|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/16: آبروي فوتبال ايران را «قيچي» نكنيد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4297 16/1/97 > صفحه 24 (ورزش) > متن
 
 


آبروي فوتبال ايران را «قيچي» نكنيد
آمادگي وحشتناك رقبا در خارج، جنگ و تسويه حساب شخصي در داخل

نويسنده: رسول بهروش


    دنياي اقتصاد : سه شنبه شب همه دنيا از گل استثنايي کريستيانو رونالدو به يوونتوس لذت بردند؛ يک قيچي برگردان ناب و بي نقص که براي تيفوسي هاي تورين هم چاره اي جز تشويق ستاره حريف باقي نگذاشت.
    در ايران هم طبعا عشاق فوتبال –حتي اگر هوادار رئال مادريد نبودند- با اين گل به وجد آمدند و نفسي تازه کردند، اما فراموش نکنيم داستان آمادگي حيرت انگيز کريس رونالدو در مقطع فعلي براي مردمان کشور ما، يک سکه دو رو است؛ اگر يک روي آن لذت از هنر خالص يک سوپراستار باشد که به قول روزنامه آس اسپانيا از يک سياره ديگر روي زمين فرود آمده، روي ديگر اين سکه هراس از مواجهه قريب الوقوع با اين بازيکن در جام جهاني خواهد بود. کارلوس کي روش چندي پيش و در بخشي از سخناني که آغازگر مناقشه بين او و مربيان داخلي بود در مورد ستاره رئال مادريد گفت: «آيا شما مي دانيد رونالدو در هر بازي چند بار مي پرد؟
    آيا بازيکنان ما آنقدر آماده هستند که تا آخر بازي هر بار با او به آسمان بپرند؟» و عجيب اينکه سه شنبه شب پرش خارق العاده کريس و قيچي او از ارتفاع بيش از دو متر نشان داد نگراني کي روش اصلا بي جهت نبوده است. رونالدو البته ۱۲سال پيش هم در جام جهاني آلمان به ايران گل زد، اما اين کريس باتجربه و سيري ناپذير فرسنگ ها با آن کريس بي تجربه فرق دارد. او تا همين مرحله از ليگ قهرمانان اروپا طي ۹ بازي ۱۴گل به ثمر رسانده که يک آمار استثنايي است. رونالدو در ۱۰بازي اخير رئال مادريد بيش از ۲۰گل زده و يک خطر وحشتناک براي تمام همگروه هاي پرتغال در جام جهاني محسوب مي شود. تعارف که نداريم؛ رونالدو قطعا به آقاي گلي جام جهاني فکر مي کند و حداقل روي کاغذ تيم هايي مثل ايران و مراکش رقباي دلخواه او تلقي مي شوند. آيا واقعا ما آن قدر آماده هستيم که بتوانيم مقابل آمادگي شگفت آور و جاه طلبي تمام نشدني رونالدو بايستيم؟
    شايد اگر کريس اين گل عجيب و غريب را نمي زد، بقيه ستاره هاي رئال مادريد هم به اندازه درخششي که در تورين داشتند ديده مي شدند، اما خورشيد رونالدو بقيه نورها را به حاشيه راند. يکي از اين ستاره ها ايسکو است که شوربختانه او هم تا کمتر از سه ماه ديگر در قالب تيم ملي اسپانيا به مصاف تيم کشورمان خواهد رفت. نمايش هاي فانتزي، هوشمندانه و غيرقابل مهار ايسکو در چند ماه گذشته اين بار در زمين يوونتوس تکرار شد و مقدمات پيروزي رئال را فراهم کرد. او گل اول را ساخت، چند موقعيت را براي همبازيانش فراهم کرد و در آماري شگفت انگيز صددرصد پاس هايش در اين بازي را به سلامت به مقصد رساند! ايسکو که چندي پيش مقابل آرژانتين بدون مسي هت تريک کرده بود، قطعا يکي از کانون هاي خطر براي ما در بازي با اسپانيا محسوب مي شود، اما يادتان باشد ماتادورها انواع ستاره هاي ديگر را هم دارند؛ از کارواخالي که همين پاس گل قيچي رونالدو را داد تا جوردي آلبا که نيمي از گل هاي مسي را در اين فصل ساخته، از سرخيو راموس و جرارد پيکه اي که در حمله و دفاع خطرناک هستند تا اينيستاي طراح و از کاستاي متمرکز تا آسنسيوي گريزپا!
    هدف از فهرست کردن همه اين ستاره هايي که شما هم آنها را به خوبي مي شناسيد و بدبختانه تمام شان امروز در بهترين فرم ممکن هستند، خالي کردن ته دل تيم ملي يا برگزاري سوگواري زودرس نيست؛ نيت اين است که يادآوري کنيم تيم ملي ايران واقعا در جام جهاني کار سختي دارد و بي رودربايستي اگر دل مان نمي خواهد مثل عربستان و کره شمالي «بي آبرويي تاريخي» به جا بگذاريم، همه بايد دست به دست هم بدهيم. امروز تشنه يک اتحاد بزرگ ملي هستيم که متاسفانه فعلا کوچک ترين نشانه اي از آن به چشم نمي خورد. کي روش بعد از بازي با الجزاير به کيفيت بازيکنان داخلي خرده گرفته و در عوض مربيان ايراني هم با لحني تمسخرآميز در مورد لژيونرهاي تيم ملي حرف زده اند. برانکو طعنه زده که لابد آنها در زمين پرواز مي کنند و قلعه نويي هم ديروز به راديو گفته لژيونرهاي ما در تيم ها و ليگ هاي معتبر اروپايي توپ نمي زنند. اين وسط کانون مربيان ايران هم که به شکل عجيبي سروکله اش هر چهار سال يک بار در حوالي جام جهاني پيدا مي شود، عليه کي روش بيانيه داده تا جو ملتهب تر شود.
    در حال حاضر هدف اين نيست که بگوييم حق با کدام طرف است؛ چه اينکه به نظر مي رسد هر دو طرف در بخش هايي درست مي گويند و در بخش هايي راه را به خطا رفته اند. هر چه هست بايد بساط اين تشتت و تشنج هر چه زودتر جمع شود و با تمرکز کامل و روحيه و همدلي بالا تيمي در خور گروه مرگ به جام جهاني بفرستيم، وگرنه رسوايي و بي حيثيتي تاريخي در يک قدمي ماست. امروز هيچ کس نمي گويد وقتي عربستان هشت گل از آلمان خورد فوتبال سعودي ها چه شرايطي داشت و چه کسي مقصر بود، بلکه اين نتيجه به هويت عربستان گره خورده و بخشي از شناسنامه فوتبال اين کشور شده است. تيم ملي ايران با همه فراز و فرودهايش تقريبا هيچ باخت سنگين و خجالت آوري در تاريخش ندارد؛ اگر مي خواهيد چهار ماه ديگر هم هنوز همين حقيقت دلچسب وجود خارجي داشته باشد، دست از تسويه حساب هاي شخصي برداريد و اين چند ماه را دل به دل هم بدهيد.
    
