|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/12/24: ورود آقايان آزاد است
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4303
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4051 24/12/96 > صفحه 15 (ورزش) > متن
 
      


گپ و گفت 
ورود آقايان آزاد است
درباره ورزش پيلاتس در باشگاه هاي تهران

نويسنده: عليرضا محمودي


    
    پاييز سال گذشته بود كه با چند تا از دوستان راهي استخر بودم. بليت نگرفته بودم كه صداي فش فشي را شنيدم. صدايي منظم كه انگار تعدادي مرد بيكار مشغول تقليد صداي افكت شليك گلوله در فيلم هاي وسترن اسپاگتي هستند. به سمت دري رفتم كه رويش نوشته بودند: با كفش وارد نشويد. از لاي در نگاه كردم از ميان بوي هميشگي محيط هاي ورزشي آقايان، تعداد قابل توجهي آقا خيلي جدي كارهايي مي كردند كه به نظر خيلي ساده مي آمد. وقتي بيشتر به آنها دقت كردم ديدم اين كارهاي ساده را به سختي انجام مي دهند و نايي براي شان نمانده، به طوري كه وقتي مربي گفت خوبه همه اصواتي از خود منتشر كردند كه فقط در سالن هاي وزنه برداري مي توان شنيد. كاري كه آنها مي كردند پيلاتس بود. اين روزها همه چيز به گوگل ختم مي شود و كافي است به فارسي يا هر زبان ديگري اين كلمه را گوگل كنيد. نتيجه شكست آلمان در جنگ جهاني اول فقط حزب نازي نبود. ژوزف هوبِرتوس پيلاتِس يك ورزشكار حرفه اي كه در جنگ اسير شده بود، تصميم گرفت براي كاهش درد و بالا بردن استقامت بدن كاري بكند. به عنوان يك طرفدار دو آتيشه تيم ملي فوتبال آرژانتين علاقه اي به ماشين ورزشي آلمان ها ندارم، اما پيلاتس مثل اغلب نوابغ آلماني اين دوران راهي امريكا شد تا ايده هاي ورزشي اش را آنجا پرورش بدهد و آن را به يكي از پرطرفدارترين روش هاي آمادگي جسماني در جهان تبديل كند. اين روزها پيلاتس در كنار بنز و بوش و باير و آديداس از معروف ترين برندهاي آلماني در جهان است. يازده سال پيش بهاره عطري براي اولين بار پيلاتس را به ايراني ها معرفي كرد و باعث شد به طور ناخودآگاه اغلب آقايان فكر كنند كه پيلاتس ورزشي مخصوص خانم هاست. با اينكه موسسه پيلاتس ايرانيان توسط عطري و مرتضي شفيعي اداره مي شود، اما هنوز تصور زنانه بودن پيلاتس وجود دارد. در تهران تعداد مربيان پيلاتس زياد نيست كه به طور حتم با افزايش مرداني كه پيلاتس كار مي كنند، حتما بيشتر خواهد شد.براي من كه ورزش كردن نه يك انتخاب بلكه يك اجبار بود، حالا پيلاتس يك عادت غيرقابل ترك شده. انجام حركات به ظاهر ساده اش و انجام دم و بازدم قوي و توليد همان فيش فيش هاي رايج برايم مثل نان شب واجب شده. براي ما مردان ميانسال پيلاتس آب حيات است. دوست داشتم كه با مربي كه دليل اصلي اعتيادم به پيلاتس است، حرف بزنم و آن را منتشر كنم. آقاي سيد حسن موسوي، مربي من و خيلي از مرداني است كه پيلاتس را براي تاب آوردن فشار هاي جسمي و روحي زندگي امروز انتخاب كرده اند. ما مردان خوش شانسي هستيم كه مربي باسواد و علاقه مند ما را تمرين مي دهد و با ارتباط روحي عميقي كه با شاگردان عرق ريز و نفس زن خود برقرار مي كند باعث مي شود كه روزهاي زوج هر جا كه باشيم خودمان را براي يك ساعت دم و بازدم قوي به باشگاه برسانيم.
    
