|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/16: خبر جديد از تصميم ترامپ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4297 16/1/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


خبر جديد از تصميم ترامپ
اكونوميست: آمريكا در برجام مي ماند؟

نويسنده: نيما صبوري


    
    دنياي اقتصاد : قرار است روز ۲۱ ارديبهشت ترامپ درخصوص «برجام » و تعليق مجدد تحريم هاي هسته اي تصميم بگيرد. به اعتقاد «اکونوميست» احتمال ماندن آمريکا در برجام زياد است. اين پيش بيني با فرض اينکه اتحاديه اروپا و کنگره آمريکا امتيازاتي به ترامپ ارائه مي کنند، صورت گرفته است. اين شرايط ترامپ را راضي خواهد کرد؛ چراکه از يک طرف تحريم هاي اروپا محدوديت ها را بر ايران افزايش خواهد داد و از طرف ديگر آمريکا و نهادهاي بين المللي همچنان فرصت نظارت بر فعاليت هاي هسته اي ايران را خواهند داشت.
    دوازدهم ماه مه (۲۱ ارديبهشت) دونالد ترامپ قرار است در خصوص حفظ «برجام» و تعليق مجدد تحريم هاي هسته اي تصميم گيرد. او که پيش از اين مواضع تند و انتقادات شديدي را نثار اين توافق مي کرد، در ضرب الاجل قبلي اعلام کرد که به منظور حفظ «برجام» ساير طرف هاي اين توافق بايد خواسته هاي او را تامين کنند. در اين باره «واحد اطلاعات اکونوميست» (EIU) در تحليلي مدعي شده است از آنجا که هر دو طرف اروپايي و دولت ايران مشتاق حفظ «برجام» هستند، به احتمال زياد پيشنهادهاي ويژه اي به ترامپ ارائه خواهند داد تا او را مجاب به حفظ اين توافق بين المللي کنند. با اين حال اين اتاق فکر با اشاره به اينکه شرايط سختي در اين رابطه وجود دارد، ريسک خروج آمريکا از توافق هسته اي را بالا مي داند.
    
    دلايل ترامپ براي خروج از «برجام»
    رئيس جمهوري تندروي آمريکا تاکنون از هيچ فرصتي براي انتقاد از «برجام » - توافقي که در ازاي برداشته شدن تحريم هاي بين المللي، محدوديت هاي شديدي بر توانايي غني سازي اورانيوم ايران اعمال کرد-دريغ نکرده است. به گزارش «واحد اطلاعات اکونوميست» بخشي از مخالفت هاي ترامپ به دليل اين است که دولت پيشين آمريکا در به ثمر رسيدن آن نقش داشته و بخشي ديگر نيز به موضوع «برجام» که تنها فعاليت هاي هسته اي ايران را شامل مي شود برمي گردد؛ چراکه ترامپ نگران گسترش نفوذ منطقه اي و توسعه برنامه موشک هاي بالستيک ايران است. به علاوه ترامپ در زماني که تنش هاي ميان ايران و دو متحد منطقه اي آمريکا يعني عربستان و اسرائيل در حال افزايش است، خواهان تقويت روابط کشورش با اين متحدان است. دونالد ترامپ همچنين از پروسه تاييد پايبندي ايران به توافق هسته اي-قانوني که کنگره آمريکا در زمان اوباما تصويب کرد-که بايد هر ۹۰ روز و تعليق تحريم هاي هسته اي که بايد هر ۱۲۰ روز صورت گيرد بيزار است. در ماه ژانويه او از شرکاي اروپايي - انگليس، فرانسه، آلمان و اتحاديه اروپا - خواست تا پيش از ضرب الاجل ۱۲ مه، به چهار موضوع رسيدگي کنند، وگرنه شاهد خروج آمريکا از توافق هسته اي خواهند بود: نخست، اعمال تحريم هاي جديد بر برنامه موشک هاي بالستيک ايران؛ دوم، گسترش بازرسي هاي هسته اي به اماکن نظامي ايران؛ سوم، مقابله با فعاليت هاي ايران در منطقه؛ و چهارم، حذف بند انقضاي توافق هسته اي که براساس آن ايران اين اجازه را دارد پس از انقضاي اين توافق در سال ۲۰۳۰، غني سازي اورانيوم را از سر گيرد. به گزارش «واحد اطلاعات اکونوميست»، دونالد ترامپ در خصوص خروج از «برجام» جدي است. موضع او در قبال ايران تغيير نمي کند. به عقيده کارشناسان دليل اصلي اخراج رکس تيلرسون از وزارت خارجه آمريکا نيز به مخالفت او با مواضع برجامي ترامپ برمي گردد. انتخاب مايک پمپئو به عنوان جانشين تيلرسون در وزارت خارجه و جان بولتون به عنوان مشاور امنيت ملي جديد کشورش نيز نشان مي دهد او حاضر به تعديل مواضع خود در قبال ايران نيست. با فرض اينکه اين دو عضو جديد دولت آمريکا از جابه جايي هاي کاخ سفيد مصون خواهند ماند، نفوذ آنها به معناي آن است که آينده بلندمدتي براي «برجام» وجود ندارد. با اين حال «واحد اطلاعات اکونوميست» مدعي شده است که پيروي ترامپ از تهديدهاي پيشين خود و خروج آمريکا از توافق هسته اي در ماه مه نامحتمل است.
    
