|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/16: شهر هوشمند؛ راهكاري براي توسعه شهري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4663
چهار شنبه 2 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4297 16/1/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


شهر هوشمند؛ راهكاري براي توسعه شهري
تجربه كشورهاي آمريكاي لاتين در حفظ رقابت پايدار

مترجم: فريبا وليزاده
برگرفته از: mckinsey


    شهرهاي مختلف کشورهاي آمريکاي لاتين براي حفظ رقابت پايدار بايد با نيازها و خواسته هاي شهروندان خود آشنا باشند و سياست هايي را به اين منظور در نظر بگيرند. شهروندان همواره سنگ بناي سياست‎گذاري‎هاي عمومي بوده‎اند، اما به دليل رشد جمعيتي در منطقه آمريکاي لاتين، جمعيت اين کشورها از نظر تبديل شدن به نيروي کار، قدرت خريد بالا و تبديل شدن به نيرويي براي بهبود جامعه، منبعي ارزشمند تلقي مي‎شوند. امروزه شهرهاي مختلف آمريکاي لاتين که نزديک به ۸۰ درصد جمعيت اين کشورها در آنها زندگي مي‎کنند، بيش از هر زمان ديگري به مديريت هوشمند شهري نياز دارند.
    منافع اقتصادي بهره‎برداري از طرح هاي مديريت هوشمند شهري بر همگان روشن است. براساس آمارهاي ارائه شده از سوي موسسه مک‎کينزي، توسعه شهرهاي هوشمند سراسر جهان از پتانسيل خلق ارزش ۶/ ۱ تريليون دلاري تا سال ۲۰۲۵ ميلادي برخوردار هستند. در شهرهاي کشور برزيل، حمل‎ونقل شهري هوشمند در همين بازه زماني ارزشي برابر با ۱۴ ميليارد دلار ايجاد خواهد کرد. بهره‎برداري از ارزش‎ها و منافع شهرهاي هوشمند در گام نخست به آشنايي با تجربيات و نيازهاي شهروندان نياز خواهد داشت.
    
