|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/12/14: رهبر انقلاب: پيشرفت علمي بدون تعهد بي معناست
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5431
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5060 14/12/96 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
 


رهبر انقلاب: پيشرفت علمي بدون تعهد بي معناستگزيده اي از بيانات حضرت آيت ا... خامنه اي، رهبر انقلاب اسلامي در ديدار جمعي از نخبگان و مدال آوران علمي دانشگاه صنعتي شريف که در تاريخ 13 دي ماه 1395 برگزار شده بود، بعد از ظهر ديروز در همايشي در دانشگاه صنعتي شريف منتشر شد.
    به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت ا...العظمي خامنه اي، متن بيانات ايشان به شرح ذيل است:
    
    بسم ا... الرحمن الرحيم
    
    مثل يک پنجره اي که به سمت يک باغ دلگشايي باز بشود، حضور شما عزيزان در اينجا، هم دل ما را شاد کرد، هم هواي تازه اي به ما داد و اميدهايي را که به توفيق الهي در دل اين حقير هرگز خاموش نشده و ضعيف نشده، باز هم فروزان تر کرد و مشتعل تر کرد. خدا را شکر مي کنيم به خاطر وجود شما جوان هاي خوب، جوان هاي عزيز، فرزندان اهل و صالح اين کشور و ان شاءا... مردان و زنان قدرتمند فرداي اين کشور.
    ... اين شکرگزاري که عرض کردم، مخصوص بنده نيست؛ شما بايد خودتان هم شکرگزاري کنيد. خداوند متعال به شما فکر داد، قدرت انديشيدن داد، استعداد داد و هسته نخبگي را در وجود شما کار گذاشت که در شرايطي اين هسته به بار نشست و شکوفا شد. خدا را به خاطر اين نعمت بزرگي که به شما داده استعداد، ظرفيت فکري شکر کنيد....
    ... آنچه من روي آن تاکيد مي کنم؛ يکي مساله تلاش علمي است. تلاش علمي نبايستي متوقف بشود در دانشگاه ها. شماها خب الحمدلله نخبه هستيد و مدال گرفته ايد و اين مدال ها هم.... نشانه است، نماد است؛ يعني ارزش معنوي اين مدال، از ارزش مادي آن به مراتب بيشتر است؛ ارزش معنوي آن اين است که نشان مي دهد شما از يک ظرفيت و استعداد دروني برخورداريد، از يک هويت والا برخوردار هستيد؛ اين مدال ها يک چنين چيزي است؛ لذا اين مدال به خاطر نماد بودنش، علاوه بر ارزش مادي، ارزش معنوي هم دارد؛ لذاست که من الان اين هديه هاي شما را با کمال ميل و مفتخرانه مي پذيرم اما بعد آنها را به خود شما برمي گردانم؛ يعني دلم مي خواهد شماها اين نمادها را در خانه هاي خودتان، در محل کارتان وقتي که محل کار داشته باشيد نگه داريد و حفظ کنيد. به هرحال اين يک مساله است که مساله علم را جدي بگيريد. يک مساله مهم ديگري... اين است که آن چيزي که اين کشور را به سامان خواهد رساند، بلکه اين سامان سرريز خواهد شد به منطقه و دنياي اسلام و احيانا به همه جهان، عبارت است از تعهد ديني و انقلابي؛ اگر چنانچه اين تعهد ديني و انقلابي نباشد، پيشرفت علمي [به تنهايي ] يک کشور را، يک ملت را، يک مجموعه انساني را خوشبخت نمي کند. اگر چنانچه اين حرف را مثلاً فرض کنيد کسي 70 سال پيش، 80 سال پيش مي گفت، خيلي ها باور نمي کردند؛ [چون ] آن روز هنوز شکاف ها و تَرَک هايي که در بدنه و سازه تمدن غربي و کشورهاي غربي به وجود آمده، وجود نداشت. امروز اين شکاف ها، اين کمبودها، اين سستي هاي بنيان در تمدن غربي در زندگي جوان ها، در زندگي خانواده ها، در کشانده شدن به سمت انحراف هاي گوناگون فکري و عملي و اخلاقي آشکار شده، نمايان شده. اين چيزي که عرض مي کنم، يک ادعاي خصمانه از سوي اين حقير نسبت به سردمداران تمدن غربي نيست که البته بنده خصم آنها هستم؛ يعني دشمنم با آنها، اما اين حرف ناشي از آن نيست  [بلکه ] ناشي از حرف هاي خود آنهاست.
    
