|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/16: طرح چهار وجهي ايران براي سوريه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4297 16/1/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


طرح چهار وجهي ايران براي سوريه
با حضور روحاني، پوتين و اردوغان در آنكارا صورت گرفت



    
    دنياي اقتصاد : روساي جمهوري ايران، ترکيه و روسيه روز چهارشنبه در چارچوب دور دوم مذاکرات سه جانبه و در ادامه مذاکرات آستانه و اجلاس سوچي، در نشستي به ميزباني آنکارا براي گفت وگو درباره تحولات سوريه و همکاري با دولت دمشق گرد هم آمدند. پيگيري راهکار سياسي و اجتناب از رويکرد نظامي، ارائه کمک هاي انساني و بازسازي سوريه، حفظ تماميت ارضي سوريه و مبارزه با تروريسم ۴ مبنايي است که ايران در نشست سران براي حل بحران سوريه ارائه داد. همچنين سه رئيس جمهور در بيانيه اي مشترک، بر چارچوب آستانه به عنوان تنها ابتکار بين المللي موثر در کاهش خشونت در سراسر سوريه تاکيد کردند.
    همچنين سه دولت عزم خود را براي ادامه همکاري فعال درباره سوريه نشان دادند و بر آتش بس فراگير، راهکار سياسي، کنگره گفت وگوي ملي سوريه، مبارزه موثر با تروريسم و بازسازي سوريه نيز تاکيد ويژه کردند. همچنين قرار شد تهران ميزبان دور بعدي نشست سران سه کشور باشد. اين نشست از جهاتي ادامه نشست هاي آستانه است که ۹ دور آن در ۱۴ ماه گذشته با هدف حل وفصل بحران سوريه برگزار شده است و به ايجاد مناطق کاهش تنش يا عاري از درگيري در چهار منطقه مهم سوريه از جمله ادلب انجاميد. برگزاري نشست آنکارا که وعده برگزاري زودهنگام آن در نشست سران سوچي هم داده شده بود، براي حل مساله سوريه بدون مشارکت قدرت هاي فرامنطقه اي که حضوري غيرقانوني در سوريه دارند، حائز اهميت بوده و نشان دهنده تشکيل ائتلاف و ترکيب جديدي در معادلات منطقه است. در واقع اين همکاري ها در دوره اي که آمريکا با هر سه کشور ايران، ترکيه و روسيه اختلاف و تنش جدي دارد، حائز اهميت و داراي پيام مهم است.
    
    نشست سران و تحولات سوريه
    نشست سران سه کشور در شرايطي برگزار مي شود که درگيري هاي مهم دولت سوريه با تروريست هاي مستقر در غوطه شرقي دمشق که همواره پايتخت سوريه را هدف حملات خود قرار مي دادند، با شکست تروريست ها و خروج جمع کثيري از آنها از منطقه، به نقطه تعيين کننده اي رسيده و پس از اين، فرآيند مذاکرات بر کنترل درگيري ها و نظارت بر مناطق کاهش تنش و پيگيري مذاکرات سياسي گروه هاي موافق و مخالف دولت قانوني سوريه متمرکز خواهد شد. غوطه شرقي (حومه دمشق) از ابتداي بحران سوريه در هفت سال گذشته تاکنون، کانون ايجاد بحران هاي امنيتي و نظامي براي پايتخت سوريه بوده و سيطره گروه هاي تروريستي در اين منطقه همواره امنيت پايتخت را مورد تهديد قرار داده است.
    دور جديد درگيري ها در غوطه شرقي که از اوايل بهمن ماه سال گذشته آغاز شده بود، با اضمحلال گروه هاي تروريستي به سرانجام تعيين کننده اي رسيده است. تشديد تحرکات گروه هاي تروريستي در غوطه، نشان داد که نقشه کلي بحران سوريه همچنان درحال دگرگوني است و اين گروه ها دچار نوعي بحران وجودي شده اند که آنها را دچار فرسايش مي کند، به ويژه اينکه چتر حمايت سياسي کشورهاي حامي آنها نيز، ديگر مانند گذشته وجود ندارد. در شرايط کنوني تنها نگراني جدي ايفاي نقش و کارشکني بازيگران منطقه اي و فرامنطقه اي در کاهش درگيري و پيگيري فرآيند سياسي است که اين نگراني از جانب کشورهايي مانند عربستان و آمريکا بيشتر احساس مي شود.
    
