|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/16: تقويت احتمال حل مشكل حضور سپنتا نيكنام در شوراي شهر يزد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4297 16/1/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


تقويت احتمال حل مشكل حضور سپنتا نيكنام در شوراي شهر يزددنياي اقتصاد : با گذشت ۷ماه از لغو موقت عضويت سپنتا نيکنام، عضو زرتشتي شوراي شهر استان يزد، غلامعلي سفيد، رئيس شوراي شهر يزد روز گذشته از خبرهاي غيرموثقي از وضعيت سپنتا نيکنام مبني بر احتمال حل مشکل ظرف چند روز آينده خبرداد. او در گفت وگو با جماران گفت که بنابر اخبار واصله قرار است که فعلا مساله حضور نيکنام در شوراي شهر حل شود و بررسي اختلاف مجلس با شوراي نگهبان به بعد موکول شود.
    روز سه شنبه نيز محمد صدر، دبير کميسيون سياسي مجمع تشخيص مصلحت نظام در گفت وگو با «اعتماد» گفته بود که کميسيون سياسي مجمع تشخيص موافق ادامه حضور نيکنام در شوراي شهر يزد است. با توجه به اينکه مصوبه عضويت اقليت هاي ديني ۲۴ دي ماه ۹۶ به دليل اختلاف ميان نمايندگان مجلس و شوراي نگهبان به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارجاع شده است، خبر محمد صدر را مي توان خبري خوش براي ادامه عضويت سپنتا نيکنام در شوراي شهر يزد تلقي کرد؛ چراکه به گفته سپنتا نيکنام ۶ ماه مهلت قانوني او براي عدم حضور در شوراي شهر رو به پايان است.
    
    احتمال لغو حکم موقت نيکنام در ديوان عدالت اداري
    در همين راستا روز گذشته نيز اسفنديار اختياري، نماينده زرتشتيان در مجلس با بيان اينکه پايان مهلت ۶ ماهه عدم حضور سپنتا نيکنام در شوراي شهر يزد به معني لغو عضويت وي نيست، از احتمال لغو حکم موقت عدم حضور سپنتا نيکنام در شوراي شهر يزد توسط ديوان عدالت اداري تا اتخاذ تصميم نهايي مجمع تشخيص مصلحت نظام خبر داد و ابراز اميدواري کرد که هر چه زودتر اين پرونده به نتيجه برسد.اختياري در گفت وگو با «ايسنا» با اشاره به بررسي طرح بازگشت پيروان اديان الهي به شوراها در کميسيون هاي مختلف مجمع تشخيص مصلحت نظام از جمله کميسيون سياسي و قضايي همچنين گفت: براساس گفت وگوهاي انجام شده با اعضاي محترم مجمع، آنها نگاه مثبتي به اين موضوع دارند و اين موضوع نيز توسط برخي از اعضاي مجمع در حال پيگيري جدي است.او که طراح طرح بازگشت پيروان اديان الهي در انتخابات شوراهاست، در مورد مهلت ۶ ماهه قانوني عدم حضور اعضاي شوراي شهر و روستا در شورا نيز گفت: در تبصره ماده ۸ قانون شوراها به مهلت زماني اشاره شده و آمده است که اگر عضو شورا در مدت ۶ ماه، در جلسات شورا شرکت نکند، فرد علي البدل جايگزين خواهد شد. در اين تبصره مشخص است که در اينجا عضو شورا به هردليلي، اختيار حضور در جلسه را داشته ولي شرکت نمي کند؛ بنابراين پس از شش ماه اجازه حضور در جلسه شورا را نخواهد داشت. اما در مورد سپنتا نيکنام، عضو زرتشتي شوراي شهر يزد بايد گفت که وي اجازه و اختيار شرکت در جلسات را نداشته است، وگرنه حتما شرکت مي کرد پس به نظر مي رسد که تبصره اين قانون در مورد ايشان قابل اجرا نيست و البته تاکنون نيز با همکاري مسوولان، عضو جايگزين معرفي نشده است.
