|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/12/14: سيد محمدعلي حسيني، سفير پيشين ايران در ايتاليا در گفت و گو با جام جم تشريح كرد: اميدي به اروپايي ها نيست
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5434
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5060 14/12/96 > صفحه 7 (سياسي) > متن
 
 


سيد محمدعلي حسيني، سفير پيشين ايران در ايتاليا در گفت و گو با جام جم تشريح كرد: اميدي به اروپايي ها نيست


نويسنده: مريم شريف زاده

در حالي که ترامپ و ديگر مقامات آمريکايي بارها اظهاراتي را درباره خروج از برجام مطرح کرده اند و مقامات اروپايي نيز تاکيد کرده بودند که به رغم سياست هاي آمريکا در اين توافق باقي خواهند ماند، اما اين روزها اخباري مبني بر موافقت اروپاييان با انجام برخي تغييرات در برجام منتشر مي شود. بر همين اساس روزنامه آمريکايي نيويورک تايمز مدعي شد اسنادي را مشاهده کرده است که نشان مي دهد اروپايي ها با سه تغيير در برجام موافق هستند.
    اين در حالي است که براساس اظهارات برخي مقامات وزارت خارجه از جمله معاون سياسي وزير امورخارجه، جمهوري اسلامي ايران به منافع مورد انتظارش از برجام دست نيافته و در صورت ادامه اين روند از آن خارج مي شود.
    در همين ارتباط سيد محمدعلي حسيني، سخنگوي پيشين وزارت امورخارجه نيز معتقد است موضع عملي اروپاييان در برجام نه تنها موضع قابل دفاعي نيست بلکه در برخي ابعاد نااميدکننده و ناموزون بوده است.
    وي که سفير پيشين ايران در ايتالياست، همچنين از تشديد مواضع وزارت خارجه عليه بدعهدي هاي آمريکا گفت و علت آن را سرسختي و لجاجت احمقانه آمريکا بر سر مواضع ضد برجامي خود و تلاش براي پيوند زدن ميان برجام و اتهامات بي اساس و خصمانه خود عليه جمهوري اسلامي عنوان کرد.
    مشروح گفت وگو با حسيني را در ادامه بخوانيد.
    
    آقاي عراقچي در اظهاراتي در انديشکده چتم هاوس گفته است اگر توافق هسته اي نفعي براي ايران نداشته باشد و اگر بانک ها همچنان از همکاري با ايران خودداري کنند ايران از برجام خارج مي شود. رويه و ساز و کار حقوقي ايران براي خروج از برجام چيست؟
    دوام و ماندگاري يک توافق چندجانبه بين المللي منوط به پايبندي همه طرف ها به تعهدات و تکاليف خود است. اين که يک طرف با قلدري و بي پروايي سعي در نابودي يک توافق موجه بين المللي کند و در اين راه تمامي قواعد، قوانين و رويه هاي بين المللي را ناديده گرفته و زيرپا بگذارد و حتي کمترين ارزشي براي تعهدات دولت وقت کشورش قائل نباشد؛ غيرقابل پذيرش است.
    يادآوري اين نکته ضروري است که برخلاف تعهدات هسته اي ايران که قاضي آن يک مرجع بين المللي است و 1+5 موظف به تبعيت از ارزيابي هاي آن هستند، در رابطه با تعهدات رفع تحريم ها اين جمهوري اسلامي ايران است که در مورد ميزان پايبندي طرف هاي مقابل به تعهداتشان قضاوت مي کند، بنابراين وقتي به صورت مستند و مستدل به اين نتيجه مي رسد که طرف هاي مقابل در ايفاي تعهداتشان کوتاهي کرده اند مي تواند بنا به صلاحديد خود نسبت به ماندن يا خارج شدن از برجام تصميم بگيرد.
    
