|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/12/14: توليد كننده ايراني؛ قهرمان ملي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5434
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5060 14/12/96 > صفحه 20 (صفحه آخر) > متن
 
 


كافه ميرداماد 
توليد كننده ايراني؛ قهرمان ملي
با مجتبي حسينخاني، رئيس شوراي سياستگذاري كمپين «آري به توليد ملي»

نويسنده: طاهره آشياني

دهه 60 که انقلاب تازه به پيروزي رسيده بود و مردم به تفکرات انقلابي بيشتر پايبند بودند و تجمل گرايي مسير زندگي ها را تغيير نداده بود، تفکر جمعي بر اين باور بود براي داشتن کشوري آزاد و مستقل بايد از توليد ملي حمايت کرد. با اين که کشور در جنگ و دفاع بود اما تفکر استفاده از کالاي ايراني، اصل و محور متفکران جامعه بود، آنها مي دانستند که براي حمايت و ترويج اين فکر بايد روي دانش آموزان کار کنند به همين دليل هم معلمان مدام به دانش آموزان يادآوري مي کردند والدين خود را به استفاده از کالاهاي ايراني تشويق کنند.زمان گذشت و واردات بي رويه کالاهاي خارجي جاي تفکر حمايت از توليد ايراني را گرفت و تا مسئولان و مردم به خود آمدند، ديدند کار از کار گذشته و بسياري از کارگاه ها و شرکت هاي توليد کننده کالاي داخلي ورشکست شده اند. رهبر معظم انقلاب بارها و بارها نسبت به اين موضوع هشدار دادند اما واقعيت اين است که بسياري از کارگاه هاي توليدي ورشکست و تعطيل شده اند و براي راه اندازي آنها زمان و هزينه زيادي نياز است. در اين شرايط چند جوان دهه شصتي، بدون هيچ چشمداشتي کمپين «آري به توليد ملي» را راه اندازي کردند تا به مسئولان و مردم يادآوري کنند که براي داشتن کشوري مستقل راهي بجز حمايت از توليد داخلي نيست.با مجتبي حسينخاني، رئيس شوراي سياستگذاري اين کمپين مردمي هم صحبت شديم تا در آستانه سال نو برايمان از تاثيرات حمايت از توليد داخلي به منظور رونق اقتصادي بگويد.
    
    با نزديک شدن به عيد نوروز و بالارفتن ميزان خريد مردم، فعاليت خود را گسترش داده و مردم را به خريد اجناس ايراني تشويق مي کنيد، ايده حمايت از توليد ملي چگونه شکل گرفت؟
    بيش از 4 سال از شروع به فعاليت کمپين «آري به توليد ملي» توسط جمعي از دلسوزان عرصه توليد و اشتغال مي گذرد. در اين سال ها فرهنگسازي براي استفاده از محصولات داخلي در اولويت ما قرار گرفته است. اين کمپين به صورت خودجوش و بدون استفاده از منابع مالي دولتي و حتي خصوصي فعاليت مي کند. توجه به توليد ملي آنقدر مهم است که رهبر انقلاب در چندين سخنراني از فروشگاه هايي که کالاهاي داخلي را با افتخار مي فروشند،ياد کرده و به مردم توصيه فرموده اند که اجناس ايراني را در سبد خريد خود قرار دهند. با نزديک شدن به عيد نوروز و در چند روز گذشته آقايان محمد شريعتمداري؛ وزير صنعت، معدن و تجارت، علي اکبر ولايتي، اکبر ترکان، حجت الاسلام مرتضي اشراقي و جمعي ديگر از شخصيت هاي سياسي و فعالان اجتماعي از اين حرکت حمايت کرده اند که اين نشانگر موفقيت کمپين در ايجاد انگيزه حمايت از توليد ملي است.
    
    بهترين راه حمايت از توليد ملي، استفاده مسئولان از کالاهاي ايراني است آيا در اين زمينه هم فعاليت داريد و گرايش آنها را رصد مي کنيد؟
    دولت يازدهم در بخشنامه اي، ادارات دولتي را موظف به خريد کالاهاي ساخت ايران کرد، اما متاسفانه گزارش هاي زيادي به کمپين رسيد که نشان مي دهد اين بخشنامه در بعضي ادارات ناديده گرفته شده است. اما به هر حال اين يک اقدام مناسب و رو به جلو از سوي دولت است که اگر با نظارت همراه شود در حمايت از توليد ملي تاثيرگذار خواهد بود. همچنين مسئولان عالي رتبه نيز تمايل خود جهت حمايت از کالا هاي ايراني را بارها اعلام کرده اند که اميدواريم اين مساله از شعار به عمل و يک اعتقاد قلبي تبديل شده و مردم آن را به چشم ببينند تا ديگر اين سوال برايشان پيش نيايد که آيا مسئولان هم از کالاهاي ايراني استفاده مي کنند يا خير؟
    
