|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/16: توافق بر به روزرساني تقويم
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4297 16/1/97 > صفحه 6 (خبر) > متن
 
 


توافق بر به روزرساني تقويم
ساماندهي تعطيلات از دوربين قانون گذاران    
    دنياي اقتصاد : بررسي نقطه نظرات نمايندگان مجلس در کميسيون هاي مختلف نشان مي دهد که ساماندهي تعطيلات، توزيع يکنواخت روزهاي سرخپوش و اثرمثبت اقتصادي و غيراقتصادي تعطيلات يک روزه موضوعي است که بسياري از قانون گذاران بهارستان نيز بر آن توافق دارند. اين در حالي است که برخي ديدگاه هاي متنافر با واقعيت و تفسيرهاي اشتباه باعث توقف چندساله در ايستگاه قانون گذاري شده است. «دنياي اقتصاد» در اين گزارش به انعکاس نگاه ساکنان بهارستان به موضوع ساماندهي تعطيلات پرداخته است.
    
    تبعيض تعطيلاتي در تهران و شهرستان ها
    حميده زرآبادي، نماينده قزوين و عضو کميسيون صنايع

    درباره موضوع تعطيلات در ايران و نابساماني آن، به نظر مي رسد موضوع فرهنگي نقش موثري را ايفا مي کند؛ آنجا که تعطيلات غيررسمي همچون روزهاي بين تعطيل و برخي تعطيلات پيش بيني نشده اضطراري مانند تعطيلي براي آلودگي هوا و بارش برف، بر ساير روزهاي غيرتعطيل سايه مي اندازد و کشور را در ايام غيرتعطيل هم به صورت نيمه تعطيل درمي آورد. بارزترين مثال افزايش تعطيلات رسمي به وسيله تعطيلات غيررسمي، نوروز است. گرچه تعطيلات رسمي نوروز در ايران ۵ روز است اما آنچه در عمل شاهد آن هستيم، آن است که از ۲۸ اسفند تا ۱۵ فروردين کشور تعطيل يا نيمه تعطيل است. شايد يکي از اصلي ترين دلايل آن ناهماهنگي اين تعطيلات ميان نهادهاي دولتي و مدارس و دانشگاه ها و نيز بخش خصوصي است. تبعات حاصل از اين ماجرا را نيز در مشکلات بسياري از مردم از عدم فعاليت بسياري از کارمندان و ادارات و نهادها در اين روزها مشاهده مي کنيم. نکته ديگر که بر لزوم ساماندهي تعطيلات کشور مي افزايد، يکسان نبودن تعطيلات رسمي براي همه در سراسر کشور است. در اين باره مي توان به تعطيلي روز پنج شنبه نهادهاي دولتي و غالب شرکت هاي خصوصي در تهران اشاره کرد که اين امر در شهرستان ها مصداق ندارد. بنابراين مي توان گفت پايتخت نشينان از مزاياي تعطيلات دو روزه آخر هفته بهره مند هستند اما شهرستاني ها خير. در اين ميان و در بحث لزوم دو روزه شدن تعطيلات آخر هفته سراسر کشور، نبايد از موضوع مراودات اقتصادي با دنيا غفلت کرد. هرچند با تعطيلي دو روز آخر هفته همه مراودات اقتصادي با دنيا با اخلال روبه رو نخواهد شد اما اين امر مي تواند تا اندازه اي اثرات منفي بر ارتباطات اقتصادي داشته باشد. موضوع ديگر تلاقي تعطيلات مناسبتي بر مبناي تقويم قمري با روزهاي هفته در تقويم شمسي است که مي توان آن را يکي از اصلي ترين دلايل افزايش تعطيلات غيررسمي و بين التعطيلين ها دانست. به نظر مي رسد براي کاهش تعطيلات غيررسمي در کشور، تصميم درست در اين زمينه لازم است.
    