    اهداف نشست سه جانبه
    هدف اصلي ايران، ترکيه و روسيه در نشست سه جانبه، تمرکز بر فرآيند حل سياسي مساله جنگ داخلي در سوريه است، ولي اين هدف، خود داراي پيچيدگي هاي خاص بوده و نحوه پيگيري و تعامل اين سه کشور به اضافه نحوه و ميزان مداخله قدرت هاي فرامنطقه اي و همچنين، چگونگي گردهمايي گروه هاي مختلف طرفدار و مخالف دولت قانوني سوريه در به نتيجه رسيدن آن اثرگذار خواهد بود.
    «سي ان ان» نيز در گزارشي اين ديدار را راه حل ايران، روسيه و ترکيه براي مسائل حل نشده کليدي در سوريه خوانده است. روساي جمهوري ايران، ترکيه و روسيه در دور پيش نشست سوچي بر ضرورت خروج نيروهاي بيگانه از سوريه تاکيد کردند، اما به رغم اين، آمريکا نيروهاي خود را در منطقه به خصوص در شمال و شمال شرقي سوريه و در شهرهاي منبج، ديرالزور و حسکه تقويت کرد و وارد ائتلافي با گروه هاي کردي از جمله يگان هاي مدافع خلق سوريه (ي.پ.گ) و حزب اتحاد دموکراتيک سوريه (پ.ي.د) شد. هفته گذشته دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا اعلام کرد که به علت هزينه بر بودن حضور کشورش در خاورميانه، نيروهايش را از سوريه خارج مي کند. هرچند برخي اين موضع ترامپ را تاکتيکي براي مقابله با تهديد آنکارا براي حمله به منبج و کاهش فشار ترکيه براي حمله نظامي عليه گروه هاي کرد در شمال سوريه قلمداد کردند، ولي برخي هم با جدي خواندن موضوع، خروج احتمالي آمريکا از سوريه را اقدامي مهم در تعيين سرنوشت سوريه عنوان کردند. با توجه به روند همکاري هاي سه کشور ايران، روسيه و ترکيه، قدرت هاي فرامنطقه اي از جمله آمريکا و فرانسه درصدد بر هم زدن اين همگرايي هستند و به همين علت، تلاش دارند با تقويت نيروهايي که از طرف ترکيه تروريست محسوب مي شوند، در اين ائتلاف سه جانبه شکل گرفته شکاف ايجاد کنند. در اين ارتباط، سفير ايران در روسيه، درخصوص برگزاري همزمان اجلاس سران سه کشور ايران، روسيه و ترکيه در آنکارا و اجلاس امنيتي مسکو با حضور وزير دفاع ايران گفت: برگزاري همزمان اجلاس سران ايران، روسيه و ترکيه در آنکارا و اجلاس امنيتي مسکو مي تواند نتايج موثري را براي ايجاد صلح و ثبات در منطقه داشته باشد.
    
    برنامه هاي نشست سران
    رسانه هاي ترکيه اعلام کردند که در برنامه نشست آنکارا، علاوه بر برگزاري مذاکرات کارشناسان ارشد و وزراي امور خارجه سه کشور، ديدار و سخنراني سران در روز چهارشنبه پيش بيني شده است. به گزارش «ايرنا»، رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري ترکيه با حسن روحاني و ولاديمير پوتين روساي جمهوري ايران و روسيه در حاشيه نشست، ديداري دوجانبه هم خواهد داشت. رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري ترکيه و ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه روز قبل از اجلاس سران سه کشور در آنکارا، با هم ديداري دوجانبه داشتند که در آن روابط دوجانبه مورد بررسي دوباره قرار گرفت. همچنين در حاشيه اين نشست، ديدار دوجانبه اي نيز بين حسن روحاني و اردوغان صورت گرفت که در جريان آن، روابط دوجانبه و مسائل بين المللي مورد مذاکره قرار گرفت. حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران که به دعوت رسمي همتاي ترکيه اي خود و براي شرکت در دور جديد مذاکرات سه جانبه درباره سوريه، روز سه شنبه به آنکارا سفر کرد، علاوه بر اردوغان با ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه نيز ديداري دوجانبه داشت که طي آن مسائل مربوط به روابط دوجانبه و همچنين همکاري هاي منطقه اي و بين المللي مورد بررسي قرار گرفت.
    
