|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/16: پيام پيش نگر شاخص بورس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4297 16/1/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


پيام پيش نگر شاخص بورس
تغييرات قيمت كالاهاي صادراتي بررسي شد


دنياي اقتصاد : چرخش مسير بازار سهام يکي از خاطرات مشترک قديمي بورس است؛ زماني که در اوج خوش بيني، ناگهان قيمت ها مسير نزولي گرفته يا برعکس در شرايطي که کم رمقي شديدي بر معاملات حاکم بوده به طور نامحسوسي روند صعودي بازار سهام بسياري را غافلگير کرده است. اين روزها نيز وضعيت کم رمقي را در معاملات سهام شاهد هستيم. به طوري که کمتر کسي صعود قيمت ها و افزايش ارزش معاملات را حتي تصور مي کند. در اين ميان، توجه به يکي از مهم ترين متغيرهاي اثرگذار بر فضاي کلان بورس نشانه اي از اميدواري دارد. به طوري که با وجود توقف نسبي روند صعودي شاخص بورس، شاخص کالاهاي صادراتي روند افزايشي خود را ادامه مي دهد.
    يکي از شاخص هاي قيمتي که بانک مرکزي منتشر مي کند «شاخص بهاي کالاهاي صادراتي در ايران» نام دارد که در ادامه متن تحت عنوان «شاخص صادراتي» بيان مي شود. بررسي تاريخي روند اين نماگر با شاخص کل بورس نشان مي دهد ارتباط نزديکي ميان اين دو وجود دارد. به طوري که محاسبات نشان از همبستگي ۸۵ درصدي دو شاخص يادشده دارد. ضريب همبستگي يک داده آماري است که هماهنگي تغييرات دو متغير را نشان مي دهد. به اين معنا که هرچه روند نوسان آنها به يکديگر نزديک تر باشد، ضريب همبستگي به ۱۰۰ درصد (يا همان يک) نزديک تر مي شود. بنابراين، همبستگي ۸۵ درصدي نشان از هماهنگي بالاي دو متغير يادشده در بلندمدت است.
    براي درک اين وابستگي ابتدا جزئيات دو شاخص مزبور را بررسي مي کنيم. شاخص صادراتي شامل سبدي از کالاها در کشورمان است که صادر مي شوند و قيمت جهاني آنها ضربدر نرخ دلار بازار آزاد تعيين کننده عدد اين نماگر است. بنابراين، هر زمان قيمت هاي جهاني کالاها افزايش يابد يا نرخ دلار صعودي شود انتظار مي رود شاخص صادراتي نيز رشد يابد و بالعکس.
    شاخص کل بورس تهران نيز وضعيت قيمت سهام را بر اساس ارزش بازار آنها وزن دهي مي کند. در اين ميان، بيش از ۵۰ درصد ارزش کل بازار سهام مربوط به شرکت هايي است که محصولات خود را صادر مي کنند يا قيمت فروش محصولات آنها بر اساس نرخ هاي صادراتي تعيين مي شود. بنابراين، هرگونه افزايش در قيمت هاي صادراتي منجر به افزايش نرخ فروش شرکت هاي يادشده مي شود. گروه هاي فلزي- معدني، پتروپالايشي و هلدينگ هاي وابسته به آنها از جمله مهم ترين گروه هاي وابسته به قيمت هاي صادراتي هستند.
    با توجه به توضيحات يادشده مشخص مي شود چرا در اغلب مواقع تغييرات شاخص صادراتي با نوسان شاخص سهام هماهنگ مي شود. البته همان طور که در نمودار نيز مشاهده مي شود اين تغييرات عموما با يک تاخير زماني در بازار سهام منعکس مي شود. علت اين موضوع نيز آن است که رشد قيمت ها با تاخير اثر خود را بر صورت هاي مالي شرکت هاي بورسي گذاشته و باعث افزايش سودآوري بنگاه هاي اقتصادي مي شود.
    
    انحراف مقطعي دو شاخص
    با وجود آنکه اين ارتباط در ميان مدت همواره صادق بوده در بازه هاي محدودي مشاهده مي شود که روند دو شاخص يادشده متفاوت بوده است. واضح ترين واگرايي را مي توان در زمستان سال ۹۴ مشاهده کرد. دقيقا پس از اجرايي شدن برجام، بازار سهام تحت تاثير خوش بيني هاي مربوط به رفع تحريم ها روند صعودي در پيش مي گيرد. اين در حالي است که در اين دوره، قيمت جهاني کالاها وضعيت نسبتا رکودي داشته و نرخ دلار در بازار آزاد نيز با اميد به گشايش هاي بين المللي و تقويت عرضه کاهشي شده است. بنابراين، دوره يادشده از جمله مواردي است که يک عامل غيراقتصادي منجر به برهم خوردن اين همبستگي شده است.
    
