|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/16: برآورد آماري از صادرات ۹۶
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4297 16/1/97 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


برآورد آماري از صادرات ۹۶دنياي اقتصاد : برآوردهاي اوليه از تجارت دوازده ماه منتهي به اسفند ۹۶ حکايت از ارزش حدود ۴۷ ميليارد دلاري صادرات دارد که گفته مي شود نسبت به دوره مشابه سال قبل، حدود ۵/ ۶ درصد رشد داشته است. اين برآوردها درحالي مطرح مي شود که آمارهاي دوازده ماه منتهي به اسفند ۹۶ با گذشت پانزده روز از فروردين ۹۷ هنوز منتشر نشده و منابع رسمي اطلاعات مقدماتي تجارت خارجي دوازده ماهه را اعلام نکرده اند.
    با وجود اين رئيس سازمان توسعه تجارت گفته است که ارزش دلاري صادرات غيرنفتي در سال گذشته براساس برآورد اوليه گمرکات به حدود ۴۷ ميليارد دلار رسيده که نسبت به دوره مشابه سال قبلش حدود ۵/ ۶ درصد رشد داشته و اگر فقط صادرات اقلام صنعتي و معدني (به استثناي ميعانات گازي و پتروشيمي ها) مورد بررسي قرار گيرد، رشد صادرات کالاهاي صنعتي و معدني حدود ۲۲ درصد بوده است. البته با استناد به آمار يازده ماه منتهي به بهمن سال ۹۶ (آخرين آمار رسمي منتشر شده تجارت خارجي از سوي گمرک) صادرات اقلام صنعتي در مدت زمان مذکور به لحاظ وزني معادل ۳۷ ميليون و ۸۵۶ هزار تن و به لحاظ ارزشي معادل ۱۵ ميليارد و ۷۲۲ ميليون دلار است که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته با رشد ۲۳ درصدي در وزن و رشد ۲۱ درصدي در ارزش روبه رو بوده است. بيشترين صادرات در يازده ماه منتهي به بهمن سال ۹۶ نيز مربوط به همين گروه کالايي است. در بخش معدن نيز با استناد به همين آمار، ۲۵ ميليون و ۳۵ هزار تن از اين گروه کالايي به ارزش يک ميليارد و ۴۴۹ ميليون دلار در يازده ماه منتهي به بهمن صادر شده است. صادرات کالاهاي معدني در اين مدت زمان نسبت به زمان مشابه سال گذشته به لحاظ وزني افت ۷درصدي داشته اما به لحاظ ارزشي با رشد ۱۸ درصدي روبه رو بوده است.
    از سويي برنامه سازمان توسعه تجارت نيز براي سال جاري اعلام شده که از جمله آنها مي توان به مواردي همچون توليد صادراتي براساس نياز بازارهاي هدف، ظرفيت سازي در بخش خدمات و صنايع خلاق، خلق فرصت ها و کسب وکارهاي تجاري جديد، ارتباط بيشتر با صادرکنندگان و اخذ نظرات مشورتي آنها، برنامه ريزي براي دستيابي به اهداف کمي صادراتي و رصد آنها و تاکيد براجراي پروژه هاي صادراتي متضمن اشتغال و فرآوري محصولات خام اشاره کرد.
    
    نقش آفرينان حمايت از کالا و خدمات ايراني
    مجتبي خسروتاج، رئيس سازمان توسعه تجارت در گفت وگو با «ايسنا» حمايت از کالا و خدمات ايراني را رکن پوياي اقتصاد کشور خوانده و اظهار کرده است: خطاب شعار امسال به هر سه قوا در کشور است و هر يک به نحوي بايد در اجراي اين شعار ايفاي نقش کنند. وي افزوده است: حمايت از کالاي ايراني همانند اين است که بخواهيم توليد ناخالص داخلي را حمايت کنيم و اينجاست که نقش قانون گذاري، سرمايه گذاري، پس انداز، ميل به مصرف، ماليات بر ارزش افزوده، کيفيت و قيمت محصول داراي اهميت خاص مي شود. خطاب اين شعار همگاني است و براي بعضي ها بيشتر و براي بعضي ها کمتر ايجاد مسووليت مي کند.
    
