|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/16: ۵ ديدگاه درباره گردشگري ۹۶
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4297 16/1/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


۵ ديدگاه درباره گردشگري ۹۶
فعالان توريسم ايران از سايه روشن اين صنعت مي گويند


نويد شکراللهي دنياي اقتصاد : سال ۹۶ را مي توان سال پرفراز و نشيبي براي صنعت گردشگري ايران دانست. «تغيير رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري»، «کاهش تعداد گردشگران ورودي به ايران و افزايش خروج گردشگران ايراني»، «رکوردزني سفر ايرانيان به ترکيه» و «افزايش قابل توجه عوارض خروج از کشور» ازجمله خبرهاي پرحاشيه در اين سال بودند که مستقيما به صنعت گردشگري کشور مربوط مي شدند.
    کارشناسان و فعالان اين حوزه با ارزيابي عملکرد صنعت گردشگري کشور در سال گذشته و با توجه به رخدادهاي پيش آمده در آن، بر اين نکته اتفاق نظر دارند که سال ۹۶ را نمي توان سال موفقي در عرصه گردشگري نام گذاري کرد و بهبود چنداني در شاخص ها و کم و کيف اين صنعت در سطح کشور حاصل نشد. هرچند برخي اعتقاد دارند با توجه به تعامل مثبت ايجاد شده ميان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با تشکل هاي بخش خصوصي گردشگري مي توان به بهتر شدن جايگاه اين صنعت در سال هاي آينده اميدوار بود، اما برخي ديگر از کارشناسان با پيش بيني استمرار در سير نزولي گردشگري کشور، فقدان برنامه ريزي کلان و منسجم در اين عرصه را عامل مهمي در ايجاد اين وضعيت مي دانند. با اين حال و بنا به باور کارشناسان، فاکتورهاي متنوعي در توفيق صنعت گردشگري کشور اثرگذار هستند که با نگاه به فراز و نشيب هاي اين حوزه در سال ۹۶، ردپاي اين عوامل را مي توان مشاهده کرد. صاحب نظران معتقدند در کنار ساير عوامل مستقيم، مسائلي از قبيل مناقشات ديپلماتيک و بحران هاي داخلي همچون کمبود منابع آبي نيز به عنوان عواملي غيرمستقيم، بر عملکرد گردشگري کشور اثرگذار هستند که مي توانند جلوه خوشرنگ توريسم ايران را نزد گردشگران خارجي مخدوش کنند و مانند حوادث رخ داده در سال ۹۶، اثرات سوئي بر تراز گردشگري کشور به جاي بگذارند. در ادامه ارزيابي برخي از فعالان گردشگري کشور را از وضعيت گردشگري در سال گذشته خواهيد خواند.
    
    
    
ضربه بي ثباتي مديريتي به گردشگري
    پروانه سلحشوري
    نماينده مجلس و عضو ناظر مجلس در شوراي عالي ميراث فرهنگي و گردشگري