    از توليدکننده کالاي ايراني به عنوان قهرمان ملي ياد مي کنيد . به نظرتان چرا توليد کننده داخلي قهرمان است؟
    متاسفانه ما سال هاست در تعريف قهرمان واقعي براي کشور دچار خطا شده ايم، معمولا هنرمندان و ورزشکاران را به عنوان قهرمانان و الگو هاي جامعه معرفي مي کنيم. اگرچه يک هنرمند و ورزشکار هم اگر همه اصول حرفه اي و اخلاقي را ر رعايت کند، مي تواند به يک چهره ملي و قهرمان تبديل شود، اما قهرمانان مي توانند از طيف هاي مختلف باشند و محدود به قشر خاصي نشوند. از نظر ما قهرمانان واقعي کساني هستند که در جهت اعتلاي توليد، پيشرفت، اشتغال زايي و ارتقاي کرامت انساني فعاليت مي کنند. آيا يک توليد کننده و کارآفرين که با ايجاد ده ها، صدها يا هزاران فرصت شغلي و به کارگيري نيروهاي جوياي کار باعث مي شود آدم هاي زيادي به زندگي خود سر و سامان دهند، قهرمان نيست؟ معتقديم چنين کارآفريني که براي رشد جامعه و بهبود شرايط زندگي ديگران تلاش مي کند، قهرمان است و بايد از او حمايت شود. ما در پويش «آري به توليد ملي» سعي مي کنيم جايگاه و ارزش واقعي توليد کنندگان را به جامعه يادآوري کرده و نگاه مردم را به مساله توليد تغيير دهيم و توليد داخلي را به عنوان گزينه قابل توجه و احترام در اذهان مردم تبيين کنيم.
    
    بسياري از مردم بر اين باورند که کالاهاي داخلي کيفيت مناسبي ندارند به همين دليل آنها ترجيح مي دهند کالاي خارجي خريداري کنند. چه روش هايي براي تشويق توليد کننده ها به سمت توليد کالاي با کيفيت داريد؟
    در بعضي موارد گفته شما درست است، اما در بسياري از توليدات،کيفيت کالاي ايراني آنقدر خوب است که مي تواند با توليدات خارجي رقابت کند فقط بايد آنها را به مردم معرفي کرد و به هر شکل ممکن از آنها حمايت کنيم. مثلا صنعت نساجي، پوشاک و کفش در کشور ما سابقه بسيار طولاني داشته و توليدات اين حوزه ها کيفيتي بسيار بهتر از محصولات کشورهاي منطقه دارند. اما متاسفانه واردات بي رويه، بازار پوشاک و کفش ما را قبضه کرده اند. ما بايد مردم را به خريد کالاي ايراني تشويق کرده و مزاياي پنهان اين خريد را که قابل مشاهده نيست مانند اشتغال زايي و پيشرفت صنعت داخلي را پررنگ کرده و آنها را به مردم نشان دهيم. فرهنگسازي براي افزايش کيفيت محصولات داخلي را نيز شروع کرده ايم و اميدواريم بتوانيم توليدکنندگان ايراني را با خود همراه کنيم.اخيرا با ساخت نماآهنگ هايي تلاش مي کنيم با اعداد و ارقام به توليدگران ثابت کنيم با افزايش کيفيت کالاها مي توانند فروش خود را افزايش داده و به اين وسيله کار و درآمد خود را گسترش دهند.
    
    کمپين هاي مردمي چه تاثيري در نگرش مردم دارند و چگونه مي توانند اثرگذارتر باشند؟
    کمپين هاي مردمي که درجهت مفهومي با ارزش فعاليت مي کنند، قطعا اثرگذار و جريان ساز هستند. در اين ميان حمايت رسانه ها بخصوص رسانه ملي مي تواند به اين اثرگذاري کمک بيشتري کند.در همين جا از مدير رسانه ملي، معاونان و مديران ايشان مي خواهم که به پويش «آري به توليد ملي» بپيوندند و به فرهنگسازي در اين زمينه به ما و توليدکنندگان داخلي کمک کنند. براي داشتن کشوري مستقل چاره اي جز ايستادن روي پاي خود و استفاده از توليدات داخلي نداريم.
    * روزنامه نگار
    
    كافه ميرداماد: توليد كننده ايراني؛ قهرمان ملي / با مجتبي حسينخاني، رئيس شوراي سياستگذاري كمپين «آري به توليد ملي»
    


 روزنامه جام جم، شماره 5060 به تاريخ 14/12/96، صفحه 20 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بارآثار ديگري از "طاهره آشياني"

  از كرخه تا «خاك سرخ» / گفت و گو با منوچهر محمدي در سومين سالگرد درگذشت هما روستا
طاهره آشياني، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  حنجره اي نذر حنجره طفل رباب / گفت وگو با صديقه بحراني؛ خواننده لالايي حضرت علي اصغر(ع)
طاهره آشياني، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  امام حسين(ع) طلبيد تا در مختار بازي كنم / گفت وگو با رحمان باقريان، بازيگر نقش زربي در سريال «مختارنامه»
طاهره آشياني، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  آواي دشتي در دستگاه سيدالشهدا (ع) / گفت و گو با اكبر سلطانعلي كه بازي و صدايش در مختارنامه ماندگار شد
طاهره آشياني، جام جم 21/6/97
مشاهده متن    
  كار شبيه خوان ها كار دل است / تعزيه خواني و پرده خواني ماه محرم به روايت جواد انصافي
طاهره آشياني، جام جم 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت صنعتي
متن مطالب شماره 32 (پياپي 1101)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است