|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/12/14: پشت پرده سياست هاي تركيه در نبرد عفرين
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5432
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5060 14/12/96 > صفحه 7 (سياسي) > متن
 
 


پشت پرده سياست هاي تركيه در نبرد عفرين
دخالت هاي شوراي امنيت، امنيت سوريه را به خطر انداخته است

نويسنده: مالك كايا *

اولين بار نيست که شوراي امنيت با فشار کشورهايي مانند آمريکا و انگليس براي توقف درگيري ها در سوريه دست به کار مي شود و تصميم بر ايجاد آتش بس در سوريه مي گيرد. قبلا نيز شوراي امنيت اقدام به چنين کاري کرده بود. هر دفعه ارتش سوريه با حمايت نيروهاي مقاومت پيشرفت محسوسي به دست مي آورد و قسمتي از سرزمين هاي تحت کنترل گروه هاي تروريستي مورد حمايت آمريکا و بعضي کشورهاي اروپايي و منطقه را آزاد کند و بر تروريست ها ضربه اي سخت وارد آورده، شوراي امنيت با فشارهاي آمريکا و ديگر اعضاي درگير در منطقه دست به کار مي شود و با تصويب قطعنامه هايي، جلوي پيروزي و پيشرفت ارتش و مقاومت را مي گيرد.
    اين بار نيز شوراي امنيت سازمان ملل با چنين هدفي دست به کار شد و سعي کرد جلوي پيشروي ارتش سوريه در غوطه شرقي را بگيرد ؛ چراکه محل تجمع امني براي تروريست ها شده بود و با استفاده از موقعيت، منطقه شام را مورد هدف قرار مي دادند و سعي در ايجاد جنگ رواني داشتند. ولي با اقدام بموقع روسيه و تغييرات اساسي در قطعنامه پيشنهادي، موفقيتي به دست نياوردند.
    
    ابهام در قطعنامه شوراي امنيت
    پيش نويس قطعنامه شوراي امنيت درباره آتش بس در سوريه بويژه غوطه شرقي که از سوي کويت و سوئد ارائه شد که به دليل برخي ابهامات و ناديده گرفته شدن حق حاکميت و تماميت ارضي سوريه، با مخالفت برخي کشورها بويژه روسيه روبه رو شد، اما پس از برخي اصلاحات، با اجماع به تصويب رسيد.
    اين قطعنامه از همه طرف هاي درگير در سوريه مي خواهد اجازه دهند کمک هاي بشردوستانه به مناطق مختلف سوريه ارسال و محاصره همه مناطق بخصوص در غوطه شرقي برداشته شود.
    پس از تصويب قطعنامه فوق اين سوال ذهن خيلي ها را درگير ساخته است که موضعگيري ترکيه در برابر اين قطعنامه چه خواهد بود؟ زيرا ترکيه در حال حاضر با ورود به خاک سوريه و اقدام به عمليات عليه نيروهاي کرد تبار و محاصره شهر عفرين واقع در شرق سوريه عملا وارد جنگ شده است، آيا در چنين شرايطي ترکيه آتش بس را قبول خواهد کرد يا نه؟
    
