|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/16: از داده به دارايي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4297 16/1/97 > صفحه 25 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


از داده به دارايي
استخراج ديتا در سال ۲۰۱۸ به صنعتي پرسود تبديل شده است

نويسنده: سيمين عزيزمحمدي


    محبوب ترين شبکه اجتماعي جهان اين روزها اوضاع خوبي ندارد، چرا که اخيرا مشخص شده برخي موسسات تحقيقاتي از کمبريج آناليتيکا در زمان برگزاري انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۱۶ آمريکا به نفع ترامپ فعاليت کرده و تلاش مي کردند رفتار راي دهي کاربران اينترنت را بررسي و تجزيه و تحليل کنند. اين شرکت ها با بررسي و تحليل گسترده رفتار کاربران فيس بوک تلاش داشتند تا ذهن آنها را عليه هيلاري کلينتون تحريک کنند. اين در حالي بود که معلوم شد فيس بوک اطلاعات تماس ها و پيامک هاي رد و بدل شده و حتي ويدئوهاي منتشر نشده کاربران را نگهداري مي کند. به نظر مي رسد، الگوي درآمدي فيس بوک مبتني بر فروش چنين اطلاعات و ديتاهايي(داده) است که کاربرانش در فضاي مجازي اين شبکه به جا مي گذارند، چراکه تغيير ساختار مديريتي فيس بوک پس از اين افشاگري باعث شد ارزش آن ۵۸ ميليارد دلار سقوط کند. به اين بخش از ديتا و اطلاعاتي که کاربران اينترنت به دنبال هر فعاليت ديجيتالي به جا مي گذارند، اصطلاحا data exhaust مي گويند. اين اطلاعات مي تواند، سناريوي جامعي از عادات، ترجيحات، شيوه استفاده آنها از ابزارها يا محتواي ديجيتالي را فاش سازد.
    بسياري از کاربران از کنار اين ديتا ها بسيار بي توجه مي گذرند، در حالي که براي مديران بازاريابي شرکت هاي تجاري که همواره به دنبال شناسايي الگوهاي رفتار مصرفي افراد هستند، به مثابه يک سرمايه باارزش است که دسترسي به آن مزيت رقابتي محسوب مي شود. مطالعات شرکت سيسکو در سال ۲۰۱۶ پيش بيني مي کرد اينترنت اشيا(IoT) در سال ۲۰۱۸ حجم قابل توجهي، به ميزان ۴۰۰زتابايت(معادل ۴۰۰هزار ميلياردگيگابايت) ديتا ايجاد خواهد کرد. منبع اين ديتا ها هر شيء الکترونيکي مي تواند باشد. از وسايل پوشيدني و وسايل خانه هوشمند گرفته تا پلت فرم هاي اتصالي پيشرفته مانند بوئينگ ۷۸۷ که در هر ساعت پرواز ۴۰ترابايت ديتا توليد مي کند يا عمليات معدنکاري ريو تينتو (يک شرکت استخراج معادن و فلزات بريتانيايي-استراليايي) که مي تواند در هر دقيقه ۴/ ۲ترابايت ديتا ايجاد کند. رقمي معادل ۲۰برابر آنچه در توييتر روزانه توليد مي شود.
    با وجود رشد عظيم ديتاهاي به دست آمده از دستگاه هاي مجهز به IoT، تنها مقدار اندکي معادل ۶/ ۸زتابايت آن به مراکز داده براي ذخيره سازي و تجزيه و تحليل فرستاده مي شود. حجم data exhaust بسيار بيشتر از آن چيزي است که واقعا براي مطالعه و تجزيه و تحليل به کار مي رود. با اين حال انتظار مي رود، با پيشرفت سريع در ابعاد مختلف، بهبود قدرت اتصال IoT، کاهش هزينه به کارگيري حسگرها و رايانش ابري با استفاده از هوش مصنوعي، نه تنها اکثر اين ديتا ها براي تجزيه و تحليل هاي جديد استفاده شود، بلکه استفاده از اين ديتاها و به کارگيري آن براي اصلاح الگوي مصرف کاربران در لحظه و بي درنگ شود. خودروهاي خودران نمونه خوبي از به کارگيري حجم بالايي از ديتا هاي حسگرها براي دستيابي به الگوهاي رانندگي ايمن و کارآمد در محيط هاي جديد است.
    طبق مطالعات گروه مشاوره بوستون، ۸۰درصد شرکت هاي نوآورانه شناخته شده جهان از ديتا ها براي استخراج مزاياي رقابتي در کسب وکارشان استفاده مي کنند. به همين دليل شرکت هايي مانند شرکت بيمه Progressive، نايک و شرکت صنايع سنگين آمريکايي John Deere همچنان درصدد سرمايه گذاري روي تجهيز محصولاتشان به حسگر و بهره برداري از مزاياي اين داده ها براي طراحي محصول برحسب خواسته مشتري، نوآوري اقتصادي و مدل کسب وکار هستند. براي اکثر شرکت ها، ارزش ديتاها اندوخته خوبي در ارائه محصولات يا خدمات جديد است که به تنهايي منجر به ارتقاي عملکرد کسب و کار آنها مي شود.
    
