|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/16: توطئه وليعهد و داماد براي خاورميانه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4297 16/1/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


توطئه وليعهد و داماد براي خاورميانه
نيويوركر از روابط ويژه خانواده سلمان با خانواده ترامپ خبر داد    
    دنياي اقتصاد : چند روز پس از اداي سوگند دونالد ترامپ، «جرد کوشنر» به دنبال تصميم گيري در مورد شکل دادن دوباره به خاورميانه بر آمد. ترامپ طي دوران کمپين انتخاباتي اش وعده دگرگوني کامل در منطقه را داده بود. استيو بنن، دستيار ارشد و ايدئولوگ ترامپ در آن زمان، مي گفت: «برنامه ما نابودي خلافت داعش در عراق و سوريه و عقب راندن ايراني ها و واداشتن دولت هاي حاشيه خليج فارس به توقف تامين مالي گروه هاي راديکال بود.» بنن مي گفت طرح خاورميانه از آن دست موضوعاتي بود که در کاخ سفيدي که مملو از شکاف و اختلاف بود روي آن اجماع وجود داشت: «من و جرد در خيلي از موضوعات با هم در جنگ و ستيز بوديم اما در اين مورد خاص خير.»
    «دکستر فيلکينز»، گزارشگر نيويورکر در شماره ۹ آوريل ۲۰۱۸ اين مجله، مي نويسد؛ کوشنر، داماد ترامپ، مسوول پرونده منطقه شد. او هيچ تجربه سياسي در مسائل خاورميانه نداشت. بزرگ ترين کارهايش مديريت پروژه هاي املاک در نيويورک و نيوجرسي بود. با اين حال، يکي از مقام هاي آمريکايي مي گويد او از صحبت با ديگران بسيار مي آموخت. اين مقام مي گويد: «دانش او نه از کتاب بلکه از صحبت با افراد حاصل آمده است. مي توانيد کتاب هاي زيادي بخوانيد اما نمي توانيد به آن دانشي که امثال کيسينجر و پترائوس به شما مي دهند دست يابيد.» در اتاق کنفرانس کاخ سفيد، کوشنر با دستياراني از شوراي امنيت ملي ديدار کرد. در اين کنفرانس، با بررسي منطقه آنها به اين نتيجه رسيدند که بخش شمالي خاورميانه به ايران واگذار شده است. در اين کنفرانس اعلام شد که لنگرگاه هاي آمريکا در منطقه عربستان و اسرائيل هستند. يک مقام آمريکايي مي گويد: «ما نمي توانيم در خليج فارس بدون عربستان موفق شويم.»
    اين کنفرانس در راستاي بازنگري در رويکرد سابق اوباماست. اوباما در مارس ۲۰۱۶ در مصاحبه با جفري گولدبرگ گفته بود که کشورهاي رقيب در منطقه بايد به يک همزيستي با يکديگر برسند. با اين حال، از زماني که محمد بن سلمان به قدرت رسيد، فضاي رابطه آمريکا و عربستان شکل جديدي گرفت. «دکستر فيلکينز» در ادامه گزارش خود مي نويسد: بن سلمان اگرچه ۳۱ سال دارد اما يکي از قدرتمندترين افراد در اين پادشاهي است. در کشوري که همواره به دست شاهان کهنسال اداره مي شد، ظهور شاهي جوان غنيمت است. او بسيار جاه طلب و جسور است و شايد اين امر يکي از دلايل علاقه کاخ سفيد به او باشد. او از بدو به قدرت رسيدن دست به کارهايي زده است. سوالي که بسياري از کارشناسان مطرح مي کنند اين است که آيا اصلاحات او راستين است يا از زبان اصلاحات براي تحکيم قدرت خود استفاده خواهد کرد؟
    بن سلمان و کوشنر همچون آهن ربا يکديگر را يافتند. آنها با تلفن و ايميل با هم ارتباط برقرار کرده و «به سرعت به دوستان نزديکي تبديل شدند.» يک مقام کاخ سفيد مي گويد: «آنها جهان را يکسان مي نگرند. آنها خود را دنياي پول و تکنولوژي مي بينند.» کوشنر در سفرهاي خود به رياض گاهي مواقع تا صبح بيدار مي ماند و در مورد آينده روابط دو کشور با بن سلمان سخن مي گفت. در اين ديدار سخن ها گفته شد که بعدها از رفتارهاي دو کشور معلوم شد چه سخناني ميان آنها رد و بدل شد. در پي اين سخنان بود که آمريکا چشم بر رفتار عربستان در منطقه بست. يکي از پيامدهاي ديدار کوشنر، ديدار بن سلمان با محمود عباس و فشار بر او براي پذيرش طرح صلح بود. به گفته يک مقام دولت اوباما، طرح سعودي ها مشتمل بر مواردي بود که به شدت مطلوب اسرائيل بود. طرح او ادعاي اسرائيل بر بيت المقدس را به رسميت مي شناخت و تقريبا تمام اراضي غربي را متعلق به اسرائيل مي دانست. به دنبال اين بود که دولت هاي عربي ديگر هم همپاي عربستان به عباس فشار آوردند تا همکاري با دولت ترامپ را بپذيرد.