    ترکيه در قبال قطعنامه شوراي امنيت چه موضعي گرفته است؟
    وزارت خارجه ترکيه در واکنش به قطعنامه شوراي امنيت با انتشار بيانيه اي خاطرنشان کرده که آنکارا به مبارزه با گروه هاي تروريستي، که وحدت سوريه را تهديد مي کنند، ادامه خواهد داد.
    حمدي آکسوي، سخنگوي وزارت خارجه ترکيه در بيانيه اي با ابراز خرسندي از تصويب قطعنامه شوراي امنيت درخصوص برقراري «آتش بس انساني» در سوريه بر تداوم مبارزه با گروه هاي تروريستي که تماميت ارضي اين کشور را به خطر مي اندازند، تاکيد کرده است.
    بکر بوزداغ، معاون نخست وزير و سخنگوي دولت ترکيه اعلام کرد آتش بس پيشنهادي شوراي امنيت سازمان ملل متحد بر عمليات نظامي ترکيه در منطقه کردنشين عفرين سوريه تاثيري ندارد.
    و حتي به رغم تصويب قطعنامه آتش بس فوري در سراسر سوريه در شوراي امنيت، ترکيه حملات خود عليه عفرين را بدون وقفه ادامه داده است و حتي با وارد کردن نيروهاي جديد امنيتي به خاک سوريه خود را آماده درگيري هاي جديد مي کند.
    دولت ترکيه روز دوشنبه 26 فوريه اعلام کرد يگان هاي ويژه پليس اين کشور به شمال غرب سوريه اعزام شده اند تا براي مقابله با شبه نظاميان کرد اين منطقه آماده باشند. اين درحالي است که تمامي اعضاي شوراي امنيت اعلام کرده اند که آتش بس عمومي بوده و شامل عمليات ترکيه در عفرين نيز مي شود. امانوئل مکرون، رئيس جمهور فرانسه، روز دوشنبه در يک تماس تلفني با رجب طيب اردوغان، همتاي ترک خود، با ابراز نگراني شديد نسبت به ادامه بمباران در غوطه شرقي در سوريه، گفت که آتش بس انسان دوستانه در سوريه که در چارچوب قطعنامه اخير شوراي امنيت پيش بيني شده، بايد در تمام خاک سوريه از جمله منطقه کردنشين عفرين در نزديکي مرز ترکيه نيز به اجرا درآيد. چنين اظهارات از سوي آمريکا و روسيه نيز صورت گرفته است.
    آما آن گونه که احساس مي شود ترکيه مجددا در اين بين روند محاسبات جديدي داشته و دست به عمليات شاخه زيتون در خاک سوريه زده است. به نظرم ترکيه از عمليات عليه عفرين اهدافي عديده دارد که تاکنون به آن اشاره نکرده است. اين اقدام ترکيه در برگيرنده اهداف داخلي و خارجي است.
    
    اهداف داخلي مد نظر دولت ترکيه از عمليات عفرين
    با تغيير قانون اساسي ترکيه سيستم نظام ترکيه از سيستم پارلماني به سيستم رياستي تغيير يافته و بر اين اساس انتخاب رئيس جمهور در ترکيه به آراي مستقيم گذاشته خواهد شد که براساس اين سيستم ترکيه در سال 2019 رئيس جمهور جديد خود را انتخاب خواهد کرد. ولي طبق نظرخواهي هاي موجود کسب آراي 50+1 در صد از سوي اردوغان امکان پذير نيست. به همين دليل اردوغان علاوه بر اتحاد با حزب حرکت ملي، نياز داشت اقدام ديگري کند تا احساسات مردم را تحريک کند و از اين طريق بتواند حمايت مردمي لازم براي انتخابات رياست جمهوري را به دست بياورد. اما حساب هاي ترکيه در عفرين اشتباه از آب در آمد، آن گونه که انتظار داشت در زمان خيلي کوتاه منطقه عفرين را به طور کامل در اختيار گرفته و تحويل نيروهاي مورد حمايت خود دهد، عمليات پيش نرفت و با طولاني شدن «شاخه زيتون» در خاک سوريه و اعتراضات گسترده در داخل و خارج، عملا عليه حزب عدالت و توسعه هدف بهره برداري انتخاباتي قرار گرفت. در رابطه با اعتراضات داخلي فقط همين کافي است که دولت ترکيه بيش از هزار نفر از فعالان پايگاه هاي اجتماعي را باز داشت کرده است و سعي دارد مردم ترکيه از نتايج عمليات شاخه زيتون با خبر نباشند.
    
    هدف دوم ترکيه از عمليات شاخه زيتون
    مي دانيم ترکيه مدتي است بر سر مسائلي با آمريکا، اروپا و ناتو اختلافات گسترده پيدا کرده و حتي بعضي از اعضاي ناتو، با تهديد ترکيه به اخراج از اين سازمان نظامي، از فروش سلاح و تجهيزات نظامي به ترکيه خودداري کرده اند. به همين دليل دولت اردوغان براي رهايي از وابستگي نظامي به ناتو بخصوص آمريکا به گسترش صنايع نظامي و سلاح سازي اقدام کرده و نيز با عقد قرارداد خريد سيستم دفاعي موشکي اس-400 با روسيه آلترناتيوي داشته که اين موضوع مورد اعتراض آمريکا قرار گرفته است. اکنون کارشناسان نظامي بر اين باورند که ترکيه با اين عمليات سلاح هاي ساخت خود را آن هم در برابر سلاح هاي اهدايي آمريکا روي کردها آزمايش کند.
    