    همزمان روز گذشته احمد عليرضا بيگي، عضو کميسيون شوراها و امور داخلي کشور در مجلس، در گفت وگو با خانه ملت، درخصوص وضعيت قانوني عضويت سپنتا نيکنام در شوراي شهر يزد، گفت: براساس مصوبه اي که مجلس شوراي اسلامي در ماه هاي پاياني سال ۱۳۹۶گذراند، عضويت اقليت هاي ديني در انتخابات شوراي شهر و روستا بلامانع اعلام شد، اما به دليل مخالفت شوراي نگهبان اين موضوع به مجمع تشخيص مصلحت نظام براي تعيين تکليف نهايي ارجاع شد.نماينده مردم تبريز، آذرشهر و اسکو در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: تا زماني که تکليف مصوبه مذکور تعيين نشود، سپنتا نيکنام نيز نمي تواند به شوراي شهر يزد بازگردد زيرا به لحاظ قانوني وي بيش از ۶ ماه است که در جلسات شوراي شهر شرکت نکرده است.وي در ادامه گفت: در حقيقت به لحاظ قانوني اگر عضوي به هر دليلي تا دو ماه در جلسه شورا شرکت نکند، تا تعيين تکليف نهايي که نبايد بيش از ۶ ماه به طول بينجامد از عضو علي البدل به عنوان جانشين در جلسات دعوت به عمل مي آيد بنابراين به اين دليل امکان بازگشت وي به شوراي شهر يزد ضعيف است.عليرضابيگي ادامه داد: سپنتا نيکنام به ديوان عدالت اداري نيز مراجعه کرده اما تعيين تکليف نهايي به مصوبه مجمع تشخيص مصلحت نظام منوط شده است، در حقيقت اگر در مصوبه مجمع تشخيص قيد شود که قانون عطف بماسبق است، سپنتا نيکنام مي تواند به شوراي شهر يزد بازگردد.عضو کميسيون شوراها و امور داخلي کشور در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: در صورتي که در متن مصوبه در مورد حضور اقليت هاي ديني در شوراهاي شهر و روستا، عبارت «عطف بماسبق» قيد نشود، بازگشت وي به شوراي شهر يزد امکان پذير نيست.ماجراي عضويت سپنتا نيکنام درشوراي شهر يزد شهريورماه سال گذشته، با شکايت علي اصغر باقري، نامزد اصولگرا و شکست خورده انتخابات از نيکنام به دليل زرتشتي بودن او، به ديوان عدالت اداري آغاز شد و پس از آن شعبه ۴۳ ديوان عدالت اداري در حکمي عضويت نيکنام را به دليل مسلمان نبودن در مهرماه سال ۹۶ معلق کرد. پس از آن مجلس در ۲۱ آذرماه سال گذشته در جريان رسيدگي به طرح اصلاح قانون شوراها، دو تبصره به ماده نخست اين قانون اضافه کرد تا به طور قانوني، ابهام در مورد امکان عضويت اقليت هاي ديني در شوراهاي اسلامي شهر و روستا را بر طرف کند. تبصره اول اين طرح، امکان نامزدي «اقليت هاي شناخته شده در قانون اساسي» در انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا را به رسميت مي شناسد و تبصره دوم تصريح مي کند که اين گروه هاي مذهبي «به جاي اسلام بايد به اصول دين خود اعتقاد و التزام داشته باشند». اما شوراي نگهبان اين اصلاحيه را «خلاف شرع و قانون اساسي» اعلام کرد. به دنبال آن نمايندگان مجلس بر مصوبه خود اصرار و تصويب کردند که اين مصوبه در مجمع تشخيص مصلحت نظام بررسي شود.
    تقويت احتمال حل مشکل حضور سپنتا نيکنام در شوراي شهر يزد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4297 به تاريخ 16/1/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه ادبيات تعليمي
متن مطالب شماره 41، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است