    کشور از ظرفيت هاي گردشگري بسياري برخوردار است اما آن طور که بايد و شايد قدر دانسته نمي شود و در جهت ارتقاي آن تلاش نمي شود. بنابراين توسعه گردشگري ايران جاي کار بسياري دارد و اقدامات صورت گرفته در سال ۹۶ پاسخگوي ظرفيت هاي موجود نبوده است. اما آنچه باعث ايجاد اميدواري به آينده اين صنعت در کشور مي شود، علاقه مندي روز افزون جامعه مدني کشور به توسعه اين حوزه است؛ به گونه اي که در خصوص آن نوعي حساسيت اجتماعي شکل گرفته است. گردشگري هر کشوري و خصوصا هويت گردشگرپذيري ايران وابستگي بسياري به ميراث فرهنگي دارد. در سال ۹۶ اتفاقات ناخوشايندي در خصوص آثار تاريخي و ميراث فرهنگي کشور رخ داد و شاهد بوديم جامعه در خصوص اين اتفاقات بسيار حساس بود و اين حساسيت بايد به شکل جدي تري در سطح دولت نيز ايجاد شود. ديگر نکته مثبتي که در سال ۹۶ در صنعت گردشگري به چشم مي خورد، شکل گيري مقاصد جديد گردشگري در کشور است که بخش زيادي از اين حرکت از طرف نسل جوان و بدنه اجتماعي صورت گرفت و اين امر اهميت فراواني در توسعه گردشگري داخلي دارد؛ حوزه اي که به رغم سودآوري کمتر کنوني آن در مقايسه با تورهاي خارجي، به صورت دلسوزانه اي از طرف بخش خصوصي و تشکل ها براي توسعه آن در سال گذشته تلاش شد.
    توسعه صنعت گردشگري تنها دستاورد اقتصادي ندارد و دستاوردهاي فرهنگي آن نيز به همان اندازه اهميت دارد. سرزمين ايران رنگين کماني از قوميت ها است و شکوفايي مقاصد جديد گردشگري در داخل کشور اين احساس غرور و هويت ملي را تقويت مي کند. در سال ۹۶ هرچند شرايط گردشگري کشور بهبود پيدا نکرد، اما گام هاي مثبت و روبه جلويي برداشته شد و ارزيابي عمومي من از اين سال منفي نيست. آنچه اهميت دارد اين است که توسعه اين حوزه به فعاليت و همکاري مستمر دولت و بخش خصوصي نيازمند است و اقدامات هر دو طرف بايد تقويت شود. متاسفانه تغييرات مديريتي در سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به انسجام در توسعه گردشگري کشور ضربه مي زند و اين مساله يکي از چالش هاي اصلي در توسعه اين صنعت در کشور است که در سال ۹۶ نيز خود را نشان داد. از همين رو است که انگيزه محکمي در مجلس شکل گرفته تا مديريت گردشگري کشور به جاي سازمان، در قالب وزارتخانه انجام شود تا کمتر شاهد بي ثباتي مديريتي باشيم. اما با اين حال نمي توان تمام عملکرد دولت در سال گذشته را ناديده گرفت، هرچند کمبودهاي بسياري وجود دارد، اما عملکرد سازمان ميراث فرهنگي در سال ۹۶ عملکرد قابل قبولي بود.
    
    
    
بي توجهي به لزوم تعطيلات دوروزه
    علي اصغر ظريفکار
    رئيس کميسيون گردشگري اتاق بازرگاني شيراز

