. يک جمله اي از ماکسيم گورکي ديدم که گفته بود اجازه ندهيد ديگران زندگي شما را بنويسند. به نظرم خيلي از آرزوهاي هنري ما مي تواند توسط ادبيات جنگ برآورده شود. او اضافه کرد: ما مردمي جنگ ديده هستيم و بي ترديد تاريخ به ما رجوع مي کند، اگر زمينه را براي رشد نويسندگان و شاعران بزرگ فراهم نکنيم، اين زبان رو به زوال خواهد رفت. ادبيات انقلاب و جنگ از افتخارات حوزه هنري است، زيرا خودمان برايش هزينه کرديم و از جايي وارد نکرده ايم.
    
    سرهنگي از نگاه ديگران
    بسياري از بزرگان و نويسندگان هم در اين مراسم حضور داشتند و به اظهار نظر درباره او پرداختند. غلامعلي حداد عادل،رئيس فرهنگستان زبان و ادب فارسي در اين مراسم گفت: ياد روزهاي اول بعد از آتش بس مي افتم. کتاب هاي فارسي دوره راهنمايي را در وزارت آموزش و پرورش در دست تاليف داشتيم. جنگ تمام شده بود و ما در فکر اين بوديم که خاطره اي از دفاع مقدس در کتاب درسي بياوريم.چقدر گشتيم و چقدر کم بود کتاب هايي که روايت جنگ در آنها باشد. سال هاي 67، 68 و 69 را ببينيد به زحمت خاطره اي پيدا کرديم و توانستيم در کتاب درسي قرار دهيم. اما امروز شاهديم آقاي سرهنگي و دوستانشان يک راه را گشوده و ساخته اند. برخي رهرواني هستند که با هر قدمشان، راه را ايجاد مي کنند و بقيه افراد در مسيري که آنها ايجاد کرده اند، گام برمي دارند. وظيفه ما اين است که اين راه را حفظ کنيم.
    محسن مومني، رئيس حوزه هنري هم بيان کرد: به اعتقاد رهبر انقلاب، آقاي سرهنگي و دوستانش موجب شدند در حوزه انقلاب و جنگ، کشور از ادبيات وارداتي بي نياز شود. ما امروز در اين حوزه شاهد ادبياتي هستيم که کاملا متعلق به خودمان است و در معرفي انسان برآمده از انقلاب اسلامي و افتخارات فرزندان اين مرز و بوم ناتوان و الکن نيست. برعکس، چون ريشه در فطرت انساني دارد در دل ها نشسته است.
    سعيد حداديان، مداح اهل بيت(ع) هم گفت: ما در اتاق عقد بوديم و چون آن زمان همه زود ازدواج مي کردند، آداب آن را نمي دانستيم که بچه ها خبر آوردند ماشاءا... سرهنگي شهيد شده و از پاي سفره عقد بلند شدم و به مسجد رفتيم تا کارهاي او را انجام دهيم. ماشاءا... سرهنگي بچه هياتي و مياندار هيات ما بود و در ياد امام و شهدا به ماشاءا... سرهنگي اشاره کرده ام. به نظر من مرتضي سرهنگي فقط برادر ماشاءا... نيست، بلکه برادر همه شهداست.
    
    نشست هايي براي معرفي بهترين ها
    سرهنگي کمتر از خودش و آثارش حرف زده و بيشتر براي ديگران وقت گذاشته است. او روز گذشته هم در نخستين جلسه از سلسله نشست هاي شبي با نويسنده که در حوزه هنري برگزار شد، درباره يک کتاب ارزشمند صحبت کرده و توجه حاضران و مخاطبان ادبيات دفاع مقدس را به يک کتاب جلب کرد. او بيان کرد: کتاب «مردي که خواب نمي ديد» در زماني منتشر شد که هنوز بازار کتاب هاي خاطرات دفاع مقدس رونق نداشت و اين اثر ارزشمند آن گونه که بايد، ديده نشد. در حالي که مرحوم بختياري با دقت و پرداختن به جزئيات مهم زندگي مهندس خالدي، اثري خواندني خلق کرد.
    مردي که خواب نمي ديد، عنوان کتابي است که دربردارنده خاطرات اسير آزادشده ايراني مهندس اسدا... خالدي است و به قلم مرحوم داوود دانشور بختياري به نگارش درآمده است. سرهنگي توضيح داد: در کتاب «سومين روز محاصره» راوي از حضور مهندس خالدي در يک عمليات ياد مي کند که براي حفظ جان مجروحان، در کنار آنها مي ماند و خود نيز همراه ديگر مجروحان به دست دشمن اسير مي شود. هميشه علاقه مند بودم اين شخصيت را ببينم و بالاخره خود مهندس خالدي به دفترم آمد و گفت مي خواهم خاطراتم را از دفاع مقدس منتشر کنم.
    او ادامه داد: پس از مطرح شدن پيشنهاد انتشار خاطرات مهندس خالدي که شخصيتي ويژه براي من بود، بسيار فکر کردم چه کسي مي تواند خاطرات اين شخصيت را بنويسد و تنها مرحوم داوود بختياري دانشور به ذهنم رسيد و از او خواستم روي اين کتاب کار کند و او نيز به بهترين شکل اثر را به نگارش درآورد.
    در اين نشست، هم به کتاب مردي که خواب نمي ديد پرداخته شد و هم ياد نويسنده کتاب که درگذشته است، گرامي داشته شد. اين سلسله نشست ها ادامه پيدا مي کند و بي شک باز هم سرهنگي به معرفي و بررسي آثار خوب نگاشته شده در زمينه ادبيات دفاع مقدس مي پردازد.
    باز هم گوهرهايي را که کمتر ديده شده يا آن طور که بايد ديده نشده اند را معرفي کرده و تمام تلاش خود را براي بالنده شدن اين باغچه پر گل که براي بالندگي اش سه دهه تلاش کرده است، به کار مي بندد.
    
    باغبان ادبيات دفاع مقدس / مرتضي سرهنگي مدت هاست با معرفي آثار ارزشمند از آنها حمايت مي کند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5060 به تاريخ 14/12/96، صفحه 10 (ادبيات و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله طب جنوب
متن مطالب شماره 3 (پياپي 2203)، مرداد و شهريور 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است