    بيانيه پر از طعنه کي روش
    کارلوس کي روش که اخيرا با مربيان ليگي درگير بوده، ديروز يک بيانيه پر از طعنه و کنايه منتشر کرد که در بخشي از آن آمده: «بعد از بازي يوونتوس و رئال مادريد اکنون کاملا مشخص است که ليگ ايران همانند اروپاست؛ سرعت، ريتم و فشار مشاهده شده يکسان است! الان زمان عذرخواهي از هواداران فوتبال ايران به خاطر نظر و نگاه اشتباهي است که داشته ام. اکنون زماني است که از بازيکنان ملي پوش مان عذرخواهي کنيم؛ چون آنها به برنامه آماده سازي خاص براي حضور در جام جهاني نياز ندارند. ما براي رويارويي با رونالدو، ايسکو و بقيه دوستان کاملا آماده هستيم!»
    
    آبروي فوتبال ايران را «قيچي» نکنيد / آمادگي وحشتناک رقبا در خارج، جنگ و تسويه حساب شخصي در داخل
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4297 به تاريخ 16/1/97، صفحه 24 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بارآثار ديگري از "رسول بهروش"

  پنج شنبه و جمعه ضداقتصادي! / سه برش از تراز مالي منفي فوتبال ايران
رسول بهروش، دنياي اقتصاد 22/5/97
مشاهده متن    
  خودسر هاي فوتبال / آسيب شناسي عملكرد بوقچي ها در ورزشگاه هاي كشور
رسول بهروش، دنياي اقتصاد 21/5/97
مشاهده متن    
  پرسپوليس گودرزي، استقلال سلطاني فر! / باشگاهداري؛ بازي دو سر باخت دولت
رسول بهروش، دنياي اقتصاد 10/5/97
مشاهده متن    
  آيا پولكي تر شده ايم؟ / وقتي حتي هواداران فوتبال هم «وفاداري» را تاييد نمي كنند
رسول بهروش، دنياي اقتصاد 30/4/97
مشاهده متن    
  كارنامه «۲۰۱۸» / نگاه انتقادي به ويژه برنامه تلويزيون براي جام جهاني
رسول بهروش، دنياي اقتصاد 24/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رويكردهاي نوين در مهندسي عمران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است