    مجموعه اتفاقات سال 96 نشان داد در مقطع کنوني دولت و بخش خصوصي فعال در حوزه گردشگري بايد بيشتر بر مقوله گردشگري داخلي حساب باز کند. آمارها خبر از آن مي دهند که ايران در اين سال با ريزش ورود گردشگر به کشور روبه رو شد که اين امر را مي توان ناشي از چالش هاي ديپلماتيک کشور در عرصه بين المللي دانست؛ چراکه نرخ ورود گردشگر به يک کشور به شدت تحت تاثير تعاملات و مناقشات بين المللي آن کشور است و ايران نيز در سالي که گذشت با چالش هاي بسياري در اين خصوص مواجه بود. با عنايت به اين امر و به دليل برخورداري گردشگري داخلي از ثبات بالاتر، لزوم تمرکز بيشتر بر آن اهميتي دوچندان پيدا مي کند. آمارهاي منتشر شده نيز مويد آن است که به رغم کاهش در تعداد گردشگران ورودي به کشور، تعداد گردشگران داخلي در سال 96 افزايش پيدا کرده است.
    اما آنچه براي توسعه گردشگري داخلي و افزايش کيفيت و بهره وري آن لازم است، اصلاح سياست ها در راستاي توزيع مکاني و زماني سفرها است. هم اکنون عموم سفرهاي ايرانيان به فصول اوج سفر محدود شده و در سال 96 نيز شاهد آن بوديم که به هنگام معدود تعطيلات سال، ازدحام و ترافيک و شلوغي هاي بسيار ناخوشايندي در مقاصد سنتي سفر کشور شکل مي گرفت؛ درحالي که سياست ساماندهي تعطيلات و ۲ روزه شدن تعطيلات آخر هفته فرصت سفر را در تمام فصول سال براي گردشگر ايراني فراهم مي کند و به اين ترتيب اين گردشگر مي تواند بسته به زمان سفر که در فصل اوج سفر يا غير اوج سفر صورت مي گيرد، حق انتخاب ميان بسته هاي متنوع قيمتي داشته باشد. ساماندهي تعطيلات و ۲ روزه شدن تعطيلات آخر هفته که در سال گذشته نيز مورد بي توجهي از سوي مسوولان قرار گرفت، در صورت تحقق، فشار سنگين کنوني بر زيرساخت هاي محدود گردشگري کشور را تعديل خواهد کرد و کيفيت سفر گردشگران ايراني را بهبود خواهد داد.
    از سوي ديگر، براي توسعه اين صنعت در کشور به فعاليت بخش خصوصي نياز است و بخش خصوصي نيز در شرايط کنوني بدون همياري بانک ها و دولت نمي تواند خدمات خود را با قيمت هاي متعادل و مناسب براي مسافران داخلي ارائه کند. سازمان ميراث فرهنگي همچون سال ۹۵، در سال ۹۶ نيز نتوانست يارانه مورد انتظار بخش خصوصي صنعت گردشگري را تامين کند و به همين دليل فشار بر سرمايه گذاران اين حوزه و خصوصا هتلداران افزايش پيدا کرده و از انگيزه هاي سرمايه گذاري در اين بخش کاسته است. دولت بايد در سال ۹۷ يارانه هاي معوقه از سال ۹۵ و ۹۶ را پرداخت کند تا بخشي از اين هزينه ها به سرمايه گذاران بازگردد.
    
    
    
بحران بي برنامگي
    حرمت الله رفيعي
    رئيس انجمن صنفي دفاتر مسافرتي ايران

    براي ارزيابي عملکرد صنعت گردشگري کشور در سال 96 بايد اين نکته را در نظر گرفت که فعاليت هاي صورت گرفته به چه ميزان مطابق برنامه ريزي هاي انجام شده بوده؛ اما مساله اساسي اين است که به صورت منسجم و کلان براي اين صنعت برنامه ريزي مشخصي صورت نگرفته است، بنابراين نمي توان اظهارنظر موثقي در خصوص ارزيابي عملکرد اين صنعت در سال گذشته انجام داد. اين بي برنامگي و نبود انسجام، ضربه هاي مهلکي به توسعه اين صنعت در کشور زده و مهم ترين عامل شکل گيري آن بي ثباتي در مديريت دولتي اين حوزه بوده است؛ اتفاقي که در سال 96 نيز مجدداً شاهد آن بوديم و رياست سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به عنوان عالي ترين نهاد مديريت اين صنعت در کشور بار ديگر تغيير پيدا کرد.
    به علاوه، در سال ۹۶ وضعيت اقتصادي و معيشتي مردم در قياس با سال هاي گذشته با چالش هاي جدي تري روبه رو شد و از آنجا که براي قريب به اتفاق مردم کشور گردشگري به هيچ عنوان اولويت محسوب نمي شود، اين صنعت از بي ثباتي هاي اقتصادي سال ۹۶ و خصوصا نوسانات ايجادشده در بازار ارز بسيار ضربه ديد. در وضعيت شکل گرفته، معدود افرادي که همچنان مايل بودند سفر را در سبد مصرفي خانواده خود حفظ کنند، ناچار بودند به شکل محسوسي از کيفيت سفرهاي خود بکاهند. از طرفي در نقاط گردشگرپذير کشور، مشاهده مي شود که آسيب هاي جبران ناپذيري به محيط زيست و ذخاير طبيعي کشور وارد مي شود.
    