    نگراني مقامات غربي
    امروز وضع خشونت، وضع فساد اخلاقي، وضع تلاشي خانواده و بيچاره شدن فرزندان و نسل آينده در آمريکا من آمريکا را مي گويم؛ جاهاي ديگر، نسبت هايش متفاوت است به جايي رسيده که متفکرين و دلسوزاني در آمريکا پيدا شده اند که اصرار دارند بر اين که بيايند وضع فيلم و تبليغات و سينما و هاليوود و مانند اينها را برگردانند از اين رفتاري که در طول اين مثلاً صد سال يا هفتاد هشتاد سال اخير داشته، به سمت يک جنبه هاي اخلاقي تر و ملايم تر؛ اين در مقالات اينهاست؛ اين اطلاعاتي است که بنده دارم اطلاع است يعني خود آنها را نگران کرده. فرض کنيد همين که در ظرف مدت کوتاهي چند روز پيش خواندم مثلاً فرض کنيد صد نفر در آمريکا به دست همديگر کشته مي شوند بدون جرم، بدون دليل نه به دست پليس که مساله جنايات پليس در آمريکا يک مقوله ديگري است؛ نه، خود افراد همديگر را [ مي کشند]؛ فرضاً در ظرف مثلاً يک هفته، صد نفر يا چند صد نفر؛ آمار دقيقش بود، من حالا يادم نيست خب خيلي گرفتاري است براي يک کشور. اين که رواج اسلحه و رواج آدمکشي، مشکلات درست کرده براي يک کشوري مثل آمريکا و همه هم همين را تصديق مي کنند و همه هم از آن مي ترسند و همه هم ناراحتند، اما علاج واضح و مداواي واضح آن را کسي جرآت نمي کند انجام بدهد، مداوايش چيست؟ مداوايش اين است که سلاح غيرقانوني بشود. سردمداران آمريکا جرآت نمي کنند اين کار را انجام بدهند؛ يعني کمپاني هاي اسلحه سازي به قدري مسلطند که سناتور و نماينده مجلس نمايندگان آمريکا جرآت نمي کند چنين چيزي را تصويب کند و رئيس جمهور آمريکا جرآت نمي کند اين را به عنوان يک شعار بگويد و پايش بِايستد. ببينيد فساد يعني اينها؛ يعني تسلط يک گروه مافيايي قدرت طلبِ پول طلب، آن چنان که دستگاه قدرت سياسي و نظامي عظيمي مثل آمريکا جرآت نمي کند يک کاري را که خوب بودنش واضح است يعني جلوي [فروش ] اسلحه را گرفتن انجام بدهد؛ اينها فساد است. اينها ناشي از نداشتن همين آرمان معنوي است که جوامع غربي به اينجا مي رسند. حالا افسردگي جوان ها، خودکشي ها، فرزندکشي ها، جنايت هاي گوناگون اخلاقي، جنسي و مانند اينها ديگر به جاي خود هرکدام يک مقوله جداگانه اي است و بحث دارد. اگر بخواهيم کشور، ملت، جامعه بشري به سعادت برسد، راهش اين است که آرمان هاي ديني و آرمان هاي الهي را برتر از همه آرمان ها قرار بدهيم؛ اين در اقتصاد ما بايد اثر بگذارد، در کار علمي ما بايد اثر بگذارد، در اداره کشور ما بايد اثر بگذارد، در گزينش مديران کشوري بايد اثر بگذارد، در حرکت فکري خود ما [هم بايد] اثر بگذارد.
    
