|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/12/14: زمين لرزيد زمان ايستاد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5434
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5060 14/12/96 > صفحه 14 (جامعه) > متن
 
 


زمين لرزيد زمان ايستاد
گزارش ميداني جام جم از شرايط زلزله زدگان كرمانشاه پس از گذشت حدود 4 ماه

نويسنده: بهنام اكبري

سرماي استخوان سوز هنوز فروکش نکرده، اما ظهرهاي سرپل ذهاب خبر از گرماي طاقت فرسا مي دهد. نگراني از سرما دارد جاي خود را به گرماي طاقت فرسا مي دهد، اما اينجا در سرپل ذهاب هنوز اسکان زلزله زدگان به سامان نرسيده است. از التهاب روزهاي اول زلزله کم شده، اما از مشکلات زلزله زدگان نه. هنوز در پارک ها و کمپ هاي هلال احمر چادرهاي به گل نشسته از باران چند روز اخير خودنمايي مي کند و دل هر بيننده اي را به درد مي آورد. فرش و موکت هاي پهن شده رو به آفتاب نشان از خانه تکاني که نه، چادرتکاني عيد نيست؛ اينها را گل و لاي داخل شده به چادر و کانکس ها به اين روز انداخته است.
    به گزارش جام جم، هنوز خيلي ها در چادر زندگي مي کنند و به امکانات بهداشتي دسترسي ندارند، هنوز خيلي ها، شب با ترس مي خوابند. با اين که از زلزله حدود چهار ماه مي گذرد هنوز تن خيلي ها مي لرزد. اينها را از زندگي سخت زلزله زدگان در چادرهاي نامناسب مي شود فهميد؛ زلزله زدگاني که اگر همکلامشان شويد از درد و رنجي که مي برند، مي گويند.
     کمي آن سوتر از چادرهاي گل آلودي که در پارک شاهد برپا شده، صف طولاني سرويس هاي بهداشتي به چشم مي خورد. نزديک به سرويس هاي بهداشتي دختربچه اي بالا مي آورد و مادرش پشت او را مي مالد. مشخص است که شلوغي صف سرويس بهداشتي مجال نداده که او به آنجا برود.
    بيماري و کمبود امکانات بهداشتي را مي توان در جاي جاي مناطق زلزله زده ديد. اسکان موقت که قرار بود از حالت چادر خارج و به کانکس تبديل شود به طور کامل انجام نگرفت و زلزله زدگان با وعده تسريع در ساخت و ساز پذيرفتند که در چادر باشند. هيچ جاي خود شهر سرپل ذهاب خبري از بازسازي نيست، اما در روستاها شرايط بهتر است. به نظر مي رسد مردم روستاهاي دشت ذهاب ديگر به ديدن غريبه ها عادت کرده اند؛ غريبه هاي کت و شلواري که وارد روستا مي شوند و نتيجه ورودشان به گرفتن چند عکس سلفي و وعده ختم مي شود.
    
    وعده بازسازي
    کاک سيف ا... ، مرد 60 ساله اي است که زلزله زندگي اش را دگرگون کرده، او اين روزها روبه روي خانه اش که آوار شده چادري برپا کرده و همراه دختر دانشجو و همسرش زندگي مي کند.
    او مي گويد: بعد از سال ها با قسط و وام صاحب يک خانه در اينجا (به پشت سرش و خرابه هاي به جامانده از يکي از ساختمان ها اشاره مي کند) شديم.
    من اصلا طاقت و حوصله آپارتمان را ندارم و از روي ناچاري در آن زندگي مي کردم. اما آن هم يکشبه خراب شد.
    کاک سيف ا... مي گويد: از همان روز اول که زلزله آمد به ما گفتند چون ستون ها سالم مانده است؛ سه ماهه و درنهايت تا آخر سال واحدها را بازسازي مي کنيم.
    بيش از سه ماه از وعده اي که کاک سيف ا... از آن حرف مي زند، مي گذرد و بازسازي مسکن مهر در حال حاضر فعلا در مرحله آواربرداري و تخريب ديوار هاي باقيمانده است.
    