    آيا اجراي برجام تاکنون سودي براي ايران داشته يا بي فايده بوده است؟
    يادآوري چند نکته در اين باره ضروري است: اول اين که آثار برجام البته نسبت به آنچه انتظار مي رفت و مطلوب بود فاصله ملموسي دارد. با وجود اين برجام تا حد زيادي در شکست و خنثي سازي تلاش هاي مشترک صهيونيسم بين الملل و استکبار آمريکايي و ارتجاع عربي در قالب پروژه ايران هراسي موفق بوده است. در پي توافق برجام، کشورهاي مختلف دنيا و افکار عمومي جهان بيش از هر زمان ديگري به دروغ پردازي قدرت هاي جهاني و بي پايه بودن اتهامات آنان عليه جمهوري اسلامي مبني بر اين که برنامه هسته اي کشورمان، تهديدي عليه صلح و امنيت جهاني است، پي بردند. از اين رو ما شاهد تغيير فضاي سياسي در روابط دو و چند جانبه با کشورها و همچنين در محافل و مجامع بين المللي بوده ايم.
    شايد به همين دليل است که مثلث شيطاني آمريکا، رژيم صهيونيستي و عربستان در پيگيري پروژه ايران هراسي در بعد هسته اي ناکام، منزوي و شکست خورده است و تلاش مذبوحانه خود را در قضيه ايران هراسي در حوزه هاي غيرهسته اي و اتهامات مغرضانه اي مانند حمايت از تروريسم، دخالت در امور داخلي کشورها، اقدامات ثبات زدا و برنامه موشکي و امثال آن دنبال مي کنند.
    دوم اين که امکان حضور فعال تر ديپلماتيک در مناطق مختلف دنيا و افزايش رفت و آمد هيات هاي سياسي- اقتصادي به کشورمان نيز از آثار شکستن فضاي امنيتي است که دشمنان ايران در ايجاد و تشديد آن نقش اساسي داشتند.
    سوم هم اين که برجام در لغو تحريم ها در حوزه فروش و صادرات نفت و پتروشيمي و نيز در حوزه حمل و نقل، بيمه و کشتيراني نتايج غيرقابل انکاري داشته است. عمده ترين مشکل موجود، کارشکني ها و بدعهدي هايي است که از جانب طرف هاي غربي و بويژه طرف آمريکايي در زمينه فعاليت هاي مالي و بانکي و معاملات تجاري و بازرگاني صورت مي پذيرد. اين مشکل البته از اهميت فوق العاده اي برخوردار است و با توجه به سياست هاي خباثت آميز طرف آمريکايي در نقض برجام و تشديد فشارها عليه ايران مي تواند ساير دستاوردهاي برجام را تحت تاثير قرار داده و عملا آن را تهديد و ناکارآمد سازد. همين مشکل اساسي است که مقامات ذي ربط کشورمان را بر آن داشته تا با ادبيات مختلف هشدارهاي جدي و لازم را به کشورهاي 1+5 بويژه طرف هاي غربي آن بدهند و اعلام کنند مسئوليت پذيري و انجام تعهدات طرف ايراني بيش از اين نمي تواند با ياوه گويي و نقض عهدهاي پي در پي طرف آمريکايي پاسخ داده شود.
    
    آيا ممکن است سخنان عراقچي واکنشي به فشارهاي طرف مقابل در مورد اجراي برجام باشد؟
    اين سوال را مي توانيد از خود ايشان بپرسيد. البته طبعا مواضعي که ايشان اعلام کرد، واکنش طبيعي ايران به رويکردي است که غربي ها بويژه آمريکايي ها در قبال برجام اتخاذ کرده اند. به هر حال طرف هاي آمريکايي و اروپايي بايد بدانند صبر و خويشتنداري ايران به عنوان طرفي که کاملا به تعهدات خود پايبند بوده، حدي دارد و اگر قرار باشد ساير طرف هاي برجام نسبت به انجام تکاليف خود سهل انگاري کنند و حتي در مسير عکس تعهدات خود گام بردارند و مرتب مرتکب نقض برجام شوند و ايران را از بهره گيري از منافع خود محروم کنند؛ جمهوري اسلامي نيز دليلي براي باقي ماندن در برجام نمي بيند.
    
    به نظر مي رسد مواضع وزارت امورخارجه نسبت به بدعهدي هاي آمريکا تشديد شده است. نظر شما در اين ارتباط چيست؟
    همين طور به نظر مي رسد. علت آن سرسختي و لجاجت احمقانه آمريکا بر سر مواضع ضد برجامي خود و تلاش براي پيوند زدن ميان برجام و اتهامات بي اساس و خصمانه خود عليه جمهوري اسلامي است.
    
    چقدر به اتخاذ اين گونه مواضع مقتدرانه در برخورد با عهد شکني هاي طرف مقابل نياز داريم؟
    تا زماني که رويکرد طرف آمريکايي تغيير نکرده، مواضع اعلامي و البته به دنبال آن، اقدامات عملي متناسب با رفتار غيرعقلاني طرف آمريکايي امري ضروري به شمار مي رود.
    