    مباني مشترک مطرح شده از سوي ايران
    رئيس جمهوري اسلامي ايران روند مذاکرات آستانه و نقش ايران، ترکيه و روسيه در حل بحران سوريه را کليدي و حائز اهميت برشمرد و تاکيد کرد: تلاش واقعي براي پايان بحران سوريه و ايجاد بسترهاي لازم براي بازسازي اين کشور و فراهم کردن زمينه هاي بازگشت آوارگان به محل زندگي خود بايد مورد اهتمام سه کشور و جامعه جهاني قرار گيرد. حسن روحاني در سخنان خود در اين نشست بر گسترش هماهنگي ها ميان سه کشور براساس چهار مبناي مشترک تاکيد کرد. اين چهار مبناي مشترک عبارتند از:
    ۱- بحران سوريه راه حل نظامي يا تحميل شده از خارج ندارد و آينده سوريه تنها از طريق انتخاب دموکراتيک مردم سوريه رقم خواهد خورد. کنگره گفت وگوي ملي سوريه، زمينه مناسبي را براي آغاز فرآيند حل وفصل مسالمت آميز بحران سوريه فراهم آورده است
    ۲- وضعيت انساني در سراسر سوريه اسفناک بوده و جامعه بين المللي موظف است نسبت به ارائه کمک هاي انساني به همه نقاط سوريه تلاش کند. در عين حال تلاش واقعي براي پايان بحران سوريه و ايجاد بسترهاي لازم براي بازسازي اين کشور و فراهم کردن زمينه هاي بازگشت آوارگان به محل زندگي خود بايد مورد اهتمام ما و جامعه جهاني قرار گيرد. جمهوري اسلامي ايران آماده حضور موثر در بازسازي سوريه است.
    ۳- حاکميت ملي، تماميت ارضي و وحدت و استقلال سوريه بايد در همه شرايط محترم شمرده شود. حضور نيروهاي بيگانه در سوريه بدون موافقت دولت آن کشور غيرقانوني بوده و بايد متوقف و پايان داده شود.
    ۴. ضروري است مبارزه با تروريسم در سوريه تا ريشه کن شدن همه گروه هاي تروريستي ادامه يابد.
    