    خدمات درماني فقط تا 40 روز
    علي، مرد 50 ساله اي است که عصا زير بغل دارد و لنگ لنگان قدم برمي دارد. آن طور که او مي گويد در شب زلزله پاي چپش آسيب ديده و از طريق بيمارستان کرمانشاه به کرج اعزام شده است. چند روز بعد هم بدون اين که دوره درمانش کامل شود از بيمارستان مرخص مي شود و تا امروز که نزديک به چهار ماه از زلزله مي گذرد، سلامتش را به دست نياورده است. علي مي گويد: زماني که در بيمارستان کرج بودم چند بار به پزشک ها و پرستارها گفتم پاي من هنوز خوب نشده است. اما آنها مرا مرخص کردند. چند بار بعد از آن در کرمانشاه به دکتر مراجعه کردم، اما هزينه بالاي آزمايش و ويزيت اجازه تکميل درمان را به من نداد.
    او درباره اين که قرار بوده است هزينه هاي درماني زلزله زدگان رايگان باشد، توضيح مي دهد: فقط تا 40 روز بعد از زلزله خدمات درماني و بهداشتي رايگان بود و بعد از آن از بيماران و آسيب ديدگان حق ويزيت دريافت مي کنند.
    درمان ناتمام، نبود امکانات بهداشتي مناسب، سردي آب و هوا و ريزگردها فقط بخشي از مسائل بهداشتي زلزله زدگان است که با شروع فصل گرما اين مسائل به شرايط حادتري خواهد رسيد.
    خانم ناصري که از شاغلان در مرکز بهداشت و درمان شهرسرپل ذهاب است در کانکس هاي نزديک به مسکن مهر سکونت دارد و مي گويد:اوضاع بهداشتي در بيشتر کمپ ها و نقاط شهر بسيار اسفناک است.
    آن طور که او مي گويد، در اين محدوده نزديک به يکصد چادر و کانکس برپا شده که به صورت ميانگين در هر چادر چهار نفر اسکان دارند. با اين حساب، جمعيت400 نفري در اين منطقه حضور داشته که فقط به دو چشمه توالت دسترسي دارند.
    او ادامه مي دهد: اين تازه وضعيت سرويس بهداشتي است و حمام کردن که دردسرهاي خاص خود را دارد. ما هفته اي يک بار به شهر قصرشيرين مي رويم و در خانه خواهرم حمام مي کنيم.
    به گواه اهالي چادرها در ميان آنها افرادي هستند که يک ماه و بعضا تا 40 روز هم نتوانسته اند حمام کنند.
    نياز اساسي اين روزهاي مردم زلزله زده امکانات بهداشتي و حمام است. بيشتر از مسائل ساخت و ساز و بارندگي ها، مساله بهداشت است که با گرم تر شدن هوا به معضل جدي تري هم تبديل خواهد شد.
    
    5 ميليون يا کانکس
    تراژدي واگذاري کانکس و چادر در مناطق زلزله زده و سوء مديريت دستگاه ها در مواجهه با بحران پيش آمده هنوز هم در منطقه موج مي زند. جانمايي نامناسب مکان استقرار چادرها، پيش بيني نکردن محل سرويس هاي بهداشتي، در اولويت قرار ندادن استقرار مراکز بهداشتي و پزشکي و توزيع نامناسب کانکس ها بعد از زلزله 21 آبان باعث شده امروز مردم سرپل ذهاب، آن مردم قبل از زلزله نباشند و رقابت بر سر تصاحب يک کانکس، جايگزين مهر و محبت شان نسبت به هم شود.
    گروهي از زلزله زدگان ساکن پارک شاهد (نامناسبت ترين محل برپايي چادرها) مي گويند: در زمان توزيع چادر و کانکس بيشتر افرادي که در دستگاه هاي دولتي آشنا داشتند در اولويت بودند. حتي بعضي شرايط را بدتر کردند و با بداخلاقي هايي که دارند، کانکس ها را تصاحب کردند.
    آن طور که بيشتر اهالي تعريف مي کنند، افراد سودجو توانسته اند بيش از يک کانکس دريافت کنند و حتي آنها را باقيمت بيشتر به فروش برسانند.
    يکي از اهالي که کانکس خود را از خيرين دريافت کرده است، مي گويد: زماني که در بيمارستان امام خميني تهران بستري بودم با چند نفر آشنا شدم که بعدا آمدند و در سرپل ذهاب وقتي وضعيت بد سکونتم را در چادر ديدند، برايم يک کانکس تهيه کردند.
    او که در زمان زلزله در خانه استيجاري سکونت داشته است، مي گويد: زماني که براي گرفتن کانکس به نهادهاي دولتي مراجعه مي کردم به من مي گفتند در صورت گرفتن کانکس نمي توانم پنج ميليون تومان وام بلا عوض را دريافت کنم. اين درحالي است که من قبل از زلزله کارگر ساده بودم و با مشکلي که براي پايم پيش آمده است، به هيچ وجه نمي توانم کار کنم.
    بيکاري و از دست دادن شغل بعد از زلزله باعث شده است مردم بيشتر به گرفتن پنج ميليون تومان وام بلاعوض روي بياورند که همين امرباعث به وجود آمدن بسياري از مشکلات بهداشتي و درماني و عوارض ناشي از آن شده است.
    