    تلاش اروپا براي نجات «برجام»
    بزرگ ترين دليل پيش بيني باقي ماندن آمريکا در «برجام»، جايگاه اروپايي ها است. هر دو طرف اروپايي و آمريکايي امضا کننده توافق هسته اي موافق محدود ساختن برنامه موشک هاي بالستيک ايران و فعاليت هاي نظامي اين کشور در خاورميانه هستند. در ماه ژانويه زماني که ترامپ تهديد به خروج از برجام کرد، فرانسه، انگليس و آلمان تحريم هاي جديدي را ضدبرنامه موشک هاي بالستيک ايران و افرادي که در فعاليت هاي نظامي ايران در سوريه مشارکت دارند به عنوان بخش تکميلي «برجام» وضع کردند. البته اين تحريم ها قبل از اجرايي شدن بايد به تصويب ۲۸ عضو اتحاديه اروپا برسد. در اين رابطه «واحد اطلاعات اکونوميست» معتقد است آسيبي که تحريم هاي جديد به منافع تجاري ميان اروپايي ها با ايران وارد مي سازد بسيار کمتر از فروپاشي «برجام» است. از طرفي اشتياق اروپايي ها به وضع تحريم هاي جديد، اعطاي يک امتياز بزرگ به ترامپ محسوب مي شود. البته برآورده ساختن دو درخواست ديگر ترامپ اندکي دشوار خواهد بود، به خصوص تغيير بند انقضاي توافق هسته اي که نياز به مذاکره مجدد دارد. در اين باره ممکن است اروپايي ها در جبهه آمريکا قرار گيرند و خواهان مذاکره مجدد «برجام» شوند، اما ابتدا بايد در خصوص پايبندي آمريکا به توافق هسته اي مطمئن شوند. تحريم هاي جديد اتحاديه اروپا اولين دليلي است که «واحد اطلاعات اکونوميست» در خصوص رضايت ترامپ به آن اشاره مي کند. دليل دوم تجديدنظر کنگره آمريکا در خصوص «قانون بازبيني توافق هسته اي ايران» (INARA) است. باب کورکر، رئيس «کميته روابط خارجه سنا»، پيشنهاد کرده است که مدت تاييد مجدد پايبندي ايران به توافق هسته اي مي تواند از ۹۰ به ۱۸۰ روز تغيير کند. حتي اين امکان وجود دارد که کنگره آمريکا پا را فراتر بگذارد و تمامي اين الزامات-تاييد «برجام» و تعليق تحريم هاي هسته اي توسط رئيس جمهور آمريکا- را لغو کند. به ادعاي اين اتاق فکر انگليسي، لغو قوانين تاييد برجام و تعليق تحريم هاي هسته اي بسيار براي ترامپ مهم است. اگر رئيس جمهور مجبور نباشد چندين بار در سال چنين تصميماتي بگيرد، کنار آمدن با توافق هسته اي بسيار برايش آسان تر خواهد بود.
    
