|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/12/14: به احترام زمين
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5436
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5060 14/12/96 > صفحه 15 (ايران) > متن
 
 


به احترام زمينبه احترام زمين، زبان اعضاي سازمان هاي مردم نهاد (سَمَن) عاشق طبيعت اين سرزمين پهناور است تا از تلاش هايشان درباره حفظ محيط زيست بگويند. ستون به احترام زمين آماده دريافت تلاش ها و فعاليت هاي زيست محيطي شما هموطنان سبزانديشمان است که سعي مي کنيد با عشق و نيروي جواني به ياري محيط زيست کشورمان (که روزگار بدحالي را سپري مي کند)، بشتابيد.
    دومين هفته از اسفند و در آستانه هفته منابع طبيعي نيز شور و نشاط و کار و تلاش دوستداران و فعالان محيط زيست در طبيعت ايران و براي حفاظت از اين ميراث گرانبها، مثال زدني بود که به رسم هر هفته رسانه اي خواهيم بود براي تلاش اين عزيزان ميهن دوست.
    
    درود به طبيعت دوستان پرتلاش استان فارس
    بچه هاي پرتلاش استان فارس مثل هر هفته اين بار هم برنامه هاي مختلفي براي حفاظت از طبيعت استانشان داشتند؛ به طور مثال طبيعت کوه خرسي پاسارگاد شاهد کاشت نهال هاي بومي دو ساله بنه، با همت اداره منابع طبيعي پاسارگاد، افراد محلي و دوستداران طبيعت بود.
    در شهر شيراز هم يک جشنواره نقاشي با محوريت محيط زيست، براي کودکان و با عنوان «باران مهر» برگزار شد که 235 دانش آموز شيرازي 7 تا12 ساله در آن مشارکت داشتند. اين جشنواره با هدف آشنايي با طبيعت و ايجاد دغدغه هاي زيست محيطي در دانش آموزان و اولياي آنها برگزار شد. و اما در شهرستان اقليد فارس و به دعوت انجمن همياران و پاکسازان طبيعت اين شهرستان، بيش از 85 نفر از حاميان طبيعت، به کاشت بيش از 1800 نهال گل محمدي و قلمه درخت انگور در حاشيه جاده اقليد به ياسوج و باغستان آرامگاه دارالرحمه الياسان اقدام کردند. البته حاميان طبيعت را گروه هايي از هنرستان کشاورزي و دانشگاه دولتي اقليد همراهي کردند. باز در همين شهرستان، گروهي از دوستداران محيط زيست، به صورت خودجوش بخشي از بلوار شهداي ارجمان اقليد را تميز و پاکسازي کردند. در شهرستان فسا فارس هم دو برنامه اجرايي شد؛ اول اين که اعضاي انجمن حافظان سبز انديش، به کاشت بذر الوک در فاز 5 شهر فسا اقدام کردند و دوم آن که برخي دوستداران طبيعت اين شهرستان در اقدامي خودجوش در منطقه استخر شهر ششده فسا نهال و درخت کاشتند.
    
    برگزاري کارگاه هاي آموزشي در گيلان
    انجمن هاي محيط زيستي استان گيلان طي هفته گذشته، وقت و انرژي خود را صرف برگزاري کارگاه هاي آموزشي و آموزش هاي زيست محيطي براي دانش آموزان و روستاييان کردند. نشست علل گرمايش زمين و آب شدن يخ ها با تشريح آسيب هاي زيست محيطي اين پديده، به مناسبت «روز جهاني خرس قطبي» اولين برنامه آموزشي بود که توسط کارگروه حيوانات «انجمن بوم بانان» استان گيلان در دبستان دخترانه غيرانتفاعي ايران نوين لاهيجان برگزار شد. کارگروه آموزش اين انجمن هم يک کلاس آموزشي تفکيک زباله با رعايت اصول بهداشتي به مناسبت «روز ملي بهداشت محيط»، در مدرسه شاهد الزهراي لاهيجان، براي دانش آموزان کلاس دهم رشته تجربي اين دبيرستان برگزار کرد. انجمن بوم‎بانان شعبه سياهکل استان هم جلسه آموزشي ديگري را با همين موضوع در «روستاي چوشل» برگزار کرد. آموزش حفاظت از طبيعت، حيات وحش و گونه هاي در معرض خطر انقراض نيز توسط موسسه «شقايق هاي وحشي هيرکان» براي اهالي بومي از جمله روستاي کوته کومه آستارا برگزار شد.
    