    نقش شهروندان در توسعه شهري
    کاهش رشد جمعيت، روند توسعه در کشورهاي آمريکاي لاتين را تهديد مي‎کند. جمعيتي رو به رشد که محرک ۸۰ درصد از توليد ناخالص داخلي در طول ۱۵ سال گذشته بوده‎اند. از سال۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ ميلادي اشتغال با نرخ ۳/ ۲ درصدي افزايش يافته است اما انتظار مي‎رود اين نرخ بين سال‎هاي ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ ميلادي به ميزان کمتر از نصف و به رقم ۱/ ۱ درصد در سال برسد.اين تغييرات راديکال معادلات بسياري از مديران شهري در آمريکاي لاتين را که به عنوان رگ حياتي اقتصاد اين منطقه به شمار مي‎روند، تغيير داده است: ۱۹۸ شهر بزرگ اين منطقه مسوول ۶۵درصد از توليد ناخالص داخلي در سال ۲۰۲۵ در نظر گرفته شده‎اند. شهرهاي آمريکاي لاتين به طور روزافزون نياز مبرمي به جلب رضايت شهروندان خود دارند. اين روزها مهاجرت از مناطق روستايي به مناطق شهري در حال کاهش است اما مهاجرت ميان مناطق شهري همچنان ادامه دارد.
     عصر ديجيتال مدرن به شهروندان اين قدرت را مي‎دهد تا محل زندگي خود را انتخاب کنند. درحالي که در گذشته آنان در جست و جوي فرصت‎هاي شغلي بودند اکنون اين فرصت‎هاي شغلي هستند که به دنبال نيروي انساني مي‎روند. مشاغل موجود در بخش توليد هم اکنون يک دهم مشاغل در مناطق توسعه را تشکيل مي‎دهد. بسياري از مشاغل خرده فروشي و خدماتي به عنوان بزرگ ترين طبقه شغلي با سريع‎ترين نرخ رشد، هم اکنون با کمبود نيروي انساني روبه روست. شمار فزاينده‎اي از مشاغل ديجيتال فراهم هستند و کارکنان با تجربه و قديمي از امکان انتخاب برنامه کاري انعطاف‎پذيري برخوردارند. پلتفورم‎هاي ديجيتال افراد را قادر مي‎سازد تا در هر جايي با مشاغل موجود انطباق پيدا کنند.
    شهرهايي که جمعيت خود را حفظ کرده‎اند و تازه وارداني را جذب مي‎کنند، رشد خواهند کرد. شهرهايي که توان حفظ شهروندان خود و جذب نيروي کار جديد را ندارند از اين نبرد رقابتي باز خواهند ماند. درگذشته استراتژي اقتصادي شهرها به ميزان جذابيت مشاغل آن منوط بود، اين موضوع هم اکنون به خدماتي که براي شهروندان در نظر گرفته شده و البته مهارت هاي نيروي انساني حاضر در منطقه بستگي دارد. اگر زيرساخت‎هاي شهري فراهم شوند، کسب‎وکارها علاقه‎مند فعاليت در آن خواهند بود.
    کسب موفقيت در زمينه مديريت شهري بر گسترش تمرکز مديران شهري از توسعه جغرافيايي به سمت توسعه اقتصادي واقعي بستگي دارد. شهرهاي بزرگ آمريکاي لاتين، از بسياري جهات در پياده سازي اين استراتژي ناموفق بوده‎اند، چرا که مسکن در اين شهرها بيش از اندازه کم است، زيرساخت‎هاي شهري به شدت نامناسب و ناکافي هستند، امنيت عمومي با مشکلات جدي روبه رو است و خدمات عمومي از جمله آموزش عمومي ضعيف است. نتيجه اين کاستي‎ها گسترش زاغه نشيني، راهبندان‎هاي سنگين و عميق‎تر شدن عدم رضايت شهروندان است. اختصاص بودجه‎هاي کلان هم لزوما در حل مشکلات با ريشه‎هايي چنين عميق راه به جايي نخواهد برد. در برزيل، هزينه‎هاي عمومي فدرال بين سال‎هاي ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ ميلادي با نرخ ۱۵۶درصدي افزايش يافته است. اين در حالي است که رضايت شهروندان از خدمات عمومي از قبيل آموزش، حمل‎ونقل شهري، زيرساخت‎هاي حمل‎ونقل و بهداشت و درمان به طور مداوم رو به کاهش بوده است.البته بايد اشاره کرد که انتظارات شهروندان اکنون فراتر از سطحي است که مديران شهري و دولت‎ها با وجود بودجه محدود توان برآورده ساختن آنها را داشته باشند. اما شايد اين موضوع نشان دهنده اين حقيقت باشد که دانش مديريت شهري امروز شهروندان را به عنوان مهم ترين و با اولويت ترين مولفه توسعه مي داند.
    