    

    
    از سوالي شروع مي كنم كه همه از من مي پرسند، پيلاتس مگر ورزش بانوان نيست؟
    دليل اين تصور، استقبال خوب خانم ها از اين ورزش است كه باعث ايجاديك تصوير زنانه از آن شده اما از حقيقت به دور است. اين روش تمريني توسط يك مرد طراحي و توسعه پيدا كرده، در ضمن در اغلب آقايان يك ذهنيت شكل گرفته كه «اين سبك تمرينات براي مردان مناسب نيست، من يك مرد قوي هستم و بايد چيزي سنگين را بلند كنم، ضربه محكمي به حريف وارد كنم يا تيم مقابل را شكست بدهم» وقتي با فردي كه اين ذهنيت را دارد گفت وگو مي كنم، به او مي گويم ژوزف پيلاتس يك مرد بوكسور و ژيمناست بود، نه يك رقصنده، براي او از تاثيرات مثبت و سازنده پيلاتس بر ساختار بدن مي گويم از اينكه به كمك اين تمرين ها مي تواند بهتر وزنه يا ضربه بزند، بيشتر بدود.
    
    يك بار در يك مهماني دوست ورزشكاري بود و براي من توضيح داد كه پيلاتس ورزش نيست و يك روش درماني يا پيشگيري است. آيا اين طور است؟
    فعاليت بدني مستمر از اصول حفظ سلامتي است، جسم دايم در حال تحليل است و نياز به بازپروري دارد و چنانچه اين پازپروري صورت نگيرد دچار بيماري خواهيم شد. نه تنها پيلاتس بلكه مي توان اغلب فعاليت هاي بدني سلامت محور را يك روش پيشگيري از بيماري يا روشي براي حفظ سلامتي دانست چرا كه صرفا يك فعاليت جسمي ساده نيستند، بلكه توانايي هاي پيچيده مغز را در كارهاي گوناگون از جمله هماهنگي، چالاكي و تصميم گيري بهتر بهبود مي بخشند و كليدي براي آزادسازي و رهايي بدن از انواع فشارهاي ذهني، روحي و جسمي هستند. اما ممكن است روش منطقي تمرين هاي پيلاتس، بهبود آسيب هاي مختلف جسمي و رواني و اينكه اين روش تمريني در كمترين زمان، بيشترين نتيجه را در بر دارد و هرگز وضعيت بدن را بدتر نمي كند (در صورت اجراي صحيح) باعث اين نتيجه گيري توسط ايشان شده باشد.
    
    برخي معتقدند پيلاتس يك مكمل براي ورزشكاران حرفه اي است كه مي خواهند قدرت بدني بيشتري داشته باشند؟
    پيلاتس به تنهايي يك روش تمريني كامل است و براي همه ورزش ها يك مكمل بسيار مفيد است، به نظر من مانند دستور زبان براي يك زبان است، مجموعه اي از قوانين و ساختارها كه باعث شناخت و درك كاملي نسبت به جسم شده تا مفهوم بيشتري از حركات و رفتارهاي بدني پيدا كنيم. در نتيجه امكان اشتباه در هر حركت مانند وزنه زدن، دويدن يا ضربه زدن را به حداقل برسانيم. براي مثال اكثر افرادي كه با هر نوع سابقه ورزشي در كلاس هاي تي آر ايكس من حاضر مي شوند، در شروع به سختي تمرينات را انجام داده و جلسات زيادي را با هم صرف مي كنيم تا متوجه رابطه جاذبه، وزن و وضعيت بدن شان شده و بتوانند حركات را صحيح انجام دهند، اما افرادي كه قبلا پيلاتس را تجربه كرده اند، بسيار سهل و راحت با فشار وارده به بدن شان كنار مي آيند و از آنجا كه تاكيد اين روش به تقويت مركز قدرت بدن است حركت ها را يكپارچه و هماهنگ انجام مي دهند، همچنين من با بسياري از ورزشكاران حرفه اي در رشته هايي مانند گلف، تنيس، پرورش اندام، حتي بازيگري تئاتر و نوازندگي تمرين كرده ام كه بعد از آن به گفته خودشان تغييرات خارق العاده اي را تجربه كرده بودند و آرزو مي كردند اي كاش زودتر با پيلاتس آشنا مي شدند.
    