    نابساماني روزهاي سرخ پوش
    بهروز بنيادي، نماينده کاشمر و عضو کميسيون بهداشت

    تعطيلات رسمي در کشور در سه بازه مطرح است؛ اول تعطيلات روز جمعه، دوم تعطيلات ملي و تعطيلات مذهبي. گرچه مجموع اين تعطيلات رسمي در کشور حدود ۷۵ روز است و در مقايسه با ساير کشورهاي جهان کمتر است اما آنچه به عنوان نقاط ضعف در موضوع تعطيلات رسمي کشور مطرح است، نخست نابساماني، بي نظمي و پراکندگي آن است که استفاده بهينه از تعطيلات را به شدت کاهش مي دهد. همچنين اين تعطيلات آنچنان که بايد اثرات مثبت روحي و رواني براي مردم ندارد. دوم وجود تعطيلات غيررسمي است که به صورت غيرقابل پيش بيني در کشور رخ مي دهد و برخي ايام سال، کشور را به حالت تعطيل و نيمه تعطيل مي کشاند. همين امر سبب مي شود تصور اشتباه درباره زياد بودن تعداد تعطيلات رسمي در کشور ايجاد شود. نکته اي ديگر که ساماندهي تعطيلات رسمي در کشور را ضروري مي سازد، تبعيض تعطيلات آخر هفته ميان تهران و شهرستان ها است؛ به نظر مي رسد لازم است با رفع اين تبعيض، تعطيلات آخر هفته براي سراسر کشور به صورت يکسان، دو روزه شود تا همه از مزاياي اين تعطيلات بهره مند شده و عوايد آن به صورت محسوس، به اقتصاد کشور و نيز مردم برسد. با اين کار بازه زماني بيشتري در اختيار همه مرم ايران قرار مي گيرد که بتوانند گزينه هاي متعدد سفر را در طول سال داشته باشند و از تبعات مثبت آن بهره مند شوند.
    
    اثر تعطيلات بر بهره‎وري
    سيده فاطمه حسيني، نماينده تهران و عضو کميسيون اقتصادي

    يکي از ضرورت هايي که در اقتصاد مقاومتي بايد مورد توجه قرار گيرد، نظم بخشيدن به تعطيلات رسمي کشور است. تحقيقات علمي نشان مي دهدکه بهره وري نيروي انساني با تعطيلات دو روزه در پايان هفته، افزايش مي يابد؛ موضوعي که در کشور ما با تقويم تعطيلات رسمي فعلي و پراکندگي و بي نظمي آن، مشاهده نمي شود. از اينرو لازم است در تقويم تعطيلات رسمي کشور بازنگري شده و تعطيلات آخر هفته در کل کشور به دو روز افزايش يابد تا علاوه بر افزايش بهره وري و تبعات مثبت اقتصادي، فوايد اجتماعي و رفتاري آن نيز براي مردم محسوس باشد. در اين بين بايد بر ميزان هرچه بيشتر تطابق روزهاي کاري کشور با جهان توجه جدي کرد تا مراودات بين المللي مان دچار اخلال نشود و از منظر اقتصادي نيز دچار مشکل نشويم. از سوي ديگر، نگاه به تقويم سالانه ايران تعطيلات سرگردان ميان هفته، مي تواند به تعطيلي غيررسمي ساير روزها بينجامد و آنچه تعطيلات اين چنيني را تقويت مي کند، نيمه تعطيل بودن روز پنج شنبه است. اين موضوع آثار اقتصادي زيان باري براي کشور دارد و به نظر مي رسد ساماندهي تعطيلات رسمي امري ضروري در کشور است و هرچه زودتر، با طرحي جامع بايد در اين راستا گام قانوني برداريم؛ موضوعي که با استقبال مردم نيز روبه رو خواهد شد.
    بنابراين ملاحظه مي شود که تفاوت تعداد روزهاي تعطيل در ايران با بسياري از کشورهاي دنيا در برخي موارد به ۵۰ روز مي رسد. اين در حالي است که تعداد بالاي تعطيلات مناسبتي (اعم از ملي و مذهبي) اين انگاره غلط را به وجود آورده است که تعداد تعطيلات در ايران در مقايسه با ساير کشورها زياد است.
    بررسي اظهارات و جهت گيري هاي مختلف طي سال گذشته نشان مي دهد که دوروزه شدن تعطيلات مطالبه بخش بزرگي از شهروندان و فعالان اقتصادي است. به عقيده کارشناسان نيز اين تغيير مي تواند علاوه بر تحريک بهره وري سکوي پرتاب صنعت گردشگري و يکي از راه حل هاي جلوگيري از اتلاف منابع، کاهش آلودگي هوا و بسترساز برنامه ريزي بلندمدت در سازمان ها براي انتفاع از اثر اقتصادي و غيراقتصادي تعطيلات باشد. افزون بر اين با پراکندگي يکنواخت تعطيلات در طول تقويم الگوي سفر مسافران چه از لحاظ زماني و چه از لحاظ مکاني طيف وسيع تري را دربرخواهد گرفت. تغييري که علاوه بر بسترسازي براي توسعه بخش هاي محروم تصوير ناخوشايند ترافيک و تصادف را از الگوي متمرکزي فعلي سفر در کشور حذف خواهد کرد. با وجود اين همگرايي بر لزوم دو روزه شدن تعطيلات سياست گذاران بايد با کنار گذاشتن تحليل هاي غيرواقع بينانه، شجاعت بها دادن به اين مطالبه عمومي را داشته باشند.
    
    توافق بر به روزرساني تقويم / ساماندهي تعطيلات از دوربين قانون گذاران
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4297 به تاريخ 16/1/97، صفحه 6 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پرستاري و مامايي
شماره 2 (پياپي 602)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است