|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/16: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4297 16/1/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


خبراعطاي مشوق براي طرح هاي استارت آپي در شهرک هاي صنعتي
    دنياي اقتصاد : مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران با روايت آماري از فعاليت واحدهاي صنعتي کوچک در کشور اعلام کرد: حدود ۸۰ هزار واحد صنعتي در کشور داريم، ۹۰درصد اين واحدها را صنايع کوچک تشکيل مي دهند و از اين ميزان فقط حدود ۶۵ درصد فعالند. به گزارش خبرگزاري تسنيم، صادق نجفي در ارتباط تلفني با برنامه گفت وگوي ويژه خبري با بيان اينکه شعار امسال بايد در اولويت کاري قرار گيرد، افزود: به علت اينکه بخش بزرگي از صنايع ما کوچک است بايد نوسازي، بازسازي، استارت آپ ها و صنايع کوچک روستايي و شهرک هاي صنعتي و ايجاد مشوق هايي در حوزه صادرات صنايع کوچک را در برنامه کاري خود قرار دهيم.
    صادق نجفي با تاکيد بر اينکه بايد تلاش کنيم مشکل معيشت و اشتغال مردم را حل کنيم، ادامه داد: مسوولان، کارآفرينان و بقيه دست اندرکاران اقتصادي و توليدي نبايد در مقابل هم قرار بگيرند بلکه بايد هم افزايي کرده و از توان هم استفاده کنيم. وي با بيان اينکه اگر فناوري، بازار و بانک هاي کشورمان درست بود شرايط ما اين گونه نمي شد، گفت: کلينيک هايي در راستاي حل اين مشکل ايجاد شده که از ماه آينده در همه استان هاي ما مستقر مي شوند و مانند طبيب عمل خواهند کرد. مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي کشور اضافه کرد: اگر بتوانيم زنجيره هاي توليد و تامين را حل کنيم بسياري از مشکلات ما در حوزه صادرات، حل خواهد شد. نجفي با بيان اينکه اقداماتي را براي نوسازي فناوري آغاز کرديم، گفت: برنامه منسجمي را با معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري آغاز کرديم تا بتوانيم از تسهيلات صندوق شکوفايي و از امکانات صنايع کوچک استفاده کنيم. وي افزود: هرکسي در اجراي طرح هاي فناورانه و استارت آپ ها در شهرک هاي صنعتي، زمين بخواهد در اقساط ۴۸ ماهه و بيشتر، اين کار را انجام خواهيم داد و ۳۰ درصد مشوق مي دهيم نه فقط در حوزه توليد، بلکه در حوزه خدمات و الکترونيک. به گفته وي، اين طرح ها را از ابتداي ارديبهشت اجرايي خواهيم کرد. معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اينکه مهارت و کارآموزي، يکي از حلقه هاي مفقوده ماست، گفت: پول، مشکل اصلي و نخست صنايع ما نيست بلکه موضوع اصلي ما مديريت، بهره وري، استراتژي و بازار است. وي با بيان اينکه صنايع بسيار کمي داراي فناوري مناسب هستند، افزود: بايد فناوري هاي موردنياز صنايع، شناسايي و تامين شود. نجفي با اشاره به اينکه ۷ درصد از معوقه هاي بانکي متعلق به صنايع کوچک است، گفت: بايد شرايط را آماده کنيم که توليد ما بتواند رقابتي در شان مردم و کشورمان باشد. وي افزود: وزارتخانه در بودجه سال ۹۷ در اين زمينه مشوق هاي بسيار خوبي را براي پايين آوردن هزينه هاي توليد و صادرات در نظر گرفته است. مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي کشور گفت: براي نخستين بار ۱۳۰۰ ميليارد تومان دربودجه سال ۹۷ براي مشوق هاي صادراتي در نظر گرفته شده است. نجفي ادامه داد: صندوق هاي ضمانتي و حمايتي مانند صندوق ضمانت صادرات و صندوق ضمانت سرمايه گذاري هاي کوچک را حمايت مي کنيم تا ريسک توليدکنندگان و صادرکنندگان را کاهش دهيم. وي افزود: پورتال اطلاعاتي خوبي را آماده کرديم که به زودي رونمايي مي شود و در اين پورتال اطلاعات توليدکنندگان در اختيار کارآفرينان و بازاريان قرار مي گيرد.
    