    بگذاريد يك سوال خصوصي بپرسم. به عنوان يك مرد ايراني چطور به پيلاتس علاقه مند شديد؟
    فعاليت هاي بدني كه چند سال متوالي در كودكي انجام مي دادم ژيمناستيك و شنا بود، همين جا از پدر و مادرم متشكرم كه باعث شدند از كودكي علاقه مند به ورزش باشم، از همان دوران اشتياق عجيبي به اجراي كامل و دقيق حركات داشتم يك نوع نظم كه در باقي جزييات زندگي هم تا الان تسري پيدا كرده، در اولين جلسه آشنايي با پيلاتس تاكيد بر اجراي دقيق و صحيح حركات برايم جالب و هيجان انگيز شد و در همان جلسه مشتاق اين رشته شدم. اين نكته را هم اضافه كنم كه رفتار و منش و تسلط استادم آقاي مرتضي شفيعي تاثير بيشتري در ايجاد علاقه مندي من به اين رشته داشت. عشق به تمرين را ايشان در من ايجاد كرد، تمريناتي كه باعث مي شد بعد از اتمام كلاس احساس رهايي و سبكي خاصي داشته باشم كه قبلا در رشته هاي ديگر ورزشي تجربه نكرده بودم همچنين بعد ازمدتي دردهايي كه در نواحي مختلف بدنم به واسطه تمريناتي كه در رشته رزمي داشتم رفع و باعث شد تا اين روش تمريني را ادامه داده و انگيزه را در من ايجاد كند تا به آموزش اين رشته بپردازم.
    
    الان همه دنبال فيتنس هستند. آيا تمرينات پيلاتس مي تواند در كاهش وزن يا افزايش وزن تاثيرگذار باشد؟
    اگر به دنبال كاهش يا افزايش وزن هستيم، انجام هيچ ورزشي به تنهايي كارساز نخواهد بود. اگر سبك زندگي را اصلاح نكنيم هرگز به تناسب و سلامت نخواهيم رسيد. بدن يك سامانه هوشمند است يك كل نظام دار براي رسيدن به تناسب و تعادل: تغذيه و خواب مناسب از اهميت بيشتري نسبت به فعاليت بدني برخوردارند. ضمن اينكه ژنتيك يا صفات و ساختمان بدني كه با آن متولد مي شويم در تركيب بدن ما بسيار تاثيرگذار است و تعيين كننده ساختار توده بدني ما است. در پاسخ به سوال شما بايد بگويم بله پيلاتس به شما كمك مي كند تا به تناسب رسيده و موزون شويد، اين تمرين ها به شكل محسوسي موجب كاهش درصد چربي بدن و در عين حال افزايش توده عضلاني شما مي شود در نتيجه شكل بدن تان را تغيير مي دهد و آن را يكپارچه مي كند، حتي اگر عدد روي ترازو تغيير نكند، لباس هاي شما بهتر به بدن تان مي نشيند، چه اضافه وزن داشته باشيد چه كمبود وزن با اين تمرينات به وزن طبيعي خواهيد رسيد، اما دقيقا چقدر و چگونه بستگي به تيپ بدني، نوع تمرين، تغذيه، خواب و تسلط مربي شما دارد.
    
