|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/12/14: شير چنددرصد چربي مي نوشي؟
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5434
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5060 14/12/96 > صفحه 13 (سلامت) > متن
 
 


شير چنددرصد چربي مي نوشي؟


نويسنده: فاخره بهبهاني

امروزه کارخانجات صنايع لبني پيشرفت هاي زيادي در توليد و عرضه طيف گسترده اي از محصولات لبني بخصوص غني سازي و تنوع بخشيدن به انواع شيرها داشته اند. شيرهاي با درجات مختلف چربي، کم لاکتوز، غني شده با ريزمغذي ها و امگا3 و نسل جديد شيرهاي فراپاستوريزه از اين نوع هستند. در اين نوشتار قصد داريم خصوصيات تغذيه اي انواع شيرهاي کارخانه اي و بايدها و نبايدهاي مصرف آن را مورد بررسي قرار دهيم.
    
    فوايد شيرهاي غني شده با ويتامين D3
    گاهي برخي کمبودهاي تغذيه اي که در افراد جامعه شيوع بيشتري پيدا مي کند را با غني سازي برخي محصولات غذايي تامين مي کنند. لبنيات بويژه شير به دليل مصرف روزانه، يکي از بهترين و مناسب ترين محصولات براي غني سازي است.
    ويتامين D3 اصلي ترين ريز مغذي است که مي تواند تا چند برابر، دريافت ويتامين D بدن را افزايش دهد و علاوه بر اين که با تقويت سيستم ايمني خطر ابتلا به التهابات اعصاب مرکزي را کاهش و از بروز و تشديد بيماري هاي خودايمني همچون ام اس و... جلوگيري مي کند، باعث جذب کلسيم نيز مي شود.
    شيري که به ميزان مشخص و براساس نياز روزانه با ويتامين D غني شده باشد براي همه افراد ساکن در شهرهاي آلوده بخصوص در روزهاي ابري مناسب است. مصرف روزانه اين شير به افراد در سنين رشد، سالمندان، خانم هاي باردار، افرادي که از منابع غذايي دريايي محروم اند و مبتلايان به کمبود کلسيم و ام اس پيشنهاد مي شود. به دليل اين که ويتامين D محلول در چربي است، ميزان آن در شير پرچرب بيشتر از شير کم چرب است؛ بنابراين هنگام انتخاب شيرهاي کم چرب انواعي را که با ويتامين هاي A و D و روي غني شده اند، بخريد. اين ريز مغذي ها روي ساير ترکيبات شير هيچ تاثير سوئي نگذاشته و اين شير در مقايسه با انواع شيرهاي معمولي طعم غني تر و رنگ تيره تري دارد.
    
    اين شيرها را جايگزين شير لبني نکنيد
    در برخي منابع و شبکه هاي مجازي آمده است اگر طعم شير لبني را دوست نداريد يا به واسطه مصرف آن دچار مشکلات گوارشي مي شويد، شير سويا، بادام يا نارگيل را جايگزين آن کنيد. اما بايد بدانيد اين شيرها گياهي و با شير لبني مخلوط نشده و به اندازه شير دام ريزمغذي هاي ضروري ندارند و از نظر ميزان کلسيم فقيرند. البته شير سويا به جذب کلسيم در بدن کمک مي کند و پروتئين آن با پروتئين شير برابري کرده و چربي آن غيراشباع و بدون کلسترول است، اما با تمام اين تفاسير هرگز نمي تواند جايگزين شير دام شود.
    
    مزيت شيرهاي کم چرب در چيست؟
    برخلاف ويتامين D که محلول در چربي شير است، اما کلسيم در فاز چربي شير وجود ندارد و شيرهاي کم چرب به لحاظ کلسيم غني تر هستند و اگر چربي شير بالا باشد يکي از عوامل دفع کلسيم است. مزيت استفاده از شيرهاي کم چرب اين است که وقتي چربي شير گرفته مي شود، جايگزين آن شير کم چربي مي شود که خود غني از کلسيم است. ضمن اين که شيرهاي پرچرب کالري بيشتري دارند و چاق کننده هستند و چربي آن در دراز مدت تهديدکننده سلامت افراد بالغ و کم تحرک خواهد بود.
    
