|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/16: بازسازي متفاوت مسكن مهر كرمانشاه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4297 16/1/97 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


بازسازي متفاوت مسكن مهر كرمانشاه
    دنياي اقتصاد : بازسازي متفاوت واحدهاي مسکن مهر تخريب شده در شهر سرپل ذهاب استارت خورد. به گزارش «دنياي اقتصاد»، واحدهاي مسکن مهر سرپل ذهاب که در مقايسه با ساير واحدهاي مسکوني تخريب شده در جريان زلزله ۳/ ۷ ريشتري ۲۱ آبان ماه کرمانشاه به شکل متفاوتي تخريب شده بود طي روزهاي اخير به صورت کامل تخليه شده و هم اکنون آماده بازسازي است.
    در حالي که در تعداد قابل توجهي از تخريب هاي صورت گرفته در زلزله اخير کرمانشاه، واحدهاي مسکوني به شکل کامل تخريب شده يا سازه واحدها دچار آسيب جدي شد، سازه بخش عمده اي از واحدهاي مسکن مهر سرپل ذهاب در زلزله ۳/ ۷ ريشتري آسيب جدي نديد و عمده تخريب ها در اين واحدها مربوط به ديوارها و نماي ساختمان هاست. روز گذشته، مهدي زارع، زلزله شناس ايراني در جريان يک سفر تحقيقاتي به مناطق زلزله زده غرب کشور با ارسال تصويري مبني بر تخليه کامل واحدهاي مسکن مهر سرپل ذهاب به منظور آماده سازي واحدها براي آغاز فرآيند بازسازي به «دنياي اقتصاد» اعلام کرد: اين واحدها هم اکنون آماده بازسازي هستند و قرار است عمليات بازسازي اين واحدها به زودي آغاز شود. تحقيقات «دنياي اقتصاد» نشان مي دهد بر اساس توافق هاي صورت گرفته قرار است فرآيند بازسازي واحدهاي مسکن مهر کرمانشاه که در زلزله مهيب کرمانشاه به شکلي متفاوت از ساير واحدهاي مسکوني تخريب شدند به شکلي متفاوت انجام شود.
    در عمده پروژه هاي مسکن مهر شهر سرپل ذهاب نماي ساختمان هاي مسکن مهر به شکل کامل تخريب شده وفرو ريخت طوري که صداي تخريب نماها و ديوارهاي بيروني اين ساختمان ها به حدي مهيب بود که بنا بر اعلام ساکنان محلي، صداي ناشي از تخريب نما با صداي ريزش کل ساختمان برابري مي کرد؛تخريب متفاوت واحدهاي مسکن مهر کرمانشاه در مقايسه با ساير واحدها و ساختمان هاي مسکوني مجاور موجب شد تصاوير مربوط به اين ساختمان ها در ميان ساير تصاوير مربوط به زلزله کرمانشاه منحصر به فرد وماندگار شود.در سرپل ذهاب مجموعا ۲۴ بلوک مسکن مهر شامل ۵۷۶ واحد مسکوني تخريب شد؛در واقع زلزله منجر به تخريب ديوارها و نماهاي واحدها در عمده موارد شد. بررسي هاي «دنياي اقتصاد» نشان مي دهد در ماه هاي اخير در مجموعه دستگاه هاي دولتي و عمومي مسوول بازسازي کرمانشاه، براي بازسازي اين واحدها توافق شده است؛ در مرحله اول شرکت هاي مشاور به کار گرفته شدند تا با بررسي خسارت و تشخيص ميزان تخريب ساختمان ها اعلام کنند که آيا واحدها نيازمند بازسازي کامل هستند يا قابل تعمير هستند؟ در نهايت با تشخيص شرکت هاي مشاور و تاييد مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي اعلام شد بخش عمده اي از واحدهاي مسکن مهر سرپل ذهاب قابل مقاوم سازي اند.