    بيانيه پاياني بر مبناي چارچوب آستانه
    در پايان اين نشست، روساي جمهوري اسلامي ايران، روسيه و ترکيه در بيانيه اي مشترک، با اشاره به اينکه چارچوب آستانه، تنها ابتکار بين المللي موثري بوده است که به کاهش خشونت در سراسر سوريه کمک کرده و در برقراري صلح و ثبات در اين کشور نقش داشته است، بر عزم خود مبني بر ادامه همکاري فعال درباره سوريه تاکيد کردند. اين بيانيه مشترک روز چهارشنبه و در پايان اجلاس آنکارا، به امضاي حسن روحاني، ولاديمير پوتين و رجب طيب اردوغان رسيد.
    در متن بيانيه مشترک، روساي جمهور رضايت خود از نتايج نخستين سال نشست هاي آستانه که از ژانويه ۲۰۱۷ برگزار شد را ابراز و بر عزم خود مبني بر ادامه همکاري فعال خود درباره سوريه به منظور دستيابي به آتش بس پايدار ميان طرف هاي درگير و پيشبرد فرآيند سياسي طبق آنچه در قطعنامه ۲۲۵۴ شوراي امنيت سازمان ملل ترسيم شده است، تاکيد کردند. همچنين بر پايبندي مستمر و قوي خود به حاکميت، استقلال، وحدت، تماميت ارضي و ماهيت غيرقومي سوريه تاکيد ورزيدند. آنها تاکيد کردند که هيچ اقدامي، صرف نظر از اينکه چه کسي آن را انجام دهد، نبايد ناقض اين اصولي باشد که به تاييد قطعنامه هاي مربوط سازمان ملل و نيز خواست نمايندگان همه بخش هاي جامعه سوري رسيده است.
    سران اين باور خود را ابراز داشتند که «کنگره گفت وگوي ملي سوريه»، که در تاريخ ۳۰ ژانويه ۲۰۱۸ در سوچي برگزار شد، نقطه عطف مهمي در فراهم کردن زمينه براي فرآيند سياسي به شمار مي آيد؛ به پايبندي خود به پيگيري نتايج اين کنگره که منعکس کننده اراده نمايندگان همه بخش هاي جامعه سوري است، به ويژه توافق بر سر تشکيل يک کميته قانون اساسي مورد حمايت دبيرکل سازمان ملل و جامعه بين المللي، تصريح کردند. سه دولت همچنين از نمايندگان دولت جمهوري عربي سوريه و معارضه متعهد به حاکميت، استقلال، وحدت، تماميت ارضي و ماهيت غيرقومي سوريه و از جامعه بين المللي خواستند از نتايج کنگره گفت وگوي ملي سوريه حمايت کنند.
     از سوي ديگر، روحاني، پوتين و اردوغان بر اين باور خود تصريح کردند که مناقشه سوريه هيچ راه حل نظامي نداشته، تنها از راه يک فرآيند سياسي همراه با مذاکره مي توان به آن پايان داد. آنها بر ضرورت کمک به سوري ها براي بازگرداندن وحدت کشورشان و دستيابي به راه حلي سياسي براي مناقشه کنوني از طريق فرآيندي فراگير، آزاد، عادلانه و شفاف با مديريت و راهبري سوري و مبتني بر اراده آزاد مردم سوريه که منجر به تدوين قانون اساسي برخوردار از پشتيباني مردم سوريه و انتخابات آزاد و عادلانه با مشارکت همه سوري هاي واجد شرايط و تحت نظارت درست سازمان ملل باشد، تاکيد ورزيدند. بر عزم خود مبني بر ادامه همکاري براي نابودي نهايي داعش، جبهه النصره و همه ديگر افراد، گروه ها، تشکل ها و موجوديت هاي وابسته به القاعده يا داعش در سوريه که از سوي شوراي امنيت سازمان ملل شناسايي شده اند، تصريح کردند و بر موفقيت تلاش هاي جمعي خود در راستاي مبارزه با تروريسم بين الملل تاکيد ورزيدند.
    تاکيد کردند که در مبارزه با تروريسم، تمايز ميان گروه هاي تروريستي مذکور و گروه هاي معارض مسلحي که به رژيم آتش بس پيوسته بوده اند يا خواهند پيوست از لحاظ جلوگيري از تلفات غيرنظاميان حائز بيشترين اهميت است. از قطعنامه ۲۴۰۱ شوراي امنيت سازمان ملل در واکنش به وضعيت وخيم انساني در سراسر سوريه، از جمله در غوطه شرقي، يرموک، فوعه و کفريا، استان ادلب، شمال استان حماه، رکبان و رقه استقبال کردند؛ از طرف هاي درگير قوياً خواستند به مفاد قطعنامه مذکور پايبند باشند، از جمله اينکه از نقض آتش بس اجتناب ورزند. از جامعه بين الملل، به ويژه سازمان ملل و سازمان هاي بشردوستانه آن، خواستند از طريق ارسال کمک هاي بشردوستانه بيشتر، تسهيل مين زدايي بشردوستانه، احياي امکانات زيرساختي بنيادي، از جمله امکانات اقتصادي و اجتماعي و حفظ ميراث تاريخي، کمک هاي خود به سوريه را افزايش دهند. همچنين تصميم گرفتند نشست بعدي خود را در جمهوري اسلامي ايران و به دعوت رئيس جمهوري اسلامي ايران، آقاي حسن روحاني، برگزار کنند.
    