    نمونه هاي استفاده از data exhaust
    يک تصور نادرست و رايج درباره IoT وجود دارد مبني بر اينکه ارزش آن به سخت افزار و اتصال است، در حالي که اهميت آنها به جمع آوري موثر و يکپارچه ديتا ها و حتي دسترسي به ديتا هايي است که قبلا امکان دسترسي به آنها وجود نداشت. براي مثال، استارت آپ Propeller Health با قرار دادن يک حسگر در يک اسپري آسم براي جمع آوري در لحظه ديتا ها درباره زمان و مکان استفاده از اين اسپري، به بيماران تنفسي در کنترل بيماري شان کمک مي کند. اين شرکت پس از ادغام داده هاي به دست آمده از کاربران اين اسپري با اطلاعات خارجي مانند کيفيت آب و هوا توانست به الگوهاي درماني دست يابد که حملات ناخواسته آسم را تا ۵۰درصد کاهش داد و در نهايت منجر به صرف جويي ميلياردها دلار در هزينه مراقبت هاي پزشکي شد.
    شرکت بيمه Progressive با استفاده از ديتاهاي مربوط به رفتارهاي رانندگان که از حسگرهاي تعبيه شده در خودروها به دست آورده، مدل هاي ريسک متناسب با رفتار رانندگان ايجاد کرده، درآمدش را بهبود بخشيده و حتي حق بيمه رانندگان محتاط را کاهش داده است. شرکت John Deere از ديتا هاي IoT براي تغيير مدل کسب و کار خود استفاده کرده است. متوسط داده هايي که روزانه از مزارع به دست مي آمد، در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۱۹هزار پوينت(واحد شمارش اطلاعات حسگر) بود که پيش بيني مي شود با رشد قابل توجه تجهيزات و توسعه کاربرد حسگرها اين رقم در سال ۲۰۲۰به ۱/ ۴ميليون برسد. با تبديل اين جريان ديتا ها به اطلاعات قابل تحليل يا امکان تصميم گيري خودکار بر اساس ديتاها، کسب و کار اين شرکت از فروش تجهيزات کشاورزي به ارائه خدمات «کشاورزي دقيق» تغيير کرده است. ديتا ها هميشه ارزشمند و حاوي اطلاعات مهم هستند، به شرطي که افراد يا شرکت ها بدانند کجا و چگونه آن را جست وجو کنند. ديتاها نه تنها نشان دهنده ارزش اطلاعاتي است که در آن وجود دارد، بلکه براي شرکت ارزش اقتصادي دارند. داده ها مي توانند فروخته شده يا معامله شوند و براي کسب و کارها مزيت رقابتي ايجاد کنند.
    
    تبديل data exhaust به دارايي
    داشتن مزيت رقابتي به اين معناست که شما يا کسب و کارتان مي توانيد نوعي ارزش را ارائه کنيد که رقباي شما نمي توانند. اين مزيت مي تواند از طريق نوآوري، اجراي برتر، شناخت بهتر خواسته مشتري يا يک توانايي بزرگ تر در به دست آوردن و تبديل ديتا به دارايي باشد. ديتا عمل تصميم گيري را از شکل احساسي و بر مبناي حدس و گمان تجربي به تصميمات عيني براساس الگوها و پيش بيني ها تبديل مي کند. در واقع، ديتا مي آموزد که چقدر مي توان چيزي را بهبود بخشيد يا فرآيندي را بهينه سازي کرد. IoT نه تنها نشان دهنده فرصتي براي جمع آوري اطلاعات قابل توجهي در مورد محصولات، خدمات و عمليات است، بلکه فرصتي براي راه اندازي کسب و کار با يک مزيت رقابتي را فراهم مي کند، با اين حال، براي به دست آوردن اين مزيت، اقداماتي لازم است.
    