    گزارشگر نيويورکر در گزارش مفصل و ۱۰ هزار کلمه اي خود مي افزايد: در همان زماني که بحث فشار عربستان بر عباس مطرح بود، بن سلمان، نخست وزير لبنان، سعد حريري، را به رياض فرا خواند. حريري درحال آماده شدن براي صرف ناهار با «فرانسوا نيسن»، وزير فرهنگ فرانسه بود اما در جايگاهي نبود که درخواست بن سلمان را ناديده بگيرد. او شهروند سعودي بود و شرکتش با نام «Saudi Oger» که به شدت بدهکار بود ميلياردها دلار پروژه براي دولت عربستان انجام داده بود. روابط بن سلمان با حريري به خاطر جنگ نيابتي شاهزاده با ايران بدتر شد. از زمان مداخله سعودي ها و اماراتي ها در يمن اوضاع وفق مرادشان نبوده است. افزون بر اين، آنچه موجب خشم بن سلمان شده بود موضع حزب الله در فضاي داخلي لبنان بود. از زمان پايان جنگ داخلي در لبنان در سال ۱۹۹۰، عربستان ميلياردها دلار براي کمک به بازسازي لبنان به اين کشور داده است اما در عين حال مشاهده مي کرد که حزب الله به حزبي قدرتمند و به يک نيروي نظامي مسلط تبديل شده است.
    چند سالي است که دولت هاي آمريکا و عربستان به ارتش لبنان در ساخت يک ارتش منظم و قدرتمند کمک مي کنند. در سال ۲۰۱۶، يک سال پس از وزير دفاع شدن بن سلمان، وي کمک ۳ ميليارد دلاري به لبنان را معلق و اعلام کرد که اين کار «تلف کردن پول است.» اين مقام سابق آمريکايي به من مي گفت: «بن سلمان فکر مي کرد که هر دلار اين پول براي تقويت موضع حزب الله به کار گرفته مي شود.»
    سعودي ها اميدوار بودند که حريري دست به مقابله با حزب الله بزند، چرا که وي سني مذهب و سياستمداري با تجربه بود. اما حريري قادر به کنار زدن حزب الله نبود، هر چقدر هم که بن سلمان به او فشار آورد. نقطه گسست در اول نوامبر بود. «دکستر فيلکينز»، گزارشگر نيويورکر مي افزايد: وقتي علي اکبر ولايتي به ديدار حريري رفت و گفت ايران تمايل دارد در منطقه حضور داشته باشد و با هم عکسي انداختند که هر دو خنده بر لب داشتند، اين کار به مذاق بن سلمان خوش نيامد. اين مقام سابق آمريکايي مي گويد: وقتي خبر اين ديدار به او رسيد: «احساس مي کرد بايد کاري کند.» وقتي حريري از سوي بن سلمان فراخوانده شد تصور مي کرد که با استقبالي گرم مواجه خواهد شد. اين مقام سابق آمريکايي مي گويد: «سعد تصور مي کرد که مي تواند همه چيز را با بن سلمان حل وفصل کند.» اما تصورات او باطل از آب در آمد. او با پليس مواجه شد و به بازداشتگاه رفت. دو مقام سابق آمريکايي که در امور منطقه فعالند، گفتند: «او ۱۱ ساعت محبوس شد. سعودي ها او را روي صندلي نشاندند و بارها براي بازجويي از او به صورت او سيلي زدند.» (سخنگوي حريري اين مساله را تکذيب کرد). در نهايت با چنين وضعي نامه استعفاي خود را از تلويزيون سعودي خواند و ادعا کرد که به خاطر ترس از کشته شدن از سوي ايراني ها لبنان را ترک کرده است.
    معلوم نبود جايگزين او در لبنان کيست. سعودي ها بنا داشتند برادرش «بهاء حريري» را بر اريکه نخست وزيري بنشانند. يک مقام ارشد آمريکايي به من مي گفت: «اين احمقانه ترين طرحي بود که ديدم.» شواهد نشان مي داد که بن سلمان برنامه هاي خود را با دولت ترامپ هماهنگ کرده بود. يک مقام ارشد و سابق اطلاعاتي که نزديک به کاخ سفيد است، مي گفت: به شاهزاده براي کنار زدن حريري «چراغ سبز» نشان داده شده بود. اين مقام اطلاعاتي مي گفت: «وضع موجود در خاورميانه کار نمي کند. آنها مي خواستند آن را بشکنند.» گويا تير بن سلمان خطا رفت. از يک سو برخي مقام هاي غربي از جمله فرانسه به دنبال حمايت از حريري بر آمدند. از سوي ديگر، در کابينه ترامپ هم ناهماهنگي هايي وجود داشت. تيلرسون در بيانيه اي از ثبات لبنان حمايت کرد و تير خلاص را به برنامه «محمد- کوشنر» شليک کرد. مکرون، رئيس جمهوري فرانسه، در ديدار با بن سلمان به او فشار آورد تا حريري آزاد شود. شاهزاده که پشتش به کاخ سفيد گرم بود در عوض مکرون را تهديد به قطع تجارت کرد تا زماني که فرانسوي ها تجارت با ايران را متوقف سازند. ديپلمات هاي آشنا به اين مساله مي گويند: «مکرون اوضاع را خوب مديريت و بن سلمان عقب نشيني کرد.»
    پس از آزادي او ابتدا به فرانسه و مصر رفت که حامي اش بودند، سپس به لبنان بازگشت. يک مقام ارشد حزب الله مي گفت: «کل کشور در حمايت از او متفق القول بودند.» او اکنون در کشورش بيشتر به عنوان «زنداني سابق و خسته» شهرت يافته تا «قهرمان بازگشته به وطن.» وقتي از او در مورد آنچه بر او رفت پرسيدم، از روي خشم چنين جواب داد: «محمد بن سلمان کارش درست بود. اوکي؟ هر چه او به دنبال انجامش است، درست است.»
    
    
توطئه وليعهد و داماد براي خاورميانه / نيويورکر از روابط ويژه خانواده سلمان با خانواده ترامپ خبر داد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4297 به تاريخ 16/1/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فقه و حقوق اسلامي
متن مطالب شماره 17، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است