    تکميل مذاکرات ايران و اتحاديه اوراسيا
    همزمان با اين تحولات، دستيار رئيس جمهور روسيه اعلام کرد، ايران و اتحاديه اقتصادي اوراسيا مذاکرات آماده سازي توافق نامه ايجاد منطقه آزاد تجاري را به پايان رساندند. به گزارش «ايسنا» يوري اوشاکف، دستيار رئيس جمهور روسيه در آستانه ديدار روساي جمهور روسيه و ايران در ۴ آوريل در آنکارا گفت: «ايران و اتحاديه اقتصادي اوراسيا مذاکرات تدوين توافق نامه موقتي ايجاد منطقه آزاد تجاري را به پايان رساندند و در ماه هاي آينده نزديک اين توافق نامه به امضا خواهد رسيد.» اوشاکف همچنين در بخشي ديگر از صحبت هاي خود در جمع خبرنگاران افزود: «بلوک اول نيروگاه بوشهر به طور ثابت کار مي کند و سال گذشته روند احداث نيروگاه بوشهر -۲ آغاز شد.» همزمان مهدي سنايي سفير ايران در روسيه نيز با اشاره به اين اتحاديه گفت: «اين مذاکرات از دو سال پيش آغاز شد و اکنون جدولي از کالاهايي که قرار است شامل کاهش يا حذف تعرفه شود، تهيه شده و طرفين با رايزني فراوان، نهايتا به توافق رسيدند. در واقع اکنون مي توان گفت مذاکره هاي کارشناسي مربوط به قرارداد موقت تجارت آزاد (تعرفه ترجيحي) به اتمام رسيده و آماده امضا است.»
    
    نشست پيشين سران در سوچي
    دور اول نشست سه جانبه سران ترکيه، روسيه و ايران درباره بحران سوريه موسوم به نشست سوچي، چهارشنبه ۲۲ نوامبر (يکم آذر ۹۶) در شهر سوچي روسيه برگزار شد که نتايج مثبتي در عرصه ميداني و همگرايي سه کشور درباره بحران سوريه داشت. نشست سوچي همچنين عزم اين سه کشور را براي ادامه همکاري در آينده سياسي سوريه نشان داد و در واقع برگزاري دور دوم اين نشست در آنکارا در کمتر از چهار و نيم ماه نشان دهنده عزم طرفين براي حل منطقي يک بحران از طريق گفت وگو و تفاهم چندجانبه است. ايران، روسيه و ترکيه در بيانيه پاياني نشست روساي جمهوري در سوچي بر ضرورت آغاز واقعي و جدي روند سياسي تاکيد و اعلام کردند که تهران، مسکو و آنکارا تاکنون در چارچوب روند آستانه، نقش مهمي در جهت دادن به تحولات ميداني سوريه و تسهيل روند شکست تروريسم در اين کشور داشته اند.
    در دور قبل مذاکرات سران، روسيه برنامه خود را براي برگزاري يک کنگره سراسري با مشارکت گروه هاي مختلف طرفدار و مخالف حکومت سوريه در سوچي به منظور تدوين قانون اساسي جديد اين کشور اعلام کرد و اين امر ابتدا با استقبال مواجه نشد؛ ولي با رايزني هاي انجام شده، اين نشست تحت عنوان «کنگره مذاکرات ملي سوريه» در شهر سوچي با حضور بيش از يکهزار و ۶۰۰ نفر از افراد موثر در تحولات سوريه در ۱۰ و ۱۱ بهمن سال ۱۳۹۶ برگزار شد.
    
    چشم انداز پيش رو
    با اضمحلال گروه تروريستي داعش و با تغيير ميداني در جنگ داخلي سوريه، به نظر مي رسد فرآيند سياسي که در قالب مذاکرات آستانه و نشست سران سه کشور ايران، ترکيه و روسيه که ضامن صلح در سوريه هستند، نتايج مثبتي داشته و به رغم برخي کارشکني ها، در اين دوره، گام هاي جدي اين سه کشور براي حل مساله سوريه ثمربخش تر از گذشته خواهد بود. هر چند دولت ترکيه با انجام عمليات شاخه زيتون و اشغال شهر عفرين و دو هزار کيلومتر مربع از خاک مناطق شمالي به همراهي عناصر شبه نظامي ارتش آزاد سوريه، مقداري تحولات ميداني را براي حل مساله جنگ داخلي سوريه پيچيده تر کرده است و به خوبي مي داند که نمي تواند در نيمه راه عمليات شاخه زيتون را رها کند، سوال در اين شرايط اين است که روسيه و ايران چه موضعي در نشست آنکارا درخصوص رويکرد نظامي ترکيه در عفرين که نقض تماميت ارضي سوريه است و در بيانيه پاياني بر آن تاکيد شده، اتخاذ کرده اند؟
    طرح چهار وجهي ايران براي سوريه / با حضور روحاني، پوتين و اردوغان در آنکارا صورت گرفت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4297 به تاريخ 16/1/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر



 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات سلامت
شماره 2 (پياپي 802)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است