|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/12/14: روستاهايي با عطر بلوط و لبخند
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5432
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5060 14/12/96 > صفحه 15 (ايران) > متن
 
 


روستاهايي با عطر بلوط و لبخند
گفت و گوي جام جم با طيبه شبيري، كارآفرين صنايع دستي در روستاهاي شهرستان سيروان

نويسنده: فاطمه مرادزاده

ايلام خودش محروم است؛ روستاهايش محروم تر، حالا اما اقتصاد بخشي از روستاهاي آن در حال جان گرفتن است، آنهم با کسب و کاري که زنان روستا براي خود به راه انداخته اند. نَقل، نقل زنان روستاهاي شهرستان سيروان استان ايلام است؛ شهرستاني که باوجود سرسبزي و منابع آبي فراوان، اما روستاهايش مثل بسياري از روستاهاي کشورمان با پديده توسعه نيافتگي و کوچ روستاييان مواجه است. اما يک اتفاق خوب در چند سال گذشته، حال روستاهاي اين شهرستان را بهتر کرده؛ بويژه حال زنانش را که مادران و دختران آن سرزمين هستند و حالشان که خوب باشد، حال کل خانواده ها و آبادي ها، آباد مي شود. جرقه آن اتفاق پرخير و شادي آفرين هم از دل روستاي «سراب کارزان» زده شد؛ از ذهن يک بانو؛ آنگاه که انديشه کار کردن و هنر آموختن و هنرآموزي و کارافريني چون خوره به دلش افتاد و بتدريج در سرانگشتانش جاري شد. اين همه اما در مدت کوتاهي و به سرپنجه همت وي، به زندگي زنان روستاي «سراب کارزان» و سپس زنان ديگر روستاهاي سيروان راه يافت و هم روزنه اي شد براي روحيه گرفتن و اميدواري شان به ادامه زندگي در روستا و هم کسب درآمدي براي کمک به اقتصاد خانوارهاشان. با طيبه شبيري، هنرمند و کارآفريني 29 ساله که رودي از انگيزه و اميد به سان رود خروشان سيمره، در زندگي زنان روستاهاي سيروان جاري کرد، به گفت وگو نشسته ايم.
    
    لطفا از کار و هنرتان بگوييد و اين که مشغول چه کاري هستيد.
    انواع کيف چرم دستي و صنعتي در ابعاد مختلف و کاربري هاي گوناگون توليد مي کنم و يک آموزشگاه صنايع دستي هم براي آموزش زنان روستايمان دارم. ضمن اين که با کميته امداد براي آموزش و راه اندازي کارگاه هاي آموزشي در ساير روستاهاي شهرستان سيروان همکاري مي کنم.
    
    خب حتما براي رسيدن به اين نقطه، تلاش کرديد و راه زيادي رفته ايد؟ از نقطه آغازين اين مسير برايمان مي گوييد؛ از اين که چگونه و با چه انگيزه اي قدم در اين مسير گذاشتيد؟
    من تحصيلاتم را با گرفتن مدرک مديريت جهانگردي در سال 90 در دانشگاه ايلام و زماني که تنها 23 سال داشتم، به پايان رساندم. پس از آن درد بيکاري آمد سراغم و چون ميانه اي با بيکار نشستن نداشتم، چند ماهي در يکي از رستوران هاي شهر ايلام به کار مشغول شدم. رضايتبخش نبود (چون هم کارش باب ميلم نبود و هم مجبور بودم در خوابگاهي در ايلام و دور از خانواده و روستايمان زندگي کنم)، اما دست کم دستم توي جيب خودم بود. يک روز، پاي تلويزيون نشسته بودم و مستندي درحال پخش بود از يک کارگاه آموزش صنايع دستي در اصفهان. توجهم جلب شد و جرقه اي در ذهنم زده شد که مسير کار و زندگي خودم، خواهرانم و زنان «سراب کارزان» و شايد بسياري از زنان روستاهاي ديگر را عوض کرد.
    
    و آن جرقه چه بود؟
    اين که من هم بروم دنبال يادگرفتن يکي از صنايع دستي و بعد هم توليد و فروش آن. اصلاحسي در من بيدار شد که به اين کار علاقه دارم و بايد پي اش را بگيرم.
    
    براي اين که پي اش را بگيريد، چه کرديد؟
    دوستي داشتم در شيراز که موضوع را با وي در ميان گذاشتم. او به من گفت که در شهر و نزديکي خانه شان يک کارگاه آموزش صنايع دستي خوب وجود دارد و از من خواست براي فراگيري اين حرفه و هنر به شيراز بروم.
    