    تعبيه ابزار دقيق: اين کار با شناسايي فرصت هاي بالقوه استخراج دارايي از ديتاي IoT و تعيين ايمن و اقتصادي ترين ابزار براي جمع آوري ديتا آغاز مي شود. به عنوان مثال به جاي توليد يک دستگاه جديد و تحميل هزينه آن، مي توان در همان محصول قديمي حسگر تعبيه کرد. نايک سرمايه گذاري هاي قابل توجهي را براي گسترش پلت فرم Nike + (کفش هاي ورزشي، پوشيدني هاي هوشمند و اپليکيشن ها) براي جمع آوري ديتاي بيشتر درباره بيش از ۷ ميليون دونده و رفتار آنها انجام داده تا از طريق جايگزيني کفش و پوشاک هوشمند و تخصصي تر فروشش را افزايش دهد. همچنين شرکت توليدکننده لوازم ورزشي Under Armour حدود ۵۰۰ ميليون دلار براي دسترسي به ۱۵۰ميليون کاربر تناسب اندام و سلامت ديجيتال صرف کرده است. به اين ترتيب، شرکت HealthBox براي ارائه خدمات نوآور در زمينه مراقبت هاي بهداشتي اقداماتي انجام داده است تا فرصت جمع آوري ديتا را فراهم کرده و آنها را با دقت بيشتري تحليل کند. علاوه بر شناسايي موثرترين ابزار جمع آوري ديتا مانند حسگرها، شرکت ها نياز به ايجاد و اداره يک محيط بيگ ديتا(کلان داده) براي به دست آوردن، مديريت و تجزيه و تحليل جريان ديتاهاي مختلف IoT دارند.
    
    بهينه سازي: هنگامي که ابزار دقيق براي جمع آوري و ذخيره ديتا وجود دارد، توانايي هاي مغزي و ابزار براي تبديل ديتاهاي IoT به بينش ها و تصميم هايي که ارزش تجاري را به ارمغان مي آورد، لازم است. اين به آن معناست که داشتن يک تيم از دانشمندان، مهندسان و معماران ديتا براي پاسخگويي به سوالات درباره بهبود عملکرد و کشف الگوهاي پنهان در ديتاها ضروري است. البته يافتن اين تيم آسان نبوده و نياز به ادغام افراد با مهارت هاي مختلف(برنامه نويسي پلت فرم، مدل سازي، متخصصان آمار و تحليلگران کسب و کار) دارد.
    
    رقابت براي پيروزي: داشتن ديتاها، بينش ها و اقدامات توصيه شده اين امکان را مي دهد کسب و کار يا پلت فرم فعلي بهبود يابد. اما کشف کامل ارزش ديتاها اغلب نياز به بازنويسي مدل کسب و کار با ديتاها و توانايي استفاده از آن به عنوان يک مزيت اصلي دارد. با توجه به توانايي IoT براي مقياس به حجم باورنکردني ديتا پيرامون کسب و کار فعلي و تجربه مشتري، شرکت ها فرصت منحصر به فردي براي تغيير دارند. علاوه بر اين، شرکت ها مي توانند به جاي ذخيره سازي صرف اين ديتاها، برند محصولات هوشمند جديد را با تلفيق قابليت هاي ديتاي IoT توليد کنند.
    به طور خلاصه، اگر IoT اينترنت جديد و ديتا دارايي جديد است، نبايد اجازه داد data exhaust از بين رود. اين ديتا بينشي به صاحبان کسب و کارها مي دهد که بتواند مزيت رقابتي را به وجود آورد تا در بازارهاي آتي سهم بيشتري به دست آورد. اما در وهله نخست نياز به ايجاد توانايي ثبت و تجزيه و تحليل اين ديتاها و اصلاح فرآيند نوآوري لازم است تا از توان ديتاي توليد شده توسط IoT در محصولات، خدمات و مدل هاي تجاري جديدي که به شرکت مزيت رقابتي مي دهد، استفاده کند.
    از داده به دارايي / استخراج ديتا در سال ۲۰۱۸ به صنعتي پرسود تبديل شده است
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4297 به تاريخ 16/1/97، صفحه 25 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از "سيمين عزيزمحمدي"

  موانع مسير رشد تجارت الكترونيكي / پيش بيني رشد ۲۶درصدي كسب وكار آنلاين محقق مي شود؟
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  محاكمه واردكنندگان موبايل / ليست وزارت ارتباطات به دادگاه رسيد
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 5/6/97
مشاهده متن    
  فرمول جديد براي مجوز كسب وكار اينترنتي / «دنياي اقتصاد» سياست هاي تازه دريافت درگاه پرداخت را بررسي مي كند
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 27/5/97
مشاهده متن    
  چالش جديد استارت آپ هاي حمل ونقل / ديدگاه دوگانه دولت در برابر تاكسي هاي اينترنتي
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 18/5/97
مشاهده متن    
  سايه استارت آپ ها بر سر الكامپ / نمايشگاه كامپيوتر و ارتباطات با ۵۳۵ شركت آغاز به كار كرد
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 7/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم دانشگاه تهران
شماره 2 (پياپي 116)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است