    اهداف خارجي ترکيه از عمليات شاخه زيتون
    ترکيه مي داند در سوريه معادلات نظامي و سياسي کاملا برخلاف خواست آنان تغيير يافته و دولت بشار اسد در سوريه پا برجاست. از سوي ديگر ترکيه در گذشته با سوريه اختلافات مرزي داشته و سوريه قسمتي از خاک ترکيه را از آن خود مي داند و منطقه عفرين دقيقا هم مرز با اين منطقه مورد اختلاف است.
    
    از جمله مهم ترين اهداف ترکيه از انجام عمليات شاخه زيتون عبارت است از:نخست: ترکيه با اين عمليات سعي دارد تا کنترل اين منطقه را در اختيار گروه هاي مورد حمايت و آموزش ديده خود بگذارد و احيانا پس از آرامش مجدد در سوريه امکان ادعاي مجدد ارضي از سوي دولت سوريه را سلب کند.
    دوم: از زمان شروع بحران سوريه تا کنون بيش از 5/3 ميليون سوري به عنوان پناهنده وارد ترکيه شده اند و تاکنون اين کشور براي اينها هزينه اي چند ده ميليارد دلاري کرده است که با توجه به مشکلات موجود اقتصاد ترکيه، حضور پناهجويان سوري در آنجا بار بسيار سنگيني براي ترکيه ايجاد کرده است و ترکيه احتمالا با به دست گرفتن کنترل منطقه عفرين، تمامي پناهجويان سوريه ساکن در ترکيه را در اين منطقه سکونت داده و خودرا تا حدي از سنگيني بار آن خلاص کند. در ضمن وجود بي حساب پناهجويان سوريه از سوي اقشار مختلف جامعه ترکيه نيز مورد اعتراض قرار گرفته و مردم خواهان حل معضل پناهجويان ترکيه هستند که حل نشدن آن براي دولت اردوغان در انتخابات آينده بي شک نتيجه منفي خواهد داشت.
    سوم: ترکيه يکي از طرفين مذاکره در آستانه و سوچي است که مورد حمايت جريان مخالف دولت سوريه است و قبل از مذاکرات دور بعدي در آستانه و سوچي مي خواهد با به دست گرفتن کنترل منطقه عفرين قدرت مذاکره خود را بالا برده تا بتواند براي گروه هاي مورد حمايت خود جايي در آينده سوريه فراهم کند.
    چهارم: مبارزه با گروه هاي کرد مورد حمايت آمريکا يکي ديگر از اهداف عمليات عفرين است که ترکيه احساس مي کند آمريکا با حمايت از پ. ک. ک و گروه هاي وابسته به آن، مناطق کردنشين ترکيه را از اين کشور جدا و اسرائيل ديگر در منطقه ايجاد کند. به همين دليل ترکيه با اين اقدام خود سعي دارد مناطق شرق فرات را به طور کامل در اختيار بگيرد تا امکان اجراي توطئه آمريکا وجود نداشته باشد.
    و اما سخن آخر اين که روشن نيست ترکيه تا چه اندازه به اين برنامه و اهداف خود پايبند باشد و دوباره تغيير رويه ندهد، زيرا سفر اخير مقامات نظامي و سياسي آمريکا بخصوص ديدار تيلرسون، وزير خارجه آمريکا از ترکيه و گفت وگوي محرمانه 3/5 ساعته وي با اردوغان، و اظهارات مسئولان ترکيه نشان داد اين کشور امکان دارد دوباره همگام با آمريکا حرکت کرده و اهداف آمريکا را در منطقه مد نظر خود داشته باشد که گفته شده است آغاز حملات روسيه عليه گروه هاي تروريستي مورد حمايت آمريکا و ترکيه در غوطه شرقي در جواب اين ديدار ها و تفاهمات مقامات ترکيه با آمريکا صورت گرفته است.
    با توجه به اهداف فوق، بعيد به نظر مي رسد ترکيه عمليات خود را عليه عفرين متوقف کند و با توجيهات عديده از جمله مبارزه با گروه هاي تروريستي و برقراري امنيت مناطق مرزي خود، سعي دارد به آتش بس اعلامي شوراي امنيت سازمان ملل تن ندهد. اما مساله اين است که تاکنون هيچ سازمان بين المللي، گروه هاي کرد سوريه (پ.ي.د و ي.پ.گ) را به عنوان گروه تروريستي اعلام نکرده است.
    