    يعني براي هنرآموزي ترک ديار و وطن کرده و راهي شيراز شديد؟
    بله، به شيراز رفتم و حدود سه ماه در آن کارگاه آموزش ديدم؛ آموزش حکاکي و نقاشي روي چرم، دوخت انواع کيف هاي چرمي و بافت فرش و تابلوفرش.
    
    بعد از گذراندن اين دوره چه کرديد؟
    بعد از آن يکسر برگشتم پيش خانواده در روستاي «سراب کارزان». تصميم خود را براي آغاز يک مسير پراميد گرفته بودم. کمي پس انداز داشتم که با آن تعدادي صنايع دستي با استفاده از آموخته هايم درست کردم و به کميته امداد شهرستان سيروان نشان دادم تا بتوانم از آنها تسهيلاتي بگيرم و کارگاهي راه انداخته و کار توليد صنايع دستي در روستايمان را آغاز کنم.
    
    کميته امداد راحت با شما همکاري کرد؟
    بله. يک تسهيلات 15 ميليون توماني (با بهره 4درصد) براي راه اندازي کارگاه توليدي به من دادند و از من حمايت کردند تا بتوانم توليدات خود را به فروش برسانم.
    
    و چطور در فروش توليدات کارگاهتان از شما حمايت کرد؟
    درواقع هم کميته امداد استان ايلام و هم شهرستان سيروان، توليدات کارگاه مرا خريداري مي کردند و در مناسبت هاي مختلف به مددجويان و مددکاران مجموعه شان هديه مي دادند. از سوي ديگر کارت صنايع دستي گرفتم و از طرف معاونت صنايع دستي ادارات ميراث فرهنگي سيروان و استان ايلام، به نمايشگاه هاي صنايع دستي که در استان هاي مختلف و تهران برگزار مي شد، مي رفتم و توليدات خود را آنجا عرضه مي کردم.
    
    حضور در اين نمايشگاه ها چه عايدي براي شما داشت؟
    خب حضور در اين نمايشگاه ها يک نقطه عطف در کسب و کار ما به شمار مي رفت، زيرا باعث شد مشترياني از سراسر کشور پيدا کنيم. فروشمان بالا برود و حتي سفارشاتي از ديگر استان ها و شهرها براي يک سال بگيريم و در کل کارمان بگيرد. از سويي از آنجا که با توجه معاونت صنايع دستي کشور و استان ايلام، هيچ هزينه اي بابت حضور در اين نمايشگاه ها (جهت اجاره غرفه، اقامت يا اياب و ذهاب) به عنوان کارآفريني از يک استان محروم پرداخت نمي کرديم، حضورمان در نمايشگاه ها توام با سود و درآمد بود.
    
    همه اين پيشرفت و ترقي در کار و توليد و درآمدزايي در چه سالي محقق شد؟
    من از نيمه دوم سال 92 کارگاهم در روستا را راه اندازي کردم با آموزش صنايع دستي به دو خواهرم و چند زن ديگر از روستا که پس از آموزش، همگي به توليد در کارگاه مشغول شدند. درواقع توليد و فروش همزمان مان در چند ماهه آخر سال 92 شروع شد، اما اوج حضور در نمايشگاه ها و شکوفايي کسب و کار ما در طول سال 93 محقق شد. در حال حاضر هم کارگاه توليدي من در روستا بيش از 10 نيرو دارد.
    
    هنرمندان کارگاه شما از اين که در اين کارگاه صنايع دستي مشغول به کار شدند، راضي هستند؟
    بله، حتما. ببينيد دختران روستايي معمولا منبع درآمد ندارند و چه تحصيلکرده و چه تحصيل نکرده شان در خانه بيکار هستند. براي همين اگر کار مناسبي پيدا کنند که هم از بيکاري درآمده و هم صاحب درآمد شوند، ايده آل آنان است. خب اين اتفاق اکنون براي زنان جوان روستاي سراب کارزان که در کارگاه من مشغول هستند، افتاده است.
    
    آنها چقدر درآمد دارند؟
    بستگي به تلاش خودشان دارد؛ با توجه به اين که يک کيف چرم متوسط 50 هزار تومان به فروش مي رسد، اگر خوب کار کنند مي توانند تا ماهي 800 تا 900 هزار تومان هم درآمد داشته باشند.
    
    ظاهرا کار آموزش و راه اندازي کارگاه هاي توليدي را به ديگر روستاهاي شهرستان سيروان هم گسترش داديد؟
    بله، اين کار البته به درخواست کميته امداد صورت گرفت، البته بعد از گذشت دو سال از کار و توليد ما، مسئولان اين نهاد از من خواستند که کارگاه هاي آموزشي را براي مددجويان اين کميته امداد برگزار کنم. من هم مجوز احداث آموزشگاه صنايع دستي در روستايمان را از فني حرفه اي گرفتم و يک آموزشگاه در سراب کارزان تاسيس کردم.
    