    پيلاتس در رفع چه بيماري، ناهنجاري و ناراحتي هايي موثر ا ست؟
    پيلاتس يك روند بازگشت به زندگي طبيعي است و اصولا با هر آنچه غيرطبيعي است منافات دارد. سيستم ورزشي امن و معقولي است كه به شما كمك مي كند نسبت به خود شناخت بيشتر و بهتري پيدا كنيد. متاسفانه شيوه زندگي و عادت هاي نادرست باعث بروز ناهنجاري هاي مختلف به ويژه در نوجوانان و جوانان شده و روز به روز به تعداد افرادي كه از ساختار طبيعي بدن فاصله مي گيرند و دچار عارضه هاي مختلف جسمي و رواني اعم از استرس، سرددرد، دردهاي گردني، كمري و... مي شوند، افزوده مي شود. پيلاتس مي تواند در برطرف كردن اين عوارض كمك كننده باشد. اگر آسيب ديده ايد، متوجه خواهيد شد اين تمرين ها بدن شما را كاملا محسوس و به سرعت ترميم مي كند و قدرت عضلاني و انعطاف بدني تان را افزايش مي دهد. پيلاتس با تحريك حواس درگير در تعادل، شرايطي براي به چالش كشيدن دستگاه تعادل فراهم مي كند و از اين طريق در بهبود تعادل بسيار موثر است. در پژوهش هاي بسياري ثابت شده شيوه صحيح تنفس مي تواند قواي ايمني بدن را تقويت كند، اضطراب و افسردگي را كاهش دهد و آهنگ پيري را كند سازد، همچنين تاثير ورزش هاي تنفسي بر عمل هضم و تقويت دستگاه گوارش نيز غيرقابل انكار است. تنفس يك فرآيند ناخودآگاه و خودكار است: كاري كه ما هر لحظه، بدون اينكه بر آن تمركز داشته باشيم، انجام مي دهيم. از مهم ترين ويژگي ها و اصول پيلاتس روش تنفسي آن است، با مداومت بر انجام اين تمرينات كه منجر به تقويت عضلات بين دنده اي مي شود مي توان حجم ريه را افزايش داد، فرآيند خودآگاه تنفس را تجربه و ريتم تنفس را تنظيم كرد، در نتيجه طعم رهايي و در لحظه بودن را چشيد. در طول اين چند سال به تجربه براي من ثابت شده افرادي كه دچار ناهنجاري هاي اكتسابي آناتوميكي از قبيل گودي كمر، افتادگي شانه، كوتاهي عضلات مختلف بدن يا سندرم متابوليك يا خستگي و فرسودگي بوده اند با اين تمرينات به شكل محسوسي بهبود مي يابند.
    
    آيا تمرينات پيلاتس باعث افزايش قد هم خواهد شد؟
    قطعا بهترين و طبيعي ترين راه براي به حداكثر رساندن قامت، اصلاح ساختار بدن است. براي مثال بدن ما در طول زندگي و با افزايش سن دچار قوس هاي غيرطبيعي مي شود، افزايش اين قوس هاي غيرطبيعي دلايل متعددي دارد مانند: كمبود آگاهي در مورد دستگاه حركتي، گسترش فناوري و در نتيجه كمبود فعاليت هاي بدني يا نشستن هاي طولاني مدت يا استفاده بي وقفه از گوشي هاي هوشمند و همچنين نيرويي كه جاذبه بر بدن وارد مي كند. در حال حاضر اكثر افراد جامعه دچار گوژپشتي در ناحيه گردني، افزايش نابهنجار گودي كمر يا كوتاه شدگي عضلات مختلف بدن هستند پس در نتيجه خميده هستند و از حالت طبيعي كوتاه تر. پيلاتس يكي از بهترين انتخاب ها جهت رسيدن به وضعيت مطلوب است، به كمك اين روش و تاكيدي كه بر تقويت و كشش عضلات دارد، قدرت، استقامت و انعطاف بدن به وضوح افزايش پيدا مي كند در نتيجه انحناهاي غيرطبيعي ناشي از الگوهاي نادرست قامتي بهبود مي يابد و بدن در برابر گرانش مقاوم مي شود. به همين دليل قامت كشيده تر مي شود، لذا چنانچه به انحناي غيرطبيعي مبتلا باشيد قطعا افزايش قد را تجربه خواهيد كرد.
    
     برخي براي توصيف پيلاتس از تركيب يوگاي قدرتي يا حركاتي شبيه به تاي چي استفاده مي كنند. اين عبارت درست است؟
    كساني كه اين عقيده را دارند، اطلاع دقيقي از تاريخ و ساختار هيچ كدام از رشته هاي ذكر شده ندارند. قطعا پيلاتس برگرفته از يوگا، تاي چي يا چي كنگ نيست. در حالي كه ژوزف پيلاتس بسياري از رشته هاي ورزشي را مورد بررسي قرار داده و ممكن است در معرض اين رشته ها بوده باشد اما شواهد تاريخي وجود ندارد كه ايشان روش خود را از يك رشته خاص وام گرفته باشد. اين رشته ها در اصل مكاتب كهن شرقي هستند و داراي ابعاد خاص فلسفي كه تاكيد بر تسهيل گردش انرژي حيات در بدن دارند و علاوه بر تمرين هاي بدني، توصيه هاي ويژه اي به رژيم هاي غذايي خاص، دستورات اخلاقي و مراقبه ها جهت رسيدن به آرامش ذهني و تقويت روح دارند. پيلاتس با رشته هاي ذكر شده از نظر بينش، روش و ساختار تفاوت هاي بنيادي دارد. شايد يكي از دلايلي هم كه باعث اين نتيجه گيري شده اين باشد كه در كشور ما به ندرت شاخه دستگاهي پيلاتس شناخته شده در حالي كه ژوزف پيلاتس روش خود را با ساخت و ابداع دستگاه هاي خاصي براي معالجات توانبخشي شروع كرد. در حقيقت، رشته ورزشي پيلاتس را مي توان به طور تقريبي به دو شاخه زميني يا دستگاهي طبقه بندي كرد كه در اكثر مجموعه هاي ورزشي ايران بخش زميني آن تمرين مي شود.
    