    درک ديدگاه «شهر هوشمند»
    ارزش هاي توسعه هوشمند شهري تنها زماني قابل درک خواهند بود که شهروندان به عنوان هسته استراتژي در نظر گرفته شوند و اين يعني درک نيازهاي شهروندان: اينکه آنها چه کساني هستند، روز خود را چگونه سپري مي کنند، با خدمات شهري چگونه تعامل مي‎کنند و در نهايت طراحي سياست هاي مرتبط. دولت هاي شهروندمحور از بسياري جهات در شناسايي شهروندان خود رفتاري مشابه کسب وکارهايي دارند که براي خدمات رساني به مشتريانشان آماده مي شوند. مادر شاغلي با سه فرزند که در منطقه اي مسکوني زندگي مي کند نيازهاي متفاوتي با زني ۷۲ ساله خواهد داشت که در موسسه نگهداري از بازنشستگان زندگي مي کند. اين دو شخص در تعامل با خدمات شهري رفتار بسيار متفاوتي هم خواهند داشت. هر چه آشنايي با نيازهاي شهروندان عميق‎تر باشد به همان اندازه سياست‎هاي عملي بهتري در نظر گرفته خواهند شد. تعاملات مختلف شهروندان شامل چندين نقطه ارتباطي با خدمات عمومي شهري است. اينکه آيا آنها از وسايل حمل ونقل عمومي استفاده مي کنند يا پياده به مقصد مورد نظر خود مي روند؟ چه ميزان زمان و هزينه صرف مي کنند؟ چند بار به مراکز بهداشتي و درماني مراجعه مي کنند و به چه دليل؟ چه شغلي دارند؟ آيا شغل آنها دولتي يا غيردولتي است؟ بدون شک، گردآوري چنين اطلاعاتي نقش قابل توجهي در ارائه خدمات عمومي هدفمند و موثر خواهد داشت. با معرفي صداي شهر (City Voices)، ابزار طراحي شده توسط موسسه مک کينزي براي جمع آوري و تحليل احساسات شهروندان نسبت به جنبه هاي کليدي زندگي شهري و کمک به مديران شهري براي درک هر چه بهتر نيازهاي شهروندان، موضوع توسعه هوشمند داده محور مطرح شد. اين ابزار براي مثال نظرات شهروندان در سطح محلي و در ميان گروه هاي جمعيتي مختلف از آنان را در خصوص کيفيت خطوط اتوبوس يک منطقه خاص شهري گردآوري مي کند. ايده صداي شهر (City Voices) در قالب مجموعه‎اي از پروژه‎هاي برنامه‎ريزي شهري موسسه مک‎کينزي در برزيل به وجود آمد. فناوري رسانه‎هاي اجتماعي و تجزيه‎وتحليل اطلاعات در آن زمان در حال گسترش بودند و مک کينزي از يک پلت فرم ساده استفاده کرد تا از شهروندان در مورد اميدها و نااميدي‎هاي روزانه سوال کند و در عين حال از نظرات آنان در خصوص برخي ايده‎هاي مختلف مرتبط با برنامه‎ريزي شهري مطلع شود. اين اطلاعات بسيار ارزشمند بود و مک کينزي به دنبال راه‎هايي براي توسعه اين پلت فرم در قالب يک راه حل جامع بود تا بتوان در مقياسي گسترده‎تر از آن استفاده کرد. مطالعه کاملي پيرامون شهروندان مختلف و تجارب آنان انجام شد، ليستي شامل بيش از ۱۵۰ معيار مختلف شناسايي و در ادامه در قالب۳۰ مولفه کليدي خلاصه شد. سپس از الگوريتم‎هاي تجزيه‎وتحليل احساسات به منظور استفاده از ديدگاه‎هاي شهروندان براي پايه‎ريزي سياست هاي عمومي استفاده شد. در سال ۲۰۱۶ ميلادي، City Voices به عنوان نتيجه نهايي معرفي شد و توانست جايزه McKinsey’s New Ventures Competition را دريافت کند.صداي شهر هم اکنون در بسياري از شهرهاي منطقه و سراسر جهان مورد بهره‎برداري قرار مي گيرد. امروز، صداي شهر ثابت کرده است که شهرهاي آمريکاي لاتين در تمام تجارب شهروندي که تاکنون بررسي شده اند، به ويژه در بخش حمل ونقل و امنيت، عملکرد ضعيفي دارند. با اين حال، بسياري از شهرهاي آمريکاي لاتين به ضرورت واکنش به مقوله توسعه پايدار شهري پرداخته اند. در برزيل، تلاش براي ساخت اولين شهر هوشمند جديد آغاز شده است.
    شهر مورد نظر ۳۳۰ هکتار را پوشش خواهد داد و ظرفيت سکونت ۲۱ هزار نفر را خواهد داشت. تمرکز اصلي بر نيازهاي شهروندان است از مسکن با کيفيت و مناسب براي افرادي کم درآمد تا سيستم‎ هاي فناوري اطلاعات محلي، مدارس، کتابخانه‎ها، سيستم‎هاي حمل‎ونقل، بيمارستان‎ها، نيروگاه‎ها، شبکه‎هاي آبرساني، سيستم‎هاي مديريت پسماند، سيستم‎هاي اجراي قانون و ساير خدمات اجتماعي. کلمبيا بيش از صد ميليون دلار در زمينه طرح‎هاي شهر هوشمند سرمايه‎گذاري کرده است و به سوي شهرهاي ديجيتال حرکت مي‎کند. شهر مدالين اکنون از يک سيستم مبتني بر اينترنت اشيا با هدف کاهش ترافيک، تصادفات و بهبود زمان واکنش به بحران استفاده مي‎کند. شناسايي مشکلات، تنها يک نقطه شروع است: طراحي و پياده‎سازي سياست‎هاي مناسب به عنوان گام اصلي در راستاي حل اين مشکلات به شمار مي‎رود. اما مسير روشن است، سياست‎هايي که به دانش عميق از شهروندان و نيازهاي آنها متکي است راهکاري براي شنيدن داستان موفقيت ايده شهر هوشمند است.
    شهر هوشمند؛ راهکاري براي توسعه شهري / تجربه کشورهاي آمريکاي لاتين در حفظ رقابت پايدار
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4297 به تاريخ 16/1/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه پردازش و مديريت اطلاعات
متن مطالب شماره 3 (پياپي 97)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است