    باوجود کارگاهي که داريد، اين آموزشگاه چه نقشي و چه کارآيي دارد؟
    اول اين را بگويم که چون پيشنهاد ايجاد آموزشگاه از طرف کميته امداد بود، تمام قراردادهايم براي آموزش و برگزاري کارگاه هم با کميته امداد سيروان است. اين نهاد در همکاري دو سويه با من دو کار انجام مي دهد؛ اول اين که مددجويان ساعي و نخبه خود را به من معرفي مي کند که در آموزشگاه روستاي خودمان آموزش داده و در کارگاهم به کار گيرم. دوم اين که در روستاها و دهستان هاي دور از روستاي ما، کارگاه آموزشي براي مددجويانش برگزار مي کند و از من مي خواهد اداره اين کارگاه ها و آموزش مددجويان را به عهده بگيرم.
    
    تا به حال به چند مددجو آموزش داده ايد؟
    حدود 300 تا 400 مددجو آموزش صنايع دستي ديده اند.
    
    خب اين مددجويان بعد از آموزش به کار هم مشغول مي شوند؟
    بله آنها که دوست دارند، وارد کار توليد هم مي شوند و من براي فروش توليداتشان از دو طريق به آنها کمک مي کنم. يا خودشان صنايع دستي دلخواه را توليد کرده و اماني به من مي دهند تا درنمايشگاه هاي سراسر کشور برايشان به فروش برسانم و يا خودم مواد اوليه مورد نياز را به آنها رسانده و به آنها سفارش مي دهم و پس از پايان کار خودم از آنها محصولاتشان را خريداري مي کنم تا در موعد و مکان مناسب به فروش برسانم.
    
    پس سرتان حسابي شلوغ است؟
    بله دقيقا. اتفاقا هفته گذشته در يک نمايشگاه بين المللي شيراز غرفه داشتيم و چند روز ديگر هم براي نمايشگاه بين المللي صنايع دستي پايتخت، به تهران مي آييم و بعد از آن هم دوباره در حافظيه شيراز نمايشگاه داريم. و همه اينها درحالي است که کار آموزش در کارگاه هاي مختلف سيروان را هم دارم. همين حالا و تا 21 اسفند ماه نيز در شهرستان چرداول کارگاه آموزشي دارم. معمولا مدت برگزاري اين کارگاه ها بيش از دو ماه است.
    
    از حال و هواي زنان روستاهاي استان ايلام که تحت آموزش شما قرار گرفته اند هم برايمان مي گوييد؟
    در يک جمله اگر بخواهم بگويم، روزنه اي از اميد به روي زندگي شان باز شده است. روزنه اي که مي تواند آنها را از زندگي ملال آور روستا؛ از فضاي کوچکي که کار و سرگرمي و درآمدي براي آنها ندارد، به دنياي هنر و کسب و کار و درآمد سوق دهد و به اقتصاد خانوارشان کمکي کند.
    
    روستاهايي با عطر بلوط و لبخند / گفت و گوي جام جم با طيبه شبيري، كارآفرين صنايع دستي در روستاهاي شهرستان سيروان
    


 روزنامه جام جم، شماره 5060 به تاريخ 14/12/96، صفحه 15 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بارآثار ديگري از "فاطمه مرادزاده"

  56 سال «حُر» بودن / گفت و گو با عباس جواهري، استاد پيشكسوت تعزيه خواني اصفهان
فاطمه مرادزاده، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  گهواره اي كه تاريخ را تكان داد / گزارش جام جم از آيين هاي گراميداشت حضرت علي اصغر(ع) در نقاط مختلف كشور
فاطمه مرادزاده، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  حس خوب آرامش / گزارش جام جم از مسجد جامع اروميه؛ كهن ترين بناي اين شهر
فاطمه مرادزاده، جام جم 13/6/97
مشاهده متن    
  جنگ با رنگ در اصفهك / همه چيز درباره ماجراي بازي پينت بال در يك اثر تاريخي كه واكنش هاي زيادي در پي داشت
فاطمه مرادزاده، جام جم 30/5/97
مشاهده متن    
  مرثيه اي براي هامون بي آب / وزش توفان گردوغبار از هفته گذشته صدها نفر را روانه مراكز درماني كرده است
فاطمه مرادزاده، جام جم 20/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي حقوق تطبيقي عدل و انصاف
متن مطالب شماره 4، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است