    فرهنگ سازي براي کيسه هاي پارچه اي در کرمانشاه
    فعالان محيط زيستي شهر جوانرود استان کرمانشاه رفتند سراغ بحران عظيم محيط زيستي دنيا؛ يعني بحران پلاستيک. آنها سمت و سوي فعاليت هاي خود را در جهت فرهنگ سازي براي جايگزيني کيسه هاي پارچه اي با کيسه هاي پلاستيکي تنظيم کردند تا بلکه اين شهر را به اولين شهر ايران تبديل کنند که استفاده حداقلي از کيسه هاي پلاستيکي دارد.البته بر همين اساس، يعني به منظور رشد فرهنگ حذف کيسه پلاستيکي و در جهت حفظ سلامت جامعه و بهداشت محيط زيست، سَمن «پيام آوران ارديبهشت کرمانشاه» نيز به توزيع کيسه هاي پارچه اي در نمايشگاه گل و گياه شهر کرمانشاه اقدام کرد. اين کيسه هاي پارچه اي به وسيله زنان سرپرست خانوار و با همکاري دفتر امور اجتماعي و فرهنگي استان کرمانشاه تهيه شده است.
    
    مشهدي ها با شعار «ما ايستاده ايم تا درختان زانو نزنند»
    مشهدي ها هم فعال بودند. اعضاي انجمن همياران محيط زيست و حيوانات اين شهر طي هفته گذشته و همزمان با هفته درختکاري و البته براي فرهنگ سازي با شعارِ «ما ايستاده ايم تا درختان زانو نزنند» به کاشت نهال در نقاط مختلف استان خراسان رضوي اقدام کردند.
    
    هر دانشجو يک آبادگر؛ شعار دانشجويان تهراني
    دانشجويان کانون محيط زيست دانشگاه تربيت مدرس تهران هم همايش محيط پاک را برگزار کردند؛ آن هم با معرفي کمپين «هر دانشجو يک آبادگر.» در اين برنامه مدير گروه محيط زيست دانشگاه با موضوع «رد پاي محيط زيستي» به سخنراني پرداخت و در ادامه کارگاه آموزش ساخت تراريوم و آشنايي با دستگاه کمپوست برگزار شد.
    
    دغدغه کوهنوردان اصفهاني براي پاکسازي طبيعت
    يک برنامه پاکسازي طبيعت هم دستور کار هفته گذشته گروه دوستان کوهنوردي شهرستان بادرود اصفهان بود. اعضاي اين گروه در سي و چهارمين برنامه خانوادگي خود با شعار «سلامتي فرزندان، محيط زيست سالم»، مسير ده کيلومتري ميدان شاهزاده محمد(ع) را تا قلعه مريم بادرود، پاکسازي کردند.
    
    فرهنگ سازي در ايلام با بازديد از کتابخانه
    انجمن بانوان طبيعت آبدانان استان ايلام هم برنامه اي براي بازديد دانش آموزان پايه ششم مدرسه ابتدايي «نيلا» از کتابخانه اميرکبير اين شهر تدارک ديدند تا دانش آموزان را با فرهنگ کتاب و کتابخواني مانوس کنند؛ بي شک کودکاني که با اين فرهنگ بزرگ شوند، بهترين محافظان براي طبيعت و تاريخ و فرهنگ اين سرزمين خواهند بود.
    
    پاکسازي طبيعت خوزستان به ياد پرواز تهران ياسوج
    درنهايت اين که از استان تاريخي خوزستان هم خبر رسيد گروه رفتگران طبيعت شهرستان بهبهان اين استان، در نودمين برنامه محيط زيستي خود به پاکسازي طبيعت زادگاه خود و همچنين کاشت 110 نهال در منطقه چاه بوعلي امامزاده عبدا... اقدام کردند. اين انجمن برنامه خود را به ياد هادي فهيمي، کارشناس خبره حيات وحش و ديگر جان باختگان سقوط هواپيماي تهران ياسوج برگزار کرد.
    
    به احترام زمين
    


 روزنامه جام جم، شماره 5060 به تاريخ 14/12/96، صفحه 15 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه شهر و ساختمان
متن مطالب شماره 126، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است