    اصرار ترکيه بر ادامه عمليات نظامي در شمال سوريه
    نيروهاي ارتش ترکيه روز يکشنبه (اول بهمن) وارد عفرين در شمال سوريه شدند. آنها قصد دارند يک «منطقه امن» به وسعت 30 کيلومتر در سرحدات خود با عفرين ايجاد کنند.
    ترکيه هدف عمليات شاخه زيتون را، پاکسازي منطقه عفرين از وجود گروه هاي تروريستي با محوريت پ.ک.ک که در فهرست گروه هاي تروريستي بين المللي قرار دارد و مقابله با شاخه سوري آن پ.ي.د و شاخه نظامي آن ي.پ.گ که نام خود را به «نيروهاي دموکراتيک سوريه» تغيير داده، اعلام کرده است.
    اين که ترکيه با کشور سوريه بحران زده داراي مرز مشترک 950 کيلومتر است، شکي نيست. اين که حفظ امنيت مرزهاي خود و مناطق مرزي خود حق ترکيه است شکي نيست و اين که تا کنون بارها از خاک سوريه به مناطق مرزي ترکيه حملاتي صورت گرفته و گاهي تعدادي کشته و مجروح داشته شکي نيست ولي سوال اين است که چه کسي باعث بحران سوريه گشته؟ مگر مقامات و رهبران ترکيه نمي دانستند آتش ايجاد شده در همسايه در صورتي که خاموش نشود گريبان همسايه ها را نيز خواهد گرفت؟ اين در حالي است که درک اين موضوع براي افراد ساده نيز ممکن است اما چگونه رهبران ترکيه تاکنون از درک چنين موضوع مهمي عاجز مانده اند؟
    غير قابل تصور است که رهبران ترکيه از درک آن عاجز باشند! در اين صورت اين که ترکيه به جاي خاموش کردن اين آتش، بر بحران آن دامن زده و با کشورهاي سلطه گر مانند آمريکا و نوکران منطقه اي آن در شعله ور ساختن آتش موجود در سوريه تمام کوشش و سعي خود را به کار گرفته و مرزهاي خودرا در اختيار گروه هاي تروريستي گذاشته، معلوم مي شود درگير بازي خطرناکي شده است که احساس مي کردند سود آن بيشتر از ضرر آن است.
    ولي گذر زمان نشان داد تمامي محاسبات ترکيه در سوريه غلط از آب در آمده و امکان اين که بحران سوريه خود ترکيه را نيز دربرگيرد خيلي بيشتر از تصورات است. به خاطر همين با تغيير موضع و جهش آني اقدام به حل و فصل سياسي بحران سوريه کرد و همراه جمهوري اسلامي و روسيه قدم برداشت و يکي از سه طرف روند آستانه و سوچي شد.
    
    * کارشناس مسائل ترکيهپشت پرده سياست هاي ترکيه در نبرد عفرين / دخالت هاي شوراي امنيت، امنيت سوريه را به خطر انداخته است
    


 روزنامه جام جم، شماره 5060 به تاريخ 14/12/96، صفحه 7 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بارآثار ديگري از "مالك كايا "

  بيداري سحر با صداي طبل / همراه با مسلمانان تركيه در ضيافت ماه الهي
مالك كايا*، ايران 2/4/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه امنيت پژوهي
متن مطالب شماره 65، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است