    تقويت تحليل در بورس
    نکته ديگري که از بررسي روند شاخص صادراتي و شاخص بورس استنتاج مي شود کاهش دوره هماهنگي اين دو نماگر است. به عنوان مثال، طي سال هاي ۹۰ و ۹۱ روند شاخص صادراتي تحت تاثير جهش نرخ دلار افزايشي مي شود. اين در شرايطي است که شاخص بورس تقريبا از اواسط سال ۹۱ شروع به صعود مي کند. در ادامه نيز با وجود آنکه شاخص کالاهاي صادراتي روند کاهشي در پيش گرفته، شاخص بورس با اندکي تاخير مسير خود را تغيير مي دهد.
    اين در حالي است که نوسان شاخص هاي مزبور طي يکي، دو سال اخير شباهت بيشتري با يکديگر پيدا کرده و سرعت واکنش بورس به نوسان شاخص صادراتي بيشتر شده است. اين مساله تاکيد مي کند پس از کسب تجربه هاي مربوط به نوسان قيمت هاي جهاني کالاها و نرخ دلار، اکنون بورس بازان شناخت بيشتري از عوامل اثرگذار بر بازار سهام دارند. بنابراين مي توان مدعي شد قدرت تحليل در بازار سهام افزايش يافته و بورس بازان سريع تر از صورت هاي مالي شرکت ها اثر نوسان قيمت هاي صادراتي را تحليل مي کنند. تغيير رفتار سهامداران يکي از دلايلي است که کارآيي روندهاي گذشته نگر را محدود مي کند. اشتباهي که شايد بسياري از فعالان و تحليلگران مرتکب شده و با استناد کامل به رفتارهاي گذشته، روند آينده را پيش بيني مي کنند. مثلا در شرايط فعلي ممکن است برخي بگويند اوايل دهه ۹۰، انعکاس اثر نرخ دلار بر بازار سهام بيش از يک سال طول کشيد و اکنون نيز اين اثر مي تواند به همين اندازه طولاني شود. اين در حالي است که اکنون مشاهده مي شود قدرت تحليل فعالان افزايش يافته و در صورت ثبات ساير عوامل، متغيرهاي مربوط به قيمت هاي صادراتي اثرگذاري سريع تري دارد.
    
     اثر دوجانبه نرخ دلار
    همان طور که اشاره شد در کنار قيمت جهاني کالاها، نرخ دلار دومين عامل اثرگذار بر شاخص صادراتي است. در حالي که عمده رشد شاخص صادراتي در سال گذشته تحت تاثير بهبود قيمت ها در بازار جهاني بوده است، از اواخر سال ۹۶ تا کنون محرک دوم يعني نرخ دلار فعال شده است. دلار که در سال گذشته به طور ميانگين ۴۰۴۰ تومان معامله شد، اين روزها از ۵ هزار تومان نيز فراتر رفته است (رشدي حدودا ۲۵ درصدي). بنابراين، انتظار بهبود چشمگير مبلغ فروش شرکت هاي صادرات محور بورس کاملا مشهود است.اما فارغ از اين اثر مستقيم، رشد نرخ دلار بر بسياري ديگر از صنايع داخلي نيز مي تواند اثر مثبت داشته باشد. گروه هايي که رقيب اصلي آنها واردات ارزان قيمت بوده و کالاهاي خارجي اجازه توسعه و توليد بيشتر را به آنها نمي داده، اکنون با قدرت بيشتري مي توانند به فعاليت بپردازند. بنابراين در ميان مدت ساير گروه هاي غيرصادراتي نيز مي توانند از تعديل نرخ ارز منتفع شوند.
    
    وقفه امروز نماگر سهام
    با توجه به توضيحات يادشده، مهم ترين پرسش پيش روي فعالان اقتصادي آن است که چرا بورس در شرايط کنوني چندان رمقي از خود نشان نمي دهد. در نمودار نيز مشاهده مي شود شاخص صادراتي مسير صعودي خود را ادامه داده، اما صعود شاخص بورس متوقف شده است. اين وقفه فعلي بر نقش عوامل بيروني دلالت دارد. نگراني هاي مربوط به سرنوشت برجام، نااطميناني از وضعيت بازار جهاني و افزايش نرخ سود بدون ريسک، مهم ترين مسائلي هستند که واکنش بورس به صعود شاخص صادراتي را محدود کرده است. اما اگر سناريوهاي بدبينانه براي اين موارد محقق نشود، بدون ترديد اين اثر در بازار سهام منعکس خواهد شد و مجددا شاهد هماهنگي شاخص صادراتي و شاخص بورس خواهيم بود.
    
    
پيام پيش نگر شاخص بورس / تغييرات قيمت کالاهاي صادراتي بررسي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4297 به تاريخ 16/1/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نقد كتاب علوم انساني
متن مطالب شماره 5، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است