    در مرحله بعد، دستگاه هاي مسوول پس از انجام برآوردهاي اوليه درخصوص هزينه هاي مقاوم سازي اين واحدها اقدام به تعيين پيمانکار براي بازسازي و مقاوم سازي واحدهاي مسکن مهر تخريب شده کردند؛ با توجه به برآوردهاي انجام شده و پيشنهادهاي موجود براي بازسازي اين واحدها در نهايت به دليل مطابقت بيشتر هزينه هاي اعلام شده از سوي پيمانکار سازنده، واحدها براي بازسازي با برآوردهاي انجام شده، توافق شده پيمانکار سازنده مسووليت بازسازي و مقاوم سازي مسکن مهر سرپل ذهاب را بر عهده بگيرد. تحقيقات به عمل آمده همچنين نشان داد ساختمان هاي مسکن مهر سرپل ذهاب آيين نامه هاي مهندسي مربوط به استانداردهاي مقاومت در برابر زلزله را رعايت کرده بودند؛ اين واحدها هر چند در اين زلزله دچار آسيب شدند، اما آسيب ديدگي ها عمدتا مربوط به نما و ديوارهاي بيروني ساختمان ها بود و اسکلت، سازه وسقف اين ساختمان ها دچار ريزش نشد.يافته هاي «دنياي اقتصاد» حاکي است هم اکنون پيمانکار سازنده، عمليات بازسازي را آغاز کرده است و قرار است ظرف ۹ ماه، ساختمان هاي مسکن مهر آسيب ديده در شهر سرپل ذهاب به حالت اول از بابت قابليت اسکان برگردند.
    واحدهاي مسکن مهر سرپل ذهاب به دليل برخورداري از وام مسکن مهر بيمه بوده اند؛بنابراين قرار است از سوي بيمه گذار مبلغ ۳۵ ميليون تومان به مالکان اين واحدها تعلق گيرد که اين مبلغ به علاوه تسهيلات مربوط به بازسازي اين واحدها هزينه هاي مربوط به تعمير و بازسازي واحدها را تامين کند.در واقع عمليات بازسازي مسکن مهر تخريب شده در اثر زلزله آبان ماه در شهر سرپل ذهاب شامل مقاوم سازي آن دسته از واحدهايي است که اسکلت، سازه و سقف در آنها حفظ شده و تنها ديوارها و نماها فرو ريخته است؛همچنين برخي ديگر از اين واحدها که به صورت کامل آسيب ديده اند نيز قرار است به صورت کامل تخريب و به صورت مجدد بازسازي شوند.همچنين قرار است از اين پس در عين مقاوم سازي واحدها مراحل تکميل واحدها از بابت نازک کاري و... نيز انجام شود.
    به گزارش «دنياي اقتصاد» يک هفته بعد از زمين لرزه مهيب کرمانشاه، در گزارش نهايي تيم کارشناسي اعزامي مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي اعلام شد از مجموع نزديک به ۱۰۴ هزار واحد مسکوني بازديد شده در مناطق زلزله زده غرب کشور ۳۷ هزار واحد يا به صورت ۱۰۰ درصدي يا به ميزان قابل توجه اما قابل تعمير تخريب شده و آسيب ديده اند؛ همچنين ۵۲ هزار واحد مسکوني ديگر با خسارت هاي جزئي تا تاريخ ۲۸ آذرماه-يک هفته بعد از وقوع زمين لرزه ۳/ ۷ ريشتري-شناسايي شده بود؛اين در حالي است که حدود يک ماه بعد از وقوع اين زمين لرزه، مسوولان بازسازي بنياد مسکن اعلام کردند بر اساس آخرين آمار بر اثر زمين لرزه کرمانشاه، ۲۰ هزار واحد تخريب کامل شده و ۵۵ هزار واحد خسارت ديده اند که از اين تعداد ۶۵۰۰ واحد شهري و ۱۳ هزار و ۵۰۰ واحد روستايي به طور کامل تخريب شده است.همچنين به ۵۵ هزار واحد نيز خسارت وارد شده که بازسازي آنها از نوع تعميري است.
    بازسازي متفاوت مسکن مهر کرمانشاه
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4297 به تاريخ 16/1/97، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ادبيات پارسي معاصر
متن مطالب شماره 1 (پياپي 901)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است