    ضرورت هوشياري نسبت به انحرافات
    خب، خوشبختانه امروز مجموعه بزرگي از جوان هاي کشور بسيج، بسيج دانشجويي، کساني که به عنوان فکر اسلامي و فکر انقلابي امروز دارند در کشور حرکت مي کنند که تعدادشان هم بسيار زياد است دارند اين فکر را دنبال مي کنند؛ اين فکر را نگه داريد. بدانيد حوادث گوناگون، انسان را دچار تغييرات فکري مي کند؛ گاهي انحراف ها و زاويه ها خيلي ريز شروع مي شود، لکن وقتي ادامه پيدا مي کند، اين فاصله از خط مستقيم و اصلي مدام زياد مي شود. به اين توجه داشته باشيد. آن کساني که توانستند کارهاي بزرگ را در اين مملکت انجام بدهند که يکي از آنها مساله انقلاب است، يکي مساله دفاع مقدس و مانند اينهاست که من توصيه مي کنم خاطرات دفاع مقدس را شما جوان ها بخوانيد، اينها خيلي باارزش است؛ بنده که جاي پدربزرگ شماها هستم و خودم هم در جنگ بوده ام و ديده ام، وقتي مي خوانم، براي من جديد است، براي من مهم است، براي من بديع و تازه و تاثيرگذار است اين موفقيت هايي که ما در دفاع هشت ساله پيدا کرديم، يا در خود انقلاب پيدا کرديم، يا در برخوردها و تعارضات شديدي که در طول اين قريب 40 سال با انقلاب بوده پيدا کرديم، ناشي از ايستادگي و ثبات بوده. آنها که يک روز اين جوري اند، يک روز آن جوري اند، تلوتلو مي خورند، به تعبير اميرالمومنين «اِنَک لَقَلِقُ الوَضينِ تُرسِلُ في غَيرِ سَدَد»1 [هستند]؛ يعني کسي که حضرت آن شخص را تشبيه کرده اند به يک شتري که بارش را روي پشتش سست بسته اند و همين طور که راه مي رود اين بار از اين طرف مي افتد يا از آن طرف مي افتد؛ طبعاً نمي تواند مستقيم راه برود؛ از اين بايد ترسيد، از اين بايد پرهيز کرد. در دعا مي خوانيم: اَسئَلُک الثَباتَ عَلَي دينِک2؛ثبات و ايستادگي در دين و در راه انقلاب يک چيز بسيار مهمي است، به اين بايستي توجه کرد. پس درس خواندن، تمسک انقلابي و حضور دائمي در همه صحنه هايي که براي آينده کشور تاثيرگذار است.
    اشاره کردند به نهضت دانشجويي، جنبش دانشجويي؛ اين جنبش دانشجويي را دو جور مي شود معنا کرد: يک جور به معناي اين است که انسان عليه همه آرمان ها حرف بزند و شعار بدهد و مشت گره کند؛ يکي اين که در خدمت آرمان ها حرکت بکند: حرکت جوانانه و جهادانه. در علم هم بايد جهادي عمل کرد، در تحصيل علم هم بايد جهادي عمل کرد؛ در فعاليت سياسي ميداني هم بايد جهادي عمل کرد. جهاد همه اش به معناي شمشير کشيدن و چپ و راست به اين و آن زدن نيست؛ جهاد يعني خسته نشدن، يعني با فکر درست و منطقِ درست راهي را انتخاب کردن و ايمان به آن راه پيدا کردن و آن را با همه سختي هايش، با همه موانعش دنبال کردن و پيش رفتن. اين معناي جهادي عمل کردن است.
    
    اميدواريم ان شاءا... خداوند شماها را موفق بدارد....
    
    1. نهج البلاغه، خطبه 162/ 2. کافي، ج2، ص586
    رهبر انقلاب: پيشرفت علمي بدون تعهد بي معناست
    


 روزنامه جام جم، شماره 5060 به تاريخ 14/12/96، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 90)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است