    چالش هاي تحقق اهداف شعار سال
    رئيس سازمان توسعه تجارت در تبيين مهم ترين چالش در دستيابي به شعار امسال تاکيد کرده است: مهم ترين چالش در دستيابي به شعار حمايت از کالاي ايراني تفرق ديدگاه ها و تشتت آرا در نحوه اجرا است، در اينکه بايد از کالاي ايراني حمايت شود شکي نيست اما نحوه اجرا از ديد صاحب نظران متفاوت و نيازمند ايجاد همگرايي است. خسروتاج در بخش ديگري از صحبت هاي خود حرکت به سمت فرآوري و ايجاد ارزش افزوده بالاتر را گامي مهم در توسعه صادرات دانسته و افزوده است: در سال گذشته اقدام جدي براي ارتباط بيشتر با نمايندگان مجلس صورت گرفت و جلسات متعددي برگزار شد که در نتيجه آن منابع خوبي، البته نه در حد انتظار، در نظر گرفته شده که اميدواريم به موقع در اختيار سازمان توسعه تجارت ايران قرار گيرد تا بتوانيم در جهت حمايت از توليد صادراتي به کارگيريم. معاون وزير صنعت، معدن وتجارت توسعه اي شدن سازمان متبوع خود را از ديگر موضوعاتي دانسته که در سال گذشته دنبال شده، اما هنوز به نتيجه نرسيده است و اميد مي رود که در سه ماهه اول سال جاري در راه خدمات رساني بهتر سازمان توسعه تجارت، اين معضل نيز از ميان برداشته شود.
    
    تاکيد بر حفظ قيمت و کيفيت
    وي ضمن با اهميت خواندن خدمات ميزهاي کالايي و کشوري در سازمان توسعه تجارت گفته است: نتيجه اقدامات ميزهاي کالايي بايد منجر به ظرفيت سازي در بخش توليد صادراتي و حل مشکلات پيش روي صادرات کالاها شود و نتيجه اقدامات ميزهاي کشوري بايد زمينه ساز توسعه بازار، متنوع کردن بازارهاي صادراتي، چاره جويي و ارائه راه حل براي بازاريابي در بازارهاي هدف شود. خسروتاج همچنين بر ظرفيت سازي، نام ونشان محصولات و برندينگ ملي، اهميت و نقش آنها در توسعه صادرات غيرنفتي تاکيد کرده و گفته است: با حرکت به سمت محصولات و خدمات خوش آتيه، صنايع خلاق و رشته هاي متکي بر منابع انساني مي توان از ظرفيت ها و فرصت هاي موجود در کشور استفاده بهتري داشت. معاون وزير صنعت، معدن و تجارت راهکارهاي حمايت از کالاي ايراني را علاوه بر انجام اقدامات فرهنگي، اطلاع رساني و معرفي محصولات، در رشد و ارتقاي کيفي محصولات و قيمت هاي رقابتي دانسته که انتظار هر ايراني از محصول توليد داخل است.
    خسروتاج ادامه داده است: سياست هاي اتخاذي و فضاي کسب وکار بايد زمينه ساز رقابت و ارتقاي شاخص ها در دو بخش کيفيت و قيمت باشد و ساير حمايت ها بايد منجر به ارتقاي اين دو شاخص شود. رئيس سازمان توسعه تجارت با تاکيد بر اصلاحات ساختاري مورد نياز در سازمان، توليد صادراتي براساس نياز بازارهاي هدف، ظرفيت سازي در بخش خدمات و صنايع خلاق، خلق فرصت ها و کسب وکارهاي تجاري جديد، ارتباط بيشتر با صادرکنندگان و اخذ نظرات مشورتي آنها، برنامه ريزي براي دستيابي به اهداف کمي صادراتي و رصد آنها و تاکيد براجراي پروژه هاي صادراتي متضمن اشتغال و فرآوري محصولات خام را از برنامه هاي اساسي سازمان توسعه تجارت ايران در سال جاري دانسته است.
    برآورد آماري از صادرات ۹۶
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4297 به تاريخ 16/1/97، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه زن در توسعه و سياست (پژوهش زنان)
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1701)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است