    شير کم لاکتوز را چه کساني مصرف کنند؟
    شير کم لاکتوز محصولي است براي مصرف افرادي که نسبت به قند لاکتوز شير حساسيت نشان مي دهند و دچار علائمي چون نفخ، دل پيچه، اسهال و افزايش گاز روده مي شوند. در کارخانجات، لاکتوز شير به واسطه افزودن آنزيم لاکتاز، تجزيه و به قندهاي ساده و شيرين تبديل و تا 80درصد قابليت هضم پيدا مي کند که البته شيرهاي بدون لاکتوز قابليت هضم بهتري دارند. شيرهاي کم لاکتوز نسبت به شيرهاي معمولي طعم شيرين تري دارند، اما هر دو از نظر ميزان قند و ارزش غذايي و انرژي زايي برابري مي کنند. مبتلايان به ديابت بهتر است از شير کم لاکتوز کمتر مصرف کنند و قند آن را مد نظر داشته باشند. آگاه باشيد هر چه کمتر شير بخوريد حساسيت بدن به لاکتوز آن بيشتر مي شود. اگر تا چند روز به اندازه يک قاشق چايخوري شير معمولي بنوشيد و به مرور بر اين ميزان بيفزاييد مي توانيد دستگاه گوارش تان را در برابر لاکتوز شير تحمل پذير کنيد.
    
    نسل جديدي به نام شيرهاي فراپاستوريزه
    شير ESL يا فراپاستوريزه به شيري با زمان ماندگاري افزايش يافته گفته مي شود که از نظر شدت دماي فرآوري، دماي بيشتر از شير پاستوريزه و حرارت کمتر از شير استريليزه (فرادما) را تحمل مي کند.
    شيرفراپاستوريزه جزو شيرهاي پاستوريزه طبقه بندي شده و يکي از مهم ترين اهداف توليد آن، افزايش زمان ماندگاري شيرهاي پاستوريزه با حفظ طعم و کيفيت و ارزش تغذيه اي به منظور جلوگيري از عودت محصولات لبني تاريخ گذشته است. شيرهاي فراپاستوريزه بسته به کيفيت شير خام، نوع فرآيند و شرايط بسته بندي و نگهداري، زمان ماندگاري متفاوتي دارند.
    
    به کالري يک ليوان شير توجه کنيد
    شير به طور معمول وقتي از گاو دوشيده مي شود حاوي 5/3 درصد چربي است. شيرهاي با چربي بالاتر از 5/2 درصد پرچرب و پايين تر از آن نيم چرب و کم چرب محسوب شده و آن دسته از شيرهايي را که بين 5/0-1/0 درصد چربي دارند در اصطلاح شير خامه گرفته گويند. هر ليوان شير معادل 240 گرم است و يک ليوان شير بي چربي 90 کالري، يک ليوان شير کم چرب 120 کالري و يک ليوان شير پرچرب 150کالري انرژي توليد مي کند.
    
    مزيت شير غني شده با امگا3
    امگا3 به دليل خاصيت ضدالتهابي به پيشگيري از بيماري هاي قلبي عروقي بخصوص سکته قلبي کمک مي کند و براي پيشگيري از آلزايمر و بهبود افسردگي هاي خفيف، بويژه براي سالمندان مفيد است. شير به دو روش با امگا3 غني مي شود: يا به جيره غذايي دام مواد غني از امگا3 مي افزايند يا اين اسيد چرب را با درصد معيني به شير اضافه مي کنند. با توجه به اين که شيرهاي غني شده با امگا3 در مجاورت با حرارت، بوي زهمي همچون بوي ماهي مي گيرند اين نوع شيرها بايد به صورت سرد نوشيده شود. زياده روي در مصرف اين شيرها اثرات معکوسي دارد و بخصوص در دوران بارداري يا شيردهي مي تواند مشکل ساز شود.
    
    در کدام فصل، شير دام غني تر است؟
    بسته به علوفه تازه اي که دام مصرف مي کند در تابستان ميزان ويتامين هاي A،D،E شير نسبت به فصول سرد سال بيشتر است، اما ويتامين هاي BوC در شير تابستان و زمستان تفاوت زيادي ندارد. البته امروزه چون بيشتر گاوداري ها در سيستم هاي بسته و نيمه باز نگهداري مي شوند ارزش تغذيه اي شير آنها در فصول مختلف تفاوت چنداني ندارد.
    شير چنددرصد چربي مي نوشي؟
    


 روزنامه جام جم، شماره 5060 به تاريخ 14/12/96، صفحه 13 (سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بارآثار ديگري از "فاخره بهبهاني"

  پاسخ به شايعه نمك نشناسي!
فاخره بهبهاني، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  دسرهاي پودري خاصيتي هم دارند؟
فاخره بهبهاني، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
  وقتي رحم بزرگ مي شود / بزرگ شدن رحم، احتمال ناباروري و خطر سقط جنين را افزايش مي دهد
فاخره بهبهاني، جام جم 14/6/97
مشاهده متن    
  فصل مراجعه به اطباي سنتي / چه زماني و در چه شريطي به متخصص طب سنتي مراجعه كنيم؟
فاخره بهبهاني، جام جم 7/6/97
مشاهده متن    
  خون آشام هايي كه طبابت مي كنند! / اما و اگرهاي درمان بيماري ها با حشره درماني
فاخره بهبهاني، جام جم 30/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايراني تحقيقات پرستاري و مامايي
شماره 4 (پياپي 101)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است