    
    پيشنهاد به وزير براي ايجاد موج کارآفريني
    خبرگزاري فارس : رئيس خانه صنعت، معدن و تجارت ايران با تشريح الزامات تحقق حمايت از کالاي ايراني، از تهيه پيشنهادهايي براي ايجاد موج کارآفريني خبر داد و گفت: اين پيشنهادها به وزير صنعت، معدن و تجارت ارائه خواهد شد.
    عبدالوهاب سهل آبادي با اشاره به نام گذاري امسال با عنوان «حمايت از کالاي ايراني» اظهار کرد: اولين اقدام در راستاي تحقق اين مساله، توجه توليدکنندگان به توليد کالايي باکيفيت و در شان مصرف کننده ايراني است. در حال حاضر در صنايع مختلف از جمله صنعت غذا توليدات مناسب و استانداردي داريم که حتي به آمريکا نيز صادر مي شوند. وي افزود: در صنايع لوازم خانگي، پوشاک، شيميايي و سلولزي نيز توليدات قابل دفاعي در کشور داريم که از کيفيت مناسبي برخوردار هستند. رئيس خانه صنعت، معدن و تجارت ايران، مصرف کنندگان را به عنوان يکي ديگر از محورهاي تحقق موضوع حمايت از کالاي ايراني عنوان کرد و گفت: مصرف کنندگان بايد بدانند تا زماني که توليدکنندگان موفق نشوند، اقتصاد کشور حرکت نخواهد کرد و در اين راستا يکي از راه هاي موفقيت توليدکنندگان، مصرف کالاي داخلي توسط مردم است.
    وي تصريح کرد: اگر کالاي داخلي داراي نقطه ضعف باشد، مصرف کنندگان بايد آن را به شرکت توليدکننده تذکر دهند تا رفع شود. وي با اشاره به اهميت نقش شبکه توزيع کالا در کشور گفت: توزيع کنندگان بايد طوري عمل کنند که شاهد ترغيب مصرف کنندگان ايراني به خريد کالاي داخلي باشيم، نه اينکه مردم به سمت خريد کالاي خارجي تشويق شوند. در اين زمينه جلسه اي با اتحاديه هاي صنفي خواهيم داشت تا توليد و توزيع کالاهاي ايراني را تقويت کنيم. وي ادامه داد: دولت نيز با جلوگيري از قاچاق بي رويه کالا به کشور مي تواند نقش مهمي در تقويت توليدات داخلي داشته باشد. اين در حالي است که هم اکنون شاهد قاچاق لوازم خانگي، پتو و پوشاک در حجم زياد هستيم يا از مراجع رسمي نيز بخشي از اين محصولات با تعرفه هاي اندک وارد مي شوند.
    سهل آبادي با تاکيد بر لزوم دريافت ماليات بر ارزش افزوده کالاها در مرحله آخر گفت: سازمان تامين اجتماعي نيز بايد به توليدکنندگان کمک کند.
    
    
    آخرين وضعيت بارش هاي کشور
    دنياي اقتصاد : ارزيابي ها نشان مي دهد ميزان بارش هاي ثبت شده از ابتداي سال آبي جاري تا روز سيزدهم فروردين ۹۷ به ۷/ ۹۹ ميلي متر رسيد که در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش ۳/ ۵۰ درصدي داشته است. به گزارش خبرگزاري تسنيم، مجموع بارش هاي کشور از ابتداي سال آبي جاري (ابتداي مهر ۹۶) تا روز سيزدهم فروردين ماه ۹۷ به ۷/ ۹۹ ميلي متر رسيد. ثبت ۷/ ۹۹ ميلي متر بارش در سال جاري در حالي است که مقدار بارش ها در مدت مشابه سال گذشته ۵/ ۲۰۰ ميلي متر ثبت شده که مقايسه اين دو رقم، نشان دهنده کاهش ۳/ ۵۰ درصدي بارش ها در سال جاري است. همچنين ميزان بارش هاي ايران در مدت مشابه در ۴۹ سال گذشته (درازمدت) به طور متوسط ۱/ ۱۹۴ ميلي متر بوده که در مقايسه با ميزان بارش هاي سال جاري، از کاهش ۶/ ۴۸ درصدي بارش ها در سال آبي ۹۷ ۹۶ حکايت دارد. در اين مدت پربارش ترين نقطه کشور «رامسر صفارود» در استان مازندران با ثبت ۵/ ۸۶۸ ميلي متر بارش و کم بارش ترين نقطه کشور «هوشک سراوان» در استان سيستان و بلوچستان با ثبت ۳/ ۳ ميلي متر بارش بوده است.
    
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4297 به تاريخ 16/1/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آمايش جغرافيايي فضا
متن مطالب شماره 31، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است