    آيا جمع بندي قطعي در آمريکا براي خروج از برجام وجود دارد؟
    آمريکايي ها همچنان در جهت لگدمال کردن برجام گام برمي دارند و هيچ روزنه اي از واقع بيني و عقلانيت در رفتار رئيس جمهور آن کشور قابل رويت نيست. همچنين مخالفت موثري را از سوي حاميان برجام يا مخالفان آقاي ترامپ در آمريکا شاهد نيستيم.
    
    علت مطرح کردن شروط جديد از سوي ترامپ در مورد برجام چيست؟
    کارشکني و زياده طلبي، انگيزه اصلي رئيس جمهور آمريکا از طرح شروطي است که هيچ مبناي قانوني و منطقي ندارد و برخلاف تمام قواعد پذيرفته شده بين المللي است. او تلاش مي کند با اين رفتارهاي جاهلانه از طرف اروپايي نيز باج خواهي کند.
    
    نيويورک تايمز مدعي شده است اروپايي ها با سه اصلاح و تغيير در برجام موافقت کرده اند. چنين اقدامي در راستاي تعيين ضرب الاجلي از سوي ترامپ در مورد برجام است؟
    اين که اين خبر و محتواي آن چقدر دقيق و صحيح باشد، جاي بررسي بيشتر دارد. البته اگر چنين مطلبي صحت داشته باشد به اين معنا خواهد بود که اروپا نيز به دنبال آمريکا در مسير پاره کردن برجام گام برداشته است. درک اين مطلب براي طرف اروپايي سخت نيست که با پاره کردن برجام نمي توان از آن محافظت کرد. موضع جمهوري اسلامي ايران نيز براي اروپا و آمريکا کاملا روشن است و بارها از سوي مقامات ذي ربط کشورمان مورد تاکيد قرار گرفته که مذاکره مجدد در باره برجام، اصلاح، تکميل، حذف و اضافه و امثال آن هيچ توجيهي ندارد و از نظر ايران مردود است.
    
    با توجه به تحولات اخير در ارتباط با برجام، پيش بيني شما از موضع اروپاييان در مورد برجام چيست؟
    مواضع اعلامي اروپا در خصوص ضرورت حفظ برجام به خاطر منافعي که براي همه طرف ها در بر دارد در گذشته سازنده تر بوده، گرچه در عمل انتظار بيشتري از آنان مي رفته و مي رود. با وجود اين، موضع اروپا نسبت به اجتناب از همراهي با طرف بدعهد و ياغي برجام (يعني رژيم آمريکا ) در پيوند زدن ميان برجام و ساير موضوعات، نه تنها موضع قابل دفاعي نيست بلکه در برخي ابعاد نااميدکننده و ناموزون بوده است.
    سيد محمدعلي حسيني، سفير پيشين ايران در ايتاليا در گفت و گو با جام جم تشريح کرد: اميدي به اروپايي ها نيست
    


 روزنامه جام جم، شماره 5060 به تاريخ 14/12/96، صفحه 7 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بارآثار ديگري از "مريم شريف زاده"

  دكتر محمد مرندي با اشاره به انتخابات مياندوره اي كنگره آمريكا تاكيد كرد: به تغييرات كنگره دل نبنديد
مريم شريف زاده، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  حسن دانايي فر، سفير پيشين ايران در عراق با اشاره به پشت پرده هاي كارشكني ها در روابط ايران و عراق در گفت و گو با جام جم تشريح كرد: براي خراب كردن رابطه ايران و عراق نقشه ها كشيده اند
مريم شريف زاده، جام جم 18/6/97
مشاهده متن    
  درخواست ايران براي صدور دستور موقت / در اولين روز رسيدگي به شكايت ايران در لاهه صورت گرفت
مريم شريف زاده، جام جم 6/6/97
مشاهده متن    
  «اشتباه مذاكره» اشاره اي بود به «خطاي بزرگ»ديگران / تحليلي بر بيانات اخير رهبر انقلاب در گفت و گو با مهدي فضائلي
مريم شريف زاده، جام جم 27/5/97
مشاهده متن    
  نماينده پيشين ايران در امور خزر با اشاره به امضاي كنوانسيون حقوقي:تفاهم خزر صد در صدي نيست
مريم شريف زاده، جام جم 22/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چاپ و نشر
متن مطالب شماره 172، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است