    از معدود مربيان مرد اين رشته در كشور هستيد. ميزان علاقه آقايان به پيلاتس را چگونه ارزيابي مي كنيد؟
    در كل آقايان كمتر به فكر سلامتي خود هستند. آمارها نشان مي دهد كه مردان بيشتر از زنان با عوامل خطرزا مانند: مصرف دخانيات، كم تحركي، تغذيه نامناسب و بيماري هاي متعدد ديگر روبه رو هستند. متاسفانه عموم مردم به خصوص آقايان از تاثيرات مثبت و سازنده اين رشته كم اطلاع هستند. با اين حال استقبال آقايان روز به روز بيشتر مي شود، اغلب افرادي كه به باشگاه مراجعه مي كنند، مي گويند: محيط باشگاه هاي بدنسازي را نمي پسندند و دوست دارند تمرين هاي گروهي و با نشاط را دنبال كنند، دچار مصدوميت ورزشي شده اند و دنبال تمرين هاي تقويتي و ترميمي هستند يا جواناني كه به دلايل مختلف دچار اندام ناموزون هستند و در جست وجوي ورزشي اصلاحي و سالم هستند، اخيرا هم بسياري از فيزيوتراپيست ها، كايروپراكترها و ارتوپدها به اين نتيجه رسيده اند كه تلفيق روش تمريني پيلاتس با تمرينات توانبخشي مي تواند روند بهبودي را سرعت ببخشد لذا به مراجعه كنندگان خود پيلاتس را توصيه مي كنند.
    فعاليت بدني مستمر از اصول حفظ سلامتي است، جسم دايم در حال تحليل است و نياز به بازپروري دارد و چنانچه اين پازپروري صورت نگيرد دچار بيماري خواهيم شد. نه تنها پيلاتس بلكه مي توان اغلب فعاليت هاي بدني سلامت محور را يك روش پيشگيري از بيماري يا روشي براي حفظ سلامتي دانست چرا كه صرفا يك فعاليت جسمي ساده نيستند، بلكه توانايي هاي پيچيده مغز را در كارهاي گوناگون از جمله هماهنگي، چالاكي و تصميم گيري بهتر بهبود مي بخشند و كليدي براي آزادسازي و رهايي بدن از انواع فشارهاي ذهني، روحي و جسمي هستند.
    گپ و گفت: ورود آقايان آزاد است / درباره ورزش پيلاتس در باشگاه هاي تهران
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4051 به تاريخ 24/12/96، صفحه 15 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار
    آثار ديگري از "عليرضا محمودي"

  ديدار با نويسنده باشكوه / هوشنگ گلشيري 90 ساله شد
عليرضا محمودي ايرانمهر*، ايران 24/12/96
مشاهده متن    
  فيلم ژانر دارد نه پيام / گفت وگو با عليرضا كاوه به خاطر كتابش درباره ژانر هاي سينمايي
عليرضا محمودي، اعتماد 18/5/95
مشاهده متن    
  يك شب درهتل زندان قصر
عليرضا محمودي ايرانمهر، اعتماد 20/10/93
مشاهده متن    
  كاشكي فاميل بوديم / به بهانه مرگ ناصر گيتي جاه بازيگر سينما،تئاتر وتلويزيون
عليرضا محمودي، اعتماد 21/1/93
مشاهده متن    
  پرتو مهتدي و كلمه سوم / لعنت به اين شغل لعنتي
عليرضا محمودي، اعتماد 9/11/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پزشكي اروميه
متن مطالب شماره 10 (پياپي 2910)، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است