    روستاي بي جا و مکان
    مشکلات پرداخت وام و بازسازي خانه زلزله زدگان از يک سو و طرح هاي جديد بنياد مسکن براي عقب نشيني يا تغيير محل فعلي روستاها از سوي ديگر مشکلات جديدي را بر سر راه اهالي روستاي تپاني در دشت ذهاب ايجاد کرده است؛ روستايي که از قرارمعلوم بايد از محل فعلي که قرار دارد تغيير مکان دهد و با دو روستاي ديگر تجميع شود.
    بختيار، يکي از جوان هاي اهل اين روستا که خانه شان در زلزله تخريب و صدمات جاني و مالي زيادي را متحمل شده، مي گويد: پيمانکاراني که به روستا مي آيند، مي گويند در نقشه جديد شما بايد دو متر از ساختمان خود عقب نشيني کنيد، چون مي خواهيم خيابان 12 متري احداث کنيم. اما شما کل روستاهاي منطقه را بگرديد، يک خيابان 12 متري پيدا نمي کنيد.
    او ادامه مي دهد: قرار بوده روستاهاي نورآباد، تپاني جديد و تپاني باهمديگر ادغام شوند، اما براي اين کار هيچ فکر اساسي نشده است و فقط به مردم فشار بي جا مي آورند براي تسريع در جابه جا شدن و عقب نشيني و مي گويند تا اين کار انجام نشود، طرح متوقف است.
    کمي بالاتر از محل روستا، گاوداري متروکه اي است که مالک آن جهاد کشاورزي است. گاوداري اي که چند سال پيش به صورت نيمه کاره افتتاح و بعد از آن رها مي شود. مردم روستا مي گويند زمين براي احداث گاوداري را خودشان به جهاد کشاورزي داده اند، اما هيچ سود و حاصلي برايشان نداشته است. آنها مي گويند گاوداري در بهترين نقطه ممکن از لحاظ دسترسي و در نقطه اتصال سه روستا به هم قرار دارد. با وجود فشارهاي بنياد مسکن مبني بر ساخت روستا براساس استانداردها و همچنين تمايل اهالي براي تجميع شدن، در اين ميان جهاد کشاورزي گاوداري متروکه را به مردم براي ساخت روستاي جديد واگذار نمي کند. حالا روستاي تپاني بعد از زلزله آبان به صورت کلي بي جا و مکان شده است.
    
    زمين لرزيد زمان ايستاد / گزارش ميداني جام جم از شرايط زلزله زدگان كرمانشاه پس از گذشت حدود 4 ماه
    


 روزنامه جام جم، شماره 5060 به تاريخ 14/12/96، صفحه 14 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بارآثار ديگري از "بهنام اكبري"

  دارو با پارو / مشكلات بازار دارو به آشفته بازار نسخه نويسي و تجويز دارو محدود نمي شود
بهنام اكبري، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  يك كلاس درس براي همه ايران / روايت خواندني از ماجراي 16 دانش آموز يك كلاس در منطقه محروم سيستان و بلوچستان كه همگي در رشته پزشكي قبول شدند
بهنام اكبري، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  شيپور گراني روي ديوار / جام جم از آشفته بازار تعيين قيمت در فضاي مجازي گزارش مي دهد
بهنام اكبري، جام جم 21/6/97
مشاهده متن    
  نبض تند كريمخان، نبش خردمند / گزارش ميداني جام جم از وضعيت داروخانه 13 آبان در روزهايي كه كمبود دارو، بيماران را با بحران مواجه كرده است
بهنام اكبري، جام جم 19/6/97
مشاهده متن    
  ديوار كوتاه قانون / جام جم بررسي مي كند، آيا در برخورد با مفسدان اقتصادي خلا قانوني وجود دارد؟
بهنام اكبري، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه كومش
متن مطالب شماره 3 (پياپي 75)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است