    سناريوي جايگزين
    با وجود اين دو امتياز اعطايي به ترامپ، پيش بيني مي شود رئيس جمهور آمريکا تصميم به حفظ برجام بگيرد. البته اين يک پيش بيني به دقت متوازن شده است. در اين رابطه «واحد اطلاعات اکونوميست» سناريوي ديگري را نيز در نظر مي گيرد که براي آن احتمال زيادي نمي توان قائل بود. در اين سناريوها ممکن است اتحاديه اروپا و کنگره آمريکا در اعطاي امتياز به ترامپ ناموفق باشند يا امتيازهاي اعطايي براي ترامپ يا تيم امنيتي او راضي کننده نباشند. در اين شرايط رئيس جمهور ترامپ از تاييد پايبندي ايران به توافق و تعليق تحريم هاي هسته اي خودداري خواهد کرد (در اين سناريو آمريکا مفاد برجام را نقض خواهد کرد). بر اين اساس دونالد ترامپ بايد تصميم به از بين بردن کامل توافق هسته اي بگيرد؛ چراکه براساس مفاد «برجام» او قدرت انجام اين کار را دارد. البته بعيد است که در صورت خروج آمريکا از «برجام»، دونالد ترامپ تصميم به از بين بردن کامل اين توافق بگيرد، چراکه تمام طرف هاي ديگر توافق و کنگره آمريکا نيز خواهان حفظ «برجام » هستند. در واقع دونالد ترامپ مي تواند آمريکا را از توافق هسته اي خارج و تحريم هاي هسته اي سابق را مجددا برقرار سازد؛ درحالي که اجازه مي دهد «برجام» براي ساير طرف ها همچنان در جريان باشد. او براي اين اقدام نياز به تاييد کنگره آمريکا ندارد. با اين حال بازگشت تحريم هاي هسته اي، حفظ «برجام» را براي ساير امضاکنندگان اين توافق با مشکل روبه رو مي سازد. به عنوان مثال، اگر آمريکا براي صادرات نفت ايران محدوديت ايجاد کند، شرکت هاي نفت و گاز اروپا که مشتري نفت ايران هستند با خطر جريمه دولت آمريکا روبه رو خواهند شد.
    
    ۴ اثر اصلي خروج آمريکا از «برجام»
    به پيش بيني «واحد اطلاعات اکونوميست» خروج آمريکا از «برجام» - و حفظ آن براي ساير طرف ها - ۴ پيامد اصلي دارد. اول، بازگشت تحريم هاي آمريکا موجب محدود شدن صادرات نفت ايران و اثرگذاري منفي بر تصميم سرمايه گذاران براي ورود به بازار ايران مي شود. اين امر باعث کاهش ارزش ريال، افزايش تورم و شرايط نامساعد اقتصادي در ايران خواهد شد. دوم، تهديدهاي امنيتي در نتيجه افزايش تنش نظامي ميان ايران و نايبانش و آمريکا و متحدانش در منطقه تشديد خواهد شد. سوم، قيمت جهاني نفت به طور موقت افزايش مي يابد. البته کاهش توليدات نفت ايران به واسطه افزايش عرضه عربستان خنثي خواهد شد و قيمت طلاي سياه به سطح کنوني باز خواهد گشت و در نهايت خروج آمريکا از «برجام» موجب تيرگي روابط اين کشور با اتحاديه اروپا خواهد شد، چراکه اروپايي ها تلاش هاي ديپلماتيک چندين ساله خود را هدر رفته مي بينند.
    
    عواملي که ترامپ را ترغيب به خروج مي کنند
    به پيش بيني «واحد اطلاعات اکونوميست» به احتمال زياد آمريکا در برجام خواهد ماند. اين پيش بيني با فرض اينکه اتحاديه اروپا و کنگره آمريکا امتيازاتي به ترامپ ارائه مي کنند صورت گرفته است. اين شرايط از ترامپ فردي آرام و منطقي خواهد ساخت، چراکه از يک طرف تحريم هاي اروپا محدوديت ها را بر ايران افزايش خواهد داد و از طرفي ديگر آمريکا و نهادهاي بين المللي همچنان فرصت نظارت بر فعاليت هاي هسته اي ايران را خواهند داشت. البته بايد مبناي سياسي او به خوبي مد نظر قرار گيرد. به گزارش اين اتاق فکر انگليسي اين پيش بيني در حالي است که ريسک اثرگذاري تيم مشاور امنيتي جديد ترامپ بر تصميمي که قرار است گرفته شود بالا است و جذابيت از بين بردن يکي ديگر از دستاوردهاي دولت اوباما همچنان براي ترامپ وجود دارد.
    
    خبر جديد از تصميم ترامپ / اكونوميست: آمريكا در برجام مي ماند؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4297 به تاريخ 16/1/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 57 بارآثار ديگري از "نيما صبوري"

  آنكتاد گزارش كرد: ارزيابي تلفات جنگ تجاري
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 2/4/97
مشاهده متن    
  «بلومبرگ» معرفي كرد: بازندگان تجاري تحريم ها
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 5/3/97
مشاهده متن    
  ۳ ميلياردر عامل خروج از «برجام» / «لوبلاگ» شواهد جديدي از پشت پرده تصميم ترامپ فاش كرد
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 3/3/97
مشاهده متن    
  ۲۹ اقتصاد ثروتمند دنيا / در گزارش هاي ۶ ماهه صندوق بين المللي پول اعلام شد
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 2/3/97
مشاهده متن    
  آمريكايي ها در صدر / مشهورترين مديران عامل جهان در ۲۰۱۸ معرفي شدند
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 30/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات محيط زيست، منابع طبيعي و توسعه پايدار
متن مطالب شماره 7، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است