    
    
افزايش بي کيفيت گردشگران داخلي
    جمشيد حمزه زاده
    رئيس جامعه هتلداران

    سال 96، سال سختي براي دست اندرکاران صنعت گردشگري و خصوصا فعالان صنعت هتلداري کشور بود و آنها با مشکلات بسياري همچون کاهش مداوم مسافر و در نتيجه کاهش درآمد و سود روبه رو بودند. فعالان هتلداري نيز با معضلاتي همچون تحميل ماليات هاي سنگين دست و پنجه نرم مي کردند و از طرفي فعاليت اقامتگاه هاي غيررسمي و غيرمجاز با ايجاد بي نظمي، فضاي رقابت در اين بازار را براي آنان مخدوش کرده بود. هرچند در اين سال و طبق آمار، رشد مناسبي در تعداد گردشگران داخلي به وقوع پيوست، اما عموم اين گردشگران به دنبال اقامت در مراکز غيررسمي و غيرتخصصي بودند و تمايلي به اقامت در اقامتگاه هاي مجوزدار همچون هتل ها نداشتند. ميزان قابل توجهي از اين تعداد گردشگر نيز به دليل ملاحظات اقتصادي چادرخوابي را ترجيح مي دادند و به همين دليل رشد تعداد گردشگر داخلي عوايد اقتصادي چنداني براي کسب وکارهاي گردشگري کشور نداشت. از طرف ديگر کيفيت خدمات دريافتي توسط مسافران و گردشگران به شکل محسوسي کاهش پيدا کرد. اما با اين حال و در اين سال، يک روحيه مثبت همکاري و تعامل ميان تشکل هاي گردشگري کشور با سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به عنوان متولي اصلي اين صنعت در کشور برقرار شد که اميد مي رود با استمرار آن در سال هاي آينده، پيامدهاي عيني و ملموسي داشته باشد و با رقم خوردن اتفاقات مثبت، اين صنعت در ايران توسعه پيدا کند.
    
    
    
چالش هاي سياسي، گريبان گير گردشگري
    عليرضا خائف
    عضو کميسيون گردشگري اتاق بازرگاني تهران

    نکته مثبتي که در سال 96 در صنعت گردشگري کشور شاهد آن بوديم، شکل گيري نوعي اميدواري به بهبود تراز گردشگري کشور بود و انگيزه بسياري ميان فعالان اين حوزه ايجاد کرد تا اين صنعت بيش از هر زماني توسعه پيدا کند. مشابه اين اتفاق در فضاي پس از برجام نيز شکل گرفت. اما نکته منفي اين بود که به دليل چالش هاي سياسي کشور در نيمه دوم سال 96، در منابع و رسانه هاي خارجي تبليغات سوء و منفي حول ايران و سفر به آن شکل گرفت و همين امر روند ورود گردشگر خارجي به ايران را تحت الشعاع قرار داد و بايد مراقب بود فضاي شکل گرفته، گردشگري کشور را به فضاي پيش از برجام سوق ندهد. از سوي ديگر، عملکرد دولت در اين سال را نمي توان چندان مثبت و موفق ارزيابي کرد؛ اين نکته حقيقت دارد که تراز گردشگري کشور در وضعيت نامطلوبي قرار دارد و در سال ۹۶ نيز شکاف ميان ورود گردشگر خارجي به کشور و خروج گردشگر داخلي از کشور افزايش يافت. اما عملکرد دولت براي کنترل تراز نامساعد گردشگري کشور و خصوصا اتخاذ سياست افزايش عوارض خروج از کشور را نمي توان اقدام مثبت يا موثري تلقي کرد؛ چنين سياست هايي نه ورود گردشگر به کشور را افزايش مي دهد و نه مانع از خروج گردشگر از کشور مي شود و تنها به نارضايتي هاي موجود دامن مي زند. عملکرد دولت در گردشگري در سال ۹۶ به خوبي نشان مي دهد براي توسعه اين صنعت در کشور به يک تحول مديريتي جدي نياز است.
    
    ۵ ديدگاه درباره گردشگري ۹۶ / فعالان توريسم ايران از سايه روشن اين صنعت مي گويند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4297 به تاريخ 16/1/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي مديريت عمومي
متن مطالب شماره 43، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است